Image default
עיון

“מסעות ששינו את העולם” – המציאות המרתקת של גילוי הארצות

מהפולינזים שהפליגו למרחבי הפסיפיק, דרך דרווין, קפטין קוק ועד סיפורי מסעות בישראל – קריאה מענגת המוכיחה את כוח הסקרנות האנושית שפועם בכל אחד מאיתנו

 

6223872“מסעות ששינו את העולם”

מאת: פיטר אוטון

עברית: אורן נהרי

הוצאה לאור: מטר

 

ספרי מסע תמיד קסמו לי. דווקא אלה האמיתיים, לא הדמיוניים, שגם אליהם תמיד נמשכתי. והנה, אני אוחז בידי את “כל תולדות גילויי הארצות החדשות” ומאיפה אתחיל? אז רפרפתי ונפלתי על קולומבוס, שדווקא לא הכי עניין אותי. ובכל זאת, התחלתי קורא: “בשעה עשר חשב קולומבוס שהוא רואה אור באופק, נדמה היה שיש שם אש המבליחה כנר… כשעתיים אחרי חצות לא היה ספק לגבי האש… הפעם לא היתה זאת תקוות שווא. בבוקר יום שישי גילתה השיירה הקטנה כי היא מתקרבת לאי. הם הפליגו אליו. האי היה מיושב.”

 

מכאן הדמיון כבר ממשיך בעצמו. האם היה קם גם בי האומץ לעלות על ספינה ולהפליג אל הלא נודא? האם אין משולה הפלגתם של יורדי הים הקדמוניים לזאת שיעשו אסטרונאוטים לעבר המאדים, או רחוק מכך? כמה תעצומות נפש יש בנפש האדם וכמה יכולת לרכוש ידע, להשתפר כל העת ולהמשיך קדימה…

 

קחו את הפולונזים, למשל: אלפי שנים לפני שההולנדים, הבריטים והספרדים עלו על הספינות והחלו תרים סביב אפריקה ובכיוון מערב, פשטו ילידי סומטרה ובורנאו על מרחבי האוקיינוס השקט ויישבו את רוב האיים הפרוזים במרחביו האין סופיים. עד להוואי הגיעו! יורדי הים הפניקים הקדמונים העזו אף הם להרחיק נדוד עד שיצא שמם כעם הספנים המופלא מבין כולם.

 

על כולם מסופר בספר – מקפטן קוק ועד לחוקרי אנטארקטיקה האמיצים. “מסעות ששינו את העולם” מספר את סיפוריהם המרתקים של האנשים ההרפתקנים, הנועזים והסקרנים שעיצבו במסעותיהם ובהפלגותיהם את ההיסטוריה של העולם. התיאורים הדרמטיים, לעתים קרובות מפי הנוסעים עצמם, מובאים בליווי מפות, דיוקנאות ורישומים היסטוריים יפהפיים.

 

בין השאר תמצאו סיפורים מרתקים על ההקפה הראשונה של כדור הארץ, סיפורו של רובינזון קרוזו האמיתי, מסעה של המייפלאואר, מיפוי האוקיינוס השקט בידי קפטן קוק, ההתגלות שחווה צ’רלס דארווין על סיפון הביגל, המרוץ לחציית האוקיינוס האטלנטי, מסעותיהם של סקוט, אמונדסן ושקלטון לקצווי תבל ועוד ועוד. למהדורה העברית הוסיף העורך אורן נהרי מסעות מרתקים לארץ ישראל – החל ממסע המרגלים לארץ כנען, דרך מסעותיהם של אלדד הדני, בנימין מטודלה ויהודה אלחריזי וכלה במסעות מרתקים של חוקרי ארץ ישראל מהמאה התשע-עשרה, שיצאו לתעד את ארץ התנ”ך והברית החדשה.

 

ורק על העיצוב הגרפי נלין כאן, כי יש בו כמה בעיות: הספר נראה מיושן הן בסוג הפונט שנבחר והן ברוחב הטורים. בנוסף הכותרות אינן גדולות ומיקומן בעמוד בעייתי. פרקים חדשים אינם מתחילים בעמודי שמאל, אלא גם בעמודים ימניים, מה שמקטין את ערכם הסגולי כפרקים חדשים. משום מה אין בכלל הסברים צמודים לצילומים ולשפע התמונות – כל כך חבל… לכך יש להוסיף את הקמצנות שבה מוצגות מפות עכשוויות שבעזרתן אפשר היה לעקוב טוב יותר אחר סיפורי גילוי הארצות המרתקים. חבל, גם לצורה יש ערך, וכאן קיימת החטאה ברורה.

 

הספר מסעות ששינו את העולם מצטרף לסדרת “משני עולם” המצליחה בהוצאת מטר, בעריכת אורן נהרי, הכוללת את רבי-המכר נאומים ששינו את העולם, נשים ששינו את העולם ואת ימים ששינו את העולם העומד לראות אור בקרוב.

הוצאת מטר

אולי תאהב\י גם:

הספר “חיי מלחמה” – על החיים, המלחמה ומה שביניהם

איטו אבירם

ספר מומלץ לטיול: החיים כמשל מאת פנחס שדה – חבר למסע…

איטו אבירם

לרוץ מרתון ב”פחות משעתיים”? – לא למי שמחפש ספר הדרכה לריצת מרתון

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן