Image default
מה חדש

כוכבי הבולשוי מגיעים עם הבלט הקלאסי “לה ביידר”

שני כוכבי בלט הבולשוי ממוסקבה, 45 רקדנים מתיאטרון הבלט של האופרה של צ’ליאבינסק, מאות תלבושות, תפאורת ענק בהפקה בימתית מלאה בפעם הראשונה על הבמה בישראל של הבלט לה ביידר (רקדנית המקדש) למוסיקה של לודוויג מינקוס עם הכוריאוגרפיה מאת מריוס פטיפה בציון 200 שנה להולדתו.

הבלט לה ביידר נחשב לאחד הבלט הרוסיים הגדולים. הוא נוצר במיוחד לכבודה של הרקדנית הנודעת יקטרינה ואזם. במופע מיוחד של הבלט האימפריאלי בסנט פטרבורג.

מיד בהצגת הבכורה בשנת 1877 נחשבה היצירה כאחת מיצירות המופת של הכוריאוגרף פטיפה ובמיוחד הסצינה המפורסמת “בממלכת הצללים” בה מתמלאת הבמה ברקדניות רבות בחצאיות טוטו לבנות ומהלכות קסם על הצופים. הסצינה הזו קיבלה חיים משלה ועד היום מרבים להציג אותה בערבי בלט שונים. הגרסאות הרבות של “לה ביידר” אשר מועלות היום מושפעות מן הגרסה שהעלה בלט קירוב בשנת 1941. בשנת 1980 העלתה הפרימה בלרינה נטליה מקרובה גרסה משלה לבלט, בתיאטרון הבלט האמריקאי, היתה זו הפעם הראשונה שהבלט הוצג במערב במלואו. מאז הוא מוצג בכל העולם בכל להקות המחול החשובות.

סיפורם של הביידר, רקדנית המקדש ניקייה, והלוחם סולור, שנשבעו שבועת אמונים נצחית אחד לשני. אלא שאהבתם נתקלת בקשיים, הכהן הגדול גם הוא מאוהב ברקדנית, וראג’ה דוגמטה בחר בסולור לשאת לאישה את בתו גמזאטי. ניקייה מבלי לדעת על ההסדר מסכימה לרקוד בטקס האירוסים של השניים. זהו סיפור על אהבה, קנאה, מלחמה וניצחונם של הרוח והאהבה באווירה אקזוטית. בלט עשיר עם עשרות משתתפים ומאות תלבושות ותפאורה גדולה, הכוללת פיל ענק שייבנה במיוחד בארץ בהוראות מדויקות מהנהלת הלהקה.

סולני הבלט הם שנים מרקדני הבולשוי הבולטים בימינו:

יוליה סטפנובה

נולדה באורנבורג. סיימה את לימודיה בשנת 2009, באקדמיית ווגנובה בסנט פטרבורג. מיד לאחר סיום לימודיה הצטרפה לבלט המרינסקי. בשנותיה במרינסקי, רקדה בשורה ארוכה של תפקידים ראשיים וסולניים, בהם גזמטי בלה ביידר, אודט/אודיל באגם הברבורים, מירתה בג’יזל ועוד. בין השנים 2014-2015 היתה סולנית בלהקת הבלט בתיאטרון נמירוביץ’ – דנצ’נקו במוסקבה, ורקדה בתפקידם הראשיים בג’יזל ובלה ביידר. בעונת 2015-2016 הצטרפה כרקדנית ראשית לבלט הבולשוי.
סטפנובה זכתה בשלל פרסים. ב-2006 בתחרות באקדמיית ווגנובה. ב- 2007-8 זכתה בפרס בסנט פטרבורג על הישגיה בלימודים. ב- 2014 זכתה בפרס טליוני, בתחרות הבלט האירופאית.

 

מיכאיל לובוחין

יליד סנט פטרבורג. ב-2002 סיים את לימודיו באקדמיית ווגנובה. קיבל תואר באמנות בהצטיינות יתרה. באותה שנה הצטרף לבלט המרינסקי. בינואר 2010 הצטרף לבלט הבולשוי. לובוחין זכה בפרסים רבים בהם: ב-2002 הפרס הראשון בתחרות הבינלאומית שאורגנה על ידי אקדמיית ווגנובה ב-2008, פרס זרקור הזהב, בסנט פטרבורג על הופעתו בבלט “לארבעה” בכוריאוגרפיה מאת ס’ וולדון. בשנותיו בבלט המרינסקי רקד במבחר גדול של יצירות בתפקידים ראשיים ובתפקידי סולו. בשנותיו בבלט הבולשוי רקד את תפקיד סולור בלה ביידר, את ספרטקוס, את טיבלט ברומיאו ויוליה, את איוון האיום, את הנסיך במפצח האגוזים ועוד. לובוחין סייר עם בלט המרינסקי בגרמניה, צרפת, בריטניה, הולנד, ארצות הברית ויפן.

הוא הופיע כרקדן אורח עם הבלט הטטרי בפסטיבל הבינלאומי לבלט קלאסי על שמו של רודולף נורייב. ב- 2011 הופיע ברקדן אורח עם הבלט הלאומי של אזרבייג’אן על הבמה החדשה של הבולשוי. לובוחין משתתף קבוע בתכנית “העונות הרוסיות של המאה ה-21” תוכנית מיוחדת שמטרתה לשמר את הרפרטואר של סרגיי דיאגילב. בשנת 2011 אף הופיע עם הפרויקט בפריז בתיאטרון שאנז אליזה, וסייר עם הפרויקט ברחבי רוסיה.

תיאטרון הבלט של בית האופרה מצ’ליאבינסק על שם המלחין גלינקה נוסד בשנת 1956. הגרעין המייסד של להקת הבלט הגיע מרקדנים שסיימו את לימודיהם בלנינגרד, סנט פטרבורג. וכך נוצרה הלקה שמהר מאד זכתה לשם ברחבי ברית המועצות, הלהקה רקדה את מיטב הבלטים הקלאסיים. כמו כן יצרו עבור הלהקה יוצרים רבים ויצירות מוסיקליות נכתבו במיוחד עבורן. את התיאטרון ניהל שנים רבות אחד המנצחים הבולטים בתקופתו מאסטרו זאק. רקדני הלהקה הופיעו ברחבי העולם והעלו יצירות קלאסיות רבות בהם לה ביידר, ופקיטה מאת מינקוס ואזמרלדה מאת פוני ועוד.

מועדי ההופעות

היכל התרבות בתל אביב             יום חמישי 22/11/2018,

יום שישי 23/11/2018

 

אודיטוריום חיפה                        יום ראשון 25/11/2018

 

המשכן לאמנויות באר שבע           יום שני 26/11/2018

להזמנת כרטיסים כנסו לאתר איוונטים https://www.eventim.co.il/labayadere
או בטלפון 9066 *  לקבוצות וארגונים: 054-9100055

או לאתר בראבו https://bravo.org.il/announce/60283    או בטלפון 3221 *

 

תיאטרון ירושלים                        יום שלישי 27/11/2018

להזמנת כרטיסים בירושלים כנסו לאתר בימות,
או בטלפון 6226 *.  מחירי כרטיסים 170-330 ₪  הפקה בישראל: רומן רבינוביץ’

אולי תאהב\י גם:

מה עושים הינשולים בלילות?

איטו אבירם

תיאטרון הבלט הרוסי מסנט פטרבורג מגיע עם “מפצח האגוזים” ו”אגם הברבורים”

איטו אבירם

ערב מצחיק במוזיאון

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן