Image default
לילדים ללא קטגוריה

X פסטיגל – הקרקס של חנוכה חוזר בגדול

איך נהפך המופע המזוהה עם חנוכה לקרקס ענק, ואיך בכל זאת כולם יוצאים משם מרוצים…

3713190

צפינו במופע הבכורה של הפסטיגל בחיפה. אם נתעלם מהפקקים שמאד הלחיצו אותנו בצומת נתניה, הרי שחווית הצפייה במרכז הקונגרסים בחיפה התבררה לנו כשווה הרבה יותר מזו שאותה הכרנו מהאולם הגדול מדי שבגני התערוכה בתל אביב. זאת, מכיוון שהאינטימיות באולם, שהוא קטן הרבה יותר, נשמרת איכשהו בין הצופים ובין הבמה. אמנם גם כאן הבמה ניצבת במרכז ומשדרת לכל הכיוונים, וגם כאן ישנם עמודי תאורה שתקועים באמצע, וגם כאן הכוכבים פונים בגבם אליך דווקא כשרצית לצפות בפניהם, אולם כל זה, יחסית, טוב יותר ממה שמתחולל בגני התערוכה בתל אביב.

השורה התחתונה: מדובר בקרקס ענק ורב משתתפים, עתיר פירוטכניקה ופעלולים, חגיגה לעיניים ולחושים לא רק לילדים, אלא גם להוריהם. זאת, באם אנו מתעלמים לחלוטין מהתוכן הרדוד והמתפוגג של העלילה, ומהעובדה שהשירים נהפכו להיות חלק שולי לגמרי מהאירוע כולו.

אם כך, הפסטיגל השנה הוא חגיגה לחושים, ממש כשם שהליכה לקרקס היא חגיגה של חושים. תמצאו שם לא רק אקרובטים, להטוטנים וליצנים, אלא גם זמרים מוכשרים יותר או פחות, מה שבדרך כלל לא רואים בקרקסים. וראה פלא, דווקא הזמרים המוכשרים פחות הם, בדרך כלל, הכוכבים המוכרים יותר לילדים, בעיקר מערוץ הילדים. חלקם כל כך אהודים ומוכרים, עד שלילדים כלל לא אכפת איך הם שרים, ומה הם שרים (מילים ומנגינה) והעיקר – שהם שם, על הבמה, בשר ודם.

מדובר במופע ארוך ומושקע. גם מבחינה מסחרית. יש שם חסויות מכל צורה וגוון, ומתנהלת שם מכירה של צעצועים, מזון ומשקאות בכל פינה אפשרית, גם בין שורות האולם וגם במזנונים השונים. המולת קניית הנקניקיות, הפיצות, הפופ-קורן והמשקאות אינה פוסקת לרגע. ומכיוון שגם באולם הקונגרסים הפרשי הגבהים בין המושבים המצופפים מדי בשורות השונות אינם מספיק גדולים, נאלצים ההורים כל העת להחליף מקומות עם ילדיהם, כדי לשפר את זווית הראיה, ועדיין – עוצמתה של החוויה הויזואלית בהחלט נשמרת.

אין טעם לדבר על התוכן. הוא מטופש, קלוש ודומה שגם הצעירים שבין הצופים קולטים את זה מיד. בכל זאת, כמו במופעי ההיאבקות המסחריים, כשלכל ברור כי הכל מבוים, גם כאן זה לא ממש מפריע. יש רע אולטימטיבי (מריאנו אידלמן בתפקיד הקוסם), יש טובים (בן ובת, כוכבי ערוץ הילדים), יש אהבה ממבט ראשון והיא גוברת, כמובן, על כל תחמוניו של הרשע, שאורכים בדיוק כאורך חלקו הראשון של המופע. ישנו גם ליצן – יובל סבו – שעושה תפקיד מצוין.

הצופים אינם יכולים שלא להתרשם מהעבודה הקשה המושקעת מולם כל העת. בין השורות, ליד הבמה, תלויים ומשתלשלים מהתקרה, מצויים כל הניצבים, הפועלים ועובדי הבמה, המפעילים את מכונות הבועות, תותחי הקונפטי, הטרמפולינות, העגלות ושאר אבזרי התפאורה הבלתי נגמרים. הרקדנים עובדים קשה לא פחות מהלוליינים, ונאלצים, בנוסף לפיזוז על הבמה, להחליף כל העת את התלבושות. ממש שיעור לריהאנה, שכל כך אכזבה בעניין הזה בדיוק בעת הופעתה בישראל.

החלק השני, ובו מופע מחווה לגשש החיוור, מפתיע לטובה. רוב הילדים אינם מכירים כלל את השלישייה, וזוכים לעשות היכרות ראשונה עם כוכבי העבר. גם שלומי שבת מפתיע לטובה את אלו שאינם מעריצי הזמר המזרחי. המוסיקה סוחפת, הרקדניות עובדות קשה והתמורה נראית על הבמה.

בסיומן של יותר משעתיים מפרכות, גם עבור הצופים, יוצאים החוצה, אל האוויר הקריר, אלפי ילדים שחיוך מרוח על שפתותיהם, כשהם מלווים בהורים מותשים אך מרוצים שכל זה מאחוריהם.

זהו, אפשר לסמן “וי” על הפסטיגל. להתראות בשנה הבאה.

 

 

 

הופעה ראשונה בתל אביב 27.11.13

האגדה מתעוררת לחיים…

בבימויו של חנוך רוזן

חנוכה 2013

מריאנו אידלמן, יובל סמו, מרינה מקסימיליאן עוז זהבי , אליאנה תדהר, תובל שפיר,

לינה מח’ול עודד פז , עדי הימלבלוי, אור גרוסמן, דניאל מורשת, עמית יגור

כוכב אורח: שלומי שבת

 

מחווה מרגשת לגשש החיוור

 

צפו בקליפ X פסטיגל הרשמי

אולי תאהב\י גם:

סרט ילדים לקיץ: “קפטן תחתונים” – האם גם ילדייך ייקרעו מצחוק?!

איטו אבירם

עוץ לי גוץ לי בטעם של סופגניה של פעם

איטו אבירם

“פלפלים” בתיאטרון אורנה פורת – קברט שירים מוצלח ומבדר לילדים

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן