Image default
דעות וסיפורים

סתיו בשרון: בין היער לשמורת הטבע

סתיו.

עונה כל כך נפלאה בעיני.

בקצה האופק יש הבטחה מעורפלת של גשם. עם הטיפות ייצאו החוצה החלזונות הגדולים במחול כלולות דביק, הנחליאלי ינתר בהפתעה והציפורים ינדדו ממעל.

הרוח תתגבר בפתאומיות ותסחוף עמה שאריות של קיץ, תרקיד בעל כורחם כמה גיליונות עיתון ובהן כותרות דהויות שהיו אך אמש חדשות מרגשות. האבק הרך שמכסה את השבילים, אלה החורצים את הפרדסים והשדות שסביב, כבר התמלא בסימנים עגלגלים של טיפות הגשם. זה של היורה שירה בהפתעה מטח אחד אדיר ונעלם כלא היה.

סתיו, ואני לוקח אתכם היום אל שני אתרי טבע צנועים בשרון שם תוכלו לחוש את הסתיו וגם שעה קלה של נחת.

<p class=”select”>

</p>

קדימה – אל היער!

kadima forest

יש יערות בשרון. הם, אמנם, קטנים, והמונח המתאים יותר לתארם הוא – חורשה, אבל לזה שליד הישוב קדימה תמיד קראו יער. כשאנחנו טיילנו שם היינו כמעט לבד, אם כי רעשה של קבוצת בני נוער רחוקה, שלא נראתה כלל בין העצים הצליח לחדור את מסך העלים המרפרף ונגע באוזנינו, בלי באמת להציק לנו.

אל יער קדימה מגיעים כשפונים מצומת קדימה שבשרון מזרחה, ולאחר מכן, בהמשך הדרך לצורן, מתחילים לראות אותו ממערב לכביש. הוא איננו גדול, כמה עשרות דונמים, אבל הוא יוצר תחושה של יער אמיתי. העצים, גבוהים ומיתמרים. הם נטועים במרחק גדול יחסית, וביניהם – משום מה – כמעט ולא צומחים שיחים קוצניים. וכך נוצר, על גבי אדמת החול הקלה, מצע של עלים שמזמין אותך, עובר האורח, להניח את עכוזך, אולי לקשור ערסל, להיאנח אנחת רווחה ולהתמזג.
<p class=”select”>

</p>

כבה את המנוע, תן לרוח לדגדג אותך. אל תיבהל, היא לא רצינית. רשרוש העלים יזכיר לך מקומות אחרים, שאולי התגעגעת אליהם, והמיית הציפורים, ובעיקר העורבים, יזכירו לך שמדובר בפיסת טבע שיש לה דינאמיקה משלה. כאן חיים, גם בצמרות וגם על הקרקע, ואלה שחיים כאן מבקשים שתתחשב בהם ותהיה נחמד. נחמד, פירושו של דבר שלא תעשה את מה שעשו כמה קבלני שיפוצים, כששפכו את כל תכולת הבטון והבלוקים בשולי היער.

 

השבילים החרוצים בשמורת חרוצים

נוב 09 בחרוצים (4)

ממערב למושב בני ציון, ומצפון לכביש המשובש המוליך אל מסילת הברזל נמצאת השמורה, בלב השדות. היא תפתיע אתכם בגבעות הרכות שלה ובשבילים המתעקלים, המסומנים, שייקחו אתכם אל מסלול הרפתקני קצר.
<p class=”select”>

</p>

אין שם עצים – רק שיחים חצי יבשים, שבעוד חודשיים יפרחו מביניהם עשרות מינים של פרחים. אבל מגובה השמורה תתבשמו ממראה השדות הפתוחים, נצנוץ הים הרחוק והמרחבים.

אפשר להתיישב בצד השביל, גבוה מעל מישור החוף, ולהרהר ביופיים של החיים, כי הם יפים – למרות הכל. בחורשת האיקליפטוסים הצמודה לכביש, מדרום לשמורה, ליד חוות לולים גדולה, תוכלו לערוך פיקניק משפחתי, או להמשיך את הטיול אל פרדס סמוך, שבו מבשילים התפוזים הראשונים בשרון. תמצאו שם גם שדה גזר, מטעי אבוקדו ואפילו פסיפלורה.
<p class=”select”>

</p>

**

ואם אתם כבר כאן, מדוע שלא תקנחו בארוחה טובה באחת משבע (יש יותר…) המסעדות המדליקות בשרון:

 

 

 

 

 

 

 

אולי תאהב\י גם:

סיפורים בימי קורונה: תפוח אדמה לוהט / עדנה עירון*

איטו אבירם

להיכנס ולצאת מהשירותים

איטו אבירם

 מָה עָשָׂה בָּרִי הָעַכְבָּרוֹן אַחֲרֵי שֶׁהַסֶּגֶר נִגְמַר \איה מרבך  

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן