Image default
לילדים לנוער ספרים

מתנה מקורית לילדים ונוער? תנו להם ספרים!

ספר קריאה מוצלח, בתזמון מוצלח, יכול להחזיר ילד, נער או נערה אל חיקו החמים של עולם הדמיון, ולהעניק לו שעות של הנאה אינטלקטואלית. אצלנו זה עבד. אולי גם אצלכם?! עכשיו, כשהחופש מתקרב, הנה המלצות על כמה ספרי קריאה חדשים שיכולים ליצור את השינוי.

דברי/ לורי האלס אנדרסון

דברי - כינרת זמורה
דברי – כינרת זמורה

זהו סיפורה, בגוף ראשון, של נערה שאף אחד לא מדבר איתה, אף אחד לא מקשיב לה, כולם מחרימים אותה. מלינדה שותקת. משהו קרה ומאז היא לא אומרת מילה. בבית הספר התיכון היא הילדה המנודה, בגלל השוטרים שהזמינה למסיבה הסוערת של השכבה, ואף אחד לא טרח לשאול למה. גם ההורים מתקשרים איתה בכתב, הם משאירים לה פתקאות בדרכם לעוד יום עבודה ארוך.

מלינדה מתעדת את הימים הקשים החולפים עליה בבית הספר. רגישה, כמהה לידידות ובכל זאת, לא מוותרת על זכותה לאמירה עצמאית, על חירותה הנפשית, היא נושאת לבדה את הכאב. האם מישהו יעזור לה להשמיע את קולה, האם האמת שהיא מסתירה תצא סוף-סוף לאור?

ספרה הנוקב והמטלטל של לורי האלס אנדרסון שולח אגרוף אל האטימות והצביעות של חברת המתבגרים ושל החברה האמריקאית כולה.

הספר ידבר אל כל נער ונערה רגישים, החל מחטיבת הביניים, החווים את הלחצים הבלתי אפשריים של גיל ההתבגרות. הצורך להיות כמו כולם, ובה בעת להיות שונה, מיוחד ומקובל, מייצר הוריקן נפשי, מערבולת, שלעיתים נסתרת מעיני הקרובים ביותר, אף שהיא הורסת כל חלקה טובה בנפש המתבגרת.

“דברי” מייצג שילוב נדיר של איכות ספרותית והצלחה מסחרית מסחררת. הוא ראה אור לפני 15 שנה ומאז עשה היסטוריה. הוא זכה בתשעה פרסים ספרותיים ובאינספור ביקורות מהללות, נמכר ביותר ממיליון עותקים בארצות הברית בלבד, היה לרב מכר של הניו יורק טיימס במשך שבועות ארוכים, תורגם לשפות רבות ועובד לסרט קולנוע בכיכובה של קריסטן סטיוארט (סדרת דמדומים).

הוצאת בת של פנגווין המוקדשת לספרות נוער נקראה על שמו – SPEAK ובמסגרתה ראו אור טובי הספרים למתבגרים בשנים האחרונות ובהם ספריהם של ג’ון גרין, אנתוני הורוביץ ושרה דסן. סופרת הנוער האמריקנית לורי האלס אנדרסון ידועה ביכולתה לדון בהומור, בעוצמה וברגישות בנושאים הטעונים ביותר. כתיבתה נוגעת במכאובי גיל ההתבגרות ומאירה אותם באור חדש. אנדרסון היא כלת פרס מרגרט א’ אדוארדס על תרומתה לספרות הנוער. ספריה זכו בפרסים ספרותיים רבים והיו לרבי מכר בינלאומיים. חיה בצפון ניו-יורק עם בן זוגה, ארבעת ילדיהם, שני כלבים וחיות אחרות, ואוהבת לטייל ביערות…

יצא לאור ע”י הוצאת כנרת זמורה ביתן, בשנת 2014, מכיל 188 עמודים, תרגום: יעל אכמון. נוער » תרגום (נוער)

**

מיינקראפט/ וינטר מורגן

מיינקרפט
מיינקרפט

 

סדרה בת 4 ספרים שתורגמו עד כה לעברית, המבוססת על משחק המחשב הבינלאומי המדהים, המחבר בין מיליוני שחקנים החל מגיל בית הספר היסודי ועד פריקי מחשב מזדקנים, גורם להם לבלות שעות מול מסך המחשב ברצף של פעילויות בניה, מלחמה וכל הכרוך בכך וממלא את עולמם במשך שעות אין-ספור.

הספרים עצמם הם גימיק, כי הדבר האמיתי נמצא בתוך מסך המחשב. אין שום דרך שבה יוכל הספר להתחרות במשחק עצמו, שמעניק למשתתפיו טונות של מיומנויות בתחומי חיים רבים, מלבד התמכרות קשה ובלתי ניתנת לריפוי. ואף על פי כן הסדרה מומלצת לקריאה, כי בניגוד למתחולל על המסך, המילה הכתובה מפעילה את הדמיון, מצרך הנדמה כמיותר, בכל הקשור למשחקים חזותיים.

קחו את הסיכון: יש סיכוי שמקבל המתנה לא יטרח לקרוא אף עמוד אחד, או שיקרא עמוד אחד ויתאכזב, או שיתחיל לקרוא וייבלע בתוך העלילה הדמיונית.

יצא לאור ע”י הוצאת משכל ידיעות, בשנת 2015, מכיל 112 עמודים, תירגום: שחר סמוכה.

 

**

הקבר השביעי / אלדד אילני  

הקבר השביעי
הקבר השביעי

לפעמים, כדאי ללכת על המובן מאליו. וכזה הוא “הקבר השביעי”. ספר הרפתקאות של סופר ישראלי, שהוכיח הצלחה בארץ ובעולם. הספר כתוב בגוף ראשון ובגובה העיניים של חנונים בגיל ההתבגרות, שחושבים שהם לגמרי קולים. (אם התכוון לכך המשורר, אם לאו – זה מה שיצא.)

כל רוקר אמיתי רוצה שיבקשו ממנו חתימה כשאלבום הבכורה שלו יוצא לדרך. על זה חולמים גם יהונתן והחברים שלו מלהקת “מפלצות המטאל” כשהם מתכוננים להופעה הראשונה שלהם לפני כל העיר. אבל החלומות של הלהקה נדחקים לפינה יום אחד כשתינוקת נעלמת מהבניין של יהונתן. המשטרה לא מצליחה לעלות על עקבותיה, ויהונתן וחבריו פותחים בחקירה משלהם. הם לא יודעים שהם עומדים לתת את ההופעה של החיים שלהם, ושלא תהיה מעורבת בה אפילו גיטרה חשמלית אחת. אלדד אילני הוא מנהל מערכות מידע וסופר ילדים מצליח. סדרת הסיפור המושלם שכתב זכתה באלפי קוראים בארץ ובעולם ונבחרה למצעד הספרים של משרד החינוך. הקבר השביעי, שפותח את סדרת רוק האקר, הוא ספרו הראשון לנוער.

 

יצא לאור ע”י הוצאת כנרת זמורה ביתן, בשנת 2015, מכיל 288 עמודים,

**

 

אולי תאהב\י גם:

הספר “להתראות אללה” מאת לי-אור אמיר – כמו שדה מוקשים

איטו אבירם

הספר רשימת המשאלות מאת לורי נלסון ספילמן – קולה של אימא

איטו אבירם

הספר “הקיץ האחרון בעיר” – מרוחק, מיוסר, חד ומהנה עד כאב

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן