Image default
לילדים מה חדש תרבות ובידור

אחרי פסטיבל חיפה להצגות ילדים – אז לאיזה הצגות שווה לקחת את הקטנים?

הקסם של מוצרט - פסטיבל חיפה להצגות ילדים 2016
הקסם של מוצרט – ההצגה הזוכה בפסטיבל חיפה להצגות ילדים 2016

מאת: חגית עזרא

 אופוריה-העיר השמחה בעולם

אופוריה העיר השמחה בעולם בה כל התושבים תמיד שמחים ומאושרים, נשמע נפלא? לא תמיד זה כך. ומה אם אתה עצוב? זה בדיוק מה שחושב ילד קטן תושב חדש של העיר אופוריה שלא רוצה לחייך כל הזמן במיוחד כשלא מתחשק לו. הוא נשלח פנימייה- צחוקיה לעבור התאמה מחדש לעיר השמחה עד שהוריו ושאר המבוגרים מתעשתים ומבינים שכל הרגשות כולם הם טובים.

מחזמר שפונה ומעורר את קשת הרגשות של הצופה משמחה ועד עצב, התרגשות ועד תסכול, בו הקהל לא יכול להישאר אדיש וכל אחד יכול למצוא את עצמו ולהזדהות עם הדמויות ומה שהן עוברות. הצגה טובה מאוד של תיאטרון חיפה, לכל מי שלא פוחד לדבר על רגשות ולהכיר בהם, וגם קצת לצייד את הילדים בלגיטימציה למרוד ולעמוד על זכותם.

מחזאי: נבו זיו  במאית: דפנה זילברג מלחין ומנהל מוסיקלי: אהוד פרידמן כוריאוגרף: אנדראה מרטיני מעצב תפאורה: ניב מנור מעצבת תלבושות: שירה וייז מעצב תאורה: אמיר קסטרו מפיק: אהוד ורדי פסנתרנית ומדריכת שירה: מיכל סולומון מדריכת תנועה: מאמי שימאזאקי ע. במאית: מיכל פינטו בהשתתפות: יוסף אלון, אפרת ארנון, איציק גולן, יואב היימן, כנרת לימוני, נעמה נחום ומספר שחקנים ילדים.

מחיר כרטיס: החל מ-55 ש”ח

לגילאי: 6-12 |  אולם קריגר

 משך ההצגה: כשעה ורבע

**

הקסם של מוצרט

הצגה מלאת קסם, מוסיקה משובחת, תלבושות ותפאורה מרהיבות. מוצרט הקטן בעל כישרון יוצא דופן נבחר להופיע בפני הקיסר, בידי נציגו שהגיע בכלל לבחון את אחותו הבכורה אנה. מוצרט הפך מילד קטן מלאה שמחת חיים שאוהב להתלכלך בבוץ לילד שמחייבים אותו להתאמן שעות על הפסנתר ולהצטיין.

הדבר המעניין ביותר בהצגה הוא העיסוק בקשרים המשפחתיים בין האח לאחותו ובין האב לילדיו, יחסי אהבה, חברות, קנאה והשגיות. הצגה מהנה ומתאימה לכל הגילאים, בגילאים הצעירים יותר ייהנו מהתלבושות והמוסיקה והבוגרים יותר יוכלו להעמיק בדינמיקה המתפתחת בין הדמויות.

כתב: שי להב  במאי: אורי אומנותי  דרמטורגית: דפנה אנגל  מוסיקה: חגי דוידוף  עיצוב תפאורה: בתיה ומיכאל פיק  עיצוב תלבושות: מאור צבר.

מחיר כרטיס: החל מ-55 ש”ח

לגילאי: 4-10 |

**

למה רק כבשים?

טל הקטן מוטרד ולא מצליח להירדם, הוא העליב חבר בגן בכך שלא שיתף אותו במשחק. אימו מציעה את פתרון הקסם של סבתא, לספור כבשים. טל מנסה אך הדברים לא מתנהלים כמתוכנן. לחדר מגיעות חיות נוספות שמאלצות את טל להתמודד עם דילמות רבות, לשתף או לא לשתף, מסורת או חדשנות. החיות מערערות מסורת ארוכת שנים של קשיים בהרדמות ושואלות למה בעצם רק כבשים?

הצגה מקסימה של תיאטרון אורנה פורת, מלאה בחיות אהובות, כל חיה מגיעה עם האופי הייחודי שלה, הכבשה הראשונה היא ראשונה ואף אחד לא ייקח את בכורתה, הצב אוהב את כולם, הג’ירפה היפוכונדרית ואצילית. כל מצטרף חדש למעגל הנספרים מתקשה לצרף את החדשים הבאים אחריו, ממש כמו במערכון העלייה לארץ ההיסטורי של “לול”. החיות לאט לאט מתרצות ומצרפות את המגיעים, אפילו פיל וקופים שובבים.

מאת: אלינוער קלר ואלמה וייך חושן על פי הספר “למה רק כבשים” מאת: אלינוער קלר  במאית:  אלמה וייך חושן  דרמטורגית: נעמה שפירא  מוסיקה: אורי אפרת  תנועה: נוגה אפרת  עיצובתפאורה ותלבושות: איה באך  עיצוב תאורה: נדב ברנע  שחקניות: עמית עוזר, גילי שחר, סתיו גרופר, אורן דיקמן

 מחיר כרטיס: החל מ-55 ש”ח

לגילאי: 3-7|

משך ההצגה: כ- 50 דקות

 **

זהב, בצל ושום דבר בכלל

קומדיה מוסיקלית בחרוזים, בשפה עשירה וקולחת אנו פוגשים את נחמן ועוזרו עזרא שנגרר אחריו משועמם ברחבי העולם בחיפוש אחר הלא ידוע. הכול משתנה שהם מגיעים למזוניה, עיר נסתרת שבה מעריכים אוכל משובח וכולם שפים דגולים. ראשת העיר היא זו אשר מאכליה הם המשובחים ביותר רק שלהפתעתם של נחמן ועזרא הם מעולם לא שמעו על…בצל. לנחמן יריב מושבע – חיים שנמצא שם ברקע ומנסה ללא הצלחה לגבור על נחמן.

הצגה נחמדה, לא ברור אם התפקיד של חיים, יריבו הנאלח של נחמן נחוץ בהצגה, יתכן מאוד שהיה ניתן לוותר עליו, הוא עורר בעיקר תחושת אי נוחות ואינו תורם לקידום העלילה. חרוזים נעימים לאוזן ולחיך.

מחזה ופזמונים: מיכל קליין  במאי: איתי בלייברג  מוסיקה מקורית: עמוס עבר- הדני ואלון נדל  שחקנים: נירית אהרוני, אופיר וייל, איציק לילך, ורדי מוסקוביץ מאור ממן, אלעד רביב.

מחיר כרטיס: החל מ-55 ש”ח

 לגילאי: מגיל 5 ומעלה | 

משך ההצגה: כשעה

**

 ים קטן

דגיג ודגיגה יוצאים להרפתקת חיפוש מטמון בספינה טרופה ובדרך מתמודדים עם סכנות, עצב, מבלים מגלים דברים חדשים ומתרגשים יחד.

בעזרת פיסות בדים וכמה קשיות בתוך אקווריום מפיחות השחקניות חיים ומהפנטות את הקהל הצעיר והפחות צעיר בהצגה מצוינת ואחרת של תיאטרון הקרון. לא יאומן שכל הדמויות עשוית בדים – הדגים, המדוזות מתנועעות במים ממש כמו דגים אמיתיים. השחקניות המפעילות את הבובות הן חלק בלתי נפרד מההצגה. הצגה אחרת למטיבי לכת ואוהבי תיאטרון איכותי.

יצירתן של ליאת שבתאי ומעין רזניק  כתיבה, רעיון ופיתוח: ליאת שבתאי  משחק, בימוי ועיצוב: ליאת שבתאי ומעין רזניק  מוסיקה ועיצוב תאורה: דן קרגר , טקסט: ציפור פרומקין, ליווי אמנותי: מרית בן ישראל  מפיקה: תמי יצחקי. הפקה: תיאטרון הקרון

 מחיר כרטיס: החל מ-55 ש”ח

מגיל 4 ומעלה |  

משך ההצגה: כ- 50 דקות

**

מדף הספרים

הספרים המאובקים של רוני בדרכם לפח המיחזור, רוני אינו קורא בהם יותר. הספרים שמתגעגעים למגע ידיו המדגדג של רוני צופים בחייו מלאי המכשירים המחוברים לחשמל ומצפצפים כל הזמן, ומונעים ממנו לקחת לידיו ספר ולהתרכז בדבר אחד. כשמגיע ספר חדש לחדר הדברים משתנים וכל הספרים יוצאים למשימת חייהם. רוני מצידו חיי את חייו בין הווטצאפ למייל שכח מזמן את ספריו ומתמודד עם הקושי לעמוד על דעתו מול חרם שחבריו לכיתה מטילים על חבר חדש. הפסקת חשמל שאירגנו חבריו המאובקים מפגישה אותו עם ספר חדש שמסעיר את עולמו ומפיח בו אומץ.

הצגה מרגשת ומאוד אקטואלית מתאימה לכל הגילאים, בני 3, 5 ו8 ישבו מרותקים במשך כל ההצגה והאימא גם הזילה דמעה.

ההצגה נוגעת ומעוררת מחשבה על סוגיות חשובות בחייהם של ילדים היום, השתלטות הסלולרי, והרשתות חברתיות על חיי הנוער, קבלה והחרמה של תלמידים בקבוצות. התלבושות והתפאורה מצוינות, זכינו אפילו לביקור של בובת יאק מרשימה בגודל מפתיע.

מומלץ בכל פה.

כתיבה ובימוי: הילה מצקר- הלוי  מוסיקה: דורון שברצטוך  עיצוב תפאורה:  ארנה ברנט שמעוני  עיצוב תלבושות: מאי ברנע  עיצוב תאורה: דניה זמר  ע. במאי: יריב פרלמוטר  יעוץ אומנותי: הדס גלבוע  שחקנים: שירי אלרז, דודי גזית, דורון עמית, דנה קיילה

  מחיר כרטיס: החל מ-55 ש”ח

לגילאי: 5-9 |

משך ההצגה: כשעה

**

תיאטרון רחוב בפסטיבל חיפה להצגות ילדים 2016
תיאטרון רחוב בפסטיבל חיפה להצגות ילדים 2016

בשולי הפסטיבל: תיאטרון רחוב באוויר הפתוח

חגית עזרא

באי הפסטיבל מוזמנים ליהנות מאירועי חוצות איכותיים שלא נופלים ברמתם מההצגות המועלות באולמות. השנה שינו אירועי החוצות את שמם לתיאטרון רחוב באוויר הפתוח והשינוי ניכר בשטח. חוצות תיאטרון חיפה משמשים במה למופעים באווירה תיאטראלית קרקסית עליזה ומבדרת. במיוחד בלטה הצגה קרקסית מצרפת “נא לא להפריע”, ארבעת השחקנים ריתקו את הצופים במופע מלא דמיון משחק וכיף. זוג שחקנים נוסף מספרד במופע “זמן אוויר” שאפשר להגדירו משהו בין תיאטרון בובות לאמני בלונים, הצחיקו והקסימו את הקהל במופע קצבי מלא מוסיקה ושמחת חיים.

הופעה ספונטנית אחת של מי שמוגדר מגדולי הליצנים המודרניים ג’אנגו אדוארדס צרמה בחוסר התאמתה לקהל הצעיר. רמיזות עבות מאוד של מיניות וסקסיסטיות שאמנם היו מבוגרים ששועשעו מהעניין אך הכול עבר מעל ראשם של הילדים והיה סר טעם.

לציין עוד דבר לטובת מפיקי האירוע, הכול התנהל בסדר מופתי, מופעי החוצות התחילו בדיוק בזמן ובמקום כתוכנן. בהחלט לא שגרתי בנוף הישראלי. בכל פינה ניתן היה למצוא איש צוות וסדרנים שדאגו לכל אספקט גם להעביר מבוגרים אחורה על מנת שלא יסתירו לילדים.

כבכל שנה זו עדיין הבחירה שלנו לבילוי חול המועד פסח.

**

ומי זכה בתחרות ההצגות בפסטיבל?

פרס הצגת הנוער הטובה ביותר  – “הנשיקה הראשונה”

פרס הצגת הילדים הטובה ביותר  “הקסם של מוצארט”

פרס הכוריאוגרפיה – רוני ברנדשטטר להצגה  “הנשיקה הראשונה”

פרס התאורה – אמיר קסטרו להצגה “אופוריה”

פרס המוסיקה – עמרי דגן להצגה  “הנשיקה הראשונה”

פרס התלבושות – שירה וייז להצגה “אופוריה”

פרס התפאורה – בתיה ומיכאל פיק להצגה “הקסם של מוצרט”

פרס השחקן – ניר שטראוס להצגה “סבא שלי רמטכ”ל”

פרס השחקנית – רוני עינב להצגה “צ’יצ’ה – אגדת קצב”

פרס הבימוי – יערה רשף נהור להצגה “הנשיקה הראשונה”

פרס המחזאי/ת – שי להב להצגה “הקסם של מוצרט”

ציון לשבח – להצגה  “ים קטן”

 

 

 

אולי תאהב\י גם:

תזמורת “הוירטואוזים של קייב” מגיעה במרץ לישראל. 

איטו אבירם

מה עושים עם הילדים בסוכות: אטרקציות, הצגות, תערוכות ועוד בחול המועד 2017

איטו אבירם

הצגת הילדים “כאן-גרים” – מעט מילים, הרבה צחוקים, על היחסים ביני לבין האחר. עכשיו ב”קליפה”.

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן