Image default
ספרים פרוזה

ספרי קריאה: חיפה על המפה!

מישהו השאיר את החלון פתוח - עידן גרינברג
מישהו השאיר את החלון פתוח – עידן גרינברג

מאת: עמי יסעור

נופשים בחיפה? מה יותר נכון מלהתענג על פרוזה שכותבים חיפאים על פינות חבויות בעיר ובלבבות יושביה. ולא, אין הכוונה לא.ב יהושוע, או לסמי מיכאל, אלא, למשל, לעידן גרינברג החיפאי, שרומן מצוין שלו בשם “מישהו השאיר את החלון פתוח” יצא לאחרונה לאור.

מה קרה לאבשלום במפגשו עם הכנופיה המפוקפקת בגן האם?   לאן נעלם אחיו הצעיר, מיקי? מה חשבה הצעירה הגרמנייה מהמבורג על ישראל? מה התרחש בחנות הבדים ברחוב המגנים? מדוע שולבה היועצת, המורה חביבה בעניינו של אבשלום? מדוע כעסה אימו של אבשלום על אביו? איזו מין סולחה נערכה בין מבוגר לילד ומדוע? מה קרה בנהריה? מה קרה למשפחה כשנסעה לצרפת?

את התשובות לשאלות אלו תמצאו ברומן המשובח של עידן גרינברג החיפאי בן השלושים ושש, מחבר שזכה לפני שנתיים בפרס הסיפור הקצר בתחרות של “הארץ” הרומן הופיע בהוצאת “כינרת זמורה ביתן” העורכת היא נועה מנהיים.

הסופר הוא חיפאי בן שלושים ושש. למד תקשורת וכלכלה באוניברסיטת חיפה. בעל תואר שני במשפטים וכלכלה מאוניברסיטת המבורג. סיפורו “חשופים לכל רוח” שזכה בפרס הסיפור הקצר בתחרות של “הארץ” לפני שנתיים מתאר ארבעה דורות: מהסב ברומניה ועד הנכד בישראל. לצורך כתיבת הרומן שהה המחבר בכמה ארצות. הוא עבד כמנהל בעמותת ניצן וכיום הוא בתחום ההיי טק.

שנים לא הייתה חגיגה ספרותית כזאת בחיפה   תוך מאה ימים התוודעתי ל”מרוץ שליחים” של אריאלה גולדמינץ שהופיע באותה הוצאה, וספרו השני של ניצן וייסמן “ארוחת בוקר ישראלית” שזכה לשבחים רבים כמו ספרו הקודם “על גבול יערות הרוזמרין”.

חיפה שנודעה משך שנים רבות בעיקר בשירה ובביקורת, בספרי א.ב. יהושע, סמי מיכאל ונתן זך זכתה פתאום בבת אחת לשלושה ספרים בולטים.

“מישהו השאיר את החלון פתוח” מתרחש בחיפה ובהמבורג. בין המקומות החיפאיים המוזכרים בו ניתן למנות את: גן האם, הריאלי סניף מרכז, חוף דדו, שבת בדליית אל כרמל, סופרמרקט במרכז הכרמל, חנות ברחוב המגינים, נסיעה בכרמלית, כיכר פריז, בית חולים רמב”ם, מגדל הנביאים, חליסה, נוף למפרץ חיפה, תחנת מרכז השמונה, מוזיאון הרכבת, רחוב מוריה, סניף בנק, חנות כלי עבודה בהדר הכרמל, רחבת המשביר, בית הקרנות, נמל חיפה, דרך פרויד, נוף הים הנשקף מן ההר ולקינוח: השוואה בין חיפה להמבורג.

במרכז הספר נושאים כמו: “משפחה, ילד בעייתי , אחריות ההורים, סוד משפחתי, תקשורת בין הורים לילדים, התמודדות הגיבור עם עצמו, סוד, המתח בין קרבה לבין התרחקות, נופים פיזיים ונפשיים של הילדות ועוד. סגנון הכתיבה הוא בגוף שלישי היוצר ממד אפי רחב. יש כוח רב בעיצובם של הפרטים. הסופר מפגין יכולת גבוהה בכתיבת הדיאלוגים ובתיאורי חיפה והמבורג.

גיבורי הספר הם ההורים דינה ומוני, שני הבנים אבשלום ואביתר, האח מיקי שנעלם, הסבתא ופטרישיה הגויה מהמבורג, בת זוגו של אבשלום. עלילת הספר מתרחשת בעיקר בחיפה ובהמבורג יש גם פרק שברקעו נהריה ופרק המתרחש בצרפת. עלילת חיפה היא עלילת ילדותו של אבשלום. עלילת המבורג מתרחשת בשלב בו הוא דוקטורנט החי ומשתלם במקום.

חיפה והמבורג הם המקומות העיקריים, אבל מן הראוי להדגיש את הבית כמקום מודגש בעלילה. דחיסותו של הבית והיחסים המשפחתיים המתוארים ברגישות רבה להפליא. בעמוד 83 מתוארת זווית ראיה מעניינת ומקורית על ישראל. זווית הראייה של פטרישיה. בעמודים 40-44 יש תיאור מעניין ומקורי של תקציב משפחתי.

משאו של העבר, החלטות והשפעתן מהווים ציר מרכזי בעלילת הרומן. כל גיבור מבני המשפחה מתמודד עם עצמו, עם הסוד ועם האחרים. הסוד שאיננו ברור וגם בהתפענחו הוא עדיין מהווה מוקש בדרך חייה של המשפחה ומקור להסתבכות. בולט בעלילת הרומן הוא התיאור האותנטי המיוחד של חוויית הילדות. בולט בעלילה גם תיאור מעניין ואפלולי של גן האם.

מרכז הכרמל תופס מקום מרכזי בחיי הגיבורים. שם ביתם. בשנות האלפיים בכלל גיליתי לא מעט ספרים אשר מתרחשים כאן ויש בהם אותנטיות רבה. הרומן כתוב היטב, יש בו מקוריות רבה והוא מרגש, ומרתק מאוד לקריאה. בלעתי אותו תוך יומיים. 330 עמודים. הוצאה לאור:כינרת זמורה ביתן דביר.

* עוד נציין כי בספריית מינץ בחיפה מתקיימות שתי סדנאות כתיבה יוצרת של הסופר איטו אבירם, הזוכות כבר שנתיים להצלחה. עמי יסעור, ספרן בכיר וסופר חובב, נטל חלק בסדנת המתקדמים של הסופר.

 

 

אולי תאהב\י גם:

ספר לילדים: “דודה לאה” על חייה של לאה גולדברג

איטו אבירם

איטו אבירם: 10 ספרי קריאה מומלצים לזמנים שכאלה: אחות לפליאדות, הקיץ האחרון בעיר, מנצחת, פשע מעודן, ועוד…

איטו אבירם

הספר “שתי צרפתיות, שני צרפתים” של בלזק – אישה “קום-איל-פו”!

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן