איטו אבירם

הסרט “העודף בשבילך” שזכה בפרס טרייבקה – אהבנו!

דב מאור, שצפה בסרט ולגם יין בקבלת הפנים בהקרנת הבכורה בצד השחקנים הראשיים, פחות התלהב מנוכחותם, אבל נכנע ברצון לאיכויות הסרט ולאמינותו יוצאת הדופן.

הקטן גודל גופן הגדל גודל גופן גודל גופן הדפס עמוד הזה

אז ככה: אתה מקבל הזמנה זוגית להקרנת קדם בכורה של הסרט “העודף בשבילך” שזכה לפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל טרייבקה ולפרס הביקורת בפסטיבל קרלובי וארי בשנת 2017.

עוד אומרים לך, שלכאורה הסרט הוא סיפור אהבה אמריקאי מן השורה, עם הבדל קטן ומשמעותי מאד. כל הדמויות המובילות בו הן כולן על הרצף האוטיסטי. לא רק הדמויות בסרט אלא גם השחקנים שמגלמים אותן. היצירה המוגמרת היא תוצאה של עבודה קפדנית וממושכת, שהתפרסה על פני קרוב ל-15 שנה.

אתה מגיע  עם זוגתך מעט מוקדם – ובחנייה מציץ בקדימון. בפואייה של אולם לב דיזנגוף נדחקים הרבה בעלי עניין, אוחזין בכוסות יין וקרקרי גבינה. ואז מצטרפים שני השחקנים הראשיים: סמנתה אליסופון וברנדון פולנסקי בשאגות שמחה ונפנופי ידיים. אם לא הבנתם עד עכשיו: זה לא הולך להיות על ה”ספקטרום הסטנדרטי” של סרטי הVOD-.

אני רואה הרבה סרטים. את רובם אני לא זוכר – כי הם אותו דבר. את הסרט הזה אני זוכר – הוא קצת שונה. הוא לא עוסק באנשים “יפים”. הוא לא על ” מצליחנים “. אלא על כאלה שקשה להם, והם רוצים להצליח – כמונו .

עלילת הסרט פשוטה: בחור פוגש בחורה. הוא קצת משונה: מחלק לכל מוכר שטרות של עשרים דולר ואומר : KEEP THE CHANGE. לארג’? לא בטוח. הבחורה קצת אובססיבית – יש לה משימה שאותה צריך לסיים ויהי מה . משונה? אולי.

בעצם זוהי קומדיה רומנטית על שני צעירים הנפגשים בקבוצת תמיכה לבוגרים על הרצף האוטיסטי במנהטן. דייויד (ברנדון פולנסקי) הוא בן למשפחה יהודית אמידה, המסרב לקבל את הגדרתו כבעל צרכים מיוחדים ואינו מבין מדוע הוא נדרש להשתתף בקבוצת תמיכה. שרה (סמנתה אליסופון), אותה הוא פוגש שם, היא ההפך ממנו, אשה צעירה המקבלת לא רק בהשלמה, אלא אפילו בהתלהבות, את היתרונות והמגבלות שיש לה. כשהשניים נשלחים יחד למשימה, לגשר ברוקלין שבעיר, דייוויד מוכן לוותר על התענוג מייד בלי לחשוד שהמרץ, שמחת החיים והקסם של שרה עתידים לשנות את חייו לנצח.

בגלל איכות השחקנים, ואולי זה הבמאי או התסריט, איכשהו גבול בין המשחק לאנשים מיטשטש כאן ואתה זוכה להכיר את השחקנים – בעיקר את סמנטה אליסופון – מקרוב . ואני אהבתי.

אז זה באמת בחור פוגש בחורה. בחורה פוגשת בחור. אבל הכל – קצת אחרת.

והסוף  –  נוגע ללב. הזלתי דמעה.

שאפו.  תלכו לראות.

הסרט זוכה פרס הסרט הטוב ביותר פסטיבל טרייבקה 2017 ובפרס ביקורת פסטיבל קרלובי וארי 2017.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *