Image default
ספרים פרוזה

“קובלנה של בלש” – האם הסופר מבלבל את המוח של הקורא?

קובלנה של בלש  כתבה: אתי כהן, רעננה.

ספר קריאה מוזר – אבל דווקא מוזרותו היא שמשכה אותי לקרוא ולהעמיק בעלילה המסובכת.

הספר רצוף תיאורים פרטניים המלווים את העלילה, תיאורים שרק אמן מסוגו של שמעון אדף מסוגל לרדת לפרטי פרטיהם. כל עצם, גוף או אירוע מתואר, אך יחד עם זאת, לעתים , תיאורים אלו מפריעים להמשיך ולהבין את חוט המחשבה של הסופר.

לאורך כל הספר יש להשקיע מחשבה ולשמור על ריכוז, על מנת להבין את הקשרים בין הדמויות המופיעות בספר והקשר שלהן עם המספר מאחר שהסיפורים והדמויות מתפזרים ומתערבבים זה בזה. אם חיפשתם רגעים של נחת, של נינוחות והתרווחות לאחור, שכחו מזה.

עלילת הספר מתרחשת על רקע מלחמת “צוק איתן”. המספר עצמו, בלש, הכותב גם ספרים, מתואר כבחור בודד המתקשה ליצור קשרים עם סביבתו. תוך כדי קריאה אנו למדים כי לא הצליח ליצור זוגיות עם חברתו, אשר עזבה אותו, חזרה בתשובה והתחתנה עם בחור דתי.לחברה לשעבר יש בן בשם עקיבא (עקי) אשר המספר חש כל הזמן שאולי הוא בנו שלו.

המספר, המתגורר בתל אביב חוזר לעירו שדרות מוכת הטילים ואזעקות “צבע אדום”. הוא עובר להתגורר בבית משפחה שעברה לצפון הארץ, בסמוך למגורי אחותו ומשפחתה. בבית האחות מתגוררת האם שמקום מגוריה הקבוע הוא באשקלון, אך היא בוחרת לעבור להתגורר בתקופת המלחמה עם בתה ומשפחתה על מנת לסייע להם בארגון הבית וההשגחה על הילדים. אחותו ובעלה אינם ששים לחברתו ואף מנסים להרחיק את ילדיהם מהשפעתו המוזרה.

בין הדמויות האלו תופסת מקום מרכזי אחייניתו המובילה אותו לפרשה שיש לחקור. בבית החבר שלה, שהוא משפחה אמידה, עובדת עוזרת בית אשר בתה היא סטודנטית הלומדת בבאר שבע, שעולה יום אחד לאוטובוס בבאר שבע על מנת להגיע לשדרות, אך למעשה יורדת מן האוטובוס רק כעבור שלושה ימים. היא אינה זוכרת את הקורות אותה בשלושת הימים הללו.

האחיינית, שהיא עצמה הרפתקנית, נערה בוגרת מכפי גילה והחבר שלה  מנסים במקביל לחקירה המתבקשת ממנו לחקור בעצמם את הפרשיה. בד בבד מתוארת התנהגות מוזרה של אחותו של המספר אשר משום מה נראה כי היא חשה שמשהו במקום מגוריהם אינו כשורה.

המספר  אינו רואה בפרשיה זו מקרה מעניין במיוחד אך נגרר אחר האחיינית. פתרון התעלומה די מעורפל פרט  לרמז על שחיתות בפרויקט בנייה על שפת  אגם מלאכותי בשדרות שותפים עם אביו

נשמע מבולבל, אבל זהו…

הספר בהחלט היווה אתגר ראוי, נהניתי לפצח את הסגנון המורכב ולמצוא את ידי ורגליי בעלילה. את ההנאה שאבתי בעיקר בשל הכורח להפעיל ריכוז מקסימאלי בקריאתו על מנת להבין את הקשרים בין הדמויות המופיעות בספר ואת הקשר בין המספר לדמויות אלו. עוד אציין, כי התיאורים והדמויות שובי הלב מעידים על עולם עצום ובלתי מוגבל של דמיון  של המספר.

יצא לאור ע”י הוצאת כנרת זמורה ביתן, בשנת 2015, מכיל 319 עמודים, ספרות » ספרות מקורית

 

אולי תאהב\י גם:

מיא שם-אור: “אני מיא” – ספר שירים חדש

איטו אבירם

ספריו של ישי שריד: מפלצת הזיכרון, גן נעמי, לימסול – אהבתי.

איטו אבירם

ספר מומלץ: “קליפת אגוז” מאת איאן מקיואן.

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן