Image default
חיים בריאים

8 המיתוסים על תזונה, דיאטה ובריאות

מאת: ד”ר שאול טל

מיתוסים על בריאות
מי צריך תוספים כשהטבע מגיש את הבריאות במיטבה?!

הנה 8 המיתוסים שד”ר טל מונה, המהווים מוקשים בחייו של האדם המודרני.

מיתוס 1: בדיאטה צריך לספור קלוריות. מי שאוכל נכון אינו צריך להגביל את עצמו בקלוריות משלוש סיבות:

  1. לא כל הקלוריות נולדו שוות ומקלוריות טובות ניתן לצרוך יותר מאשר קלוריות ריקות.
  2. הקלוריות הטובות עשירות בסיבים ולפיכך הן משביעות מהר ונותנות תחושת שובע לאורך זמן.

3. הגנים שלנו מתפקדים במיטבם רק עם מזון טבעי ועשיר בנוטריאנטים והם ניזוקים ממזון מתועש, עשיר בשומני טרנס, בסוכרים, בדגנים מזוקקים, בחומרי צבע ושימור ובעוד מרעין בישין. שימו לב, כל אוכלי הקרקרים דלי הקלוריות, או גבינות, חלב ויוגורט עם 0% שומן, או שותי דיאט קולה וחוטפי חטיפי דיאט, לחם קל וכו’, אתם אוכלים מזון מתועש שמזיק לגנים שלכם ולא חשוב כמה קלוריות יש בו. 

מיתוס 2: התרופות מרפאות. התרופות אינן מרפאות. הן מקלות על הסימפטומים. הנה דוגמה מוחשית למעלליה של תרופה: עידו סובל מלחץ דם גבוה, הרופא רושם לו תרופה להורדת לחץ הדם. כתוצאה מכך עידו מפתח צרבת נוראית ואז רושם לו הרופא תרופה נוגדת חומצה. כתוצאה מכך עידו מאבד את התחושה בידיו ואז רושם לו הרופא תרופה לטיפול בבעיות עצביות. כך נמשך לו התהליך עד שארון התרופות של עידו נראה כמו בית מרקחת. האם קיימת דרך אחרת. בוודאי שקיימת, אך מרבית הרופאים אינם מיישמים אותה. 

מיתוס 3: מזונות בריאות. יש בהם הרבה עבודה בעיניים. אתם מכירים בוודאי את מוצרי הדגנים למיניהם שמתהדרים בתוספת מלאכותית של ויטמינים, אך לא שאלתם אף פעם מדוע בכלל צריך להוסיף ויטמינים למוצרי דגנים שמקורם בטבע והם עתירי ויטמינים ביסודם. התשובה היא, שהמוצרים המתועשים משתמשים בדגנים מזוקקים, כלומר נטולי הקליפה עשירת הנוטריאנטים, ואז היצרנים נאלצים להוסיף להם ויטמינים מלאכותיים, כדי שיהיה להם מה לכתוב על האריזה היפה. אבל הבעיה הכי גדולה במזון המתועש, היא חומרי השימור. חומרי שימור נועדו למנוע את התחמצנות (ריקבון) המזון על המדף, כלומר אותו תהליך שבאופן טבעי המזון אמור בהמשך לעבור בגופנו. כך נגרם לנו נזק כפול: 1. הגוף צריך לעבוד קשה כדי לחמצן אותם מזונות מתועשים שמוגנים בחומרי שימור. 2. חומרי השימור שנכנסו לגופנו מפריעים לתהליכי חמצון חיוניים בגוף. 

מיתוס 4: תת-תזונה – באפריקה, לא אצלנו. תת-תזונה איננה מחסור במזון בלבד, כפי שקיים במדינות העולם השלישי. תת-תזונה מבטאת גם מחסור בנוטריאנטים, שהוא תוצאה של אכילת קלוריות ריקות, כמו חטיפים, צ’יפס, ממתקים וקרואסונים. מחקרים מדעיים מוכיחים שמרבית האוכלוסייה המערבית, שאוכלת לשובעה, סובלת למעשה מתת-תזונה, מפני שאינה מכניסה לגופה מספיק נוטריאנטים. כלומר, גם מי שנראה טוב לכאורה עשוי לסבול מתת-תזונה, ותת-תזונה מובילה למחלות. 

מיתוס 5: מיתוס המעלית והחניה. כשאנו רואים מעלית אנו בוחרים תמיד להשתמש בה. אפקט העדר או סתם עצלות? מה דעתכם לחפש את חדר המדרגות המוסתר בד”כ? החניה אצל רובינו צריכה להיות תמיד ליד פתח הבית. אנו נעשה סיבובים אינסופיים עד שנמצא את החניה הקרובה שתמנע מאתנו ללכת 100 מטרים ברגל. כך אני רואה זאת יומיום בכפר המכבייה כשאנשים באים שם לעסוק בספורט, אך עושים “רונדלים” אינסופיים ליד הפתח ונמנעים מהחניות המרוחקות והפנויות יותר. זה לא קשה. זה רק דורש שינוי קטן בדיסקט. 

מיתוס 6: הרופאים עוסקים ברפואה. הרפואה האמיתית היא הרפואה המונעת, שפירושה הוא תזונה בריאה, פעילות גופנית, הורדת מתחים ומניעת רעלים. זוהי רפואה שמנסה קודם כל פתרונות טבעיים לפני שהיא תוקעת לנו תרופות מרשם. זוהי רפואה שמתגמלת את רופא המשפחה לפי מספר החולים הרשומים שלא ביקרו אותו במהלך הרבעון ולא לפי הצפיפות במרפאה שלו. 

מיתוס 7: יש רק רפואה אחת – הרפואה הקונבנציונאלית. מערכת הבריאות שבויה בגישה הקונבנציונאלית. למי שעדיין לא יודע, מדינות נאורות יותר ופחות הכירו כבר בגישות טבעיות לריפוי והן כלולות בסל הבריאות שלהן. בישראל, לצערנו, זה עדיין לוקסוס לעשירים, כי כידוע “בריאות משלימה” או “מכבי משלימה” וכו’ הם עסקים מסחריים עצמאיים והטיפולים נעשים שם בתשלום כבד. 

מיתוס 8: הז’אנר החדש – עוברים לאכילה במסעדות. הנזק שנגרם לנו במסעדות אינו רק מהאוכל השמן והמטוגן, אלא מסיבה חשובה נוספת: הגודל השערורייתי של המנות. הוא נועד למתאבקי סומו ולא לאנשים כמונו. אני קורא מעל במה זו לכל אחד מכם, להתחיל להזמין מנה אחת לשני אנשים עד שבעלי המסעדות ילמדו להגיש כמויות ראויות לבריאותם של בני אדם. 

לסיכום: נסיים בנימה אופטימית ונאמר שהחדשות הטובות הן שהבריאות שלנו היא מצב הפיך וברגע שעושים מהפך בריאותי, נפטרים ממרבית המחלות ואז הירידה במשקל היא פועל יוצא של התהליך, אולם החדשות הרעות הן שכל מה שגורם לנו לעלייה במשקל הוא זה שגם גורם לנו לרוב המחלות הכרוניות. אז אני מאחל לכולכם הרבה בריאות, כי בריאות טובה תביא אתכם כבר לכל שאר הדברים הטובים בחיים.

לקשר: shaul@focus.co.il

האנציקלופדיה החדשה לריפוי טבעי ועוד כ- 50 ספרי בריאות ופעילות גופנית, יחד עם האנציקלופדיה בראשם, ועוד 20 ספרים שנמצאים בעבודה, הספרים שלנו נותנים מענה לכל בעיה בריאותית. האינדקס לאוצר ספרי הבריאות (שניתן לקבלו חינם באימייל ע”י פנייה ל-info@focus.co.il) מציג את כל הספרים שלנו בחתך של הבעיות הבריאותיות

 

לכל הכתבות בנושא >>

אולי תאהב\י גם:

מי יכתוב את הסיפור שלך?! – סדנת כתיבה עם איטו אבירם

איטו אבירם

הלימון נגד הסרטן – צמחי תבלין בארומת לימון מנצחים חיידקים

איטו אבירם

איך נמנעים משפעת – עיצות השוות זהב!

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן