Image default
לילדים

הצגת הילדים “נרקיס מלך הביצה” – מסע נוסטלגי אל ביצת החולה

narkis_650

מאת: ציפי שחרור

“סיפורנו מתרחש בארץ ישראל, ממש כאן. סיפור משלנו, כחול- לבן. מקצתו קרה באמת והשאר רק חלום, סיפור על הקרבה אמיצה שלא רואים כל יום…”

ישבתי בתיאטרון הבימה בתל אביב   נפעמת  מההשקעה שהושקעה בהצגת הילדים נרקיס מלך הביצה, מחווה ללווין קיפניס  על יצירותיו ושיריו, ודומה שנהניתי לפחות כמו שתי נכדותיי, אולי קצת יותר.

סיפור המסגרת הוא האגדה הידועה לבני דורי, אודות מלך הביצה החולה הזקוק למרפא. זהו סיפור המוכר לכל אחד מכם ההורים, שהיה ילד בשנות ה- 50 וה- 60, והלך לגן ילדים. זהו סיפור על הקרבה אמיצה של צפי הצפרדע הנסיך היוצא לחפש פרח  שיירפא את אביו, ומכל הפרחים מתנדב דווקא הנרקיס לבוא לדור בתוך ביצה ולרפא בריחותיו את המלך. יוצרי ההצגה  שילבו בדרכם הייחודית  בין סיפור דמיוני שכתב קיפניס לבין המציאות ארצישראלית שהייתה השראה ועוגן  כשכתב את הסיפור, וכך יצרו נרטיב שנע בין מציאות ודמיון בין חלום ליקיצה ובדרך גם את נופיה, צבעיה , ריחותיה וצליליה של הארץ תוך כדי סיפור נוגע ללב.

עלילת המחזה לוקחת את הצופים הצעירים אל עמק החולה, בשנות החמישים של המאה שעברה, כאשר החלוצים העבריים החלו לייבש את הביצות במדינת ישראל הצעירה. רעש העבודות הגיע לאוזניו של המלך צפרדיהו השלישי, אשר חשש שאם ייבשו את הביצות, ממלכת הצפרדעים החיות בעמק החולה, תיהרס ולא יהיה להן היכן להתגורר. מרוב דאגה, המלך נפל למשכב וחלה במחלה נדירה. כל רופאי ממלכת הצפרדעים היו אובדי עצות, הם חיפשו למלך תרופה, אבל ללא הצלחה.

מפגש קסום בין צפי הצפרדע, בנו הבכור של המלך, לבין לוין קיפניס, המשורר והסופר, הוליד רעיון קצת מוזר שהוביל את הצפרדע למסע עתיר הרפתקאות, אחר פרח ארצישראלי שיסכים להתגורר בביצות.

הזמן כמעט אזל והמלאכה מרובה. האם ימצא צפי את מה שרצה? בסופו של מסע מרתק במרחביה ונופיה הקסומים של ארץ ישראל, צפי למד שהקרבה אמיצה, ויתור ואהבה, לעיתים יכולים להיות פיתרון למחלה, מכאוב או דאבה. צפי מגלה את כוחו המיוחד ואומץ ליבו ואילו החלוצים מבינים שהטבע הוא יפה להתפעל וחשוב שיתקיים לצד האדם וההתיישבות בארץ ישראל, כי חייבים לכבד ולשמור על הטבע ונופיו הנפלאים, כדי שיישארו כאן גם עבור הדורות הבאים.

חשתי איך התיאטרון משקיע בעצם בספרות ילדים, ונותן לה את הכבוד המגיע לה. זהו דבר נדיר במחוזותינו. ואני מברכת על כך, הרי  נרקיס מלך הביצה הוא סיפור עליו גדלו דורות של ילדים, והוא מוגש לצופה בעיבוד בימתי חדש וכקלסיקה ישראלית הנוגעת ללב, בה שזורים שיריו של קיפניס. הסיפור מסופר במסגרת נופית ארץ ישראלית , ממש כאן ולא כנהוג באגדות… הרחק הרחק בארץ רחוקה…. ממש אגדה משלנו בכחול לבן.

ראויה לציין גם התפאורה המרשימה המתחלפת ומשתנה, התלבושות המוקפדות צבעוניות ומושקעות, עבודת בימוי משובחת, ריקוד ושירה. חוויה מרגשת . מומלץ מאוד .

נרקיס מלך הביצה

תיאטרון גושן

בימוי ועיבוד: רענן ניסים, משה בן שושן

מוזיקה: שי אלון

תפאורה: טלי אוטולונגי

תלבושות: לימור הרשקו

שחקנים: אסף דגני, גל בן שלום,דניאל מייזלר, טלי ביק ועוד

לבני 4 עד 7

 

 

אולי תאהב\י גם:

“סניסייסטה” – מופע פלמנקו שהוא קומדיה מטורפת

איטו אבירם

הצגות הילדים של אורנה פורת – הכירו את העונה ה- 50.

איטו אבירם

איזה סרט ילדכם יעדיף: רובינזון, ספר הג’ונגל, בארבי, זוטרופוליס או קונג פו 3

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן