Image default
לילדים מה חדש

הסרט “רובי נגד הזרם” – מה שילדות צריכות לדעת!

 

וזה לא רק שצריך להיזהר מבנות הים, כי הן מרושעות. (לידיעת כל המטיילים בקופנהגן הקיץ).

צפו והתרשמו: לירון ויוני לבקוביץ

 

הלכתי לצפות בסרט “רובי נגד הזרם” בהקרנה לעיתונאים, ביחד עם בני, יוני, וכשהוא הסתיים, ניסחתי לעצמי אמירה שכזאת:

ילדים וילדות, אתם, שנושאים עיניים אל גיל ההתבגרות, אל האתגרים שהוא מציב בפניכם, אל העצות שהוריכם משיאים לכם ואל מה שמחכה לכם אחרי התיכון, מה באמת כדאי לכם לעשות, למי באמת עליכם לשמוע ואיך תצליחו לצלוח, הכי טוב, את זרם הנעורים הסוחף, ולהגיע בוגרים ובטוחים בעצמכם אל צדו השני של הנהר…

הסרט החדש, שנועד להרטיב את הקיץ ולרענן לאלפי ילדות ובנות נוער (וגם לבנים מותר) את החופש הגדול, הוא סרט שלא נועד רק לבדר, אלא גם לשדר מסר. מסר של עוצמה, של הליכה בעקבות צו הלב, של בחינת כל העצות הטובות, כולל של אבא-אימא ועל הצורך לקחת החלטות קשות, גם אם הן לא פופולאריות ובקיצור – להעז!

בני יוני, על סף הנעורים, שצפה בסרט, התרשם מהחוזק של הדמויות הנשיות, לא רק הטובות, אלא גם הרעות, שכולן חזקות ומורכבות, ולא נשים ב”שחור-לבן”. לדעתו הסרט היה גם מצחיק וגם מעניין, ועם סוף מפתיע.

בסרט, רובי גילמן, הדמות החביבה והקצת משונה, היא נערה בגיל ההתבגרות, שמאד רוצה להיות חלק מחבורת הבנות המקובלות בתיכון “אושנסייד”. הבעיה – לא כל כך שמים עליה, וכשיש לה הזדמנות להפגין את כוחותיה בשחיה וצלילה, לעשות רושם, לבלוט, היא נזכרת שאמה פקדה עליה שלעולם לא תיכנס למים, כי זה מסוכן. למה מסוכן? את זה תגלה גיבורת הסרט מיד אחר כך, וזהו גם רגע מפתיע בסרט ששובר מוסכמה שנקבעה עוד בימיו של הנס כריסטיאן אנדרסן: בנות הים אינן טובות, אלא מרושעות!

מכאן, מתחילה עלילת הסרט להיראות קצת כמו עוד משחק מחשב, דומה כל כך לכל אותם סיפורי האגדות המודרניות שאפילו אם אנחנו רק בני עשר – בטוח שכבר צפינו או קראנו כמה מהם. וכך, ביום שרובי מפרה את הכלל החמור שהוצב לה, היא מגלה שהיא צאצאית ישירה של מלכות קראקן לוחמות ושהיא נועדה לרשת את הכתר מסבתהּ המפקדת המלכה-הלוחמת של שבעת הימים.

הקראקן נשבעו להגן על האוקיינוסים של העולם מפני בנות הים הרעות, אשר נלחמות בקראקן במשך עידנים. אבל יש בעיה אחת גדולה עם הדבר הזה: הנערה החדשה, היפהפה והפופולרית בתיכון: צ’לסי,  היא לא רק יפה, אלא גם בת ים. עכשיו רובי תצטרך להכיר במי שהיא באמת, ולהגן על אהוביה.

אחרי הסרט נזכרתי, כי עלילת הסרט מזכירה מדי את הסרט ״אדומה״ שהם ראו לא מזמן. דמות ראשית נשית והמסע שהיא עוברת. אז מה?! אותי באופן אישי זה משמח שאלו הדמויות שמוצגות לדור הבא של הילדים.

בסופו של דבר, הדמות שיקרה ועשתה מניפולציות, ואילו אמה של רובי ראתה את האמת כפי שהיא (בכל זאת, היא כבר עברה כברת דרך בעולם) וניסתה להזהיר. הילדה האמינה למלכת בנות הים הרעה ולא הסכינה להקשיב. היתה לטעות הזאת מחיר כבד, אבל הן התמודדו איתה יחד, מאוחדות, וכמו בכל סרטי הילדים האמריקאים במאה השנים האחרונות – הן ניצחו.

אולי תאהב\י גם:

עם הילדים, בשבת, בירושלים: סדנאות, מופע מוסיקלי ופעילויות בגן הבוטני       

איטו אבירם

חגיגות המוסיקה באבו גוש, שבועות 2017

איטו אבירם

חג ט”ו באב בסגנון “כואב”: מסיבת שושנים וחוחים בדאנג’ן

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן