Image default
סרטים תרבות ובידור

פסטיבל הסרטים הדוקומנטריים הבינלאומי “דוקאביב” 7– 16 במאי 2015

"סיטיזנפור"  - מתוך פסטיבל הסרטים הדוקומנטריים המתקיים בישראל במאי.
“סיטיזנפור” – מתוך פסטיבל הסרטים הדוקומנטריים המתקיים בישראל במאי.

פסטיבל “דוקאביב” 2015 יפתח בהקרנה חגיגית של הסרט זוכה האוסקר Citizenfour. סרטה של הבמאית לורה פויטראס הוא מותחן דוקומנטרי מרתק, המעניק לצופים מבט מקרוב על המהלכים הדרמטיים של אדוארד סנודן לקראת הדלפת המסמכים המסווגים החושפים את תכנית המעקב של ארצות הברית אחר מערכות התקשורת העולמית. סרט הפתיחה הוא רק נדבך אחד בולט מתוך קבוצה של סרטים נוקבים ומרתקים העוסקים בדמוקרטיה ובזכויות הפרט הנתונות למתקפה בכל רחבי העולם.

כמן כן, מכריז היום פסטיבל “דוקאביב” על 11 הסרטים שנבחרו להשתתף בתחרות הבינלאומית, ועל 6 הסרטים שנבחרו להשתתף בתחרות “עומק שדה” המתקיימת זו השנה השנייה בשיתוף עם פורום מבקרי הקולנוע ומעניקה פרס לסרטים בעלי חזון יצירתי יוצא דופן.

אורחים בולטים בפסטיבל:

ברט מורגן

במאי מוערך שבין סרטיו הקלאסיקות הדוקומנטריות “הילד נשאר בתמונה” ו”שיקאגו 10″, שני סרטים הנחשבים לאבני דרך בתולדות הקולנוע הדוקומנטרי. בדוקאביב יוצג סרטו החדש על קורט קוביין “Cobain: Montage of Heck”.

שארל זנג(Cherelle Zheng (Zhen Qiong

מייסדת חברת “Beijing Channel Zero Media”, חברת ההפקה היחידה בסין המתמחה בסרטים דוקומנטריים. מייסדת הפסטיבל הסיני העצמאי הראשון לסרטי תעודה עצמאיים “iDOCS”, ובמאית דוקומנטרית.

דיוויד קוריירDavid Courier

מנהל תוכן בכיר בפסטיבל סאנדנס, מתמחה בסרטים דוקומנטריים. הכותב והמפיק של טקס פרסי סאנדנס, ומפקח על תכנית ההקרנות השנתית לקהל הרחב של המכון.

אינה רוסוIna Rossow

מתאמת פסטיבלים לסרטים דוקומנטריים ועלילתיים בחברת ההפצה Deckert Distribution.

ניקלאס אנגסטרוםNiklasEngstrøm

ראש מחלקת תוכן בפסטיבל הבינלאומי לסרטים דוקומנטריים בקופנהאגן CPH:DOX

 

סרטי התחרות הבינלאומית:

A German Youth

בימוי: Jean-gabrielPériot

צרפת / שווייץ / גרמניה

מבט מבפנים על התהליכים הנפשיים והאידאולוגים שהובילו קבוצה של צעירים אינטלקטואלים בגרמניה של שלהי שנות ה – 60 לנטוש את המחאה האמנותית-קולנועית-אינטלקטואלית ולהקים את קבוצת הטרור באדר-מיינהוף.

 

Approaching The Elephant

בימוי: Amanda Wilder

ארצות הברית

האידיאלים הגדולים של צוות המורים שקיוו להקים בית ספר דמוקרטי עומדים למבחן, כשמול החופש המוחלט שהם כל כך רוצים להעניק לתלמידים, קמים ילדים שלא ממש משתפים פעולה עם החלום.

 

Citizenfour

בימוי: Laura Poitras

בריטניה / גרמניה / ארצות הברית

 

Democrats

בימוי: Camilla Nielsson

דנמרק

מעקב מקרוב אחר צמד עורכי דין, האחד נציג השלטון והשני אופוזיציונר, הנאלצים לחבור למען יצירת חוקה חדשה לזימבבוואה. הפערים הגדולים בהתנהלותם משקפים היטב את הקרע שותת הדם שהחוקה העתידית מנסה לאחות.

 

The Look of Silence

בימוי: Joshua Oppenheimer, Anonymous

דנמרק / אינדונזיה / נורווגיה / פינלנד / בריטניה

צעיר אינדונזי שאחיו נרצח במעשי הזוועה של ההפיכה הצבאית מפר את השתיקה שעדיין מחניקה את משפחות הקורבנות שם, ומכריח את רוצחי אחיו להביט לו בעיניים. האם יש לו סיכוי למצוא נחמה במבטים האלה?

 

My Love Don’t Cross That River

בימוי: Mo-young Jin

דרום קוריאה

אינטימיות עמוקה ונדירה בין בני זוג קוריאנים, שגם אחרי 76 שנות נישואים השגרה שלהם מלאה מחוות של דאגה ואהבה. המצלמה מלווה אותם בחודשים שלקראת הפרידה הבלתי נמנעת, שהיא בעיניהם פרידה זמנית בלבד.

 

Rich Hill

בימוי: Tracey DrozTragos, Andrew Droz Palermo

ארצות הברית

שלושה ילדים-נערים מנסים לשרוד בעיירה מתפוררת וכמעט נטושה. הם מתמודדים עם עוני, עזובה וקשיי הישרדות אבל לא מאבדים לרגע את היכולת לאהוב, לחלום, לקוות ואפילו להצחיק.

 

The Russian Woodpecker

בימוי: Chad Gracia

ארצות הברית

 

The Shelter

בימוי: Fernand Melgar

שווייץ

למרות הכוונות הטובות של מנהלי המקלט לחסרי בית בלוזאן שוויץ, הם נאלצים לבצע סלקציה אכזרית: מי יזכה לקבל מיטה, מקלחת ומזון, ומי יישלח לחפש מקום לישון בו ברחוב הקפוא.

 

Toto And His Sisters

בימוי: Alexander Nanau

רומניה

אמם נשלחה לכלא, הדודים שלהם מנצלים את הדירה כמאורת סמים, ואילו טוטו ושתי אחיותיו מנסים לשרוד בשכונת עוני בבוקרשט – שלושה ילדים שמתמודדים לבדם עם מציאות קשה, ואפילו מוצאים בה שמחה וחלומות על גדולה.

 

The Wolfpack

בימוי: Crystal Moselle

ארצות הברית

זוכה בפרס השופטים בסאנדאנס. שבעת ילדי משפחת אנגולו היו כלואים כל ילדותם בדירה מתפוררת במנהטן על ידי אביהם. על העולם האמיתי הם למדו מסרטי קולנוע והם שהניעו אותם לפרוץ החוצה ולגלות את זהותם העצמאית.

 

סרטי תחרות עומק שדה:

15 Corners of the World

בימוי: ZuzannaSolakiewicz

פולין / גרמניה

מסע אודיו-ויזואלי מהפנט, המביא את דיוקנו של אמן יוצא דופן, טכנאי הקול הפולני יוג’ניושרודניק, ושל מעבדת הקול המיתולוגית של רדיו ורשה, שמתוכה נולדה המוזיקה האלקטרו-אקוסטית המהפכנית.

 

1989

בימוי: Anders Østergaard, ErzsébetRácz

דנמרק

מותחן דרמטי-תיעודי מרתק המציג את המהלכים הפוליטיים והאישיים שמאחורי תהליך ההתפוררות של מסך הברזל, שהוביל בסופו של דבר לנפילת החומה בברלין ולפתיחת הגבולות באירופה.

 

B-Movie – Lust & Sound in West-Berlin 1979 – 1989

בימוי: Heiko Lange, Klaus Maeck, Jörg A. Hoppe

גרמניה

הימים הכי פרועים, תוססים, מוזרים וסקסיים של ברלין החצויה בשנות ה – 80, שהיתה חממה של יצירתיות, בית למוזיקאים, אמנים, אנרכיסטים וחולמים מכל העולם. פסיפס תזזיתי המשלב חומרי ארכיון עם קטעים מבוימים.

 

The Infinite Happiness

בימוי: IlaBeka, Louise Lemoine

צרפת / דנמרק

הבניין המוזר למראה בפאתי קופנהאגן הוא ביתם של 500 איש, שחלקם מאוהבים בו וכותבים לו שירים ואחרים מנסים להימלט ממנו. מקבץ סיפורים אישיים, חלקם מתוקים ואחרים חמוצים, על חיי היומיום בפרויקט אדריכלי מגלומני ומיוחד.

 

Sam Klemke’s Time Machine

בימוי: Matthew Bate

ארצות הברית

סם קלמקה, “בטלן רגיש ומפוכח”, מתחיל לתעד את חייו בגיל 20. בגיל 50 יש לו ארכיון אישי ענק, שכולו חשיפה כנה, מכאיבה אבל גם מצחיקה מאוד. מעין סיכום אלטרנטיבי של תולדות האנושות, אחר לגמרי שנשלח באותה שנה ממש אל הכוכבים

 

The Visit

בימוי: Michael Madsen

דנמרק / אוסטריה / אירלנד / פינלנד / נורווגיה

כבר שנים שגופים ממשלתיים, מדענים, תיאולוגים, סוציולוגים ומתנדבים מכל העולם מתכוננים לביקור של חייזרים תבוניים. סרט החושף את ההכנות המעשיות והתיאורטיות המתגבשות ברחבי תבל לאפשרות שביקור כזה אכן יתרחש.

 

סרטים על אמנות

 

Banksy Does New York

בימוי: Chris Moukarbel

ארצות הברית

בנקסי, אמן הרחוב הבריטי המסתורי, השתלט למשך חודש שלם על רחובות ניו יורק. מדי בוקר הופיעה שם יצירת מחאה חדשה, והציבור, שרובו הפך ל”ציידי בנקסי” נרגשים, שיתף פעולה כמו בתסריט מוכן מראש.

 

Cinema: A Public Affair

בימוי: Tatiana Brandrup

גרמניה

לפני עשר שנים נמכר בניין המוזיאון לקולנוע במוסקבה והפך לחסר בית. הצוות, בראשות נאום קליימן, היסטוריון ואינטלקטואל מרתק, נאבק להמשיך ולקיים את חזונו: שימוש בקולנוע ככלי ליצירת חברה אזרחית נאורה.

 

Concrete Love

בימוי: MauriziusStaerkle-drux

גרמניה / שווייץ

מערכת היחסים המורכבת של אב ושלושת בניו הבוגרים, כולם אדריכלים מוערכים ומצליחים בגרמניה, וכולם מונעים ע”י תשוקה אדירה ליצירה. האינטימיות המשפחתית והמקצועית מקשה עליהם למצוא דרך לביטוי עצמי ייחודי.

 

Dorothea Lange Grab A Hunk Of Lighting

בימוי: Dyanna Taylor

ארצות הברית

הצלמת דורותיאהלאנג הייתה מהראשונות שהעניקו פנים וקול לאמריקה של השוליים, לאזרחים המובסים כלכלית. ממש לפני מותה, בעודה בוחרת עבודות לתערוכה מקיפה ב-Moma, נכדתה מנסה לפענח את הדחפים שהניעו אותה ליצור.

 

Hockney

בימוי: Randall Wright

בריטניה

בגיל 77 דייוויד הוקני הוא עדיין נער מלא תשוקה. האמן הפופולארי לא מפסיק ליצור ולחפש דרכים חדשות לראות בהן את העולם. קטעי ארכיון ושיחות חושפניות יוצרים דיוקן שופע אהבה שלו.

 

How to Smell a Rose: A Visit with Ricky Leacock in Normandy

בימוי: Les Blank, Gina Leibrecht

ארצות הברית

ריצ’ארד ליקוק, האיש ששינה בשנות ה-60 את פני הקולנוע התיעודי, משוחח, תוך כדי בישול והעלאת זיכרונות, עם חברו הקולנוען לז בלאנק, בניסיון לפענח מהם הרגעים שהופכים סרט למרתק.

 

Remake, Remix, Rip-Off

בימוי: Cem Kaya

גרמניה

טרזן באיסטנבול, דרקולה באיסטנבול וגרסה מוסלמית למגרש השדים הם רק חלק מהפנינים שהפיקה תעשיית הקולנוע התורכית של שנות ה – 60 וה – 70, בעידן שבו ההכרח היה אבי ההמצאה, והדמיון הפרוע היה אמה החורגת.

 

ממלכת החלומות והטירוף / The Kingdom of Dreams and Madness

בימוי: MamiSunada

יפן

הבמאי היפני הנודע הייאומיאזאקי נרתם ליצירת סרט אנימציה חדש, ואולי האחרון שלו. מבט אל ביד רמה הסטודיו הגדול שלו כממלכה ששולטים בה חריצות, הומור, יצירתיות

 

סרטים על מוזיקה:

 

Fresh Dressed

בימוי: Sacha Jenkins

ארצות הברית

ההיפ הופ הוכיח לאמריקה שגם מי שלא נשמע, לא מתנועע ולא נראה כמו דגם המצליחן הלבן המקובל, יכול לעשות את זה בגדול. סיפורה של מהפכה אופנתית שנולדה מתוך מוזיקת המחאה של הרחוב.

 

Heaven Adores You

בימוי: Nickolas Rossi

ארצות הברית

כשהמוזיקאי המוערך והמצליח מאוד אליוט סמית התגלה בגיל 34 בלבד ללא רוח חיים, איש בסביבתו לא הופתע. ביצירתו המוזיקלית נחשפו כל המצוקות שהגבר הכריזמטי והאהוב הזה ניסה להסתיר בהופעותיו ולמסך באמצעות סמים קשים.

 

Keep on Keepin’ on

בימוי: Alan Hicks

ארצות הברית

סרט עטור פרסים על החברות העמוקה בין החצוצרן האגדי, קלארק טרי בן ה-93 (מורם של מוזיקאים כמו מיילס דיוויס וקווינסי ג’ונס), ובין תלמידו, פסנתרן עיוור בן 23, עומדת למבחן. האהבה והמוזיקה מאפשרת לשניהם להיאחז בחיים.

 

Cobain: Montage of Heck

בימוי: Brett Morgen

ארצות הברית

 

Mr. Dynamite: The Rise of James Brown

בימוי: Alex Gibney

ארצות הברית

איך הצליח ג’יימס בראון להפוך מילד עני שנשלח לצחצח נעליים ונאלץ לגנוב כדי לאכול, לזמר מצליח, מולטי-מיליונר, אישיות נערצת ולוחם לזכויות השחורים, שהשפעתו המוזיקלית והאידיאולוגית ניכרת בארה”ב עד היום?

 

סימור: הקדמה / Seymour: An Introduction

בימוי: Ethan Hawke

ארצות הברית

 

עולם (לא) חופשי – סרטים על המאבק למען דמוקרטיה וחירויות הפרט:

 

מעשה בהרג / An Act Of Killing

(גרסת הבמאי)

בימוי: Joshua Oppenheimer, Christine Cynn, Anonymous

דנמרק / נורווגיה / בריטניה

סרט מקורי ומטריד המציב בפני גיבוריו, פושעי מלחמה שהשתתפו בהפיכה הצבאית באינדונזיה, בקשה מוזרה: לגלם את עצמם ואת קורבנותיהם בשחזורים דרמטיים של הזוועות שביצעו לפני כ-50 שנה.

 

Best of Enemies

בימוי: Robert Gordon, Morgan Neville

ארצות הברית

כל לוחם טוב זקוק ליריב משובח: גור וידאל משמאל וויליאם פ. באקלי מימין סיפקו בשנת 1968 את סדרת העימותים הפוליטיים המשובחת ביותר שנראתה בטלוויזיה. הלהט והעוינות גלשו עד מהרה גם אל מחוץ למרקע.

 

How to Change the World

בימוי: Jerry Rothwell

בריטניה / קנדה

גרנפיס, היום ארגון בינלאומי עצום, הוקם כמעט במקרה על ידי חבורה של חברים שהיו נחושים למחות נגד ניסויים גרעיניים אמריקאים ועשו את זה בשיטות רדיקליות כשהם משתמשים ב”פצצות מוח” במקום בכלי נשק.

 

Merchants of Doubt

בימוי: Robert Kenner

ארצות הברית

עם עובדות לא תמיד צריך להתעמת. מספיק לזרוע ספק בלב הציבור, למשל שאולי התחממות כדור הארץ איננה מעשה ידי אדם. זה מה שעושות התעשיות המזהמות, שמעסיקות מניפולטורים מקצועיים שגורמים לנו להטיל ספק במדע.

 

PepeMujica – Lessons From the Flowerbed

בימוי: Heidi Specogna

גרמניה

חוסה “פפה” מוחיקה נבחר לנשיאות אורגוואי בגיל 75, רבע מאה אחרי שהשתתף כלוחם גרילה בהפלת הדיקטטורה בארצו. מי שנודע כנשיא העני והנדיב בעולם ממשיך לגדל פרחים ומעיד “כשהידיים שלי חושבות, אז אני חופשי באמת”.

הקרנות נוספות:

 

The Chimpanzee Complex

בימוי: Marc Schmidt

הולנד / שווייץ

השימפנזים המגיעים למרכז ההצלה בהולנד ממעבדות מחקר ובתים פרטיים מפגינים מורכבות רגשית אנושית ומעוררת הזדהות. צוות המטפלים המסור מנסה ללמד את הקופים, שגדלו בחברת בני אדם, בלבד לחזור ולגלות את החיה שבתוכם.

 

Dark Horse

בימוי: Louise Osmond

בריטניה

ג’אן, ברמנית ועובדת סופרמרקט בכפר כורים עני בוויילס, חולמת לגדל סוס מירוצים יוקרתי. היא מגייסת קבוצת חברים, ומצליחה לכבוש את הענף שהיה שמור משך דורות לבעלי ממון ואצולה בלבד.

 

Drone

בימוי: Tonje Hessen Schei

נורווגיה

המזל”טים החמושים הופכים את המלחמה לסוג של משחק וידיאו. נערים צעירים משגרים בקליק טילים ומחסלים אלפי מטרות אנושיות בקצה האחר של העולם. סרט נועז המביא עדויות מצולמות נדירות, וידויים ותהיות מוסריות מטרידות.

 

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

בימוי: Alex Gibney

ארצות הברית

הבמאי המוערך אלכס גיבני בוחן לעומק את הסיינטולוגיה, הדת הסודית והשנויה במחלוקת. באמצעות שיחות עם חברים לשעבר בכנסייה, הוא בוחן את כוח השפעתה של אמונה עיוורת ואת מה שמוכנים המאמינים לעשות בשמה.

 

Hip Hop-eration

בימוי: Bryn Evans

ניו זילנד

הדבר האחרון שחברי מועדון הקשישים הניו זילנדי חלמו לעשות היה לקפץ על הבמה בתחרות היפ-הופ בלאס וגאס. אך כפי שמסבירה רקדנית בת 94: “טוב שהמציאו את ההיפ-הופ, זה מונע ממני לשוטט ברחוב ולחפש הרפתקאות”.

 

Homme Less

בימוי: Thomas Wirthenson

אוסטריה

בחליפה מוקפדת ונעליים יוקרתיות הוא נראה כמו מצליחן אמריקאי, אבל מארק, דוגמן לשעבר וצלם אופנה בהווה, הוא חסר בית. אחרי המסיבות הנוצצות הוא הולך לישון על גג ניו יורקי, חשוף לגשם ולרוח, מקווה לא לפגוש מכר ולהיחשף.

 

The Land of Many Palaces

בימוי: Adam James Smith, Song Ting

סין

אורדוס, מטרופולין ענקית ואולטרה מודרנית, שבנתה ממשלת סין, הולכת ומאוכלסת במיליוני איכרים. במקום לגדל מזון הם רוכשים אותו קפוא, ומדריכים ממשלתיים מלמדים אותם איך להתנהג בעיר (להשתמש באסלה, לא לירוק, לא לעשן בציבור).

 

Look At Us Now, Mother!

בימוי: Gayle Kirschenbaum

ארצות הברית / צרפת / הודו

גייל קירשנבאום ומילדרד אברמוביץ, אם ובתה (ונשים פראיות בזכות עצמן), מנסות לפוגג את מערכת היחסים הטעונה והמתוחה שניהלו כל חייהן באמצעות טיול משותף להודו, הרשמה לאתר הכרויות וטיפול זוגי.

 

 

Monsoon

בימוי: SturlaGunnarsson

קנדה / צרפת

מסע מרהיב ביופיו בעקבות כוח הטבע האדיר שמחריב ובורא את הודו: המונסון, הגשמים המטביעים, הורסים ומוחקים בני אדם, כפרים ושכונות, אבל גם מולידים מחדש ומקיימים את חייהם של מיליארד תושבי הודו.

 

בחלוף השנים / Over the Years

בימוי: NikolausGeyrhalter

אוסטריה

חייהם של עובדים במפעל טקסטיל קטן באוסטריה סופגים מהלומה כשהמפעל נסגר, והם נאלצים לחפש לעצמם שגרת חיים חדשה. במהלך עשר השנים הבאות כל אחד מהם יגלה תגליות מפתיעות על עצמו ועל העולם.

 

Some Kind Of Love

בימוי: Thomas Burstyn

קנדה / בריטניה / ארצות הברית

אח ואחות שחיו רוב ימיהם בעולמות נפרדים – היא אמנית לונדונית והוא חוקר איידס ניו יורקי – עוברים להתגורר ביחד בגיל מבוגר, בבית דחוס זיכרונות. סיפור משפחתי טעון ועל ההסתגלות והסבלנות המובילות לגילוי מחודש של אהבה

 

Tea Time

בימוי: MaiteAlberdi

צ’ילה

כבר שישים שנה שקבוצת החברות הזו מקפידה להיפגש מדי חודש לתה, מטעמים נפלאים ושיחות אינטימיות. סרט עדין על נשים צ’יליאניות קשישות שהשכילו ליצור לעצמן בועה מיוחדת של אהבה, שבאמצעותה הן מתמודדות עם החיים והמוות.

 

What Now? Remind Me

בימוי: Joaquim Pinto

פורטוגל

יואכיםפינטו חי כמעט 20 שנה עם נגיף האיידס והפטיטיס סי. בסרט עדין, פיוטי, יפהפה ומהורהר הוא מתעד שנה של טיפולים בתרופות ניסיוניות, הגורמות להזיות וגם לקשיים גופניים ונפשיים ומכריחות אותו לנסות להגדיר את עצמו מחדש.

 

אולי תאהב\י גם:

סרטים טובים לחורף: “טרומן – חברים עד הסוף” ו”מנצ’סטר ליד הים”

איטו אבירם

הפגנה מול משרדי התאגיד: מחזירים את “”FM 88 למאזינים!

איטו אבירם

הקהל הצעיר מפתיע ב”ג’אז חם” – מופע בוקר לכל המשפחה במחווה לדיזי גילספי

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן