Image default
מה חדש

“השתיקה” – בכורה ליצירתה החדשה של להקת המחול קולבן דאנס

 

 ‘השתיקה’, יצירתו החדשה של אמיר קולבן, מנהלה האמנותי של להקת ‘קולבן דאנס’, עוסקת במנגנונים גלויים וסמויים המייצרים, כופים ומעודדים שתיקה והשתקה. גם ביצירה זו, ממזג קולבן בין הפרטי והקולקטיבי, בין מצבי הוויה פנימיים לביטויים החיצוני, כדי לעורר מחשבה ביחס לשיקולים החברתיים, התרבותיים והפוליטיים העומדים בבסיס הבחירה שלנו לשתוק ולהשתיק משהו בעצמנו או אצל האחר. 

“השקט שבין המילים הוא המקום בו נאמרים הדברים החשובים באמת”, אומר אמיר קולבן, מנהלה האמנותי של להקת ‘קולבן דאנס’ ודיקן הפקולטה למחול בירושלים, הנחשב לאחד מאבותיו המייסדים של המחול החברתי-פוליטי בישראל. להקת ‘קולבן דאנס’ מאופיינת בתכנים מטלטלים, מעוררי מחשבה ובעלי אמירה חברתית נוקבת, המייצרים מחול בועט, חצוף, חתרני, פוליטי, ובעיקר מאתגר ולא מתחנף. 

בימים אלו מעלה קולבן מופע חדש ‘השתיקה’, בו הוא נענה לאחד האתגרים האמנותיים המורכבים איתם התמודד עד היום –  איך ליצור שקט טעון ועוצמתי, בתוך המדיום המחולי שהוא מעצם הגדרתו וטבעו חסר מילים. “הצורך ליצור שקט בתוך שקט הוא בהחלט לא פשוט. אם הייתי עושה תיאטרון למשל, בעצם קיומה של השתיקה הייתה כבר אמירה בפני עצמה, אבל במחול זה מאתגר יותר. אז בשביל השקט אני עושה הרבה רעש, כדי לתדלק את השקט במטענים הראויים של מבוכה, מועקה, מחאה, התרסה או כניעה. ב-15 הדקות הראשונות של היצירה יש שתיקה מאוד חזקה, ואחריה אני עושה המון רעש, שממנו נוצר שקט נוסף בעל מטען ואמירה שונים”. 

המופע ‘השתיקה’, עוסק בדינמיקה שבין השקט, השתיקה וההשתקה, ונע בין הקונטקסט הפוליטי והחברתי לקונטקסט האישי, הזוגי או המשפחתי, עד שלעיתים מטשטשים הגבולות ועולה אצל הצופה התהייה, האם לא מדובר למעשה באותם מנגנוני שתיקה והשתקה, הפושטים ולובשים צורה, אך מגיעים למעשה מאותה נקודת מוצא. 

“בין המילים שקט, שתיקה והשתקה מתקיים מתח מתמיד של רגשות ומעשים שבחלקם ראוי היה שיתקיימו בגלוי והם חבויים, ובחלקם ראוי היה שלא יהיו, והם מהדהדים בעוצמה ולעיתים אף באכזריות מתחת לפני השטח של המילים הנאמרות”, אומר קולבן. “השתיקה, כמו הדיבור, הם ביטויים של יחסי כוחות: החזק מדבר והחלש שותק. המאבק על הזכות לדבר ולהשמיע את קולך הוא מאבקם של המיעוטים, החלשים והדחויים.

מארג הקומפוזיציות שיצר קולבן, מורכב מחומרים תנועתיים המבטאים שפת גוף ‘שותקת’ של מועקה ודיכוי, לצד שפת גוף מוחצנת של מרדנות והתפרצות רגשית כנגד השתיקה הכפויה, באמצעותם הוא מבקש להפנות מבט למתח המובנה המתקיים במערכות יחסים ובאינטראקציות אנושיות שונות, בין האינדיבידואל לקבוצה, ובינו לבין עצמו, בין בני זוג, בין חברים ובין קבוצות שונות בחברה. חומרים אלו מייצרים רגעים עוצמתיים הנעים בין שקט להתפרצות, ובין איפוק לשחרור בלתי מרוסן, אל מול הוויית השתיקה המעיקה והטעונה. 

מפיקי המופע מציינים, כי בהתאם להחלטת הקהל תועלה במסגרת המופע גם סצנת עירום.
לרכישת כרטיסים: https://www.suzannedellal.org.il/shows/0294

השתיקה

כוריאוגרפיה – אמיר קולבן

מנהלת להקה וחזרות: סנדרה בראון

עיצוב תלבושות: חגית אביר

מוזיקה: Von Magnet

וידיאו ארט: עידו שרף

תאורה: שי יהודאי

רקדני להקת המחול ‘קולבן דאנס’

גאל ואן לירדה, רגב כהן, יעל כהן, ארסן אימנוב, אלינור פוקס, תמר גוטהרץ, נעם חורין,אנטון ירצב, איליה ירצב. 

ביום שלישי /20/6 21:00  וביום רביעי 21/6/ 21:00 מרכז סוזן דלל, תל אביב

אולי תאהב\י גם:

להקת המחול המודרנית של ג’ין שינג מגיעה לסוזן דלל

איטו אבירם

ההצגה “אויבים” בתיאטרון תמונע בעיבוד חדשני עם רביעיית נגנים על הבמה

איטו אבירם

אם הבריאות חשובה לכם – “קהילה מדברת בריאות” – מיטב המומחים בקדימה-צורן מתגייסים לשבוע של הרצאות, סדנאות ופעילויות בחינם לתושבי האזור.

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן