Image default
הולנד חופשות בחו"ל טיולים

טיול בהולנד – חופשה משפחתית עם לוח זמנים מומלץ, טיפים והאטרקציות שאהבנו במיוחד

"סלפי" בכפר התיירותי והמצועצע זאכסן סכאן.
“סלפי” בכפר התיירותי והמצועצע זאכסן סכאן.

יצאנו לחופשה משפחתית בת שבוע בהולנד: שני הורים ותאומים, בן ובת בני עשר. עשינו זאת ממש בסוף החופש הגדול, ועל חשבון השבוע הראשון של שנת הלימודים. את רוב בתי המלון בהם שהינו הזמנו באמצעות האינטרנט. את הטיסה והמכונית השכורה הזמנו בישראל. החלטנו להחליף בכל ערב בית מלון, למעט שלושה לילות מתוך השבוע שבהן העדפנו ללון בכפר נופש, מאלו שהולנד כל כך מתגאה בהם. עשינו זאת במרינה וולנדאם, Marina Volendam – כפר נופש בעל מוניטין הנמצא צפונית לאמסטרדם, במרחק חצי שעה של נסיעה.

את המלונות בחרנו באמצעות אתר השוואת מחירי מלונות הוטלסקומביינד, שהפנה אותנו אל דילים משתלמים במיוחד, שאותם הוא הציע לאחר שהשווה הצעות של אתרים בינלאומיים כמו “בוקינג”. מכיוון שיצאנו לחופשה קצת לא בעונת השיא, ואחרי החופש הגדול, העדפנו לקבל מחיר זול במיוחד על המלון שבו בחרנו מבלי יכולת ביטול, מה גם שבחירת בתי המלון נעשתה ימים ספורים לפני הטיסה.

מסלול החופשה: מעגלי, מאמסטרדם דרומה, (פארק אפטלינג) ומשם צפונה בהדרגה, אל פארק קרולר-מולר, פארק האטרקציות וואלאבי, שיט סירות בחיטהורן ועוד… ובחזרה לאמסטרדם. היתה זאת אחת החופשות המוצלחות יותר אותן בילינו בשנים האחרונות, ולכן החלטנו לחלוק אותה עמכם.

הכנות: דאגנו שיהיו לנו דרכונים בתוקף, כרטיסי אשראי בתוקף, (חשוב מאד לזכור את הקוד (PIN) של הכרטיסים, שבלעדיו לא יקבלו את התשלום שלכם ברוב בתי העסק), כמה מאות יורו במזומן, 2 מזוודות בינוניות, שני תרמילי גב לא גדולים, ביגוד קייצי ברובו, אך גם מעילים קלים וכמו כן מכנסיים וחולצות חמות יותר, גרביים ונעליים. לקחנו ערכת עזרה ראשונה, 2 מכשירי סלולר שבהם עשינו מנוי זמני לשימוש בחו”ל, כולל אינטרנט. כמובן שדאגנו לביטוחים.

רכב שכור: “אוטו שי”. תמורת 223 יורו קיבלנו פולקסווגן גולף סטיישן חדשה לשמונה ימים – משדה התעופה ואל שדה התעופה. הרכב היה מוצלח במיוחד. תא מטען גדול מספיק, ומכסה הנפרש מעליו כך שלא ניתן לראות את המטלטלין שבתוך האוטו. צריכת הדלק נמוכה יחסית, (הרכב מדומם כשנעצרים ברמזור, ומתניע, אלקטרונית, מחדש עם הלחיצה על דוושת הגז).

ההולנדים: נאי מראה, גבוהים, ידידותיים וכנים. הם ייצאו מגדרם כדי לסייע, להדריך ולעזור, דוברי אנגלית ברובם המכריע.

יום ראשון לטיול:

טיסה ונחיתה ב- 11 בלילה בסחיפול, אמסטרדם:

אמסטרדם והתעלות - זהירות מרוכבי האופניים! אל תלכו על מסלול הנסיעה שלהם.
אמסטרדם והתעלות – זהירות מרוכבי האופניים! אל תלכו על מסלול הנסיעה שלהם.

היה כבר מאוחר מאד, הילדים היו עייפים, היינו צריכים לקחת את המכונית השכורה (באמצעות שאטל מרציף שדה התעופה) במגרש שהיה במרחק חמש דקות נסיעה. הגענו כמה דקות לפני חצות. אם היינו מגיעים אחרי חצות המשרד לשכירת רכב היה נסגר וממש איני יודע מה היינו עושים. שמנו ב”וייז” את כתובת בית המלון בו החלטנו לבלות את הלילה הראשון (במרחק עשרים דקות נסיעה מסחיפול) והגענו בשלום.

לינה: במלון “איביס ליידן” (דרך booking.com) – ibis LeiderdorpElisabethhof 50, Leiderdorpטלפון: +31-71-5414141 במחיר של 1320 ₪ או 270 יורו קיבלנו שני חדרים זוגיים סמוכים, לא מחוברים בדלת מקשרת. היחס היה מעולה, הלובי נעים וחמים, היתה אפשרות לקבל ארוחה קלה בלובי, אך אנו העדפנו לעלות לחדרים, להתקלח ולישון. אמנם החדרים היו קטנים יחסית, אך נקיים מאד, המיטות נוחות וארוחת הבוקר שאכלנו למחרת בבוקר היתה קונטיננטלית+, כלומר – ניתן היה לשבוע מהלחמים, הנקניקים והשתיה החמה. הציון שלנו למלון, בתמורה למחיר – טוב.

**

יום שני לטיול:

מוזיאון קורפוס (גוף האדם) ו”מדורודם” (הולנד המיניאטורית)

במדורודם, הפלא עובד גם על הגדולים, ולא רק על הילדים.
במדורודם, הפלא עובד גם על הגדולים, ולא רק על הילדים.

זוכרים שהגענו להולנד מאוחר בלילה? בבוקר, אחרי ארוחת הבוקר, הצצנו מחלון חדרינו אל נוף שטוח, ירוק מעצים ומדשא, המנומר בפסים תכולים וירקרקים של תעלות מים בכל הגדלים. עוד גילינו, שהמלון שלנו יושב על פינת שדה, בין תעלה גדולה עם סכרים וגשרונים, ותעלה קטנה יותר, שמשני צידיה רצו בחדווה ברווזונים וברווזים, ששמחו להצטלם אתנו. המשכנו בתוך רחובות פרבר של ליידן אל פארק ציבורי קטן, שהיה בו בית קפה. ישבנו על מרפסת הקפה, הצופה אל פינת חי, והנחנו לילדים ללטף ארנבות וכבשים.

המשכנו אל מוזיאון גוף האדם – “קורפוס”, המרוחק מהמלון כמה דקות נסיעה. המוזיאון הנמצא ב-Oegstgeest ליד העיר Leiden. חווית הביקור במקום מומלצת לילדי בתי ספר ומעלה. הסיור הוא בקבוצות, שיוצאות במסלול קבוע אחת ל- 7 עד 10 דקות, מומלץ מאד להזמין מראש. בין תחנות המוזיאון ההדרכה מתבצעת בעזרת מדריך קולי (שקיים באנגלית, אך לא בעברית). אנחנו לא הזמנו כרטיסים מראש, ולכן רבה היתה האכזבה, אך לא ההפתעה, כשהתברר לנו, בשעת צהרים מוקדמת, כי אין יותר כרטיסים. (היה זה יום החופש הגדול האחרון בהולנד, ועדיין אוגוסט). מסקנה – למוזיאון “קורפוס” שווה לעשות הזמנה מראש, לאתר המוזיאון.

אז מה עושים עכשיו? מחליטים לנסוע ל”מדורודם” – היא “הולנד המיניאטורית”, בתקווה ששם יהיו כרטיסים. הדרך מליידן להאג, הבירה שבה שוכן ה”מדורודם” חולפת במהירות, ואנו נוכחים לדעת כי צדקו כל מי שהרגיעו אותנו שקל יהיה לנוע במכונית מאטרקציה לאטרקציה, ברחבי הארץ המישורית והידידותית הזאת.

אפשר לשלוט בסכרים ולהפעיל שורה של מתקנים.
אפשר לשלוט בסכרים ולהפעיל שורה של מתקנים.

יש שפע מקומות חנייה בכניסה ל”מדורודם”, וגם כרטיסים. הנה לפנינו, משוטחת כמו על כף היד, הולנד המיניאטורית והשוקקת ובה כ- 200 דגמים מוקטנים של אתרים מכל רחבי הארץ. שוטטנו בשעת אחר-צהרים מופזת, כמו גוליברים בארץ הליליפוטים, נעצרים ליד האטרקציות השונות, שכמובן הזכירו לנו מאד גם את “מיני ישראל” בלטרון. גילינו שווקים, נמל מסחרי עם ספינות, שניתן להעמיס עליהן סחורה, טחנות רוח, מפעלים, סכרי מים שניתן לסגור ולפתוח אותם כדי לאפשר לסירות קטנטנות לנוע בהן, פארקים, מבנים ידועים, אנשים ובעצם כל מה שהוא הולנדי.

הערב ירד לאיטו, ואורות נדלקו על הארץ המיניאטורית המשוטחת לפנינו. ממש לפני שנכנסנו לאחת משתי המסעדות (המסעדה בצד המזרחי, אליה נכנסנו, היתה מוצלחת ולא יקרה) שבאתר, כדי לאכול בעיקר מרק הולנדי סמיך ומעולה, קצת בשר וצ’יפס, גילינו את גן השעשועים. על רצועת חול הוקמו נדנדות, אומגות, ספינת פירטים בגודל אמיתי ועוד מתקני שעשוע וספורט לילדים. הכל, כמובן, מעץ, מקש ומחבלים – בסגנון הידידותי כל כך המאפיין את אורח המחשבה ההולנדי. (לאתר מדורודם, לזמני פתיחה, מחירים וטיפים נוספים). בשעת בין-ערביים מאוחרת נכנסנו למכונית ועשינו דרכנו, מהלך שעה וחצי נסיעה, אל המלון אותו הזמנו בעיירה הסמוכה לפארק “אפטלינג”.

(ציון משפחתי לחוויה: *** כוכבים מתוך חמישה).

 

לינה: הצלחנו להשיג מקום במלון מומלץ ומשפחתי קטן בשם הוטל דה-קרון (Hotel De Kroon  ) (דרך booking.com) בעיירה אפטלינג, הסמוכה ללונה פארק. Gasthuisstraat 140Kaatsheuvel, 5171 GJ+31416273567. שילמנו 635 ₪ (132 יורו) עבור חדר משפחתי די צפוף בקומה השנייה. בקושי הצלחנו להעלות (אין מעלית) את המזוודות. דלת חדר השירותים נפתחה אל חלל קטן מדי ובו מקלחון קטן (ויעיל) ואסלה. אבל הניקיון, היחס הידידותי וארוחת הבוקר המפתיעה באיכותה שהיתה כלולה במחיר הבהירה לנו שהיטב בחרנו. ארוחת הבוקר כללה ביצים, בייקון, סוגי לחמים, סוגי דגנים, קפה ותה ברמה טובה, פירות בשפע ועוד…

מיקום המלון, במרחק הליכה בת עשרים דקות משער הפארק (כקילומטר), נלקח בחשבון. בבוקר, כשגילינו שחצי מהדרך עברה במגרשי החנייה הבלתי נגמרים, חשבנו על המסכנים שעושים את המרחק הזה ממכוניתם, בעוד אנו מהלכים בנינוחות מבית המלון. הציון שלנו למלון, בתמורה למחיר – טוב+

**

יום שלישי לטיול:

פארק השעשועים אפלטינג Afteling

אפטלינג: הכוח שמאחורי החיבור בין מתקני האקסטרים והאגדות שכולנו מכירים.
אפטלינג: הכוח שמאחורי החיבור בין מתקני האקסטרים והאגדות שכולנו מכירים.

הקשיבו לנו: על אפטלינג אסור לוותר. אמנם יש פארקים חדשים יותר בהולנד המציעים אטרקציות וסוגי “אקשן” שידברו יותר ללבם של בני-עשרה, אך גם הנוער, שלא לדבר על צעירים יותר והורים בכל גיל, יעידו כי אין תחליף לקלאסה של הפארק ההולנדי הוותיק.

הכניסה המלכותית לפארק, דרך שערי ענק המדמים טירה וחומות סביבה, מסתירה מאחוריה עולם של פלאות, אגדות וקלאסה. שבילים מוצלים מתפצלים לשבילי משנה, המתעקלים בין עצי ענק, גינות נוי ואינסוף מתקני שעשועים: סחרחרות, רכבות שדים, “נסיעות” מפחידות ומטלטלות ועוד מתקנים המתאימים לכל גיל. בין עצי ענק ובפינות נוי חבויות תגלו טרול מנמנם, פיות מפזזות, יצורים מתוך אגדות האחים גרים, וזוהי בהחלט סיבה טובה לבלות כאן יום שלם, שיתחיל מוקדם בבוקר. לכן נכון להגיע אליו ערב לפני.

לפניכם, המבקרים, ארבעה סוגי עולמות – הראשון הוא עולם הפיות בו אפשר ללכת לאיבוד ביער האגדות המרהיב ובמתקנים כמו טיסת החלומות, הקרוסלה, וילה וולטה ועוד. השני הוא עולם המסעות. בחלק זה של הפארק מתקיים קרנבל יומי בעל אופי פסטיבלי, יש בו גשר, גן שעשועים גדול, פגודה תאילנדית הסבה על צירה, גן שעשועים, מתקן של גונדולה ועוד. העולם השלישי הוא עולם ההרפתקאות. כאן מחכים לכם ה”הולנדי המעופף” – ספינה שהיא רכבת שדים מיטלטלת הנעה במהירות גדולה. לא רחוק ממנה נמצאת “פייטון”, רכבת הרים סוחטת נשימה ולידה ספינת פיראטים ומכוניות נעות לילדים קטנים.

העולם הרביעי הוא העולם האלטרנטיבי. כאן יש מתקנים כגון: רכבת הרים שיורדת ועולה במהירות עצומה, פייטון רכבת הרים נוספת, ספינת הפיראטים ומתקננים נוספים בעלי שמות כמו חלום הפנדה, פאטה מורגנה, פיראניה ומזחלת בובאן. חלק מהמתקנים “טבולים” בתוך אגמים, או יוצרים אפקט של השפרצה, כשהיושבים בתוכם חולפים בין רסיסי המים במהירות וזוכים להירטב. שווה לחשוב על זה בימים קרירים יותר, בהם הולנד משופעת גם בעיצומו של הקיץ.

זמני פתיחה: הפארק נפתח באפריל ונסגר בסוף נובמבר. החל מה-5 באפריל ועד ה-30 ביוני, שעות הפתיחה הן מ-10:00-18:00 במהלך כל השבוע. מה-1 ביולי ועד ה-31 באוגוסט הפארק פעיל בין השעות: 10:00-20:00 בכל ימי השבוע ובשבתות עד 24:00 בלילה. בין ה-1 לספטמבר ועד 26 לאוקטובר הפארק פתוח בין השעות: 10:00-18:00 ובין 27 לאוקטובר ועד 5 בנובמבר שעות הפתיחה הן: 11:00-18:00. החל מ-1 בנובמבר ועד ל-1 בפברואר הפארק פתוח בין השעות: 11:00-18:00. עלויות: כרטיס כניסה רגיל עולה 35 יורו ובהזמנה מראש – 32 יורו. יש אפשרות לקנות גם כרטיס הכולל כניסה מוקדמת לפארק וחטיפים עבור 42 יורו או כרטיס מיוחד, הכולל חטיפים וארוחת ערב תמורת 62 יורו. הכניסה חינם לילדים מתחת לגיל 4. לאתר הפארק

(ציון משפחתי לחוויה: ***** כוכבים מתוך חמישה).

בתוך הגזע מסתתרת הרפתקה...
בתוך הגזע מסתתרת הרפתקה…

החשיכה כבר ירדה כשהצלחנו לשכנע את הילדים ולהשתכנע בעצמנו כי כוחותינו לא יעמדו לנו להמשיך ולנסות את שפע המתקנים שבהם עוד לא ביקרנו, וזה יהיה סיוט במקום הנאה. חזרנו למלון, בו איפסנו את הציוד, העברנו אותו ואת הילדים הסחוטים למכונית ויצאנו לנסיעה צפונה בת שעה וחצי אל הפארק הלאומי “פארק דה הוחה פלואה“.

לינה: מלון ביוטן-לאסטHotel Buitenlust   (דרך booking.com) הסמוך לכניסה המזרחית (יש 4 כניסות) של פארק הוך, קרולר-מולר. Apeldoornseweg30Hoenderloo, 7351 AB. גם הפעם שכרנו שני חדרים זוגיים ללילה אחד, במחיר של 465 ₪. שוב מצאנו עצמנו סוחבים את המזוודות במעלה המדרגות אל הקומה השנייה. לרמת הניקיון והסדר כבר התרגלנו, וחוץ מזה – הילדים כבר ישנו באוטו והיה צריך להעיר אותם כדי לעלות לחדרים. הציון שלנו למלון, בתמורה למחיר – כמעט טוב.

**

היום הרביעי לטיול:

הפארק הלאומי דה הוחה פלואה: אופניים, טבע ואמנות

קרולר-מולר - פיסול ואמנות שאפשר לנגוע
קרולר-מולר – פיסול ואמנות שאפשר לנגוע

יום כיף על אופניים בפארק דה הוחה פלואה וביקור במוזיאון הטבע התת קרקעי ובמרכז האמנות קרולר-מולר: Het Nationale Park De Hoge VeluweApeldoornseweg 250, 7351 TA HoenderlooT: +31 (0)55 378 81 00 יום בהיר של שמש, רוח קלילה נושבת ואנחנו עומדים בשער הכניסה המזרחי לפארק הענק שיש בו חורשות, גבעות מיוערות, שדות פורחים ושבילים מתעקלים לאורך של עשרות קילומטרים, רובם המכריע ללא אפשרות כניסה לכלי רכב מוטוריים. במרכזו של הפארק שני מוזיאונים שאסור לוותר עליהם, כמה מסעדות, גן פסלים ופינת משחקים ענקית לילדים.

אבל כדי להגיע לכל אלה צריך לעבור מרחק של יותר מקילומטר. מה נפלא, שממש ליד השער נמצא מגרש חנייה גדול המלא בזוגות אופניים למבוגרים ולילדים בארבעה גדלים שונים, כולל סלי מטען. בחר לך אופניים, התיישב וצא לדרך. ממש כך. תרצה להחליף את האופניים בזוג אחר? תוכל לעשות זאת במגרשי החנייה במרכז הפארק, או בכניסות האחרות.

דה הוחה פלואה הוא, אכן, הפארק הלאומי הגדול במדינה. יש לו שלוש כניסות. האחת היא הכניסה מהעיירה Hoenderloo, שבסמוך לה בתוך שטח הפארק נמצא מחנה קמפינג (שם ניתן לשכור קרוואן לכל המשפחה במחיר מגוחך). כניסה נוספת נמצאת בעיירה שממול – Otterlo, בהמשך כביש N304. ממש לא כדאי להתקדם למרכז הפארק עם המכונית, למרות שאז ניתן להחנות ליד לשכת התיירות, כי אם אתם מעוניינים בחומר על הפארק תוכלו להגיע ללשכה בעזרת האופניים. יותר ידידותי ויותר חווייתי.

אין ספק – את הכיף הגדול ביותר, ביום המוצלח מאד שבילינו בפארק, עשינו רכובים על האופניים, מדוושים בין שני השבילים הכפריים המרכזיים, שאורכם הכולל עשרות קילומטרים. (אבל אל מרכז הפארק ניתן להגיע ברכיבה בת חצי שעה). הנופים המשתנים שאותם חווינו כללו דיונות, כרי דשא וטיפוסי נוף שונים וטבעיים, שהרי זו שמורת טבע. מדי פעם עצרנו בצילם של העצים, או דווקא בקרחת יער, מתרווחים על הדשא הטבעי ונהנים מקרני השמש. פיקניק משפחתי מאולתר, ועוד אחד, ובסופו של דבר הגענו אל מרכז הפארק, ואל האטרקציה המרכזית שבו.

בחר לך ולילדיך אופניים בגודל המתאים, וצא לדרך...
בחר לך ולילדיך אופניים בגודל המתאים, וצא לדרך…

במרכז המבקרים של הפארק גילינו את המוזיאון הטבע התת קרקעי. הופתענו לגלות פוחלצים של בעלי חיים שונים שחיו בעבר באזור, כולל בעלי חיים שלא היינו מקשרים אותם להולנד, כמו קרנף צמרירי. ירדנו במדרגות רחבות אל הקומה שמתחת לפני האדמה, ושם יכולנו להציץ, מרותקים, בחי ובצומח שמתקיים מתחת לפני האדמה. שורשי ענק, חיות-מחילה שונות ועוד הפתעות מרחיבות דעת.

משם המשכנו אל המוזיאון השני, ה”קרולר מולר” (Kröller-Müller). החנינו את האופניים והלכנו לאיטנו בשביל המוביל אל המוזיאון, שהיה מוקף בפסלים גדולים ומיוחדים. לא התאפקנו, והצטלמנו לידם. במוזיאון גילינו ישנו ריכוז גדול של יצירות אמנות פרי מכחולם של ציירים הולנדים ידועים. העמידה ליד ציורים מקוריים של אמנים כמו פיקסו, רמברנט וואן-גוך עוצרת בתוכה עוצמה מרגשת. הילדים, שבהחלט הכירו את השמות, וגם חלק מהציורים, לא יכלו להסתיר את התרגשותם מהקרבה והיופי, לעיתים אף הפשטות, שהיצירות המקוריות מקרינות. שני המוזיאונים מציעים חוויות שונות, אך חזקות במיוחד, המצדיקות בילוי של שעות אחדות במקום, ולנו הם סיפקו את הצורך הבסיסי של שוטטות במוזיאונים לכל הטיול בהולנד.

לא להחמיץ את גן המשחקים המפתיע והמפתה שבמרכז הפארק.
לא להחמיץ את גן המשחקים המפתיע והמפתה שבמרכז הפארק.

ימים ושעות פתיחה של מוזיאון הטבע: פתוח ב: ינואר-מרץ, נובמבר, דצמבר, 18:00-09:00; אפריל, 20:00-08:00; מאי, אוגוסט, 21:00-08:00; יוני, יולי, 22:00-08:00; ספטמבר, 20:00-09:00; אוקטובר, 19:00-09:00; אפשר להכנס לפארק שעה לפני זמן הסגירה. מחיר: ילדים עד גיל 5, חופשי; ילדים בגילאי 6-12, 4.20 יורו, מבוגר, 8.40 יורו אתר  De Hoge Veluwe

מוזיאון קרולר מולר: טלפון: 0318-59-1241 פתוח: כל יום, מלבד ביום שני, 17:00-10:00; גן הפסלים נסגר בשעה 16:30 מחיר: ילדים עד גיל 6, חופשי; ילדים בגילאי 6-12, 8.40 יורו (מוזיאון, 4 יורו; פארק, 4 יורו); מבוגר, 16.80 יורו (מוזיאון, 8.40 יורו; פארק, 8.40 יורו) אתר: Kröller-Müller.

על השביל, עייפים ורוויי חוויות, בדרך חזרה אל המכונית, ממש “בדקה ה- 90”, נפל אדר, בננו, מאופניו ונשרט. טיפלנו בו, הושבנו אותו על “הסבל” של אופניי ואת אופניו השארנו בצד הדרך… מישהו כבר ידאג להם. בטוח. את הדרך עד לכפר הנופש “וולנדהם”, הסמוך לאמסטרדם, עשינו בשעת בין –ערביים. איזה מזל שהשמש מסרבת לשקוע בקיץ האירופאי…

(ציון משפחתי לחוויה: **** כוכבים מתוך חמישה).

לינה: בכפר הנופש מרינה וולנדאם, Marina VolendamDe Pieterman 1 PW Volendam 1131

בונגלו בכפר הנופש ולדנאם - שפע מקום נוחות, בזכות התכנון הנכון.
בונגלו בכפר הנופש ולדנאם – שפע מקום נוחות, בזכות התכנון הנכון.

בכפר הנופש הזה, הנמצא רק 20 ק”מ צפונית לאמסטרדם, בילינו שלושה לילות וארבעה ימים. (את ההזמנה עשינו אחרי התלבטות לא באמצעות האינטרנט, אלא דרך סוכנות הטיולים “עולמות נופש. זאת, אחרי שקיבלנו ייעוץ נאמן ומחיר טוב ממנהל החברה עופר האס. לא הצטערנו.)

מדובר בכפר נופש חדש יחסית, ואנחנו הגענו אליו בשעת ערב מוקדמת, השמש עוד זרחה, הילדים היו ערים ומשולהבים ממראה הכפר, הנושק לשדות חרוצי תעלות מים ולאגם ענק עם מרינה גדושת מפרשיות. וכך יכולנו לזהות את טחנת הרוח הגדולה המהווה סימן דרך ממש לפני הכניסה לכפר עצמו. שורה ארוכה של וילות-בונגלו’ס קידמה את פנינו, ואחרי הליך הרשמה קצר במנהלת הכפר נסענו ברכבנו עד לחנייה הצמודה לבונגלו (העורפי, איזו אכזבה…) שאותו קיבלנו.

ואולם, הווילה עצמה, כל כך הולנדית, כל כך צרת מותניים, לחוצה בין חברותיה, מצוירת ובה שתי קומות מגורים, דווקא הפתיעה לטובה. החדרים מרווחים, שני חדרי שירותים כולל אמבטיה, שלושה חדרי שינה ואינסוף מיטות (עד 8 נפשות). המטבח מצויד היטב בכלי אוכל, סירים וקערות, סכום וכלי עזר, והיו בו כירה, מיקרוגל ומדיח. פינת האוכל, בקצה הסלון המרווח שכלל טלוויזיה, נפתחה אל גינה הפונה אל השביל, בצמוד לגינות הוילות הסמוכות, ובה ריהוט גן. המחיר, כפי שרמזנו, היה ממש שווה: 275 יורו לשלושה לילות.

על הפעילויות בפארק למדנו בעת שערכנו בו סיור רגלי. גילינו את הסופרמרקט הצמוד שבו קנינו אוכל לבישול עצמי במטבח המצויד. אחר כך גילינו את המסעדות ובתי הקפה של הכפר, את נמל המפרשיות ובסופו של דבר גם את שפת הים החולית, הסימפטית, בקצה המרינה. מזג האוויר נעשה קריר ומעט חורפי, ואנו הסתפקנו בהקפצת אבנים על מי האגם, ואפילו לקפוץ אל מימי הבריכה המקורה, או הבריכה לילדים לא היה חשק. ויתרנו גם על מועדון הפעילויות לילדים, מגרש המשחקים, השכרת האופניים, או ציוד לספורט מים והעדפנו לצאת לארוחת ערב בעיירת הדיג הציורית הצמודה, זו ששמה הוא גם שמו של כפר הנופש. (עוד על כפר הנופש בכתבה נפרדת באתר).

**

היום החמישי לטיול:

קבקבים הולנדים, גבינות וטחנות רוח

לצפות בתהליך הכנתו של זוג קבקבים הולנדי אותנטי.
לצפות בתהליך הכנתו של זוג קבקבים הולנדי אותנטי.

הנה-הנה, בעיצומו של הקיץ, חבטה בנו רוח חורפית מיד כשהתעוררנו. העבים בשמיים היו כמעט שחורים ובישרו גשם. אין זה יום מתאים לבילוי בפארק פתוח או על פני המים. סיור עירוני יתאים יותר, חשבנו. למזלנו אנו מתגוררים בכפר נופש, בפתח ביתנו חונה מכונית שכורה, ואנו אדונים לגורלנו.

לכן חילקנו את היום לשניים. התחלנו אותו בסיור בעיירה וולנדאם הציורית, במרחק הליכה מכפר הנופש. (ובכל זאת, נסענו ברכבנו וחנינו באחד ממגרשי החנייה הרבים שבעיירה.) במהרה התברר כי החלק התיירותי במקום הינו הרחוב המזרחי שהוא גם טיילת, הנמתח על שפת המרינה, שעל שפת האגם הענק, שהוא הימה הפנימית הגדולה ביותר בהולנד. מצידנו האחד ערב-רב של מסעדות, חנויות מזכרות, פאבים ועוד. מימיננו – המרינה ובה תערובת של ספינות דייג, יאכטות פרטיות מנקרות עיניים ומזחים הנמתחים אל תוך המים ואליהם קשורות עוד ועוד ספינות בכל גודל וצורה.

אמנם, בעבר הרחוק היווה הכפר הציורי הזה מקום מפלט לציירים ואמנים הולנדים מפורסמים, אבל זה היה בוודאי לפני שהוא הוצף בהמוני תיירים כמונו. העובדה שליד מגרש החנייה היה ממוקם סופרמרקט ענק, ובצידו חנות צעצועים לא פחות גדולה, “עשתה” את זה בשבילנו, במיוחד בשל המטר ששטף את הרחובות, ואנו חזרנו אל הבונגלו שלנו, לעת צהריים, אוחזים בשקיות מזון, אריזות מתנה וחיוך על השפתיים. לפני כן הספקנו להטביע כמות נוספת של מזומנים במסעדת SmitBokkum, שנמצאת ברחוב : Slobbeland 19. הילדים טעמו סרטן וקלמארי. אנחנו העדפנו דגים טריים, ואחרי טעימות הדדיות מצלחות כל בני החבורה החלטנו שזו תהיה גם המסעדה שנמליץ עליה בפניכם.

(ציון משפחתי לחוויה: ** כוכבים מתוך חמישה).

לא רק הטחנות עושות רוח...
לא רק הטחנות עושות רוח…

הערה: אם התמזל מזלכם והגעתם לוולנדאם ביום שטוף שמש, תוכלו להעדיף שייט באגם איסלמיר, ספורט ימי או רחצה בכפר הנופש, היכן שגם תוכלו לשכור אופניים. דוושו להנאתכם לאורך שפת האגם ובין בתי הכפר והכנסיות, רק כדי לגלות מסלולי הליכה נסתרים בשטחי המרעה וכרי הדשא ולפגוש תיירים אחרים, מיני בעלי כנף, אווזים ומיני עופות נוספים.

אגב רכיבה על אופניים תוכלו “ללכת לאבוד” בין סמטאות הכפר האותנטיות יותר, הרחק מהטיילת על שפת האגם. שם תחצו עשרות גשרונים המקצרים את הדרך בין עשרות תעלות, שהן חלק בלתי נפרד מכל יישוב הולנדי באשר הוא. תגלו וילות צפות, גינות נוי מדהימות, תציצו אל תוך בתים הפוערים לעבריכם חלונות ענק ומגלים ריהוט וקישוטים מצועצעים בסלון ותטעמו את טעמה האמיתי של הולנד.

את חציו השני של היום בילינו  בכפר תיירותי משוחזר, המושך אליו רק תיירים, שהצליח בכל זאת להסב לנו לא מעט עונג. זהו אתר התיירות זאנסהסכאנס הממוקם צפונית לאמסטרדם (במרחק של כ-20 דקות ברכב). מאד נהנינו לפסוע ברחוב הקצר והפוטוגני, המוקף תעלות מים מכל עבריו, ומקושט בבתי עץ בצבעי ירוק לבן ובטחנות רוח, שלתוך אחת מהן אף נכנסנו.

הילדים נהנו לראות כיצד אומן מיומן מעצב בכליו קבקבי עץ הולנדיים טיפוסיים, ואנו כמעט והתפתינו לרכוש להם זוג. (הצלחנו לשכנע אותם שאין לכך כל ערך מעשי).  נהנינו אף יותר לשבת בבית קפה ציורי, ללגום שוקו חם וקפה ולנגוס בעוגת שטרודל נימוחה. הביקור בטחנת הרוח (בתשלום) הוכיח את עצמו כשווה ביותר, שכן כולנו התפעלנו מגלגלי השיניים עשויי העץ הענקיים שמניעים את הכנפיים הנראות יותר כמו מפרשים, להפעיל לקומה השנייה ולהיות, לראשונה, בתוך “תחנות כוח” אותנטית של פעם. עוד אפשר לבקר במוזיאונים קטנים אחרים שבמקום, לצפות בתהליך להכנת גבינותו… כמובן,להצטלם.

(ציון משפחתי לחוויה: ** כוכבים מתוך חמישה).

היום השישי לטיול:

פארק החבלים באמסטרדם

אין אדישים - או שזה מפחיד אותך, או שזה מדליק אותך!
אין אדישים – או שזה מפחיד אותך, או שזה מדליק אותך!

יום בהיר ושטוף שמש, סופשבוע הולנדי ואנחנו נכנסים למכונית ואחרי 20 דקות נסיעה מגיעים אל פארק החבלים בצפון העיר אמסטרדם. Climbingpark Fun Forest Amsterdam (amsterdam@funforest.nlTelephone: (+31) 20 – 642 96 83. Bosbaanweg 3, 1182 Amstelveen, Netherlands).

בתוך העיר, בין הרחובות השוקקים, אנו מגלים אגם לא קטן שממש עכשיו מתנהלת בו תחרות עליזה בין קבוצות של שייטים על גבי סירות צבעוניות. בצידו של האגם מיתמרים עצים גבוהים, חלק מחורשה לא קטנה, ולמרגלותיהם סבך צמחייה ושבילי הליכה מפתים. אבל אנו איננו מתפתים לשבילים, אלא דווקא לצמרות.

“פאן-פורסט” היא חברה הולנדית מוכרת, המציעה חוויות אתגריות של טיפוס והליכה על חבלים מתוחים בין צמרות העצים בארבע ערים שונות ברחבי המדינה. הטיפוס מתאים לכל גיל, ובהתאם – גם דרגות הקושי, גובה החבלים, ציוד העזר ורמת האתגר. אנחנו נחגרים ברתמות אבטחה, חובשים קסדות ומקבלים הסבר ממדריך סבלני וידידותי.

את השעתיים הקרובות אנו עתידים לבלות בגובה 5 – 10 מטרים בין צמרות העצים, כשנפשותינו רוחפות מפחד, אך העיניים נוצצות מכיף. לחוויה הזאת אי אפשר להישאר אדיש. או שאתה מתחבר אליה ונהנה מהאתגר, או שאתה מפחד – ובכל זאת מתנסה ונהנה רק בסוף, מתחושת ההישג, או שאתה כל כך מפחד שאתה מוותר ויורד מיד אחרי הניסיון הראשון.

(ציון משפחתי לחוויה: *** כוכבים מתוך חמישה).

**

היום השביעי האחרון לטיול:

חיטהורן – “ונציה” ההולנדית, ושיט עצמי בסירת מנוע

חיתהורן - לשוט בתוך בונבוניירה.
חיתהורן – לשוט בתוך בונבוניירה.

אנו עוזבים את כפר הנופש ופונים צפונה, כדי לחוות את הנסיעה על N22 הגשר הארוך ביותר בהולנד (עשרות ק”מ), העובר על פני הסכר הענק שמפריד בין ארץ התעלות והים הצפוני. במרחק כשעתיים נסיעה מאיתנו, בצפון הולנד, ממתינה לנו “ונציה” של הולנד – חיטהורן. אין זו עיר הומייה כמו המודל האיטלקי המקורי, אלא כפר קטן ושליו, מנוקד בבתים המוקפים גינות פורחות, והוא מחורץ כולו בתעלות, חלקן קטנות וללא מוצא וחלקן גדולות יותר, הנמתחות הלאה, אל אגמים השוכנים מצידי הכפר וממשיכות לכל כיוון אפשרי. הרחוב הראשי בחיטהורן הוא תעלת מים שבה מתנהלים תושבי הכפר והתיירים על גבי סירות.

אנחנו כל כך אוהבים את הכפר הזה, שפעם התעניינו ברצינות ברכישת בית במקום. וכי איך אפשר להישאר אדישים לגן עדן עלי אדמות. שבילים כפריים מחברים בין הבתים הפרטיים, רובם עתיקים ועשויי קש, מוקפי חצרות מדושאות. ליד כל בית, בקצה התעלה הפרטית, המתחברת אל התעלה הראשית ברחוב, חונה הסירה הפרטית של בעלי הבית, כאילו הייתה מכונית. בבתים מתגוררים תושבים “אמיתיים”, רבים מהם מתקיימים מהתיירים הרבים הפוקדים את המקום.

שיט עצמאי בסירת מנוע ברחוב הראשי של הכפר
שיט עצמאי בסירת מנוע ברחוב הראשי של הכפר

את אחר הצהרים חילקנו לשניים. תחילה שוטטנו לנו מעדנות על השביל הראשי של הכפר, הצמוד לתעלה. הצטלמנו ליד גשרונים, כשמאחורינו, כרקע, נשקפות גינות הבתים משובבות הנפש. אחר כך נכנסנו לגלריות לאמנות ונעצרנו בפתחן של חנויות קטנות. ליקקנו גלידה ובסופו של דבר שכרנו סירת מנוע קטנה לשעה אחת, (11 יורו, חפשו את משכיר הסירות הצפוני יותר, זה שיש לו אחות המתגוררת בישראל). היה כל כך מוצלח שהחלטנו שמחר, על אף העובדה שעלינו לשוב לאמסטרדם לעת ערב, כדי להמריא בחזרה ארצה, ננצל את הבוקר לשיט עצמאי אחד נוסף.

לינה: דאגנו לשכור צימר בשם “גלריית חיטהורן” עוד מהארץ (דרך booking.com). עשינו זאת מכיוון שחיטהורן הוא כפר קטן ומאד מתוייר, וחלק חשוב מחוויית הביקור במקום היא השהייה בתוך הכפר. היה זה ביתו המרווח של צייר מקומי, שמשכיר את הסטודיו שלו, שעבר הסבה לצימר משפחתי. העלות: 160 יורו. להפתעתנו קיבלנו אולם קטן, שבמרכזו שולחן אוכל ענק עשוי עץ. המיטות נבנו בתוך תאי עץ המוסתרים בתוך קירות הסטודיו, ואת המטבח והשירותים, המרווחים והנקיים, היה עלינו לחלוק עם זוג צעיר מהפיליפינים, שהסתפק בחדר שינה קטן, בצד השני של הבית. ארוחת הבוקר היתה טובה, וכללה גם ירקות, ביצים, סוגי לחמים ושתיה מגוונת. הנאה נוספת נגרמה לנו מתערוכת הציורים הפרטיים שהיתה תלויה על קירות הסטודיו, כולם פרי מכחולו של הצייר, שעימו ניהלנו לפחות שיחה מרתקת אחת. (B&B De GalerietGiethoorn +31521360672info@atelier66.nl).

(ציון משפחתי לחוויה: ***** כוכבים מתוך חמישה).

אפשר לשוט לאגם, לעצור ליד אי ולעשות פיקניק...
אפשר לשוט לאגם, לעצור ליד אי ולעשות פיקניק…

בערב אנו מספיקים לקפוץ לאמסטרדם כדי לשוטט בה עוד שעה אחת. אחר כך מחזירים את המכונית מלאה בדלק אל חברת ההשכרה ותופסים את השאטל אל שדה התעופה. שלום הולנד, אנחנו איננו חוזרים עתה לישראל, אלא ממשיכים ללונדון… (ועל כך – בכתבה הבאה.)

נ.ב

מקומות של כיף-בקיץ, שבהם לא הספקנו לבקר, ובוודאי נבקר בהם בפעם הבאה:

  1. Walibi Holland– לונה-פארק מרובה מגלשות, רכיבות אקסטרים וכיף בדרך לחיטהורן.
  2. פארק המים NeeltjeJans בדרום הולנד. הפארק מציע אטרקציות רבות (בריכות מים, מגלשות, כלבי ים) ומתאים במיוחד לקיץ.
  3. פארק המים הטרופי Tropicana ברוטרדם. מקורה ומתאים גם לחורף. כולל בריכות, מתקני מים שונים וגם ספא ופינוקים למבוגרים.
  4. העולם התת ימי של ארסנל The Arsenal – ממוקם בדרום הולנד על החוף, וביחד עם הדולפינרים שבצפון מציע את חווית עולם המים לכל המשפחה, כולל ביקור בספינות וצפייה בכרישים.
  5. פארק המים Duinrell – הכי קרוב לאמסטרדם, מקורה בחלקו ומתאים לכל השנה. המון מגלשות גלים, מתקני שעשועים, מופעי תיאטרון ואף בונגלו’ס שבהם ניתן לבלות לילה.

קישור אל רשימת אטרקציות בהולנד המתאימה לכל הגילאים

נוף אנושי באמסטרדם
נוף אנושי באמסטרדם

 

 

אולי תאהב\י גם:

חוף חוקוק בכינרת – משפחתי וזוכה “חוף דגל כחול”, אך לא תמיד מטופח *

איטו אבירם

“להשכיר דירה משפחתית בלונדון” – מסלול טיול וחופשה בעיר

איטו אבירם

אטרקציה בחורף בדרום ומסלול משפחתי מאתגר בנגב: כל המשפחה מטפסת על הור ההר

איטו אבירם

16 תגובות

ורד ממודיעין יוני 9, 2015 at 8:03 pm

בדיוק כתבה כזאת חיפשנו! כאילו חשבתם עלינו… ואנחנו יוצאים ביולי להולנד עם שני ילדים.
נ.ב
האתר שלך, איטו אבירם, מקסים.

השב
ארז מחולון אוגוסט 11, 2015 at 12:34 am

פירוט מעולה של האתרים והדברים הקטנים אבל החשובים בכל מקום.
תודה.

השב
Louise מרץ 24, 2017 at 4:37 pm

All things coeindsred, this is a first class post

השב
דניאלה נובמבר 9, 2015 at 10:57 pm

בהחלט פירוט מעולה! זה בדיוק המקומות שרציתי בגדול לטייל בהם עם בעלי והיה לי בלאגן ועשית סדר בימים מ ע ו ל ה
רציתי לשאול כמה עלה הכרטיס לפאן פורסט?

השב
מנהל אתר נובמבר 16, 2015 at 9:20 am

היי, דניאל. כבר לא זוכר את המחיר המדויק, אבל בהחלט הופתענו לגלות שלא היה יקר.

השב
ילנה יוני 29, 2016 at 2:13 pm

ווואוו כתבה מאוד מושקעת ומפורטת. תענוג לקרוא וגם אחלה תמונות 🙂

השב
דנית נובמבר 25, 2017 at 9:26 pm

היי, מתי שמתם את המזוודות במלון? או שהשארתם אותם ברכב?

השב
אלי כהן ספטמבר 28, 2021 at 9:27 am

איש יקר
ממש תודה על הפירוט.
אשמח לדעת כמה הייתה ההוצאה הכללית של הטיול
טיסות מלונות רכב ובזבוזים
תודה רבה

איטו אבירם: מצטער, מעבר לפירוט ההוצאות בכתבה איני יכול לעזור. נסה לסכם את סך כל העלויות שפירטתי די ביסודיות.

השב
איטו אבירם נובמבר 26, 2017 at 9:25 pm

אנחנו תמיד שוכרים מכונית סטיישן שיש לה כיסוי בתא המטען בשביל המזוודות, וכך ניתן גם להשאיר אותן באוטו. אפשר להגיע לבית המלון בו מתכוונים לשהות בערב עוד בבוקר, ולבקש להשאיר את המזוודות עד לצ’ק-אין.

השב
בת שבע קריכלי מאי 12, 2018 at 12:49 pm

שלום איטו, הכתבה מצויינת ועזרה מאד בתיכנון הטיול.
שאלה בנוגע לאפטלינג. אנו נוסעים עם ילדינו בני 8, 6, 4 חשבנו לוותר על הפארק כיוון שנאמר שהמתקנים לא מתאימים לילדים קטנים וברוב המקרים הם יהיו רק בקרוסלות.
אשמח לדעת מהי התרשמותך מהפארק? לדעתך לוותר או לא?

השב
איטו אבירם מאי 12, 2018 at 5:22 pm

היי, בת שבע. להיפך. הפארק הזה מתאים יותר לילדים מאשר לבני נוער. יש אזורים שלמים שמתאימים לילדים קטנים ולפעוטות. בפארקים אחרים בהולנד (וואלאבי, למשל) יש יותר מתקני אקסטרים שהורים שפויים לא יעלו עליהם, ויניחו לילדיהם בני התשחורת לעשות זאת לבד. אפטלינג הוא פארק קלאסי, ועם שפע צמחייה, מסעדות ודוכנים, המזמנים לצועדים בו חוויה חושית גם מעבר למתקן זה או אחר. מומלץ מאד למשפחות עם ילדים קטנים.

השב
בת שבע קריכלי מאי 12, 2018 at 9:15 pm

תודה רבה
אחרי התלבטות רבה עזרת לי מאד להחליט
כבר מבצעת שינוי תוכניות 🙂

השב
אילן אוגוסט 13, 2018 at 10:58 am

שלום, איך קוראים לבית הקפה שציינתם בליידן עם הפינת חי…?
נשמע אחלה.

וואו, עבר מאז זמן, אך נדמה לי שזאת כתובת האינטרנט: brasseriepark.nl,, וזאת הכתובת: Diepeningenlaan 2, 2352 KA Leiderdorp, וההכוונה: מהאוטוסטרדה מאמסטרדם דרומה A4 נכנסים לליידן, עוברים ליד בית החולים ברחוב PRESANT SNOEPWEG ופונים ימינה לפארק HAUTCAMP שם נמצא בית הקפה. בעלי החיים נמצאים בפארק הצמוד.

השב
רן ספטמבר 23, 2018 at 8:33 am

כתבה מעולה ומועילה. תודה.

השב
בילי נובמבר 27, 2018 at 7:29 am

היי,
א. לגבי הנהיגה… אני לבד עם שתי בנות… כמה מורכבת הנהיגה? מבחינת כבישים? בארץ אני עם וייז מן הסתם… די חוששת לנהוג בחו”ל במקום שאני בכלל לא מכירה…
ב. אני יודעת שיש בעיית חנייה בחלק מהמקומות… האם בכל המלונות שלקחתם הייתה חנייה מסודרת? בחינם? בתשלום?
ג. האם הטיול מתאים גם לאפריל? טרום פסח.

איטו אבירם משיב: הנהיגה בהולנד, בדומה למדינות אירופה האחרות, נוחה יחסית. הכבישים חדישים וסבלנות הנהגים על הכביש גדולה, יחסית לישראל.
אנחנו נהגנו עם “וייז”, והאפליקציה היתה מאד יעילה ועזרה לנו להגיע לכל מקום ברחבי הולנד. בכל המלונות (לא לנו באמסטרדם, אלא ליד) היו חניות ולא היתה בעיה כלל. הנושא מאורגן ואין מה לדאוג. לא מציע לנהוג ללא “וייז”, כי אין די כיום בשילוט, גם אם הוא מפורט ואיכותי, בגלל כמות המחלפים וגודש התנועה.
לגבי התאמת הטיול לאפריל – מדובר בחודש גבולי. יש מצב שיהיה לכם שבוע נאה, שמיים כחולים, אביב באוויר. יתכן גם ויהיה גשום וקר. שלג לא יירד, והטמפרטורות לא ירדו נמוך מדי. צריך לקחת בחשבון שעלול להיות קר כמו בשיא החורף אצלנו, אך אפשרות טובה גם למזג אוויר אביבי. שיהיה בכיף, ותחזרו שלמות ובריאות, עמוסות חוויות.

השב
שיר דצמבר 8, 2019 at 12:06 pm

תודה רבה. עוזר מאוד בתכנון. ולמרות שכתבת מזמן… אולי תראה. תוהה.. האם אתה איטו אבירם “איט אבירם” יעל ואני מעריב לנוער? אם כן אזי אני נרגשת.. הערצתי אותך בנעורי ורציתי לדעת לכתוב כמוך.
איטו אבירם משיב:
אכן, הכתבה הזאת, על הולנד, כבר עזרה לעשרות אלפי משפחות, ואני שמח שגם את חושבת כך. ובאשר לי – אכן, אני הסופר והעיתונאי “ההוא”…

השב

הגב לפוסט

דילוג לתוכן