Image default
בימה ומחול מעניין תרבות ובידור

Home(?) – השפעתו של הירח על יצירתה של אורין יוחנן היתה מכשפת

 

כתבה: אוולין יפרח *

Home(?) השפעתו החזקה של הירח על האישה ביצירתה של אורין יוחנן, פסחה על הרקדנית גבריאל נויהאוס שהקסימה אותי והשפעתה טרם פגה. וכך נכתב על המופע: Home(?) היא יצירת האנסמבל הראשונה של אורין יוחנן לחמישה רקדניות ורקדנים. היצירה מציגה אפשרות עתידנית, פוסט אפוקליפטית, בה הדיאלוג בין הדמויות בחלל נטול החוקים מקבל תוקף בלעדי בזכות מבטו/ה של הצופה. בעידן של חיים במרחב הווירטואלי, כשהעדר אינטימיות פיזית ומצגי שווא ברשת הופכים לאורח חיים שגור, יוחנן בוחנת כיצד מהלכים יחידניים ואוטונומיים של דמויות שונות יכולים להתקיים במרחב משותף.”

הטקסט הזה, שאותו קראתי עוד לפני המופע, היה עבורי כמו חדר ללא חלונות. מעבר לעובדה שהוא נטול כל מעוף ודמיון, הוא דומה בניסוחו ובכוונתו לטקסטים רבים שקראתי לאחרונה. אם מטרתו של הקומוניקט לעורר סקרנות, את סקרנותי הגדולה הוא הצליח לכבות במהרה. ייאמר לזכותה של היוצרת אורין יוחנן שהיא הציתה בי מחדש את הסקרנות, בזכות היותה דמות מעניינת וממגנטת בפני עצמה.

איש נרטב

אישה קרקע

איש הביט

אישה ירח

אישה רוח

רקדן מתקלח ומנגן על גיטרה שקופה, שר לנו שיר סבל ומצחיק את הקהל, מעל ראשו מים זורמים  מנסים לשטוף את הלכלוך. האיש הנרטב לא מצליח להסתיר את הנאתו מהסבל הממכר ומבקש עוד “שפוך את הסבל שלך עליי” הוא שר בגוף מחייך, קונטרסט מוכר בין פה מדבר לגוף מספר סיפור  אחר. ניכר היה שהרקדן שי פרטוש ( האיש הנרטב) אוהב את הבמה והבמה מחזירה לו אהבה ומאפשרת לו להרגיש בבית.

המסך נפתח וחושף  קיר לבן עליו כתם צבעוני עשוי מפתקיות צפופות, מעל הכתם מציץ ראש ירח. אישה קרקע נכנסת אל הבמה, צועקת בקולה ובגופה, תנועותיה מפותלות וכבולות בפלונטרים פיזיים ורגשיים, היא נלחמת בגבולות הגוף הפיזי ומנסה להתרומם. איש נרטב ואישה קרקע רוקדים וסובלים במרחב משותף ופותחים את היצירה בעניין רב. הרקדנית דנה זכריה – אישה קרקע! מתפתלת על הרצפה בווירטואוזיות כואבת ומשאירה זיעה יקרה על רצפת הבמה, גופה כמו חומר ביד היוצר ומורגש שהחיבור בינה לבין היוצרת מיטבי.

רקדן צבעוני עם נעליים מהבהבות מוטל כמת בקדמת הבמה, מחכה למשהו שיפיח בו רוח חיים וייתן לו את האות לקום ולחיות או לקום ולרקוד. אם בעולמות הרוח או בעולמות החומר, התפקיד של איש הביט שטחי ומבטא מונוטוניות חסרת תשוקה. הוא יוצא עם עצמו למסיבה, רוקד ונראה משועמם לאורך כל היצירה. הקצב משתבש ולעיתים נראה שיש קצר בין הגוף לביט, אם זו הייתה הכוונה הכוריאוגרפית היא הושגה במלואה. כל המהבהבים והמנצנצים של איש הביט לא הצליחו להפיח בו רוח חיים והתנועה נותרה ריקה מתוכן.

אשת הירח מהלכת בסרבול על קביים של לוליין בקרקס, היא דוחסת פתקיות שחורות  אל פיה וממלאת אותו עד אפס מקום. הפתקיות הלעוסות נפלטות אל הרצפה והיא מספרת לנו בצרפתית על כל מה שנלעס ולא נבלע. תרגילים עמוסים בבלט צרפתי ונשימת קומברה מאולצת. בצרפתית אצילית ובג’סטות מוכרות, של מורה לבלט, היא מצחיקה אותנו ומרככת את הנוקשות והקרירות שביצירה זו. אשת הרוח נשענת על קיר ונושכת אצבע, גופה הרועד משוחח עם הבלט ושולף תרגילים מדוקדקים, היא מנסה לעזוב את הקיר ולרקוד רוח, אך נדמה שלרוח חסר אוויר בגוף. המשחק התנועתי עם תרגילי הבלט מחמיאים לרקדנית שולי צייגר ואילו הדרמה, הטפיחות והרעידות מדגישים את גילה הרגשי שעוד לא בשל ובגר להיות אישה רוח.

לאחר עשרים דקות של עניין מרתק, דומה שהסבל מיצה את עצמו והפך לרחמים עצמיים והתבוססות של כל אחת מהדמויות בלופ שלה. במילים אחרות אומר שמה שהתחיל בעניין רב, נשאר על אותו עניין ולא התפתח כלל. הפסקול של רעש רקע צורמני צפוי ונדוש, הדמויות, הרעיונות והמנעד הרגשי נותרו שטחיים ומונוטוניים בסבלם ובשפתם.

בקומבינציית היסודות המרכיבות את יצירתה של אורין יוחנן, המים העדיפו להשמיש את אותם רגשות, האוויר עסק במציאות קיימת וכלל לא עתידנית, האדמה מתבטאת דרך כאב והישרדות ואילו האש התעייפה ומבקשת תיעול משאבים. נדמה שלדמויות המתקיימות באותו מרחב משותף אין אמת משותפת.

כל אלו מתבטלים אל מול האומץ של אורין יוחנן להיחשף. היא אישה מסקרנת ויצירתית, בעלת יכולת מגנוט עצומה והאומץ שלה מעורר השראה!

אורין יוחנן אמנית רב תחומית ורקדנית עטורת פרסים, שהחלה את הקריירה המקצועית שלה בלהקת המחול הקיבוצית ולהקת “הפרוייקט” ובהמשך עבדה עם מיטב הכוריאוגרפים/ות בישראל. פרפורמרית, חוקרת אימפרוביזציה, אמנית פלסטית ויוצרת, חברת קבוצת תיאטרון קליפה וחברה בעמותת הכוריאוגרפים.

מאז 2013 יצרה כ- 11 עבודות בימתיות ועבודות תלויות מקום וביניהן: I-Dare-U, מתכננת חופשה מעצמי בודקת עלויות ו- Shoot Me. זוכת פרס שרת התרבות לרקדנית מבצעת (2014) מנימוקי השופטים: “רקדנית וירטואוזית, בעלת קשת רחבה של איכויות תנועתיות. מרגשת בכנות ובמסירות של הביצוע שלה”.

פיינליסטית תוכנית הריאליטי “רק רוצים לרקוד” (2017). ב- 2020 הוזמנה אורין ללמד סימסטר באוניברסיטה CalArts שבקליפורניה מטעם ה- Israel Institute.

Home(?)

ניהול אמנותי, יצירה, עיצוב והפקה : אורין יוחנן

רקדנים יוצרים, רקדניות יוצרות: שי פרטוש- איש נרטב, גבריאל נויהאוס – אישה ירח, דנה זכריה- אישה קרקע, עידו גרינברג- איש ביט, שולי צייגר- אישה רוח.

 

  • אוולין יפרח היא רקדנית, כוריאוגרפית ומורה.

אולי תאהב\י גם:

אטרקציה חדשה ביפו לכל המשפחה: “יפו אקספרס”

איטו אבירם

הספר “לתפארת מדינת ישראל” – בין בית שאן וקיבוץ גשר

איטו אבירם

הולכים לאכול בירושלים ב”מסעדות פתוחות ירושלים”

איטו אבירם

תגובה אחת

דורית לוי ספטמבר 11, 2019 at 8:47 am

אוולין אוולין….
איך מכל מופע מחול את יכולה להפוך מופע של מילים!!!!!
מדהים, לקרוא את התייחסות שלך למופע ולראות איך בכול פעם את מוצאת עולם שמייחד אותו.
המילים …כאילו יצאו מספר רב מכר וההתייחסות לתוכן המופע מקצועית ונותנת ביטוי לעולם המקצועי שלך בתחום המחול.
התיחסות מכבדת,משוב בונה והתבוננות מקצועית ועניינית.
שפו לך!!!

השב

הגב לפוסט

דילוג לתוכן