איטו אבירם

הזדמנות לבקר בחוות שלם ליד חירייה

במסגרת סופ”ש “בתים מבפנים” המתקיים בסוף השבוע הקרוב: חוות שלם בפארק אריאל שרון פותחת את שעריה

הקטן גודל גופן הגדל גודל גופן גודל גופן הדפס עמוד הזה

מתחת לאף, בקצה כפר שלם ליד הספארי והפארק הלאומי בר”ג, נמצא מבנה חד קומתי לשימור שהוקם קצת אחרי מלחמת העצמאות.

המבנה הזה הוא חלק מהחווה, שהוקמה ב-1949 ביוזמת חברת הזרע, נוהלה והופעלה בידי משפחות של יוצאי קיבוצים– חקלאים מנוסים שנקראו לדגל כדי לספק זרעים למשק החקלאי במדינה הצעירה.

המשפחות התגוררו בבתים שתוכננו בעבורם על ידי משרד שרון-אידלסון (אריה שרון ובנימין אידלסון), אדריכלי התנועה הקיבוצית. בתי מגורים דו משפחתיים אלה היוו את גרעין החווה ומרכז החיים ונחשבו בתקופתם למילה האחרונה בתחום התכנון והבנייה של בתי מגורים קיבוציים בדגם של לינה משפחתית. לאחר תיעוד המבנים הוכרז המקום כאתר לשימור שעבר תהליך שיחזור ובעתיד ישמש כמרכז תרבות וקולינריה.

אחת לשנה, במשך סוף שבוע ארוך במיוחד, מתקיים ברחבי ניו יורק, לונדון ותל אביב פרויקט מיוחד המכונה “בתים מבפנים”. במסגרת הפרויקט נפתחים עשרות מבנים לביקורים, סיורים ודיונים במטרה לשפוך אור על הסביבה הבנויה ולעודד מעורבות אזרחית בנושא המשפיע על חיי כולנו.

בין עשרות הבתים והמבנים שייפתחו לקהל הרחב, זו השנה הרביעית בו תיקח חוות שלם בפארק אריאל שרון חלק בפרויקט הייחודי ומתחם החווה ייפתח לסיורים הרוקמים בתוכם היסטוריה ארצישראלית.

במהלך סוף השבוע יתקיימו מפגשים שיכללו סיור במתחם החווה ההיסטורי, מפגש עם אדריכל השימור נאור מימר ומפגש עם הגברת עדנה קפלושניק שגדלה בילדותה בחווה ותספר על מרקם החיים בחווה ששזר לתוכו שמחת ילדות לצד קשיי עבודה ומרחק מהעיר. מפגשי הבוקר בחוות שלם ההיסטורית מהווים הזדמנות חד פעמית לגלות את ההיסטוריה של החקלאות הארצישראלית.

****

מיקום: שדרות חיים בר לב 298, בכניסה לפארק אריאל שרון מכביש 461 לניווט ב-Waze: חוות שלם-פארק אריאל שרון

מועדי סיור (הסיור אורך כשעה): שישי 19.5, 10:00, 11:00, 12:00 ו-13:00 |   שבת 20.5, 10:00, 11:00, 12:00 ו-13:00

אין צורך ברישום מוקדם

לפרטים נוספים: 03-7398999 www.parksharon.co.il

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *