Image default
מה חדש

 “תל אביב דאנס” מסדר את הקיץ לחובבי המחול בישראל

להקת המחול מביג’ינג

מרכז סוזן דלל יקיים בתאריכים 2 באוגוסט עד ה-31 באוקטובר, את אירועי “תל אביב דאנס” 2017  שיארחו 12 מופעים מגרמניה, סין, הונגריה, ספרד, טורקיה, בלגיה ,שבדיה,אוקראינה, לצד 15 בכורות עולמיות ומופעים חדשים של יוצרים ישראליים הפועלים בארץ ובחו”ל.

לדברי יאיר ורדי מנכ”ל סוזן דלל:” תל אביב דאנס 2017 מציע לקהל תכנית  מורחבת ועשירה, המאפשרת לחובבי המחול בישראל לטעום ולחוות במשך שלושה חודשים מרוכזים, בכורות בינלאומיות של יוצרים בולטים בסצנת המחול העולמית והישראלית. התוכנית מייצגת מחול עכשווי עשיר עם עבודות שנעות בין אמירה פוליטית נוקבת ואקטואלית, להתבוננות פנימה אל עולם המחול תוך הרהור על מקומה ותפקידה של התרבות בחברה.

הבמה הבינלאומית של תל אביב דאנס תארח את המופעים הבאים (על פי סדר הופעתם) כאשר בסוף כל מופע תתקיים שיחה עם היוצר/ים:

DUST – להקת kNoname Artist ביצירה של רודריק ג’ורג’ -הרכב גברי של ארבעה רקדנים המפתיע בשילוב מתעתע בין היצירתיות והגמישות של ההיפ-הופ, לבין הקשיחות המובנית של הבלט הקלאסי. הלהקה הוקמה בברלין בשנת 2015 על ידי הרקדן והכוריאוגרף, רודריק ג’ורג’, לשעבר סולן להקת המחול האמריקנית, “סידר לייק”. ג’ורג’ משלב מסורות ותרבויות שונות בין הרוח הלוחמנית והמהות האורבאנית של ההיפ-הופ לבין טקסי החיזור והקווים האלגנטיים הנוקשים של הבלט הקלאסי. את העבודה מלווה מוזיקה של צמד התקליטנים SAD, ששובר את “הרשמיות” שבקונצרט מחול ומשווה למופע תחושה של מועדון לילה אורבאני. (7-9 באוגוסט).

כרמן” לכוריאוגרפיה של בלזה וינסנצ’ה בביצוע להקת הבלט העכשוי  פצ מהונגריה. גרסה עכשווית לדרמה הקלאסית, עשירה בדימויים מלאי חיים, אקרובטיקה, תפאורה מקורית וצבעים עזים. היצירה מבוצעת על ידי 16 רקדנים ומוצגת בתעוזה קיצונית המביאה הסתכלות אחרת לסיפור הידוע בתוספת של אלמנטים עממיים ושונים מהמקובל. (10 באוגוסט).

חץ קר/ משחק גו – להקת בייג’ין דאנס ביצירתם של לי האן-ז’ונג ומא בו. בייג’ין דאנס / LDTX. להקת המחול המודרני המקצועית הסינית הראשונה הפועלת כלהקה עצמאית שאינה ממשלתית, הוקמה בשנת 2005 על ידי ווילי טסאו ולי האן-ז’ונג, שתיים מהדמויות המרכזיות והמשפיעות בתחום המחול העכשווי בסין. שם הלהקה הוא ראשי התיבות של המימרה הסינית: “רעם שמרעיד את היקום”. רקדני הלהקה, בעלי טכניקה מעולה, מנווטים בין רגעים של סנכרון מעורר השתהות לבין כאוס. הערב עשיר בדימויים מהתרבות הסינית ומציג מטפורה פואטית למשחק החיים. (“עבודה בעלת משמעות תרבותית עמוקה. מעשה אמנות נשגב שהולם בך”. Dance Magazine China)). (12 באוגוסט- 2 מופעים).

“יומן מסעות” לכוריאוגרפיה של ביהן מרפי בביצוע תיאטרון המחול והאופרה  של איסטנבול .להקת המחול המודרני הממוסדת היחידה בתורכיה, המציגה יצירות חדשות ברחבי העולם ומתמקדת בהגברת המודעות החברתית לאמנויות הבמה כמדיום לשינוי תרבותי ואחריות חברתית. היצירה מציינת 400 שנה לכתביו של אווליה צ’לבי, מגלה הארצות העות’מאני שסייר לאורכה ולרוחבה של האימפריה העות’מנית והארצות השכנות במשך 40 שנה ותעד את המסע ביומן. היצירה נעה בין מסעותיו הגיאוגרפיים של צ’לבי ובין מסע החיפוש הנפשי של הסופרת התורכיה העכשווית אליף שאפאק. העבר וההווה נשזרים יחד לאורך ההיסטוריה של העם התורכי הנודד ואהבתם של התורכים למסעות בכלל. זהו ביקורה השני של הלהקה בישראל ובמרכז. (18-19 באוגוסט).

Petisa Loca– להקת שרה קאלרו – דיוות הפלמנקו חוזרת למרכז סוזן דלל עם יצירה חדשה שנוצרה בהשראת גל ההגירה הגדול מספרד של אמצע המאה ה-20′ ומספרת, בתוך כך, את סיפור הנשים המהגרות על אי-הודאות, הפחדים והתקוות שמציפים ועל העולמות החדשים שממתינים כהבטחה מהולה באיום. את העבודה מלווים חמה קבאיירו מזמרות הפלמנקו המוערכות בספרד והגיטריסט חוזה אלמרצ’ה. (24-25 באוגוסט).

“בין הרוחות” קבוצת המחול המודרני העירונית מהונג קונג. המושג “מזרח”, לא בהכרח בגלל מסורת או פרספקטיבה תרבותית, מתייחס בד”כ לאסיה, בעוד ש”המערב” מתייחס לאירופה ולאמריקה. מה אנו חווים כשאנו מגיעים למזרח? קליגרפיה, בודהה, פנג שוואי, מקלות אכילה, חלוקים סיניים, אמנויות לחימה, שרוולים ארוכים, דרקונים, מדיטציה ויוגה?365 דרכי עשיית ולביטול האוריינטליזם היא יצירה מוערכת במיוחד מתוך רפרטואר ה-CCDC, של הכוריאוגרף הותיק ווילי טסאו, יחד עם סאנג ג’י-יה וסינג ליאנג. דרך המופע האקזוטי והמצאה מחדש של אלמנטים “אוריינטליים”,  היצירה מטילה מבט מפקפק בסקרנות המערבית בנוגע למזרח. (28-30 באוגוסט).

נשמה בוערת” – להקת תור ביצירתו של תיירי סמיטס . אחד עשר רקדנים גברים במצב של עירום מתמשך – החושף מבני גוף ומוצאים שונים – משליכים את עצמם אל הנשמה הבוערת. היצירה מתפתחת דרך צלילים וסביבות אורגניות והרקדנים עושים שימוש בגופם, נשימותיהם וקולם. הריקוד מתעצם בקרשנדו ונוגע בגבולות הטראנס.המטרה: להגיע לשיא רגשי משותף ואינטנסיבי ולשחרור מכבלים ומעול הקיום בהווה.

יצירותיו של סמיטס, מעמודי התווך של סצנת המחול הבלגית, נעות בין קווים עכשוויים מפוכחים לאסתטיקת פופ מוזרה ולעתים פרובוקטיבית והן נתפשות כשנויות במחלוקת. הוא בוחן את יחסינו עם הגוף כמושא של תשוקה והנאה שמקפל בתוכו סופיות. “הגוף הוא מרחב פוליטי. הטריטוריה החופשית היחידה שנותר לנו” (תיירי סמיטס).(13-14, 18-19 באוקטובר)

גוטייה דאנס // תיאטרון מחול שטוטגרט בערב רפרטואר מיצירותיהם של אריק גוטייה, נאצ’ו דואטו, אלחנדרו סרודו, איציק גלילי ,יוהנן אינגר, אנדוניס פוניאדקיס ונדב צלנר . להקת המחול הצעירה והדינמית של הרקדן, הכוריאוגרף והמוזיקאי, אריק גוטייה, מציגה רפרטואר מגוון ורחב של סגנונות עם יצירות מחול עכשוויות של כוריאוגרפים עכשוויים הפועלים בעולם. הלהקה, שחוגגת עשור, מיצבה את עצמה במהירות כאחת הבולטות בסצנת המחול הגרמנית והפכה למותג בינלאומי.

היצירות בערב זה: ‘בלט 102’, מאת גוטייה-סאטירה על 102 התנוחות של הפה דה דה הקלאסי. Violoncello  מאת נאצ’ו דואטו, היא יצירה העוסקת בחייו של יוהן סבסטיאן באך ומדמיינת אותו מנגן על שותפו לריקוד בעזרת  קשת, כאילו היו צ’לו; ו-Now and Now של ג’ון אינגר חוקרת את השלבים השונים של האהבה לאורך שנים רבות. Streams מאת הכוריאוגרף היווני אנדוניס פוניאדיקיס, היא יצירה המגלמת את הכאוס והסדר בהם גופות הרקדנים יוצרים מבנים משתנים. Pacopepedluto  של אלחנדרו סרודו המורכבת משלושה סולואים, הרקדנים לבושים אך ורק בחגורות   גוף, כשהם

רוקדים לצלילים משיריו של “המלך המגניב”, דין  מרטין. הערב כולל גם קטעים מיצירותיהם של הכוריאוגרפים הישראלים איציק גלילי ונדב צלנר. (16-17 באוקטובר)

“דרכון טוב, דרכון רע – חוויה גבולית” יצירתה של הלנה ולדמן. הלנה ולדמן, מהכוריאוגרפיות הגרמניות המבוקשות והרלבנטיות ביותר מבחינה פוליטית, מגיעה למרכז סוזן דלל עם עבודתה החדשה שעוסקת בנושא גבולות.

מרכז היצירה ניצבת חומה של אנשים שמפרידה בין קבוצות שונות – רקדנים ואקרובטים, בוני קירות וצופים, מקומיים וזרים. למרות שהבמה מאחדת אותם, מתעוררים מחנות שונים וחזיתות מתקשות. קווי תיחום אנושיים חדשים נוצרים שוב ושוב בין האנשים ובראשינו. העבודה בודקת מה באמת מסמנים הגבולות במסגרת תהליך הגלובליזציה העולמי.(21-22 אוקטובר)

במסגרת אירועי תל אביב דאנס יועלה פרויקט “ערכת הישרדות: Age On Stage” בביצוע שרלוטה אופורהולם ורפי סעדי בשני דואטים:  “היפה והחיה” של מרטין האריג ו”מגדלור” של שרון פרידמן  ועבודת סולו מאת מיכאל גטמן עם טליה פז כרקדנית אורחת.

זהו פרויקט שיזמה הרקדנית השבדית, שרלוטה אופורהולם, המעלה שאלות בנוגע לגיל ולגוף בתחום המחול, באמצעות הצגת יצירות בינלאומיות של כוריאוגרפים ידועים, בביצוע רקדנים מעל גיל 45. במרכז סוזן דלל בתל אביב יבצעו אופורהולם והרקדן הישראלי הבינלאומי, רפי סעדי, קטעים מתוך הדואט “מגדלור” של הכוריאוגרף הישראלי שרון פרידמן ומתוך “היפה והחיה”, יצירתו עטורת השבחים של הכוריאוגרף הצרפתי, מרטין האריאג שזכתה, בין היתר בפרס סקאפינו היוקרתי בתחרות הכוריאוגרפיה הבינלאומית בהאנובר. לערב תצטרף הרקדנית טליה פז בסולו מאת מיכאל גטמן. (26-27 באוקטובר)

זאו ליאנג – “קללה תה” ( סין) -מקור היצירה Tea Spell היא במקבץ של עתיקות שהתגלו במקדש עתיק – מערכות של כלים לתה שהיו שייכות לקיסר Xizong משושלת טאנג. דרך התה אנו נחשפים לסיפור מפגשיה של אישה יפהפיה (המגולמת על ידי רקדן זכר) עם איכר, שוטר ועם נזיר – כל גבר מציג גישה פסיכולוגית שונה של פיתוי, מאבק או חוסר מודעות. היצירה כוללת אסתטיקה פורצת דרך המתבטאת בתלבושות, בתפאורה, בכוריאוגרפיה ובאיפור האמנותי.(31 באוקטובר).

 בכורות ומופעי חשיפה ישראליים

במקביל למופעים הבינלאומיים מציג “תל אביב דאנס” שורה של בכורות ומופעי חשיפה של יוצרים ולהקות ישראליות לצד אירועים מיוחדים:

ערב גאלה חגיגי לציון 20 שנה להקמתה של קומפאס, להקת הפלמנקו הישראלית בניהולה של מיכל נתן, העלאה מחודשת בבכורה עולמית של “שתיים שעשוע ורוד”, יצירתה הבלתי נשכחת של יסמין גודר והפעם עם הרקדנית דור פרנק, מלהקתה של גודר, ופרנצ’סקה פוסקריני – רקדנית וכוריאוגרפית איטלקיה איתה גודר משתפת פעולה בשנים האחרונות. להקת קמע תבצע את “גנאווה” של נאצ’ו דואטו לצד יצירה חדשה של תמיר גינץ,

להקת המחול הקיבוצית עם “חלב אם”, יצירה חדשה של רמי באר, להקת בת שבע , הלהקה הצעירה תופיע בשלושה ערבים שונים, “עצקרח” בכורה של להקת המחול ענבל פינטו ואבשלום פולק, להקת סאלי אן פרידלנד תציג את “Anemone”. מופע של שילוב כוחות מפתיע בין הלהקות רמנגאר ופלמנקו נטורל  המחבר בין סגנונות הפלמנקו השונים,  סילביה דוראן תציין 40 שנה לפתיחת סטודיו הפלמנקו הראשון בתל אביב ,

אבי קייזר וסרגיו אנטונינו בבכורה ליצירה “הודעה”.  להקת בלט ירושלים תציג גרסה מחולית ליצירה הקלאסית “אילוף הסוררת”,  מיכל ברט תציג בבכורה את “משל המערה”, פלמנקו עכשווי ומקורי שיוצא מכתבי אפלטון ומתייחס לעידן הפוסט-אמת, דפי אלטבב תציג בבכורה את It’s Now. It’s never, יצירה חדשה שנוצרה בשיתוף עם ניני משה, להקת מחול רעננה תציג את “ג’וני”, ערב עבודות של הזוג איביצה באגו ולימור זיו. טורקיז וארגמן עם הרקדן האורח אוסקר פלורס  ואלינה פיצ’רסקי וגלריית רקדניות הבטן בישראל. אוסקר גם יעביר סדרת סדנאות פתוחות לקהל לצד המופע במרכז סוזן דלל . (28 אוקטובר)

במה מיוחדת תוקדש לעבודות לילדים ולכל המשפחה בהן: “שלגיה ושבעת הגמדים” גרסה מיוחדת שיצרה מיכל נתן עבור קומפס, להקת הפלמנקו הישראלית; you make remake, מופע רב תחומי ראשון ויחיד מסוגו בעולם שיצרה רננה רז בגרסה מיוחדת לילדים.

רכישת כרטיסים 24/7 באתר המרכז www.sdc.org.il מרכז סוזן דלל 03-5105656

אולי תאהב\י גם:

סיורי סליחות מרגשים ברובע היהודי בירושלים

איטו אבירם

פסטיבל מוסררה-מיקס בירושלים – הכניסה בחינם!

איטו אבירם

אטרקציה לנופשים באילת: “ליל כוכבים ומשאלות” בפארק תמנע

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן