איטו אבירם

המחזה “השקר” בבית ליסין – כובש לב

ההצגה, העולה בימים אלה בתיאטרון בית לסין בבימויו המסקרן והאחר של  ליאור  אשכנזי, מוגת באופן קליל, משעשע ובלתי מכופתר, אף שמדובר בנושא מסובך ומלא קונפליקטים.

הקטן גודל גופן הגדל גודל גופן גודל גופן הדפס עמוד הזה

מאת ציפי שחרור   

פול, אליס, מישל ולורנס  מתכוננים להיפגש לארוחת ערב. מפגש המעורר סערה רגשית כשאליס נחשפת למידע על בן הזוג השני. הידיעה מערערת על המוכר ומתעוררת השאלה האם לחשוף את האמת או לשקר? והאם כדאי בכלל לדעת את האמת.

נדמה   כי הדיון הוא על אמת  ושקר בין בני זוג, אך למעשה זהו דיון פנימי שאדם עושה עם עצמו, האם לספר את האמת או לשקר.  אך לזכותו של המחזאי השנון, המושחז והמצליח, פלוריאן זלר יאמר,  שככל שהמחזה מתפתח, אבחנות ברורות וידועות על  אמת ושקר, טוב ורע, מיטשטשות ומקבלות משמעות נוספת, וכבר דבר אינו מובן מאליו כי המציאות הולכת ומסתבכת, מורכבת יותר  ומלאת סתירות.

ואכן פלוריאן זלר המחזאי הצרפתי במחזהו השקר, מצליח לכבוש את לב הצופים בתחבולה גאונית של שקר בתוך שקר ואמיתות שאינן  שקריות אך יכולות להתגלם כשקר,  ולא משנה כמה נהיה אנו הצופים  מודעים לשקרים, תמיד תמיד נדמה זאת לאמת אותה רצינו לשמוע. ואכן השקר  הוא מחזה מורכב  ומהנה, מבדר ומלא סתירות, הרהורים ווכחנות בדבר השקר או האמת שבני זוג מספרים לעצמם ולזולתם.

הצגה  העולה בימים אלה בתיאטרון בית לסין ובבימויו המסקרן והאחר של  ליאור  אשכנזי, בימוי קליל, משעשע ובלתי מכופתר, אף שמדובר בנושא מסובך ומלא קונפליקטים.

השאלות העומדות ברום עניינם של הגיבורים הן, האם לגבר של חייה  יש בחייו אישה נוספת ? או האם  אשת חיקו מנהלת מאחורי גבו פרשיית אהבים?  כשהעוקץ  והפאנץ’  לכאורה נותרים בתוך המשפחה, והיא מנהלת רומן עם חברו הטוב, ואילו הוא מנהל רומן עם אשת חיקו של חברו הטוב, ועליהם להסתיר זאת במסכת שקרים וערפל כבד, שבסופו המציאות נפרמת לאיטה  ואיש מן הארבעה  אינו יודע מהי האמת  עד לסצנה האחרונה והמפתיעה,  כשמתגלה לצופה התרמית האמיתית…

ראויים לציון כל השחקנים, ובעיקר ליליאן ברטו ואבי קושניר הנושאים על גבם כמעט את כל המחזה  בשנינות, הומור ומשחק משובח. ובבימויו האחר ויוצא דופן של ליאור אשכנזי. התוצאה – קומדיה מבריקה, משעשעת  ומתוחכמת, המתחילה בארוחת ערב תמימה ומסתיימת  בגילוי אמת …שהיא אולי השקר במיטבו, או האמת במערומיה…

שקרים קטנים

“השקר”-   תיאטרון בית לסין

קומדיה מאת פלורין  זלר

תרגום: דורי פרנס

בימוי: ליאור אשכנזי

מוזיקה: דניאל סלומון

משתתפים:

אבי קושניר

ליליאן ברטו

חי מאור

עדי גילת

 

2 תגובות על המחזה “השקר” בבית ליסין – כובש לב

 1. רונן ספטמבר 25, 2018 בשעה 2:20 am

  תודה איטו על הכתיבה הנפלאה שלך. כמו תמיד, אני קורא את הכתבות שלך במכה אחת. מסכים איתך לחלוטין לגבי ההצגה השקר של בית ליסין. מי שאוהב קומדיות איכותיות, לא יכול להרשות לעצמו לפספס את ההצגה הזאת. משחק פשוט מעולה של קושניר המצוין כהרגלו וגם של שאר הקאסט. ואשכנזי שיחק אותה לגמרי עם עבודת בימוי נפלאה ומוכיח שהוא לא רק שחקן טוב, אלא גם במאי עם עתיד לפניו.

  כל ההצגות הקודמות של זלר הן מעולות, כמו “האבא”, “שעה של שקט” וגם כמובן “האמת” שהיא למעשה הבסיס ל”השקר” שממשיכה אותה, אבל הפעם בכיוון ההפוך.

  איטו אבירם משיב: חן חן על המחמאות, אך את הביקורת הזו כתבה ידידתי ציפי שחרור, סופרת ומשוררת. כנראה שגם היא יודעת משהו על כתיבה…

  הגב
 2. אלינה ספטמבר 30, 2018 בשעה 9:39 am

  ההצגה השקר בית ליסין היא פשוט מחזה נפלא מעורר השראה שאסור להחמיץ. ערב נפלא של צחוק משובח

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *