Image default
מה חדש

הפילהרמונית של סנט פטרבורג מגיעה לשני קונצרטים מיוחדים בתל אביב

​​”מאז ומתמיד ישראל אהבה מאוד תזמורות מסוג ליגה א’ העולמית” אומר הפסנתרן, המלחין והמנצח גיל שוחט. “אין דבר מרענן יותר בעולם הקלאסי מאשר לשמוע תזמורת המגיעה ממעבר לים עם הצליל והסגנון שלה, עם היכולות שלה – וכזאת במעלה הראשונה היא התזמורת הפילהרמונית של סנט פטרסבורג. אני מחכה לשמוע איך התזמורת הזאת מבצעת במיוחד רפרטואר רוסי, ואת הפרשנות הכל כך מיוחדת של המנצח יורי טמירקנוב.

לאחת הסימפוניות החשובות ביותר במאה ה-20, הסימפוניה השביעית של שוסטקוביץ'”. גיל שוחט ירצה לפני הקונצרט הראשון על הסימפוניה השביעית “לנינגרד” מאת דמיטרי שוסטקוביץ’ הידועה כסימפוניה שנוגנה בימי המצור על לנינגרד (הלא היא סנט פטרבורג), כלומר הסימפוניה הסנט- פטרבורגית. הפילהרמונית של סנט פטרבורג מגיעה לישראל לשני קונצרטים חגיגיים לרגל חגיגות ה- 70 למדינת ישראל.

הקונצרטים בהשתתפות 126 נגנים יתקיימו בהיכל התרבות בתל אביב. הסימפוניה השביעית תבוצע ב-9 במאי 2018 – יום הניצחון על גרמניה הנאצית ולמחרת ה-10 במאי 2018 יבוצעו הקונצ’רטו לפסנתר מס’ 3 מאת סרגיי רחמנינוב והסוויטה הסימפונית “שחרזאדה” מאת ניקולאי רימסקי קורסקוב. בקונצרט יככב הסולן ניקולאי לוגנסקי, אחד הפסנתרנים המוערכים בעולם.

התזמורת הפילהרמונית של סנט פטרסבורג נוסדה ביולי 1882, בתקופת רוסיה הצארית. אחרי מהפכת 1917 היא זכתה למעמד ממלכתי ובראשה עמד סרגיי קוסביצקי. בין המנצחים הבינלאומיים שעבדו עם התזמורת באותה התקופה: ולטר, ויינגרטנר, קלייבר, מונטה וקלמפרר. עם סולני התזמורת נמנו ולדימיר הורוביץ וסרגי פרוקופייב. ב-1918 היא ביצעה לראשונה את הסימפוניה הקלאסית מאת פרוקופייב וב-1926 – את הסימפוניה הראשונה מאת שוסטקוביץ’.

בשנה 1938 התחילה “תקופת מראווינסקי” בת 50 שנה שהזניקה את התזמורת למקום גבוה מאוד בדירוג הבינלאומי. באותן שנים התקיים שיתוף פעולה הדוק בין המלחין דמיטרי שוסטקוביץ’ למנצח יבגני מראווינסקי. שוסטקוביץ’ הקדיש למנצח את הסימפוניה השמינית שלו. התזמורת הפילהרמונית ביצעה יצירות קלאסיות מוכרות לצד יצירות מהמאה העשרים. לאורך השנים עבדו עם התזמורת המנצחים: מהטה, סווטלנוב, רוז’דסטבנסקי ואחרים. בין הסולנים שהופיעו איתה היו קליברן, גולד, סטרן, ריכטר, אויסטרך, וירסלדזה, טרטיאקוב, קוגן, ספיבקוב ואחרים. משנת 1988 עומד בראש התזמורת המנצח יורי טמירקנוב.

יורי טמירקנוב, המנהל האמנותי והמנצח הראשי של התזמורת הסימפונית של סנט פטרסבורג הוא מנצח בעל שם בינלאומי. מזה שלושים שנה מנצח טמירקנוב על תזמורות מובילות כגון שיקאגו, בולטימור, סנטה צ’צ’ליה, התזמורת הלאומית של דנמרק, לונדון פילהרמוניה, יומיאורי של טוקיו ולה פניצ’ה. בשנת 2015 זכה בפרס “חיים למען המוסיקה – פרס ארתור רובינשטיין” של קרן תיאטרון לה פניצ’ה ובאות כבוד של ממשלת יפן. הוא מכהן כמנצח כבוד של תזמורת ומקהלת סנטה צ’צ’יליה ברומא ובשנת 2016 הוא זכה באות “ארקה ד’ורו” (תיבת הזהב) של איטליה. בשנת 2017 מונה טמירקנוב לפרופסור של כבוד בקונסרבטוריון למוסיקה ע”ש צ’ייקובסקי.

ניקולאי לוגנסקי, זוכה בפרס אמן העם של רוסיה, הוא אחד הפסנתרנים המוערכים בעולם. לוגנסקי זכה בפרסים בתחרויות בינלאומיות יוקרתיות רבות ותואר על ידי המגזין גרמופון כ”פסנתרן דגול שהשפיע רבות על סגנון הנגינה המודרני”. לוגנסקי מופיע על הבמות היוקרתיות ביותר באמסטרדם, לונדון, פריז, וינה, מילנו, מינכן, מדריד, לוס אנג’לס, ניו יורק וטוקיו. בין שותפיו להרכבים קאמריים –  ואדים רודנקו, ואדים רפין, לאונידס קבקוס, איזבל פאוסט, אלונה בבייבה, אלכסנדר רודין, אלכסנדר קנזב, מישה מייסקי, גוטיה קפוסון ואנה נטרבקו.

לוגנסקי מופיע עם התזמורות החשובות בעולם ועד היום הוא הופיע עם 240 מנצחים בהם  סווטלנוב, גרגייב, ברוגן, מזור, נגנו ועוד. לוגנסקי מופיע בכ-100 קונצרטים בשנה והרפרטואר שלו כולל 50 קונצ’רטו לפסנתר ויצירות מתקופות שונות. דיסקים ובהם הקלטות מהקונצרטים של לוגנסקי יצאו לאור ברוסיה, יפן, הולנד וצרפת וזכו לתגובות אוהדות ביותר בתקשורת.

קונצרט ראשון

יום ד’ 9.5.18 היכל התרבות , הוברמן 1 תל-אביב התזמורת הפילהרמונית של סט. פטרבורג בראשות המנצח יורי טמירקנוב

תבצע את הסימפוניה השביעית של שוסטקוביץ’ – המכונה הסימפוניה הסט. פטרבורגית    (ב 75 שנות הפילהרמונית הישראלית הסימפוניה המאתגרת בוצעה 4 פעמים בלבד) לפני הקונצרט הרצאה של הפסנתרן, מלחין והמנצח גיל שוחט על הסימפוניה

ההרצאה תחל ב 19:00 . הקונצרט ייחל בשעה 20:00

קונצרט שני

יום ה’ 10.5.18 , 20:30 בהיכל התרבות , הוברמן 1 תל-אביב התזמורת הפילהרמונית של סט. פטרבורג בראשות המנצח יורי טמירקנוב

פסנתר: ניקולאי לוגנסקי  הקונצ’רטו לפסנתר מס’ 3 מאת סרגיי רחמנינוב. הפסקה הסוויטה הסימפונית “שחרזאדה” מאת ניקולאי רימסקי קורסקוב. כרטיסים 186-626 שקלים  בקופת בראבו   *3221 ,   *8780

אולי תאהב\י גם:

תערוכת המכונות המופלאות של ליאונרדו די וינצ’י – במתחם התחנה בירושלים. בשבת – הצגות והפעלות בחינם לכל המשפחה.

איטו אבירם

להקת המחול המודרנית של ג’ין שינג מגיעה לסוזן דלל

איטו אבירם

בילוי משפחתי בירושלים בחינם* : מוזיאון ישראל לכל המשפחה

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן