איטו אבירם

עוץ לי גוץ לי בטעם של סופגניה של פעם

הצגת הילדים שכתב המשורר שלונסקי ממשיכה לענג צופים צעירים ומבוגרים זה עשרות שנים בקאמרי, מדי חג ומועד. והיי, הצופים מוזמנים לבקר גם מאחורי הקלעים.

הקטן גודל גופן הגדל גודל גופן גודל גופן הדפס עמוד הזה

עוץ לי גוץ לי מאחורי הקלעים מאת ציפי שחרור

ישבתי עם נכדותיי בבוקר חנוכה קר במיוחד בתיאטרון הקאמרי בתל אביב, אבל באולם היה חם, מרתק ומרגש עד שהבטן רצתה להתפוצץ ולא מסופגניות, אלא מעונג צרוף.

“עוץ לי גוץ לי”, מחזה השב ועולה בקאמרי כבר שנים  ואינו חדל להפתיע, במשחק של השחקנים המתחלפים, הבמאים לדורותיהם, ועדיין שומר על חינו, יופיו והתחדשותו.

כי שלונסקי נותר והיה חדשן, לשונאי וחרזן שהזמן כמו לא נוגע בו והוא שב ומתחדש, מקפץ בלשונו, מעקצץ וחורז  חרוזים משובחים ומשוכללים להפליא. מבטיי נדדו מהבמה היפהפייה אל מרומי האולם גדוש ילדים, הורים, סבים וסבתות  ומשם אל פניהן  הנפעמות של נכדותיי. עיני הכול מרותקות. מתפעמות.

ואני מודה, באותם רגעים שבתי להיות ילדה  נלהבת, מוחאת כפיים בכל רגע נתון. ואכן  צחקתי התמוגגתי ודמעתי. ואף אני כמו נכדותיי וכמו ילדים רבים עם הוריהם, ניסיתי, ללכוד או לגעת  בכדורי הזהב הענקיים (אותם טוותה בת הטוחן)  שהושלכו מעל ראשי הילדים  כשהכול, בהתלהבות מתפרצת  מנסים אף הם ללכוד או לגעת בכדורי הפלא האלה. איזו התרגשות…. נו טוב… אני חייבת להרגיע  ולספר קצת על המחזה, למי שטרם פגש ראה או קרא.

זהו סיפור המבוסס על אגדת עם עתיקה, אודות טוחן עני המשתוקק להשיא את בתו למלך ועל כן מספר לו שהיא מסוגלת להפוך קש לזהב. המלך קופץ על המציאה שכן קופת הארמון ריקה. מי שמציל את המצב הוא אישון קטן המגיח פתאום ומציע עזרה לבת הטוחן הנואשת…למי שטרם ראה, לא אעשה כאן ספוילר. על כן לכו לראות לפני שתרד. עוץ לי גוץ לי- הצגה מענגת ילדים ומבוגרים כאחד ועם טעם של פעם, ובמקצבים וחריזה שלא משתנים  ולא מתיישנים.

צוות השחקנים נהדר, רמי ברוך בתפקיד המשרת המשעשע, סוג של ארלקינו, שאף משוחח עם הילדים וסוחט מהם פרצי צחוק אדירים. עירית קפלן המשובחת בתפקיד החצרונית מצחיקה  ונהדרת. אלינור אהרון בתפקיד בת הטוחן שקולה נפלא מרטיט, כקול פעמונים.

גולת הכותרת הוא השחקן רביב מדר בתפקיד האישון הקטן  שהפליא בתנועה, ריקוד, שירה ומשחק. שחקן  מוכשר במיוחד  שנשא על כתפיו חלק נכבד מההצגה. אז כל עוד חנוכה וכל עוד רוח  המשורר שורה עלינו, רוצו לראות.

נ.ב בסוף ההצגה נהרו ילדים רצים אל מאחורי הקלעים והשחקנים ארחו אותם,  ואף שמחו להראות להם את הקלעים ולהצטלם עימם.

בצילומים: נכדותיי  מאחורי הקלעים של עוץ לי גוץ לי יחד עם השחקנית אלינור אהרון, עירית קפלן, רמי ברוך ורביב מדר.

מומלץ לילדים ומבוגרים.

עוץ לי גוץ לי מאת אברהם שלונסקי

מוזיקה דובי זלצר

בימו:  רוני פינקוביץ

תפאורה ותלבושות : רות דר

שחקנים: רמי ברוך, עירית קפלן רביב מדר, אלי גורשטיין ועוד

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *