Image default
לילדים מעניין ספרים

ספר ילדים: “בראשית החללית” – בדרך אל הירח

האם הייתם מעיזים לספר לילדכם הסקרן, שרוצה לדעת עוד על החלל, כי ממש בקרוב עומדים לשגר חללית ישראלית לירח? זה בסדר. אתם יכולים לספר להם את זה, כי זה ממש נכון.

בימים אלה ממש צפויה עמותת SpaceIL בשיתוף התעשייה האווירית לשגר את בראשית, החללית הישראלית הראשונה, לירח. הנחיתה על הירח תזכה את ישראל במקום מכובד לצד שלושת מעצמות העל היחידות שהצליחו לעמוד בהישג עד היום: ארה”ב, רוסיה וסין.

בתחילת החודש הציגה עמותת SpaceIL את “קפסולת הזמן” שתישא עימה החללית הישראלית הראשונה לירח. היא מכילה מאות קבצים דיגיטליים וביניהם גם את ספר הילדים “בראשית החללית”.

וזוהי גם ההזדמנות שלכם לעשות את זה כמו שצריך. כלומר, לקחת ליד את ספר הילדים החדש “בראשית החללית” שהעמותה הישראלית הוציאה לאור, ולהקריא לקטנים שבחבורה את סיפורה האישי של החללית הישראלית הקטנה, אך האמיצה, שמעבר להיותה צעצוע בחדר הצעצועים, היא חללית אמיתית, שבקרוב תעשה את דרכה, רכובה על גבו של טיל, היישר אל הירח.

לפני שאשתף אתכם בהתרשמותי מאיכותו של הספר, הנה עוד כמה פרטים מעניינים על נסיבות הוצאתו לאור: מטרת הספר לעורר השראה ותחושת מסוגלות בקרב ילדים על רקע האירוע ההיסטורי הצפוי לישראל בחודשים הקרובים. בעמותה מאמינים, כי צריך למנף את הרגע ההיסטורי הזה, שבו – לראשונה – משתתפת ישראל באירוע כל כך היסטורי, ולהביא אותו לידיעת הדור הצעיר בדרך יצירתית, כזו שתעודד אותם לא רק לשחק בחלליות בחדר המשחקים, אלא גם לגלות, לימים, מעורבות במקצועות המדע, ההנדסה, הטכנולוגיה והמתמטיקה (STEM) באמצעים נגישים, חווייתיים וידידותיים לגילאים שונים כמו ספרים, ניסויים מדעיים, צעצועים, סרטוני וידיאו ועוד.

ניכר כי ההוצאה לאור השקיעה רבות בעיצוב הספר ובהוצאתו לאור. עם זאת, אין לי מושג קלוש מיהי הסופרת, החתומה על הספר, ומציגה את עצמה כ”דוקטור אימא” ומדוע שמה בדוי.

עלילתו של הספר, המתאים לילדי הגן, עוסקת בחללית צעצוע המבוססת על החללית הישראלית האמתית- “בראשית”. החללית העומדת על מדף חנות הצעצועים נקנית, ומוצאת את עצמה על מדף הצעצועים בחדרה של מאיה, הילדה שחשקה בה. החללית מחלקת עם הצעצועים האחרים את העובדה שהיא אמורה להיות משוגרת לירח. לצערה הרב הצעצועים האחרים מאמינים שהיא קטנה מדי לחלום גדול שכזה, והחללית מוצאת את עצמה נאלצת להסביר להם ולהמחיש להם כי דבריה אמת, ומשימתה בהחלט אפשרית.

העלילה פשטנית, אבל משרתת את המטרה של הספר, שאיננה לענג את הילד בסיפור דמיוני, אלא לקדם את המטרה שלשמה הוא יצא לאור.  כדי שהסיפור הזה ימריא בזכות עצמו, ולא בזכות המבצע שאותו הוא נועד לקדם, הספר צריך להיות כתוב אחרת.

עם זאת, הקוראים הצעירים זוכים להכיר את החלקים השונים המרכיבים את החללית, שאותם הצעצועים האחרים עוזרים לחללית למצוא, אחרי שהחללית מסבירה להם בסבלנות מהו תפקידו של כל חלק, ומכיוון שאלו התפזרו בחדר. גם אחיה הגדול של מאיה תורם את הטיל שלו לטובת המטרה, וכך מסתיים הספר, בתקווה שהחללית תזכה להגיע לירח. מהם השלבים הקשורים בכך – לזה לא נחשפים קוראי הספר. אולי כשהחללית תגיע לירח.

וזה, יש להודות, לא ממש בטוח שיקרה, כי החללית הישראלית עוד לא שוגרה.

האיורים של שנה קופל לא ממש מדברים אלי. הייתי מעדיף בספר שכזה יהיו איורים ריאליסטיים יותר, כדי שהחללית תיראה פחות כצעצוע ויותר כדבר האמיתי. אני גם מציע, שהספר הבא בסדרה הזאת, אם ייצא, לא יידון בעלילות החללית על הירח, אלא דווקא ידבר על הדמויות שיצרו אותה, שלושת היזמים הישראלים שהעזו לחלום ולהתרגש. סיפור בריאתה של החללית, משרטוטים טכניים ועד למוצר הסופי, יצירת הקשר עם בעלי הון ומשקיעים, לימוד כל הרקע, כל אלה יכולים להוות נושא מדליק לסיפור נוסף.

שיהיה בהצלחה.

נ.ב

לאחרונה הציגה עמותת SpaceIL את “קפסולת הזמן” שתישא עימה החללית הישראלית הראשונה לירח. הקפסולה מכילה מאות קבצים דיגיטליים וביניהם גם את ספר הילדים “בראשית החללית”.

 

 

אולי תאהב\י גם:

הספר “מאושרי והלאה” של הילה עמית – קולח, מרתק וחדשני.

איטו אבירם

הסרט “החיוך האטרוסקי” – דרמה מחממת לב – 100,000 צופים כבר ראו!

איטו אבירם

יש לך סיפור בראש? סדנאות כתיבה עם איטו אבירם

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן