Image default
מה חדש

 “תל אביב דאנס” בסוזן דלל – לילות אוגוסט עם הופעות מחול ישראליות ובינלאומיות

להקת טטריס עם הרקדנים גיא ורוני.

מרכז סוזן דלל המציין השנה 30 להיווסדו- פותח את העונה הבינלאומית עם  אירועי “תל אביב דאנס” שיתקיימו במהלך חודש אוגוסט הקרוב . המופעים יתקיימו בביתו המחודש והמשופץ של מרכז סוזן .

השנה בולטת  השתתפותם של יוצרים וכוריאוגרפים ישראליים שפרצו בחו”ל שם הם פועלים בהצלחה רבה. זו הזדמנות לקהל הישראלי לצפות בעבודותיהם של מי שקנו להם שם בעולם וזו גם הזדמנות לאמנים הפועלים בחו”ל לשוב ולהופיע בפני הקהל בבית. כמו כן, כתמיד גם השנה יגיעו לכבוד תל אביב דאנס להקות ויוצרים מרחבי העולם.

ואלה המופעים:  

להקת פרידאנס ב”שאנל רסטו”.

מיבשת אמריקה תגיע  להקת המחול פרידאנס, שנוסדה על ידי המנהל האמנותי יגאל פרי, חוזרת לישראל למופע עם שלוש יצירות מאת פרי והכוריאוגרפים האמריקאים העולים אליס קלוק ויושיטו סאקורבה:  היצירה ל”שלמות אין חלומות”, מאת פרי בשיתוף פעולה עם המלחין הישראלי עופר בשן שעוסקת בשאיפה לשלמות דרך אי-השלמות של הבריאה, היצירה  “הכל נאמר” של אליס קלוק, החוקרת את העוצמה, המסתורין והמרכבויות של הפרט, ו”הצועדים בלילות” של  וסאקורבה, שעבודותיו זכו לתשומת לב רבה בזכות הפיזיות שלהן..

פרידאנס  נוסדה בשנת  1984ופועלת מביתה במרכז Peridance Capezio ביוניון סקוור. בנוסף לעבודות הדגל של פרי, שתוארו בניו יורק טיימס כ-“מקוריות באופן מבורך”, מזמינה הלהקה יצירות מאת כוריאוגרפים מוכרים רבים, כגון אוהד נהרין ודווייט רודן ומטפחת שיתופי פעולה כוריאוגרפיים ומוזיקליים רבים לרוב עם מוזיקה חיה בהלחנה מקורית. (1 באוגוסט, 21:00, אולם דלל. שיחה עם האמנים לאחר המופע)

מספרד תגיע להקתו של שרון פרידמן בערב דואטים הכולל שתי יצירות : “עד היכן..?”  ובכורה עולמית ל “מנת גן עדן”.

היצירה “עד היכן…?” שואלת כמה רחוק יכול אדם לשדר את עצמו? כמה יכול אדם לסבול? הדואט משתמש במגבלות המניפולציה הפיזית בין שני אנשים כדי לראות כמה רחוק יכול גוף למשוך או להימשך.  ב “מנת גן עדן”, פרידמן ולהקתו ממשיכים את חקירתם לתוך התפתחות היחסים האנושיים והפוטנציאל שלהם ליצור הרמוניה. סגנון המחול של שרון פרידמן מורכב מפולקלור ומחול עכשווי ישראליים.

פרידמן, יליד חדרה, התבסס במדריד שם הקים את להקת שרון פרידמן בשנת 2006.. יצירותיו הוצגו, בין השאר, בפסטיבל הקיץ בפריז וזכו בפרסים רבים, ביניהם פרס מקס היוקרתי לאומנויות הבמה לשנת 2015. (7 באוגוסט,21:00; אולם דלל, שיחה עם האמן לאחר המופע)

עוד מספרד – וירטואוזית הפלמנקו מריה חונקל בליווי שלושה זמרים לוקחים את הקהל במופע  “רומנסת החיים” למסע  אישי, בו הריקוד מוביל את הקהל  דרך זיכרונות ומציע מחויבות חדשה לחיים  כשכל צעד מקרב אל העתיד, בעוד הזיכרונות מעגנים לעבר.

מריה חונקל הושוותה לאש בזכות ביצועיה הלוהטים והנועזים. חונקל, ששורשיה באיים הקנריים, למדה אצל כוכבי הפלמנקו האגדיים לה טאטי, גואיטו, מרצ’ה אסמרלדה וסירו, ולמדה מחול קלאסי אצל דאגמרה בראון. בלוס אנג’לס, עבדה חונקל בשיתוף פעולה עם דבי אלן, רקדנית ושחקנית הסדרה “תהילה” (Fame). היא זכתה בפרס הלאומי לפלמנקו על שם אנטוניו גאדס, נבחרה כרקדנית הפלמנקו הטובה ביותר בפסטיבל Cante De Las Minas, וזכתה בפרס על הכוריאוגרפיה הטובה ביותר לסולו בתחרות יוצרי המחול הספרדי והפלמנקו ה-15 בתיאטרון אלבניז במדריד.(9 באוגוסט, 21:00; 10 באוגוסט, 14:00; אולם דלל. שיחה עם האמנית 9 באוגוסט)

יוצר ישראלי נוסף הפועל ומצליח  מזה 30 שנה בניו יורק הוא אורי פלומין שיגיע לארץ עם שותפתו מזה שנים רבות, הלנה פרנזן השוודית והיצירה  “לפגוש אותך”, דואט שמרכזו החברות והביחד. כמבצעים מנוסים, חברים ושותפים מזה שנים רבות ליצירה בינלאומית, פלומן ופרנזן שואלים מה זה שגרם להם להמשיך יחד שנים כה רבות, על פני מרחקים עצומים, ומה זה ששומר על כולנו ביחד כשאנחנו כה רחוקים זה מזה.

אורי פלומין נולד בישראל, שם החל את הכשרתו במחול יחד עם אילנה כליף ובית הספר למחול בת דור. מאז שעבר לניו יורק בשנת 1989, הוצגו יצירותיו  ב-Gibney Dance, Dance Theater Workshop, PS122, Movement Research at Judson Church וברחבי העולם באוסטריה, יפן, גרמניה, אוסטרליה ונורווגיה. עבודותיו הוזמנו על ידי להקת LINK Dance Company (אוסטרליה), Zenon Dance Company (ארה”ב), SADC Tisch. NYU (ארה”ב), The Place (בריטניה).

הלנה פרנזן פיתחה בעבודתה,  שפה תנועתית אישית, נפיצה וטעונה באתגרים פיזיים עדינים מעין שירה ייחודית של הביטוי הגופני. היא יצרה עבור להקת המחול גטבורג, Skånes Dansteater, Norrdans, בית האופרה המלכותי בקופנהגן, The EDge בלונדון ו-59 North/Opera Ballet בשטוקהולם. (11 באוגוסט, 21:00; 12 באוגוסט, 19:00; אולם ירושלמי שיחה עם האמנים 11 באוגוסט)

מופע מיוחד ויוצא דופן מהולנד הוא טטריס מון אמור בביצוע מועדון גיא ורוני עם להקת סלאגוורק דן האג-  קונצרט מחול ומוזיקה אנרגטי בו כל פרט, כל עין וכל אצבע, מתוזמנים כמו שעון. טטריס הוא משחק מחשב פשוט אך ממכר מאוד אשר כבש את העולם בסערה לאחר שהומצא במוסקבה בשנת 1984.המוזיקה, בביצוע חי על הבמה על ידי המוזיקאים הרבגוניים של הרכב Slagwerk Den Haag, הולחנה על ידי תיס דה ולייגר, חבר טריו המוזיקה האלקטרונית NOISIA.

גיא וייצמן ורוני חבר החלו את הקריירות שלהם כרקדנים בלהקת מחול בת-שבע בתל אביב.לאחר מכן  רקדו במספר להקות באירופה, ובשנת 2002 ייסדו את להקת המחול מועדון גיא ורוני בגרונינגן, הולנד. הם יצרו הופעות מחול הרפתקניות ונפיצות הקשורות לנושאים עכשוויים החורגים הרבה מעבר לגבולות ז’אנר המחול. במסעם אחר חידוש, שיתפו פעולה עם אמנים מתחומים אחרים כגון מוזיקה, תיאטרון, ספרות, קולנוע ואמנות פלסטית. בשנת 2017, וייצמן נעשה למנהל האמנותי של Noord Nederlands Toneel, אחת מארבע להקות התיאטרון הגדולות ביותר המסובסדות על ידי ממשלת הולנד.(14-12 באוגוסט, 21:00; אולם דלל. שיחה עם האמנים 12 באוגוסט)

הכוריאוגרף הישראלי ארקדי זיידס , העובד כיום בצרפת ובלגיה, יעלה את עבודת הסולו החדשה שלו “טאלוס” החוקרת את עתידם של הגבולות מזווית כוריאוגרפית המתיחסת לעובדה שאירופה סוגרת את גבולותיה, ובאזורים שסביבה מתפתח סוג חדש של כוריאוגרפיה. ההגירה רחוקה מלהסתיים והגבולות הסגורים יוצרים תנועתיות חדשה. נקודת המוצא היא “טאלוס”- פרויקט טכנולוגי של האיחוד האירופי – מערכת רובוטית שנועדה לאתר חציית גבולות לא חוקית. במופע שהוא גם הרצאה פוליטית, בעזרת ראיונות, קטעי סרטים ומסמכים, עוסקים זיידס וצוות המחקר הבין-תחומי  שלו בהשלכות ובשאלות האתיות העולות מהשימוש במערכת “טאלוס”.

זיידס נולד בבלרוס בשנת 1979 ועלה לישראל בשנת 1990. הוא רקד בקבוצת מחול נעה דר, אנסמבל בת שבע, להקת בת שבע ולהקת המחול יסמין גודר. משנת 2004 עובד ככוריאוגרף עצמאי. לזיידס תואר שני בכוריאוגרפיה מבית הספר לתיאטרון ואמנויות באמסטרדם. עבודותיו הוצגו בפסטיבלים ותיאטראות רבים בארץ ובעולם. על עבודתו זכה זיידס בפרסים רבים ביניהם פרס היצירה מטעם הקתדרה לזכויות אדם על שם אמיל זולא על עבודתו “ארכיון”. בשנים 2011, 2009 -2008, זכה בפרסי שרת התרבות והספורט ליוצר צעיר בתחום המחול. ב-2010 זכתה עבודתו Solo Colores בפרס קורט יוס היוקרתי בגרמניה. (15 באוגוסט, 21:00, אולם ירושלמי. שיחה עם האמן לאחר המופע)

מופע מיוחד יוקדש גם בשנה זו למחול העכשווי מקוריאה עם  ארבע יצירות מחול מאת כוריאוגרפים מבטיחים זוכי תחרות הכוריאוגרפיה הבינלאומית בסיאול:  “סינאווי”, מחול המבוסס על מוזיקה שאמאנית, בו ארבעה רקדנים מנסים להביא סדר לכאוס; “סוניאטה”, העוסקת ביציאה מהחושך ובכניסה לאור; “רגשות חיוניים”, המתמודדת עם רגשות כאבני היסוד של ההישרדות; ו-“זה רק העולם שלי, החיים שלי” הנפתחת בשלושת הניצולים היחידים לאחר התפוצצות כדור הארץ. יצירות אלה, יוצגו בתל-אביב בעקבות שיתוף הפעולה בין מרכז סוזן דלל, המכון הקוריאני לקידום מחול עכשווי והתחרות הבינלאומית לכוריאוגרפיה בסיאול. (17-16 באוגוסט, 21:00; אולם דלל. שיחה עם אמנים 16 באוגוסט)

מארגנטינה מגיעה להקת להקת טנגו מרכוס אשאלה עם המופע אסטור טנגו  ומוסיקה של  אסטור פיאצולה.

מרכוס אשאלה, במאי, כוריאוגרף ורקדן, מציע להמציא מחדש שוב ושוב את הז’אנר כדי לשמור על הטנגו רלוונטי לאורך הדורות. במופע מחול לוהט ,תשוקתי ואקזוטי למוסיקת הטנגו  של  אסטור פיאצולה, עוטפת היצירה הכוריאוגרפית שלו את הצופה בהיסטוריה של המלחין אשר פרץ את הגבולות בזמנו.  מרכוס אשאלה ושותפתו פאולה קמצ’ו, יחד עם עשרה רקדנים יוצאים מהכלל, מציגים את הגאונות ביצירותיו של פיאצולה. (21-19 ,24 באוגוסט, 21:00; 22 אוגוסט, 19:00; 23 באוגוסט, 14:00; אולם דלל | 22 באוגוסט, 21:00 – מילונגה ברחבת סוזן דלל. הכניסה חופשית. שיחה עם האמנים 19 באוגוסט)

 

כל המופעים מתקיימים במרכז סוזן דלל באולמות סוזן דלל ,ירון ירושלמי, סטודיו זהבה וז’אק  דלל וסטודיו אורה.

מחירי הכרטיסים לכל העונה נעים בין – 120-320 שח

טלפון הקופה : 035105656

אתר המרכז לרכישת כרטיסים פועל 24/7 www.sdc.org.il

אולי תאהב\י גם:

שִירִים גְדוׂלִים לילדִים קְטנִים

איטו אבירם

קמפינג עם מזגן בחמת גדר  

איטו אבירם

“הַבְּהֵמָה – בָּאגִים” – עידו תדמור ורונה-לי שמעון על הבמה

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן