Image default
מעניין סרטים תרבות ובידור

הסרט “החיוך האטרוסקי” – דרמה מחממת לב – 100,000 צופים כבר ראו!

 

צפו והתרשמו: אייל שמי ודב מאור

החיוך האטרוסקי, הסרט בהפקתו של ארתור כהן, סרטם של זוג הבמאים הישראלים מיכל ברזיס ועודד בן-נון, חצה בסוף השבוע האחרון את רף מאה אלף הצופים. לפני יציאתו לאקרנים הוקרן הסרט בעשרות הקרנות טרום בכורה, מרביתן בנוכחות הבמאים וצבר לו קהל אוהבים נרחב. 

“החיוך האטרוסקי” היא דרמה מחממת לב רגישה אשר מביאה למסך את נופיה הקסומים של סקוטלנד ואת גדולתו של השחקן הבריטי בריאן קוקס (“המטפלת”, “RED”). מחמם את הלב לגלות, כי יוצרי הסרט הם הבמאים עודד בן נון ומיכל ברזיס (שסרטם “איה” היה מועמד לאוסקר) וכי המפיק הוא ארתור כהן (זוכה 6 פרסי אוסקר).

כשהסרט נפתח ממלאה את הפריים הראשון דמותו הקשוחה של איש פראי משהו, פניו חרושי קמטים, צעדיו כבדים וכשהוא פוסע, המצלמה עוקבת אחרי גבו עת הוא מזנק עירום אל תוך מי הקרח של הים הצפוני. זהו הגיבור – רורי מק’ניל (בריאן קוקס) שקם לבוקר שגרתי נוסף, כמו אלפי בקרים שקדמו לו מאז החלו הסקוטים ללבוש את החצאית המפורסמת, המיטיבה לסמל דווקא את גבריותם המחוספסת.

בסצנה הבאה נראה הגיבור, שותה פיינט בירה בפאב, מפטפט עם בני הכפר, שכולם מחוספסים וקשוחים כפי שהיית מצפה. האיכרים המסוקסים משתעשעים בהווי כפרי ועסוקים בעימותים ישנים שאף אחד כבר לא זוכר מה מקורם. הדילמה הגדולה שרורי חי בה היא מי “יחזיר ציוד” ראשון, הוא, או שכנו השנוא. הוא מחליט לקבל את עצת וטרינר הכפר שמטפל בו ופונה בבקשה לעזרה מבנו אשר חי בסן פרנסיסקו ושומר איתו על קשר רופף.

המפגש בין אופיו הכפרי, המחוספס של סקוטי מזדקן לבין אמילי (תורה בירץ) אשתו המתנכרת של בנו, שמזמן שכח מאיזה כיוון רוכסים את החצאית המפורסמת,  נועד לפיצוץ מיידי והרסני אך כמו בספר “החיוך האטרוסקי” של הסופר חוסה לואיס סמפדרו ערכי המשפחה ניצבים כקיר מגן המונע פגיעה ואסון.

קיר המגן הזה איננו אלה הנכד, בנם בן השנה של הזוג שמשנה את עולמו של הזקן, ממלא אותו בשמחת חיים ואף מפנה לו מקום להכיר אהבה חדשה (רוזאנה ארקט  הנפלאה). הנכד מקסים את רורי והוא יוצא איתו למסע “חינוכי” שכולל אכילת נקניק דם ושוטטות ברחבי סאן פרנסיסקו.

הסרט אמנם צפוי, אך עשוי בחן רב ברגישות והוא נטול שמאלץ מאולץ כפי שהיה מצופה מדרמה מסוג זה. אנחנו מאוד נהננו מהמראות, החידודים והמשחק הנפלא של אוסף השחקנים המופלאים האלה.

ומוסיף דב מאור:

בריאן קוקס המגלם את רורי מקניל מעורר הזדהות. הוא  מרגש ומצחיק . אך את ההצגה גונב תינוק ג’ינג’י מקסים בתפקיד נכדו הקטן ששובר את ה”קרום” הקשה הפרוע של רורי ומחזיר לו את הרצון להמשיך לחיות ולאהוב.

זהו סרט  עדין ומוקפד המצליח לעסוק גם  בפרטים קטנים של הכפר והטבע בסקוטלנד וגם בהמולת העיר הגדולה בסן פרנסיסקו. סיפור די צפוי המבויים ברגישות ובהומור. נהניתי.

צמד הבמאים הישראלים מיכל ברזיס ועודד בן נון היו מועמדים בעבר לפרס האוסקר האמריקאי על סרטם “איה” בכיכובם של שרה אדלר והשחקן הבינלאומי אולריך תומסן (“החגיגה”). הסרט הופץ מסחרית בישראל, למרות היותו בן 39 דקות בלבד, וזכה לקבלת פנים חמה מצד המבקרים והקהל כאחד.

מיכל ועודד הם בוגרים בהצטיינות של בית הספר סם שפיגל לקולנוע. עבודותיהם המוקדמות כוללות את הסרטים הקצרים ״עונג שבת״, “הנשים של יום שלישי״, ו״גן עדן אבוד״, שזכו בלמעלה מ- 40 פרסים בינלאומיים בפסטיבלים ברחבי העולם, ונרכשו לשידור על ידי קנאל פלוס, ערוץ סאנדנס ועוד.

 

 

אולי תאהב\י גם:

בלט “סקאפינו” בישראל – בין מחול לבידור

איטו אבירם

“שעה של שקט” – קומדיה צרפתית עם כוכב “למה זה מגיע לי”

איטו אבירם

מופע הרוק: “אפר ואבק” של פוליקר – טלטלה רגשית!

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן