Image default
מעניין סרטים תרבות ובידור

“להתראות שם למעלה” פותח את פסטיבל הקולנוע הצרפתי בישראל.

מאת: טופי בננה

צפיתי בסרטו החזק של אלבר דיפונטל, “להתראות שם למעלה”, אשר פותח את “המהדורה ה- 15” של פסטיבל הקולנוע הצרפתי, השבוע, ביום ה’ 13 במרץ.

מדובר בדרמה טרגית קומית ססגונית ומרהיבה, שמתרחשת בין שדות הקרב של שלהי מלחמת העולם הראשונה לבין פריז מדושנת העונג שלאחריה. הסיפור נפתח ב-9.11.1918, כשמבטם של הצופים עוקב אחרי כלב דוהר במרחבים פצועים ותילי חרבות. הכלב שועט קדימה אל תעלה חרוכה, בתוכה מסתתרים חיילים מותשים, ובאמתחתו ההודעה המיוחלת: הפסקת אש.

שאגות השמחה נקטעות כשמסתבר שלסגן פראדל, מפקד תאב מלחמה ובצע, יש תכניות אחרות: הוא שולח את אנשיו למרחץ דמים, שגובה קורבנות רבים. לדאבונו, אחד החיילים, אלבר מילאר, עד לתרמית-בגידה שביצע, ומאותו רגע, למעשה, כרוכים חייהם של שניהם במחול מפותל שיימשך שנים רבות וייגמר אחרי כשעתיים, כשהסרט יגיע לקיצו.

לאחר גילוי פשעו של הסגן, אלבר נקבר חי בתוך בור עם סוס מת. (ספוילר לחדי עין: פנים של סוס במערכה ראשונה יצוצו על פניו של אלבר בהמשך; ועוד ספוילר לחובבי איקונות וסמלים – בור מוות במערכה הראשונה – הפתעה! – יופיע גם באנקדוטת הסיום).

אלבר ניצל ברגע האחרון. חייל בשם אדוואר פריקורט מושה אותו מהבור, ומחזיר את נשמתו לאפו. אך לרוע מזלו של המחלץ, הוא עצמו נפצע מיד מפגז. פניו מושחתות וגרונו ולסתו מרוסקים.

או אז הופך אדוארד לצלע הנוספת במשולש הגיבורים, ופה מתחיל הסיפור שעוסק להלן בטוב, ברע ובמכוער.

אלבר חב את חייו לאדואר ולוקח אותו תחת חסותו. למרות הדוחק הרב הוא מטפל בו במסירות ולא בוחל באלימות גם כלפי פצועי מלחמה, כדי להשיג עבורו מורפיום להקלת הכאבים. (סצנת ההזיות מהמורפיום מרשימה ביותר!). יחד עם זאת, אלבר מרגיש כבול אליו יתר על המידה. “אני בכלא שאחרי המלחמה”, הוא אומר ושואל. “למה הוצאת אותי מהבור”.

אדוואר הוא צייר/אמן נפלא, שחתימתו המתנוססת על ציוריו מאז היותו ילד, נראית כמו דיוקן עצמי משולש עם שרבוט במקום פה ((נבואה קוסמית?). במהלך המלחמה הוא שרטט דיוקנאות מדהימים של חבריו, שישמשו בדיעבד כקלסתרונים בחדר חקירות.

בשל פציעתו אינו יכול לדבר, להתבטא מילולית או לבכות את כאבו, והקולות שיוצאים מפיו נשמעים כמו נחירות/ המהומים/ נביחות. איש לא מבין מה פירוש הקולות המשונים שבוקעים מפיו, פרט לילדה קטנה חסרת בית עם כובע צרפתי, שמתרגמת עבור הסביבה את גניחותיו למילים. את הנחמה הוא מוצא בעיצוב מסכות פנים (בסגנון קומדיה דה ל’ארטה), ובאמצעותן מוצא את דרכו לנקמה בשלטון.

בין לבין יש עסקאות והונאות על ארונות מתים; שימוש באלמנט אוניברסלי של יחסי אבות ובנים (את דמות האב מגלם השחקן הנפלא נילס ארסטרוף); תמהיל של קומדיה וטרגדיה, ובעצם – יש בסרט הכל מהכל: מזימות מלחמה, בורגנות, חיי פאר, בגידות, פוליטיקה, מעמדות, נקמות, סרקזם, צדק פואטי וסגירת מעגלים.

הסרט ארוך מדי, לטעמי. כמו רוב הסרטים שרוצים לתת לצופה תמורה מלאה לכספו, וחבל שכך.  המסכות מרשימות ביותר (יוצרת: ססיל קרצ’מאראך ההתעסקות בהן מרובה ומוגזמת ומביאה את הסרט לכדי מריחת זמן.

אלבר דופונטל שהוא גם הבמאי, התסריטאי (יחד עם כותב הספר), וגם הגיבור הראשי נושא אותו שם, נותן לעצמו הרבה במה. הרבה פנים, הרבה משמעות. הרבה יותר מדי, בדומה לרוברטו בניני ב”החיים יפים”. את דמותו של אדואר מגלם ברגישות וקסם רב השחקן נאיואל פרז ביסקאיאר.

זהו סרט מרגש ויפהפה, שמצליח לשקף עד כמה כולנו עלובים: החיים, המתים, והמתים לכאורה. “עדיף למות ראשון במלחמה”, אומר הגיבור. “כי הכי טפשי זה למות בה אחרון”.


מועמד ל- 13 פרסי סזאר בהם לסרט, לבמאי, לתסריט מעובד; ארבעה פרסי משחק: לשחקן הראשי אלבר דופונטל, ולשחקני המשנה לורן לאפיט, נילס ארסטרופ ומלאני תיירי; לצילום, לעריכה, למוזיקה המקורית, לעיצוב האמנותי, לעיצוב התלבושות ולעיצוב הפסקול.

ומה עוד בפסטיבל הקולנוע הצרפתי, השנה:

הסרט “בית ליד הים”

השנה פסטיבל הקולנוע הצרפתי חוגג 15 שנה, במהדורה ה-15 מיוחדת עם תוכנית מגוונת עם כמה בחירות מפתיעות ומרגשות המעוררות מחשבה על המצב החברתי, על ההיסטוריה ועל המורכבות של בני האדם. הפסטיבל יציג סרטים מן השנה האחרונה, בצד כמה קלאסיקות מרגשות של הקולנוע הצרפתי. סרטי הפסטיבל השונים זכו יחד קרוב ל- 40 מועמדויות לפרסי הסזאר – האוסקר הצרפתי, ולשלל מועמדויות ופרסים בתחרויות קולנוע נוספות בצרפת.

בין הסרטים הנוספים שיוצגו: “חמישים אביבים” של אנייס ג’אוי, “120 פעימות בדקה” אחד הסרטים המדוברים של השנה, “ברברה” אודות כוכבת הזמר הצרפתי, “משמורת” דרמה משפחתית מותחת וסוחפת, “מו” סרטה של שרה פורסטייה כבמאית, “קנאה” עם קרין ויאר,  “בית הקפה של ברברה בכפר” עם ז’ראר דפרדייה וקתרין דנב, סרט הנעילה “קשר משפחתי” עם ססיל דה פרנס ופרנסואה דמיין, ועוד סרטים בולטים מהשנה האחרונה.

בנוסף יוקרנו ארבע יצירות מופת קלאסיות:  “הלא אנושית” סרטו של מרסל לרבייה,  “קסדת הזהב” של ז’אק בקר,  “קאן קאן צרפתי” של ז’אן רנואר ו”עיניים ללא פנים” של ז’ורז’ פראנז’י.

הפסטיבל מופק על ידי חברת ההפצה עדן סינמה בע”מ בראשות קרולין בונה והמכון הצרפתי בישראל ונערך בחסות יוניפרנס פילמס, המכון הצרפתי בפריז ועיריית תל אביב-יפו מחלקת מופעים.

 

רשימת הסרטים המלאה של הפסטיבל:

 

פסטיבל הקולנוע הצרפתי ה- 15
15
EME EDITION DU FESTIVAL DU FILM FRANCAIS
13/03-07/04/2018

סרט הפתיחה:

AU REVOIR LÀ-HAUT / להתראות שם למעלה

בימוי: אלבר דופונטל

תסריט: אלבר דופונטל

שחקנים: נאיואל פרז ביסקאיאר, אלבר דופונטל, לורן לאפיט

דרמה, 117 דקות
באדיבות סרטי נחשון

צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית

הסרט זכה ל- 13 מועמדויות לפרסי הסזאר

דרמה צבעונית, עשירה וסוחפת שזכתה לשבחי הקהל והביקורות.

להתראות שם למעלה מספר את סיפורם של אדואר פריקור, אמן מחונן, וחברו מנהל החשבונות – אלבר מילאר. היכרותם בשדה הקרב של 1918 קושרת את גורלם לנצח, ובאקט של הישרדות ונקמה כנגד מפקדם תאב הכח והבצע, הם מתכננים תרמית מונומנטלית משל עצמם….

תוך שימוש במסכות, תלבושות ומוסיקה, הסרט מספק יופי חזותי, עושר קולנועי וצלילה אל נפשם מלאת הרבדים של הגיבורים.

 

“אלבר דופונטל ביים את אחד הסרטים היפים ביותר השנה, חמישה כוכבים” 20 minutes

“סרט מלא מתח וגם פיוטיות, עם קטעי הומור ורגעים של התעלות” Studio Cine Live

 

“תענוג אמתי לראות קולנוע צרפתי שיכול להיות אפי ומרגש מבלי לפול למלכודת של מתיקות, חמישה כוכבים”

Lexpress

לצפייה בטריילר מתורגם לעברית:
https://youtu.be/9WKLCHVk8Fw

 

BARBARA / ברברה

בימוי:    מתייה אמלריק

תסריט: מתייה אמלריק, פיליפ די פולקן

שחקנים: ז’אן בליבר, מתייה אמלריק, ונסן פיירני

דרמה מוזיקלית ביוגרפית, 97 דקות
באדיבות גומון

צרפתית, תרגום לעברית

הסרט זכה ל- 8 מועמדויות לפרסי הסזאר

 

בריז’יט היא שחקנית העומדת לגלם את הזמרת הצרפתייה ברברה, בסרט חדש שיצטלם בקרוב. היא עובדת על הדמות, על הקול, על השירים והמנגינות. זהו אתגר גדול עבורה, אך היא מוצאת כוחות מפתיעים להתגבר על המכשולים. במקביל איב, במאי הסרט, גם מתכונן. הוא נובר בארכיונים, מאזין למוזיקה, ונותן לעצמו לפול בקסמיה של השחקנית ולהיות שם עבורה.

“הודות למבנה היחודי ולהופעתה לז’אן בליבר, מתייה אמלריק מצליח להציג סרט מלא תחכום. יצירת אמנות אמיתית.”

Libération

“אל תחששו להסתיר את ההתלהבות שלכם, סרט מעורר התפעלות.”   Positif

פרס לואי דלוק 2017, פרס ז’או ויגו, ופרס לפיוטיות בקולנוע פסטיבל קאן 2017.

לצפייה בטריילר מתורגם לאנגלית:
https://youtu.be/vQLwhY_kqFk

 

AURORE / חמישים אביבים

בימוי:     בלנדין לנאוה

תסריט:   בלנדין לנאוה, ז’אן לוק גאג’ה

שחקנים: אנייס ג’אוי, טיבו מוטלמבר, פסקל ארביטו

דרמה קומית, 87 דקות
באדיבות קולנוע חדש

צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית

 

אורור פרודה מבעלה, פוטרה לאחרונה מעבודתה ורק גילתה שהיא עומדת להפוך לסבתא. היא נאלצת לקחת על עצמה עבודות ניקיון ומתקשה להתמודד עם קשיי הפרנסה. כשהיא נתקלת בדרך מקרה, באהבה הגדולה של חייה מימי הנעורים היא מחליטה לנקוט צעדים ולעשות הכל כדי לשנות את מהלך חייה. אולי עכשיו כשהיא חוגגת 50 אביבים זה הרגע לשינוי ולתקווה.

“סרט משעשע ונוגע ללב עם שחקנים מקסימים” Charlie Hebdo

לצפייה בטריילר מתורגם לאנגלית:

https://youtu.be/Ff_x59VJ4VQ

 

120 BATTEMENTS PAR MINUTE / 120 פעימות בדקה

 

בימוי:    רובין קמפילו

תסריט: רובין קמפילו, פיליפ מנגה

שחקנים: נאיואל פרז ביסקאיאר, אדל הנל, ארנו ולואה

דרמה, 140 דקות
באדיבות בתי קולנוע לב

צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית

 

פסטיבל קאן 2017 – זוכה פרס הגרנד פרי

הסרט זכה ל- 13 מועמדויות לפרסי הסזאר

 

בתחילת שנות התשעים בפריז, קבוצת המחאה ACT UP שפועלת למען טיפול ומניעת הדבקה ב-HIV מורכבת ממגוון חברים יוצא דופן – צעירים בעלי אג’נדה פוליטית, אנשים שחיים עם הנגיף ובני משפחתם, חברים של חברים של חברים, וסתם אנשים שאוהבים להילחם למען מה שהם חושבים שנכון. ניית’ן, חבר חדש בקבוצה, מוצא את עצמו מוקסם ממנה ומפעילותה – מפעילויות השטח שנעשות לפעמים נגד החוק, מהדיונים הסוערים על כמה רחוק כדאי וצריך ללכת, ובעיקר מהאנשים עצמם, וחלקם במיוחד…

“120 פעימות בדקה” הוא מסע מרגש שמכניס אותנו לנעליהם הגדולות של צעירים ששמו להם למטרה לשנות את העולם לטובה, מסע שהוא רכבת הרים עוצרת נשימה שסחפה את פסטיבל קאן, זכתה בפרס ה”גרנד פרי” היוקרתי ותייצג את צרפת במירוץ לפרס האוסקר. בין הצלחה לכישלון, בין חשש לתקווה, בין הרצאה בכיתה לפעילות מחאה מחתרתית לריקודים ברחובות – נשמח, נתאכזב, ונתאהב.

 

“סרט כה מוצלח, כה מרגש, כה נוגע ללב… מלא חסד, אנרגיה פנימית ותשוקה גדולה. נוגע עמוק בכל צופה. מעולה!” LExpress

 

לצפייה בטריילר מתורגם לעברית:
https://youtu.be/STPCgkhd5Os

 

JUSQU’A LA GARDE / משמורת

 

בימוי:    זבייה לגראן

תסריט: זבייה לגראן

שחקנים: דניס מנושה, לאה דרוקר, תומא זיוריה, מתילד אונבו

דרמה, 93 דקות
באדיבות סרטי שובל

צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית

זוכה פרס הבימוי בפסטיבל ונציה 2017

 

אנטואן ומרים מתגרשים. הבת ז’וזפין הגיעה לבגרות ונותר רק להחליט גורלו של הבן, ז’וליאן. מרים רוצה משמורת בלעדית וז’וליאן מסכים איתה. בבית המשפט הוא מגנה את אביו. למרות זאת, השופט מחליט על משמורת משותפת. אנטואן מנסה ליצור קשר עם הבן, אך ז’וליאן חש משותק, נקרע בין השניים.

הסרט עוסק מזווית חדשה בנושא המוכר של מאבקי משמורת, ועוקב בתבונה, בריחוק ובחמלה אין קץ, אחר צלילתה של משפחה אל אובדנה.

לצפייה בטריילר מתורגם לאנגלית:
https://youtu.be/n65dl2EL4z0

 

LA MELODIE / התזמורת

בימוי:    ראשיד האמי

תסריט: ראשיד האמי, , לורן גיי, ולרי זנטי

שחקנים: קד מראד, סמיר גסמי, רנלי אלפרד

דרמה, 102 דקות
באדיבות סרטי שובל

צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית

בשעה שאין ביקוש לכישורי הנגינה שלו, סימון הכנר מתחיל ללמד תזמורת תלמידים בבית ספר של ילדים ממשפחות קשות יום. הילדים שמעולם לא נגעו בכינור, עושים מהשיעור צחוק. כאשר ילד שחום עור מציץ מהחלון ונכנס לכיתה כדי לנסות לגעת בכלי הנגינה הוא מתגלה כבעל כשרון נדיר והופך במהרה למוביל הקבוצה, מה שמאתגר את סימון להוביל את התזמורת להופיע באולם הקונצרטים הכי גדול בפריז. רגע לפני המופע הגדול, סימון מקבל הצעה שאי אפשר לסרב לה. נראה שהילדים שמתחילים להתחבר לנגינה ולמצוא בה מפלט, עומדים לחוות אכזבה גדולה. האם סימון יקריב את הקריירה שלו לטובתם?

“נדיב ואנושי, סרט ביכורים על מורה לכינור המתעמת עם תלמידים משכונות מצוקה, מרעיד את מיתרי הלב” Le Croix

“הבמאי באמצעות בימוי שקט ודיסקרטי מצליח לשכנע בכך שמוזיקה יכולה לשנות התנהגות ויכולה להאיר את הפנים העקשניים ביותר” Télérama

לצפייה בטריילר מתורגם לעברית:
https://youtu.be/VnjlS2YIxfE

 

M  מו /

בימוי:    שרה פורסטייה

תסריט: שרה פורסטייה

שחקנים: שרה פורסטייה, רדואן הרג’אן, ז’אן פייר לאו, ליב אנדרן

דרמה, 98 דקות
באדיבות
MK2

צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית

 

לילה ומו נפגשים בתחנת אוטובוס. ללילה יש בעייה בדיבור שמשתקת אותה, מו הוא מאד ורבלי ומלא חיים. לילה מתכוננת לבחינות הסיום שלה, מו מתפרנס מתחרויות מרוץ לא חוקיות, ההפכים נמשכים אחד אל השני והשניים מתאהבים. אבל מו נושא עמו סוד המעיק עליו…

“בסרטה הראשון כבמאית שרה פורסטייה עושה עבודה יוצאת מן הכלל.” 20 minutes

“סרט נועז עם אווירה מדויקת, שירה צרופה הנעה בין עומק לקלילות שילוב הומור ועדינות.” Le Journal du Dimanche

לצפייה בטריילר מתורגם לאנגלית:
https://youtu.be/UsImk3BxULg

 

MARYLINE / מרלין

בימוי:    גיום גליין

תסריט: גיום גליין

שחקנים: אמה שפר, אדלין ד’הרמי, ונסה פרדי

דרמה, 107 דקות
באדיבות גומון

צרפתית, תרגום לעברית

 

מרלין גדלה בכפר קטן, הוריה מעולם לא אירחו אף אדם וחיו כל הזמן עם תריסים מוגפים. בגיל 20 היא נוסעת לפריס כדי להפוך לשחקנית, אבל אינה יודעת איך לבטא את עצמה ואיך להגן על עצמה. היא מתמודדת עם כל הדברים המשפילים אבל גם המתגמלים שלמקצוע הזה ולעולם יש להציע.

 

“דרמה מעולה” Le Point

“עם סרטו השני מאחורי המצלמה “מרלין” גיום גליין מגלה עבודה מרגשת, הזוהרת בזכות משחקה של אדלין ד’הרמי, שחקנית המופיעה איתו על במת הקומדי-פרנסה.” Le Parisien

 

לצפייה בטריילר מתורגם לאנגלית:
https://youtu.be/MxN6p3S-k4Y

 

LA VILLA / בית ליד הים

בימוי:    רובר גידיגיאן

תסריט: רובר גידיגיאן, סרז’ ולנטי

שחקנים: אריאן אסקאריד, ז’אן פייר דארוסן, ז’ראר מיילאן

דרמה, 107 דקות
באדיבות בתי קולנוע לב

צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית

הסרט זכה למועמדות לפרסי הסזאר

 

סרטו החדש של הבמאי הצרפתי האהוב רובר גידיגיאן (“שלגי הקילימנג’רו”) מתרחש על שפת מפרץ קטן ויפהפה ליד מרסיי, בוילה ציורית השייכת לאחד ממקימי המקום. בעקבות מחלתו של האב, מגיעים שלושת ילדיו להיות איתו – אנז’ל, שחקנית שמתגוררת בפריז, ז’וזף, שמאורס לצעירה שגילה מחצית משלו, וארמנד, הבן שנשאר במרסיי בשביל לנהל את המסעדה המשפחתית. כאן, בבית בו גדלו, בנוף הפסטורלי של דרום צרפת, סודות מהעבר ייחשפו, מערכות יחסים יתחילו ויסתיימו, והשלישיה תנסה להבין אילו ערכים הנחיל בהם אביהם, וכמה הם מיישמים אותם…

“בית ליד הים” הפך מיד עם יציאתו בצרפת ללהיט מסחרי ולחביב הביקורות, ששיבחו את המשחק המצוין, התסריט החכם והמרגש, והצילום העדין והיפה. בכיכובם של כמה משחקני צרפת המוערכים ביותר כיום, “בית ליד הים” הוא סרט אנושי וחכם על משפחה, על העולם היום, ועל העתיד של כולנו…

 

“אלגנטי להפליא, פשוט ומלא באנושיות.” Charlie Hebdo

“סרט נפלא עם הופעות משחק משובחות של חבורת שחקנים נהדרת.” Femme Actuelle

“צ’כובי, מלנכולי, וגם מעורר תקווה, נפלא” Le Dauphiné Libéré

לצפייה בטריילר מתורגם לעברית:
https://youtu.be/IRAMnXEbVzY

 

JALOUSE / קנאה

בימוי:    דויד פונקינוס, סטפן פונקינוס

תסריט: דויד פונקינוס, סטפן פונקינוס

שחקנים: קרין ויאר, תמרה טומברוף, אן דורבאל

דרמה, 107 דקות
באדיבות סטודיו קנאל

צרפתית, תרגום לעברית

הסרט זכה למועמדות לפרסי הסזאר

 

נטלי היא מורה לספרות גרושה, המעבירה את מרבית הערבים שלה כאמא דאגנית ומלאת קנאה. המטרה הראשונה שלה היא בתה הנחמדת מתילד בת ה- 19. שדה הפעילות שלה מתרחב לאט לאט אל חבריה, אל חבריה לעבודה, וגם לשכניה. בין קומדיה שחורה למותחן פסיכולוגי אנו מגלים אישה מפתיעה וקצת לא מאוזנת.

“קומדיה מתוזמנת היטב שבמרכזה קרין ויאר בתפקיד התפור עליה”   Bande à part

“קרין ויאר פורחת ומרגשת בקומדיה כתובה היטב עם הומור עוקצני” Femme Actuelle

לצפייה בטריילר מתורגם לאנגלית:
https://youtu.be/bXL2H_lkJp8

 

 

NUMÉRO UNE / להיות מספר אחת

בימוי:   טוני מרשל

תסריט: טוני מרשל, מריון דוסו, רפאל בקו

שחקנים: עמנואל דבוס, סוזאן קלמנט, רישאר ברי

דרמה, 110 דקות
באדיבות סרטי נחשון

צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית

הסרט זכה למועמדות לפרסי הסזאר

 

עמנואל בלשה היא מהנדסת מבריקה שטיפסה בסולם החברה שלה – ענקית אנרגיה צרפתית – עד להנהלה הבכירה. יום אחד, קבוצת נשים בעלות השפעה מציעות לה הזדמנות להפוך למנכ״לית של אחת החברות הגדולות בצרפת. האשה הראשונה והיחידה שתזכה למעמד כה בכיר. אך בסביבה שעדיין נשלטת על ידי גברים, האתגרים המקצועיים והאישיים רבים, וההישג, שאמור היה להיות מענג, הופך למלחמה (בה כל האמצעים כשרים).

 

“סרט מתח נדיר שמגן על כבודן נשים, בראבו!” Elle

 

לצפייה בטריילר מתורגם לאנגלית:
https://youtu.be/JC5Y8f-6jrY

 

 

LE FILS DE JEAN / הבן של ז’אן

 

בימוי:    פיליפ ליורה

תסריט: פיליפ ליורה, נטלי קרטר, בעקבות ספרו של ז’אן פול דובואה

שחקנים: פייר דהלהדושן, גבריאל ארקן, קתרין דה לאן

דרמה, 98 דקות
באדיבות המכון הצרפתי

צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית

 

בגיל 33 מתייה לא יודע מי הוא אביו. בוקר אחד הוא מקבל טלפון בו הוא מתבשר שאביו היה קנדי שהלך לעולמו. הוא גם מגלה שיש לו עוד שני אחים. הוא מחליט לנסוע למונטריאול ללוויה, אך שם הוא מגלה שאיש לא יודע עליו, וכנראה גם אף אחד לא מעוניין לדעת.

“סיפור מרגש ונוגע ללב” Ouest France

 

לצפייה בטריילר מתורגם לאנגלית:

https://youtu.be/ynv7-FgO0W8

 

BONNE POMME / בית הקפה של ברברה בכפר

 

בימוי:    פלורנס קנטין

תסריט: פלורנס קנטין, אלכסיס קנטין

שחקנים: ז’ראר דפרדייה, קתרין דנב, שנטל לדסו

קומדיה, 101 דקות
באדיבות קולנוע חדש

צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית

 

לז’ראר המוסכניק טוב הלב נמאס להיות מנוצל על ידי החותנת שלו. הוא מחליט לעזוב את הכל ורוכש מוסך בכפר מרוחק במרכז צרפת. מול המוסך ממוקם מלון קטן ויפה שמנוהל על ידי אישה מסתורית ויפיפייה בשם ברברה. המפגש בין השניים מצית ניצוצות.

 

“פלורנס קנטין מזמנת את רוחות העבר עם הרבה מתיקות ורגישות, התוצאה משתלמת.” Sud Ouest

 

“קומדיה מהנה שמציגה איחוד מרגש בין ז’ראר דרפרדייה לקתרין דנב.” Femme actuelle

 

לצפייה בטריילר מתורגם לאנגלית:

https://youtu.be/7WnkLA-JkP8

 

סרט הנעילה:

OTEZ- MOI D’UN DOUTE / קשר משפחתי

בימוי:    קרין טרדיו

תסריט: קרין טרדיו, מישל לקלרק, רפאל מוספיר

שחקנים: פרנסואה דמיין, ססיל דפרנס, גי מרשן

דרמה קומית, 100 דקות
באדיבות קולנוע חדש

צרפתית, תרגום לעברית

 

ארוון, אלמן בן ארבעים וחמש, הוא מומחה לפירוק פצצות. חייו דומים גם הם לשדה מוקשים. הוא מגלה בדרך מקרה שהאיש שגידל אותו אינו אביו הביולוגי, ומתחיל לחפש אחריו. כשהוא פוגש את ז’וזף, גבר שרמנטי שגר לא רחוק, הוא נשבה לא רק בקסמיו אלא גם בקסמיה של אנה, הקשורה לשניהם. וכאילו לא די בכך, ז’ולייט, בתו של ארוון, בהריון ומסרבת לומר ממי.

 

“מלא הפתעות, קומדיה סנטימנטלית העוסקת בחיפוש אחרי האב, נעה בין צחוק לרגש” Closer

“סרט רגיש ומלא הומור” Voici

טריילר מתורגם לעברית יעלה בקרוב.

 

DES CLASSIQUES
***

L’INHUMAINE / הלא אנושית

 

בימוי: מרסל להרבייה

תסריט: מרסל להרבייה, פייר מרק אורלן

שחקנים: ז’אק קטלן, ז’ורז’ט לבלן

דרמה, סרט אילם בשחור לבן משנת 1924

מוזיקה מקורית: דריוס מיו

85 דקות
באדיבות המכון הצרפתי

צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית

 

את קלייר הזמרת המפורסמת מבקרים גברים רבים, בהם גם המהרג’ה ג’ורה דה נופור ונורסן המדען השוודי. בזכות המסיבות הזוהרות שהיא עורכת היא זוכה להערצתם, אך נותרת אדישה לכך, גם כשהיא שומעת שנורסן איבד את עצמו לדעת בגללה. כאשר בקונצרט הבא שלה קורא הקהל קריאות בוז, היא מחליטה לבקר במקום בו מאוכסנת גופתו של נורסן. וכשהיא מחליטה לגלות לו את רגשותיה כלפיו היא מגלה שהוא עוד חי. המהרג’ה מקנא, וגורם לכך שנחש ארסי יכיש את קלייר. גופתה מובאת למעבדתו של נורסן משיב את קלייר לחיים.

 

“באמצעות תפאורה מתוכחמת ואסטיקה מופשטת, אלגוריה לאוונגארד הצרפתי בשנות העשרים.” A voir à lire

 

“בין אקספרסיוניזם לקוביזם, יוצר הבמאי מצבים מורכבים ומוזרים, בית ענק, גן חורפי עם שתילי ענק, ברוחו ציוריו של גוגן, הסרט ממשיך לעורר סקרנות גם היום.”

Téléram

 

לצפייה בקליפ מתוך הסרט:

https://youtu.be/xZkU32E630g

 

CASQUE D’OR / קסדת הזהב

בימוי: ז’אק בקר

תסריט: ז’אק בקר, ז’אק קומפנייה

שחקנים: סימון סניורה, סרז’ רגיאני, קלוד דופין

קומדיה דרמטית, 96  דקות
באדיבות
המכון הצרפתי

1952 צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית

 

קסדת הזהב כינויה של מארי בא בזכות שיערה הבלונדיני. כשמארי פוגשת את הזר היפה ז’ורז’, היא מתאהבת בו. הדבר הגורם לכעס רב אצל רולאן הגנגסטר. כשקנאתו מתגברת מחליט רולאן להתעמת עם ז’ורז’ כשחבריו לכנופיה צופים מן הצד, בקרב רולאן מוצא את מותו. המשטרה מגיעה לזירת הפשע אחרי שכולם ברחו משם, כולל מארי, המוצאת מקלט מידי הכנופיה בכפר קרוב. ז’ורז’ מצטרף אליה, ושניהם חיים בשלווה בכפר. עד שמנהיג הכנופיה מוצא דרך להגיע אל ז’ורז’.

 

“יצירת מופת של ז’אק בקר. סימון סניורה וסרז’ רגיאני בתפקידיהם היפים ביותר.” A voir à lire

“טרגדיה פיוטית ועוצמתית על התשוקה המחברת בין שני האוהבים עד המוות.” Télérama

לצפייה בקטע מתוך הסרט בתרגום לאנגלית:

https://youtu.be/UoFjjwpC4ME

 

FRENCH CANCAN / קאן קאן צרפתי

בימוי: ז’אן רנואר

תסריט: ז’אן רנואר על פי ראיון של אנדרה פול אנטואן

שחקנים: ז’אן גאבן, פרנסואז ארנול, מריה פליקס

קומדיה דרמטית , 102  דקות
באדיבות
המכון הצרפתי

1954 צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית

 

הנרי הוא בעליו של קפה פופולרי ‘הפרגוד הסיני’ בשנת 1890, למרות הפופולריות שלו בית הקפה ושל לולה רקדנית הבטן שהיא פילגשו של הנרי, המקום עומד סכנת סגירה בגלל ההפסדים. הנרי עולה על רעיון לחדש את הקנקן כמופע המוביל במועדון. הוא פוגש את ניני כובסת ורקדנית מטבעה אותה הוא מקווה להפוך לכוכבת של המופע שלו, אבל אז הוא מסתבך במבוך של קנאה.

 

“בסרטו הראשון אחרי ‘חוקי המשחק’ יוצר רנואר שיר הלל לעולם השעשועים, הוא בורא מחדש את תקופת הבל אפוק אבל יודע גם לעורר רגש נדיר.” A voir à lire

לצפייה בטריילר מתורגם לאנגלית:
https://youtu.be/qQ3UvYy872g

 

LES YEUX SANS VISAGE / עיניים ללא פנים

בימוי: ז’ורז’ פראנז’י

תסריט: ז’אן רדון, קלוד סוטה, פייר בוילו, תומא נרג’אק, ז’ורז’ פראנז’י

שחקנים: פייר בראסור, אלידה ואלי, אדית סקוב

דרמת אימה, 88 דקות
באדיבות
המכון הצרפתי

 1960 צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית

 

ד”ר ז’נסייה, מנתח מבריק, בסיוע העוזרת שלו לואיז, חוטף נערה צעירה נחמדה. הוא מסיר את פניה ומנסה להשתיל אתם על פניה של בתו האהובה כריסטין, שפניה הושחתו בתאונת דרכים. כל הניסיונות נכשלים וכל הקורבנות מתים אבל ז’נסייה ממשיך בניסיונותיו. זהו סרט שהשפיע על יוצרים רבים והיווה השראה לאלמודובר בסרטו “העור בו אני חי”.

 

“פראנז’י אלכימאי יוצא דופן של המציאות והפנטזיה יצר עם סכין מנתחים סרט שהוא אימה צרופה ושירה מטורפת.” Télérama

 

“הצלחה גדולה לסרט פיוטי פנטסטי, היצירה הזו של פראנז’י הפכה לקאלט, המשחק הנפלא של פייר בראסור ואצילות של אדית סקוב מוסיף לכוח המשיכה של הסרט הזה.”

לצפייה בקליפ לשירו של בילי איידול Eyes Without a Face משנת 1983 עם קטעים מתוך הסרט:
https://youtu.be/NZMbdd4bnJY

לרשימת הסרטים המלאה ולפרטים נוספים כנסו לאתר הפסטיבל https://festival-cinemafrancais.co.il/

בפייסבוק https://www.facebook.com/FrenchCinemaIsrael/

 

אולי תאהב\י גם:

הסרט “פרנץ” – על החיים, המוות, האהבה ומה שביניהם בצל מלחמת העולם

איטו אבירם

פסטיבל הקולנוע הצרפתי חוזר לישראל ויתקיים במאי בסינמטקים

איטו אבירם

מה עוד לעשות בחופש עם הילדים

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן