Image default
מה חדש

קיץ של מחול ב”תל אביב דאנס- 2015″

להקת פרידאנס מניו יורק
להקת פרידאנס מניו יורק

מרכז סוזן דלל פותח את הקיץ עם אירועי “תל אביב דאנס” 2015 המייחדים מסגרות למופעים בינלאומיים לצד מופעים ישראליים . המופעים יתקיימו בחודשים יולי-אוגוסט .

בתל אביב דאנס, אנחנו מגישים לקהל תוכנית המאפשרת לקהל חוויית צפייה מרוכזת של חודשיים עתירי מופעי מחול בינלאומי השונים מאוד זה מזה ומחול ישראלי הכולל את הלהקות והיוצרים הבולטים בסצנת המחול הישראלי לצד יוצרים עצמאיים וחדשים” אומר יאיר ורדי מנכ”ל מרכז סוזן דלל.

התמהיל והבחירות האמנותיות משקפים מחול עכשווי הקורה במקומות שונים בעולם: מחול ספרדי עכשווי ,לצד מחול מקוריאה שבמזרח הרחוק, לצד מחול אמריקאי ואירופאי. בעוד בשנים קודמות בחרנו לשלב בזירה הבינלאומית גם קלאסיקות אנחנו שמים השנה דגש על כאן ועכשיו, מחול- המשקף מגמות עכשוויות של יוצרים בתקופה בה השפות האמנותיות מחפשות דרך להשתלב ולהכיל את השינויים המהירים שמכתיב קצב החיים הטכנולוגי, העכשווי ואת טשטוש הגבולות בין המדיומים השונים באמנות.

“אין זה מגוון מזדמן, אלא מקבץ של עבודות בכורה, נבחרות, קאמריות של יוצרים ייחודיים, המעלים עבודות אישיות הדורשות קשב ועבודות שיש להן הקשרים מוזיקליים ותרבותיים עשירים. אני מוצא שעבור חובבי מחול האוהבים מחול ואוהבים להיות מעודכנים במה שקורה פה ומעבר לים- אירועי תל אביב דאנס יספקו חוויה תרבותית מעשירה”.

דאנס אספנייה
דאנס אספנייה

הבמה הבינלאומית של אירוע תל אביב דאנס תארח את המופעים הבאים:

מצרפת יגיעו סולני בית האופרה בפריז ומנהל האמנותי ברונו בושה למופע חדש של “אפקט הכוריאוגרפיה” ערב הכולל מספר עבודות ובהן:

Nuit Blanche, לכוריאוגרפיה של סיימון ואלאסטרו. 2014 .למוזיקה של ידי תומס מנדז . עבודה המתארת לילה של תשוקה מינית בחדר מלון, Reversibilte (“להחזיר את הגלגל לאחור”) לכוריאוגרפיה של מישל קלמניס ומוסיקה של מוריס ראוול ,יצירה שחוברה עבור בלט האופרה של פריז ב-1999 ומעוררת בצופה רגשות מנוגדים המתנודדים בין הכחשה להשלמה, ורצון עז להחזיר את הגלגל לאחור אל מול מצב בלתי הפיך, “יום ראשון הכחול” לכוריאוגרפיה של איבון דמול ומוזיקה של מוריס ראוול,-דואט יצרי של זוג נאהבים, וגם סיפורו של איש בודד, אחוז מחשבות וספקות, שתשוקותיו מתעוררות לחיים בגופה ובתנועותיה של האישה שלצדו,“פסקליה” לכוריאוגרפיה של ברונו בושה ומוסיקה של הנדל הסובבת סביב המשפט של רנה שאר מתוך “על לילה אחד כהוייתו “לילה מושלם, חף מסיוטים וBless – ainsisoit-il (“ברך – אמן”) לכוריאוגרפיה של ברונו בושה ומוסיקה של באך – יצירה השואבת את השראתה מן הציור ‘יעקב נאבק במלאך’ מאת דלקרואה ובה רקדן אחד חשוף חזה וגלוח ראש ורקדן שני לבוש שחורים, משקפים את העוצמה שבמאבק התנ”כי ועוד.

מניו יורק תגיע להקת המחול העכשווית פרידאנס ,שנוסדה על ידי מנהלה האמנותי הישראלי לשעבר יגאל פרי בשנת 1984. הלהקה הקיימת כבר שלושה עשורים, נחשבת למעוז של יצירת מחול ייחודית ומקורית כאשר היצירות של יגאל פרי מושפעות מעברו בתחום הבלט הקלאסי וניכרת בהן אלגנטיות חסרת זמן.

ביו היצירות בערב זה: -Crazy Crazy Love לכוריאוגרפיה של מנואל ויגנול ומוסיקת של להקת הפלייטרס, פול אנקה,פרנקי לימון,הפלמינגו,ננסי סינטרה ועוד, שקט רועם לכוריאוגרפיה של יגאל פרי ומוסיקה של ולדימיר מרטינוב Evermore עבודה של דוויט רודן למוסיקה של נט קינג קול.

במה מיוחדת מחו”ל היא “דאנס אספניה” המוקדשת למחול פלמנקו ומחול עכשווי מספרד.

במסגרת זו יופיעו :להקת המחול אינקרפסיון– שביקרה בארץ בשנת 1999 במסגרת דאנסאירופה הראשון והפעם עם המופע “עשוריים” של מנהליה האמנותיים : מונצה סנשז ורמון באזה. הלהקה שפועלת בברצלונה, נוסדה לפני עשרים שנה, במטרה ליצור שפת תנועה חדשה הנובעת מכוריאוגרפיות רחוקות לכאורה זו מזו של מחול הפלמנקו והמחול העכשווי. הפקותיה משקפות רפרטואר ייחודי ואישי אותו היא מציגה ברחבי העולם.

אחד משיאי במה זו הוא ביקורה של הרקדנית אווה יארבאבואנה, גדולת רקדניות הפלמנקו כיום בספרד. יאראבאנובה תגיע עם הרכב של 6 נגנים לשני מופעים שבהם תרקוד את יצירתה האחרונה AY. להקת הבלט פלמנקו שליארבאבואנה הוקמה בשנת 1998 וכוללת את בעלה הגיטריסט והמלחין פאקו יארנה. יארבואבואנה, ילידת גרמניה שגדלה בגרנדה,ספרד. היא קבלה את השם “Yerbabuena” על ידי חבר, על שמו של זמר הפלמנקוFransquito Yerbabuena . היא רקדה ושיתפה פעולה עם חוויאר טורה, חואקין קורטס, מיכאיל ברישניקוב ופינה באוש.

יוצר מעניין נוסף מספרד הוא הרקדן והכוריאוגרף הישראלי שרון פרידמן שהקים את להקתו במדריד בשנת 2007 ובעבודתו הכוריאוגרפית נשען על שיטת הקונטקט- פילוסופיה אקזיסטנציאלית המבוססת על היחסים עם הזולת, החומר ויסודות הטבע, בה משמשת התנועה הטבעית כחומר הגולמי של הכוריאוגרפיה. יצירתו “נפילה חופשית” (Caídalibre / Free fall) אתה יגיע לארץ–קופרודוקציה עם Mercat de les Flors מברצלונה ותיאטרון פאלצבאו בגרמניה, זכתה בשנת 2014 בפרס המבקרים הספרדי ובפרס יריד המחול והתיאטרון הבינלאומי בהואסקה. היצירה משקפת ומאפיינת את הקו האמנותי והביצועי של הלהקה. כמו כן יבוצע הדואט Hasta Donde “עד היכן” שעל פי המבקרים היא “יהלום של מתח ופרטים, המשאיר את הצופה נאלמים בדיבור”

מופע אחר ב”דאנס אספניה” הוא שיתוף פעולה בין להקת הפלמנקו הישראלית קומפאס בניהולה של מיכל נתן שתארח את הרקדן הספרדי אדריאן סטנטה, אחד מרקדני הפלמנקו הבולטים בספרד כיום. סטנטה יבצע ערב אותנטי ספרדי מלווה במוסיקה חיה.

מהמזרח הרחוק יגיעו זוכי תחרות הכוריאוגרפיה בסיאול- קוריאה, ובכך ממשיך מרכז סוזן דלל לחשוף את המחול המודרני העכשווי המתפתח בדרום קוריאה ולשקף את תהליכי התפתחות המחול העכשווי במזרח הרחוק.

במסגרת זו יעלו שני מופעים:הג’ה – ג’נטלמן בביצוע להקת מאהלורה של הכוריאוגרף קים ג’יי-סיונג . היצירה מבוססת על יצירת המחול הקוריאנית המסורתית “האנריאנג-מו”, המבוצעת על ידי רקדנים גברים. יצירותיו מתאפיינות בטכניקות יוצאות דופן המשלבות בין מחול מודרני למחול קוריאני-מסורתי. הוא זכה במדליית זהב בתחרות ה-37 של Dong-A Dance בסיאול וכמנהל להקת מאהלורה, הציג עד כה מבחר יצירות כוריאוגרפיות מרתקות.

היצירה השנייה בערב זה תהיה “מלמולי המדבר” של הרקדן והכוריאוגרף צ’ו יאנג הי,העוסקת בזמן האינסופי החולף ועובר במדבר לעומת ארמון חול הניצב על תילו כאשר תנועות הכוריאוגרפיה והתאורה משקפות את צורת המדבר והארמון.

לצד הבמה הבינלאומית ב”תל אביב דאנס” תתקיים במת הלהקות הישראליות במסגרתה תועלנה עבודות המחול של הלהקות הבולטות בישראל ובהן:

להקת בת שבע עם בכורה “עבודה אחרונה” יצירתו האחרונה של אוהד נהרין ואנסמבל להקת מחול Max בת-שבע

להקת המחול הקיבוצית עם היצירה האחרונה והחדשה של רמי באר “בלק אאוט”, אירוע בימתי הבוחן אובדן חלקי או פתאומי של פעולת החושים, או הזיכרון.

Galili &Ginz להקת קמע בבכורה לערב בו היא מארחת את הכוריאוגרף הישראלי בינלאומי איציק גלילי, להקת המחול ורטיגו עם “רשימו”, עבודתה החדשה של נעה ורטהיים, תיאטרון מחול רנה שינפלד בשתי יצירות בערב אחד- פתקים לפינה באוש הפעם עם הרקדנית האורחת מסנט פטרסבורג- לילייה ברודינסקיה ו”אל תלכי מכאן”,להקת בלט ירושלים בבכורה ל”בלט עכשווי” שבו 4 יצירות של נדיה טימופייבה, יסמין גודר בערב יחיד של ובו היא חוזרת למפגש עם הארכיון האישי של יצירותיה ב-15 השנים האחרונות

להקת המחול של יוסי ברג ועודד גרף המציינת עשור להיווסדה עם יצירה רב תרבותית ל-6 רקדנים, להקת מחול ענבל פינטו ואבשלום פולק,להקת בנגורה- אדמאווה בבכורה להומאז’ אפריקאי לסיפור בראשית, קבוצת מחול נעה דר , להקת המחול רננה רז, נעה צוק, אסנת קלנר, גיא שומרוני ויניב אברהם בערב משותף,קבוצת מחול דפי אלטבב להקת טררם עם בכורה לסינדרום ירושלים, היוצרים גיל קרר, עדי וינברג ונעה שילה בערב משותף, ועוד.

מסגרת חדשה בתל אביב דאנס היא “80 בריבוע” – הכוללתמופעים אינטימיים בסטודיו A כאשר הקהל ישוב בריבוע סביב האמן. המופעים נעים בין מחול לסוגיו השונים, תיאטרון מאופק, מלל, קטעי מוסיקה שונים ושילובים שונים ואחרים שטרם נראו מעל בימות מרכז סוזן דלל. גם עלות הכרטיסים היא 80 שקלים בלבד.

תל אביב דאנס 2015 במרכז סוזן דלל החל מיום רביעי 1 ביולי – 5 בספטמבר. כל המופעים במרכז סוזן דלל.

מחירי הכרטיסים נעים בין 40 ₪ – 290 ₪. מרכז סוזן דלל 035105656 www.suzannedellal.org.il

אולי תאהב\י גם:

פורים 2019 בסינמטק ירושלים: הסרט “צלילי המוסיקה” ודוכני אוכל

איטו אבירם

חופשה בגליל עם ארוחת שף מ”הדרלה”

איטו אבירם

פסטיבל העוד הבינלאומי בירושלים חוגג את שנתו ה-21 עם מיטב האמנים הישראלים שהופיעו במסגרתו לאורך השנים

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן