Image default
ספרים עיון

ספרי TED – רעיון משובב נפש

עטיפות טד TED מאת איטו אבירם

תחילה היו ההרצאות. נחשפנו להן במהלך השנים האחרונות טיפין-טיפין, באמצעות המרשתת. היה משהו מעורר קנאה באותם צופים ברי מזל, הגודשים אולמות ומריעים בסופה של כל רבע-עד-חצי שעה לגיבור תרבות זה או אחר – ארכיטקט, מדען, חוקר או סתם מרצה מחונן, שהצליחו לדחוס לפרק הזמן הקצרצר של נאומם את כל מה שעונה על הסקרנות האנושית בתחום עכשווי מסקרן זה או אחר.

עכשיו הגיעו הספרים. בארץ מפיצה אותם הוצאת “משכל” – ידיעות אחרונות. קיבלתי חמישה, לבחינה, ואין מאושר ממני. הספרים הם מופת של עיצוב מעודכן, הדפסה איכותית ושיווק. קטנים למראה ועם זאת בעלי כריכה קשה ונוכחות בולטת. כמו בונבוניירה צבעונית נפתח כל ספר אל דפים במגוון צבעים, ובהם טקסטים קלים המתחנפים לקורא בניסוחם אך מאתגרים אותו בנושאים בהם הם דנים.

הספרים מזכירים לי את בר המצווה שלי, שבה קיבלתי בעיקר ספרים, רובם ספרי עיון, רובם אנציקלופדיות וספרי טריוויה. זה היה בעידן פרה-טלוויזיוני ופרה-אינטרנטי, ואני חרשתי באושר רב את דפיהם של רוב הספרים שתוכנם יושב אצלי בירכתי הגולגולת עד עצם היום הזה.

ספרי TED הם ספרונים קטנים על רעיונות גדולים. הם קצרים דיים כדי שאפשר יהיה לקרוא אותם בבת־אחת, אבל ארוכים דיים כדי שניתן יהיה להעמיק בנושא שאותו הם מעלים. הסדרה רחבת היריעה הזאת כוללת הכול, מארכיטקטורה ועסקים ועד למסעות לחלל ואהבה, ומתאימה להפליא לכל מי שמוחו סקרן והוא צמא ידע.

כאמור, כל ספר של TED מתחילים במקום שבו נגמרה ההרצאה, שאליה ניתן להגיע בקלות בהקלדת שמה ב”גוגל”. הספר אינו מהווה רק סיכום של ההרצאה, אלא בעיקר תשובה מודפסת לאלה שרוצים לדעת עוד. הפורמט המיוחד של הספרים מאפשר להתענג עליהם בכל מקום: במיטה, בסלון, בנסיעה או בחדר השירותים. העובדה שמדובר בחומר עיוני קליל, מונעת את הצורך להיאחז בנקודה המדויקת שבה הפסקת את הקריאה, כדי להמשיך וליהנות מהספר. אפשר לפתוח בכל עמוד, אפשר לקרוא מהאמצע ואז לחזור להתחלה. אצלי, לפחות זה עובד גם כך.

קחו למשל את הספר “העתיד של האדריכלות באמצעות 100 בניינים”. צילומיהם של מאה בתים מעשה ידי אדם, שכולם מיוחדים ויוצאי דופן, מקל קצוות תבל, פותחים בפניך, הקורא, את היריעה על יכולת התכנון, המעוף והדמיון שבעזרתם בונה האדם, בין אם הוא בן שבט פרימיטיבי ובין אם הוא מיליונר אקסצנטרי את ביתו, כדי שיהיה יפה, מיוחד ופונקציונאלי, לא תמיד בסדר זה.

ספר אחר – “תחושת בטן” פותח בפניך את עולמם המופלא של החיידקים המאכלסים את גופנו ובעצם, את כדור הארץ. האם ידעת שעל כל תא בגופך יש 100 חיידקים?! מהו תפקידם של החיידקים, איך הם מתקיימים בסמביוזה עם האדם ומדוע איננו יכולים לחיות בלעדיהם… ספרון אחד קטן – המון תשובות.

מומלץ.

 

אולי תאהב\י גם:

איטו אבירם: 10 ספרי קריאה מומלצים לזמנים שכאלה: אחות לפליאדות, הקיץ האחרון בעיר, מנצחת, פשע מעודן, ועוד…

איטו אבירם

ספר לפני השינה לפעוטות: “רק עוד כמה דגדוגים… ולישון”

איטו אבירם

2 ספרי קריאה חדשים מציעים הצעה אל “מאחורי הקלעים” של עולם התיאטרון

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן