Image default
אטרקציות ופעילויות מרכז טיולים ירושלים לילדים

ביקור במוזיאון ישראל בירושלים – דווקא בקיץ

"חופשה 2000" - מאת ינקה שוניברי
“חופשה 2000” – מאת ינקה שוניברי

מגרש חנייה עמוס להתפקע, טרקטורים מטרטרים ופועלים מטפסים על הקירות בין יצירות האמנות, שרב ירושלמי כבד שורר בחוץ – הגידו בעצמכם אם זה יום מתאים לביקור במוזיאון ישראל המתחדש?

וכן, שני ילדיי הקטנים, העולים לכיתה ב’, סברו, כתום הביקור, כי היה שווה ביותר ויתרה מזאת – הם הודיעו שהם ישמחו לחזור לכאן שוב לאחר שהבינו כי אביהם נחוש בדעתו לסיים את הביקור אחרי יותר מארבע שעות של שוטטות בין אגפי המוזיאון השונים בחברתם.

פתיחתו המחודשת של מוזיאון ישראל לפני כמה שנים, ששיפוצו עלה כמה מיליונים טובים כבר זכתה לסופרלטיבים רבים. מָשהו עבד כאן נכון הפעם. התזמון, יחסי הציבור, וכמובן – השינוי הגדול שכלל עיצוב מחדש, איחוד אולמות, שינוי והוספה של מוצגים רבים בפנים ובחוץ ומעל הכל – החיבוק שצוות המוזיאון מחבק את הקהילה הבאה לבקר אותו, מעולל ועד שב, הכולל גם הושטת יד למעורבות אקטיבית וסוג של אינטר-אקטיביות ברוכה.

musium

“מומיה אנושית” – בסדנה בגבס שבאגף הילדים והנוער. מדובר בסדנאות מפתיעות באיכותן!

עבור ילדיי, למשל, ההנאה כולה מוצתה בחוברת אחת קטנה שהם אחזו בידם כאילו היתה כתב יד עתיק לאוצר פירטים סודי. את החוברת הקטנה הם קיבלו באגף הילדים והנוער של המוזיאון, שבו מתקיימות גם סדנאות ונערכים מופעים שונים עם אמנים ויוצרים. בחוברת, שנועדה להפעלה עצמית ביחד עם הדרכה צמודה, היו כמה עמודים ריקים כמעט לגמרי, שבראשו של כל אחד מהם התנוססה כותרת בסגנון: “היצירה היפה ביותר”, “היצירה הגבוהה ביותר”, “היצירה העתיקה ביותר”, “היצירה שהכי אהבתי”, וכן הלאה. בצד החוברת – דף עם מדבקות ועליו צילומי עשרות יצירות אמנות שהילדים נחשפו להן בסיור מודרך, סבלני ועתיר דמיון שערכה להם טלי המדריכה. הם שוטטו להנאתם בין פעל ענק של נער דרום תל אביבי, שגובהו כחמישה מטרים, בין קרני שור בר בני מיליון וחצי שנה, בין ארונות קבורה ממצריים העתיקה, פסל מבריק וייחודי של פסל הודי ועוד ועוד, והיו צריכים להחליט היכן להדביק את המדבקות היקרות שלהם, למיטב שיפוטם והעדפתם האישית.

אין ספק שיש במוזיאון ישראל קסם עתיק, שעכשיו נוער ופוזר מחדש, בשפע, על צלע ההר שעליו שוכנים מבני המוזיאון הלא מנקרי עיניים. ובעידן שבו הורים ומחנכים ברחבי העולם עסוקים בשאלה כיצד ניתן ללמד ולחנך ילדים כך שיהפכו לאזרחים מודעים, ערכיים, תרבותיים ותורמים לקהילה, מצאו מומחי החינוך במוזיאון ישראל דרכים ושיטות להעמקת הידע והערכים של ילדים ובני נוער באמצעות חוויה מוזיאלית וחשיפה לתרבות ולאמנות.

הניסיון העשיר שהצטבר במהלך 45 שנה באגף הנוער של המוזיאון הראה, שחשיפת ילדים בכל הגילאים לאוצרות התרבות האנושית מגבירה את תחושת השייכות שלהם ומרחיבה את עולם הדעת. המוזיאון מארח תלמידים ומשפחות ויוצר חוויה אטרקטיבית כדי לקרב אותם לערכי תרבות ויופי. הפעילות מושתתת על עיקרון ה”התבוננות הפעילה”. המבקר הצעיר מתבונן, חוקר (הוא יכול לחפור בתל ארכיאולוגי בחצר המוזיאון ולמצוא שרידי חרסים אותנטיים), מעלה השערות, מביע דעות ואף יוצר בעצמו (בסדנאות היצירה הייחודיות הפתוחות לכל ומתקיימות כמה פעמים ביום).

SAM_1253

חשוב לציין שגם המבוגרים ימצאו עניין מחודש במוזיאון ששינה את פניו באחת ממתיחות הפנים היותר מוצלחות שנעשו במחוזותינו לאחרונה. עם זאת – מתיחת הפנים עדיין לא הסתיימה. הפועלים עוד דופקים, האבק מיתמר, רעש הקומפרסורים נשמע וחדרי השירותים החדשים מלוכלכים בפסולת בניין. תמיד אפשר לברוח אל תוך האולמות הקרירים שבהם מוצגים ותיקים שערכם לא יסולא בפז. שם נשמר השקט ואין רמז למה שקורה בחלקים המשופצים. גם חדרי השירותים הישנים מתפקדים לא רע. ואולי רק עצה קטנה: סביב חלק מהיצירות מופיעה הטבעה על רצפת המוזיאון ובה ההוראה: “נא לא לגעת ביצירה”. לדעתי גדר קטנה או מעקה יתאימו הרבה יותר. שהרי בלבנט אנו, כפי שמעיד הנוף הפנורמי המקיף את המוזיאון ומהווה בעצמו מקור של השראה ומרגוע לנפש.

 

מוזיאון ישראל, ירושלים: info@imj.org.il 6708811- 02

כתבות התרשמות והמלצות על מסעדות, לינה ואטרקציות בירושלים במקומות אחרים: 

מסעדת טורו בירושלים – כשרה מול החומות

המסעדה החדשה מציעה חלל נעים ומעוצב, נוף שגונב את ההצגה ותפריט גורמה ים תיכוני מגוון

מוזיאון המדע בירושלים – מעניין, אינטר-אקטיבי, ושווה קפיצה מהמרכז

בצד המוצגים והתערוכות יש צוות מדריכים פעיל, המקום סימפטי ולא מאיים והעיקר – יש גם הצגה יומית שובבה ומחנכת…

יפנית בירושלים: הסושיה ברחוב הילל – טעים על המדרכה

יפנית מומלצת גם לסופ”ש, זהירות: ישיבה על המדרכה – ניגרי, סשימי, קונוסים, אינסייד-אאוט, מרק מיסו, פוטומאקי, מוקפצים וכל זה גם בשישי בערב ובירושלים!

מלון מונטיפיורי בירושלים – חופשה במרכז העניינים

מלון נוח, יעיל ולא מתיימר יעניק לכם בסיס יציאה נוח לטיולים ברחבי העיר, ומקום מנוחה נעים כשאתם חוזרים עייפים לחדרכם

מסעדת פרנג’ליקו מוריה שבחיפה – לא רק סושי

מסעדה תאילנדית מומלצת על הכרמל: מקומיים, וגם אורחים, נהנים בסניף הראשון של רשת הסושי/תאילנדי המצליחה

מלון פרימה אילת: חופשה בטעם מוסיקלי

מלון פרימה מיוזיק באילת בו התארחנו הוא מלון נעים, שקט, ברמת מחיר בינונית. אוכל טוב, מעוצב, נקי ואם ישנה התיימרות – היא רק בכל הקשור למוסיקה, שם יש מקום לשיפור. המשפחה בהחלט נהנתה.

חופשה ב”הולידיי-אין” אשקלון – חופשה בכיף, אם מתעלמים מהשכנים

שוב אפשר לבלות באשקלון, ושוב נמליץ על המלון ה”ארכיטקטוני” ויוצא הדופן שעל החוף, שנותן תמורה שווה לכסף

מלון אמריקן קולוני – קסמו של הלבאנט

בילינו שבת קיצית קרירה ליד הבריכה של המלון והוספנו “בראנץ’” של צהריים שהיה טעים במיוחד!

 

 

 

 

 

אולי תאהב\י גם:

2 הצגות ילדים חדשות באוגוסט במוזיאון תל אביב

איטו אבירם

פעילות עם ילדים: כשמוזיאון ישראל חוגג יומולדת – הכניסה לילדים בחינם

איטו אבירם

ג’אז לילדים: נינו ופרינצ’יפסה – המוסיקה המרגשת מהסרטים האיטלקים

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן