Image default
בימה ומחול תרבות ובידור

“על הקצה” – מופע מחול מודרני חדש לכל המשפחה

על הקצה צילום אמיר קולבן

המופע על הקצה הוא מופע חצוף וסוער שמקרב את הקהל, תרתי-משמע, לחוויית מחול מחבקת ובועטת כאחד. החוויה ממנה נוצר המופע היא של חיים על הקצה. זוהי יצירה שנעה על הקצה בין תחושת המתח הפנימי למתח החיצוני, תוך שהיא בוחנת את היחס ביניהם.

החיים על הקצה, שמחאות המילקי והקוטג’ הן רק סימפטומים חלקיים ביותר שלהם, הם חיים בעולם שבו אנו בובות על חוט שמישהו אחר, לעיתים בלתי ידוע, שולט בהן. וכדי שלא לראות זאת אנו נאחזים ככל יכולתנו באשליה של שליטה בגורלנו, שבאופן אירוני מסייעת למושך בחוטים להמשיך לעשות זאת בלי התנגדות.

החיים על הקצה הם חיים במקום שבו קריאה לעזרה מהאחר איננה נשמעת כלל, או גרוע מזה, נופלת על אוזניים אטומות. רגעים של רוך, אינטימיות ותמיכה נעלמים שוב ושוב בגלים של התרחשויות של מלחמת הכל בכל. כי החיים על הקצה פירושם גם לבחור בין להיות בפנים, IN, או להיות בחוץ, OUT. להיות בפנים פירושו להיות בתוך משחק סכום אפס, שבו יש מנצחים ומנוצחים. אבל להיות בחוץ, פירושו לוותר מראש על האפשרות להשתתף במשחק הזה.

ובכל זאת, המאמץ החוזר ונשנה ליצור חיבור עם האחר, אחר אנונימי כלשהו, אשר יגשים את המשאלה לאהבה ורוך, לשותפות אמיתית, יוצר תקווה לניצחון התשוקה הממשית,החמה, האנושית, על האפשרויות הקרות של החיבור הדיגיטלי.

להקת קולבן דאנס שהוקמה לפני 18 שנה בירושלים ע”י הכוריאוגרף והרקדן אמיר קולבן עונה על הצורך של אנשים בחוויה מטלטלת, מרגשת ומעוררת מחשבה. היא מעניקה חוויה זו תוך שהיא בוחנת בכל יצירה לא רק את נושא היצירה והשלכותיו האפשריות, אלא גם דרכים אומנותיות שבהן לא דרכו עדיין רבים. כאלו שהמפגש עימן מאפשר גילוי ארץ חדשה. לשם כך נחוץ אומץ, או אי-שפיות זמנית, או שניהם.

קולבן דאנס היא להקת מחול עכשווית שמשלבת אומנויות נוספות ביצירותיה. שפת המחול שלה מאופיינת בפיזיות אתלטית ובמורכבות כוריאוגרפית. יצירותיה משקפות מבט אישי וייחודי של אמיר קולבן על מורכבות החיים בישראל בכלל ובירושלים בפרט. המציאות החברתית-פוליטית משתקפת בפריזמה האישית של קולבן ושל רקדני הלהקה והופכת לחומרים ליצירת אומנות מורכבת, רב-שכבתית ובעלת אמירה אישית חזקה.

להקת קולבן דאנס איננה מקלה על הצופים ביצירותיה. בדומה לכורה שיורד אל מכרה של אבנים טובות ומעלה סלים של בוץ ואבנים שמהם יש לברור את האבנים היקרות, הלהקה רואה לעצמה חובה לחשוף ולהציג לא רק את האבנים הטובות, אלא גם את התהליך שמאפשר את גילוין, גם את הבוץ ממנו נבררו וגם את האנשים שבלעדיהם לא יכולה היצירה להתקיים: הרקדנים כבני אדם וכיוצרים. כי יצירת מחול לעולם איננה מה שהכוריאוגרף מדמיין. היא תמיד המכלול החד-פעמי אותו יוצרים הרקדנים בכל פעם מחדש.

להקת קולבן דאנס פועלת בירושלים. ירושלים עבורה היא גם של מעלה וגם של מטה. בהיותה הבית – היא שואבת ממנה השראה ורואה את עצמה עומדת בשורה הקדמית של החרדים לקיומה כעיר רב-תרבותית שממשיכה להשתנות ולהיווצר ברוח ובחומר, פתוחה ומשוחררת.

אמיר קולבן , הכוריאוגרף והמנהל האמנותי של להקת קולבן דאנס, החל את הכשרתו כרקדן בבת דור ובבת שבע. בשנת 1980 למד בניו-יורק בביה”ס של מרס קנינגהאם ואצל מגי בלק, צבי גוטהיינר, דייויד האוורד, ולארי רודס. עם שובו לארץ, רקד כסולן בלהקת בת שבע ובבלט הישראלי. בשנת 1996 הקים והיה לכוריאוגרף של להקת קומבינע שהפכה בשנת 2006 ללהקת קולבן דאנס.  הוא יצר מופעי מחול רבים ויצירותיו מוצגות בארץ וברחבי העולם.

אמיר משלב בעבודתו מיומנות כוריאוגרפית של בעל ניסיון ותעוזה אמנותית של מי שמוכן לשבור את הכלים בכל פעם מחדש. ולשם כך נחוץ אומץ, או אי-שפיות זמנית או שניהם. תהליכי היצירה שלו הופכים את הרקדנים לשותפים פעילים בתהליך והיצירה הסופית מתגבשת תוך שהיא משקפת את אישיותם הייחודית של כל השותפים.

יצירותיו הוזמנו ע”י פסטיבלים ותיאטראות רבים בכל רחבי העולם וזכו להצלחה רבה. הן הוצגו בין השאר בצרפת, גרמניה, ארצות הברית, פינלנד, אוסטריה, איטליה, הולנד, בלגיה, רוסיה, פולין, ברזיל, אלבניה, צ’ילה ועוד.

אמיר משמש כמרצה בכיר באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים.

“על הקצה”

כוריאוגרפיה ובימוי: אמיר קולבן

תלבושות: חגית אביר/אמיר קולבן

תאורה: שי יהודאי

מוסיקה: קולאג’

רקדנים: עירית עמיחי, אריןשאנד, ניצן ברדיצ’ב, טלי דונין, ג’ולי זאווי, דניאל מייסר, רגב כהן, אור אלגריסי

מחיר כרטיס: 95-130 ₪

יום ד’ 19.11.14 בשעה 21:00 – מרכז סוזן דלל

 

 

אולי תאהב\י גם:

תיאטרון חיפה: המחזמר “השנה היפה בחיי” – אחד שאהב, ואחת שאהבה פחות

איטו אבירם

להקת המחול הקיבוצית ב”חסר השלם” – החתירה לשלמות

איטו אבירם

יש לך סיפור בראש? סדנאות כתיבה עם איטו אבירם

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן