Image default
מה חדש

שבוע של קולנוע אוסטרי עכשווי בסינמטקים

"לילה טוב אימא" - סצנה מהסרט.
“לילה טוב אימא” – סצנה מהסרט.

בסינמטק חולון ובסינמטקים בישראל יציינו 60 שנה לכינון היחסים עם ממשלת אוסטריה ו-15 שנים לייסוד פורום התרבות האוסטרי בישראל, בשבוע חגיגי שיוקדש לקולנוע האוסטרי הנחשב לקולנוע מרתק ,יצירתי ומעורר מחשבה. זוהי הזדמנות לקהל שוחרי הקולנוע להתוודע אל יוצרי הקולנוע האוסטרי העכשווי, אל מראת החברה האוסטרית ואל מה שמעסיק יוצרים אלה. לשבוע הקולנוע האוסטרי יגיעו גם שני במאים שסרטיהם יוקרנו בסינמטקים: אנדרינה מראניקר (“מא פולי” ) ואמוט דאג (“סדקים בבטון”).

בין התאריכים  3.4 -13.4 יוקרנו בסינמטק חולון ובסינמטקים ברחבי הארץ (ירושלים, ת”א, הרצליה, חיפה ושדרות)  שישה סרטים אוסטרים עכשוויים ,מתוכם ארבעה בהקרנת טרום בכורה הסרטים מייצגים ז’אנרים שונים החל בקומדיה ואימה, וכלה בדוקומנטרי וסיפור אהבה.

הסרטים שיוקרנו הם:

“מא פולי”-Ma folie–בימוי: אנדרינה מראניקר

האנה אוהבת את יאן ואת המכתבים המצולמים שהוא שולח לה – סרטים קצרים ופואטיים שמצולמים באייפון. יאן אוהב את האנה, אך לא בוטח בה, והאנה לעולם לא נשארת באמת לבדה. אט אט מכתבי הווידאו הופכים מאיימים, והאנה לא יודעת במי לבטוח. סרט הביכורים של אנדרינה מארניקר מתחיל כסיפור אהבה רומנטי והופך למותחן פסיכולוגי מורכב, המטשטש בין תפיסה פנימית וחיצונית, אמון וחוסר אמון, מציאות ואשליה, אמת והטעיה

סינמטק חולון:

8.4.16 יום ו’, בשעה 19:00

**

“גרובר עוזב”–Gruber is Leavingבימוי: מארי קרוצר .

הוקרן בפסטיבל ציריך (פרס FILM IN FOCUS)

גרובר, בחור צעיר ומצליח, חי את חייו בדיוק כפי שהוא רוצה. עם עבודה נוצצת הוא מעביר את זמנו בין אוסטריה, שוויץ וגרמניה. הוא יכול להיות מקסים אם הוא צריך משהו, או אידיוט מוחלט אם הוא מוצא זאת הכרחי. ולרב הוא מוצא זאת הכרחי. כאב בטן חזק מסיים את סגנון חייו הדקדנטי, וביקור בבית חולים מסתיים באבחנה כי הוא לוקה בסרטן. לראשונה מוצא עצמו גרובר האגוצנטרי וחסר החברים לבד במערכה, כשהציניות הטבועה בו מתבטאת בהתייחסותו למחלה ולטיפול בה. ואולם, בקצה המסדרון מופיעה קרן אור בדמותה של שרה שתעזור לו להעריך מחדש את גישתו לחיים. סרטה השני של מארי קרוצר הוא עיבוד לרב מכר מאת דוריס קנכט.

סינמטק חולון: 10.4.16 , יום א’ בשעה 20:30

**

“סופר אגו”- -Superegosבימוי: בנימין הייזנברג.

(הוקרן בפסטיבל ברלין במסגרת תחרות פנורמה  ובפסטיבל שיקאגו) .

נוכל המתפרנס מסחר לא חוקי בספרים נדירים, שרוי בחובות, ומחליט לרדת למחתרת. הוא מגיע במקרה לעיירה בה מתגורר פסיכולוג ידוע בשם קורט לדיג, שלמרות מצבו הדמנטי וסלידתו הפתולוגית ממטבחים, מסרב לגור עם בתו. באופן לא צפוי שוכרת המשפחה את שרותיו של ניק לטפל בפסיכולוג הקשיש. עתה קורט יכול לעבוד על הרצאתו לקראת הסימפוזיון הממשמש ובא, וניק מוצא את המחבוא המושלם. קורט רואה בניק מושא מחקר מרתק, ואילו ניק רואה בספריה של קורט הזדמנות חד פעמית לייצוב מצבו הפיננסי. מערכת היחסים בין הזוג המוזר מתפתחת במהרה לסיטואציות משעשעות, אבסורדיות וחסרות פרופורציה. אחרי המותחן הפסיכולוגי, “לאור היום”, מגיש בנימין הייזנברג סרט ייחודי, המאזן באופן שנון בין סלפסטיק ואירוניה תוך התייחסות עמוקה לגרוטסקה.

סינמטק חולון: 11.4.16 יום ב’, בשעה 20:30

**

“לילה טוב אמא”–Goodnight Mommyבימוי: ורוניקה פרנץ, סוורין פיאלה.

(הוקרן בפסטיבל ונציה במסגרת תחרות הורייזן, זוכה פרס הצילום הטוב ביותר – האקדמיה לקולנוע האירופאית)

קיץ באוסטריה, החום בשיאו. בית קיט מבודד הנטוע בין יערות ושדות תירס. שני ילדים, תאומים בני עשר, ממתינים לשובה של אמם. כשהיא סוף סוף מגיעה, כל ראשה עטוף בתחבושות. היא עברה ניתוח פלסטי, ונדמה כי דבר לא נותר כשהיה. האם נהפכה נוקשה ומרוחקת, מנתקת את המשפחה מהעולם החיצון. הילדים מתחילים לחשוד כי האשה שקיבלו בחזרה אינה אמם האמיתית, והם נכונים לחשוף את האמת בכל אמצעי שיידרש. סרטם הארוך הראשון של ורוניקה פרנץ, שותפתו לעבודה ולחיים של הבמאי המוערך אולריך זיידל (שהפיק את הסרט), וסוורין פיאלה, אחיינו של המאסטר האוסטרי. השניים שוזרים פה עלילת מתח אפקטיבית, שפה חזותית מהפנטת ביופייה ועבודת סאונד מרשימה לכדי סרט אימה מטריד ומטלטל עד סופו המפתיע, אך גם רווי רגש והומור, הממשיך להדהד בקרב הצופים הרבה אחרי שהקרדיטים עולים. הסרט מכיל סצנות קשות לצפייה.

סינמטק חולון: 12.4.16 יום ג’, בשעה 21:30

**

“סדקים בבטון “–Cracks in Concrete בימוי: אמוט דאג.

(הוקרן בפסטיבל ואלאדוליד, ספרד)

ארטן שב לוינה אחרי 10 שנים בהם שהה בכלא. הוא בן 35 ואיבד את הקשר עם אשתו וילדיו. ארטן מנסה להשתקם אולם נראה שמיכאל, בנו המתבגר שלא מכיר אותו, הולך בדרכו הקלוקלת. הוא חושב שסחר בסמים יסייע לממן את עתידו כראפר מפורסם, ואת רב זמנו הוא מבלה במרכז הקהילתי בעבודה על הקלטת הדמו הראשון שלו. כדי להתקרב למיכאל, ארטן מתחיל לעבוד במרכז, מחייך לעצמו בגאווה כשהוא מאזין בהיחבא לחזרות, ומנסה ככל יכולתו לסייע לבנו לעלות על המסלול הנכון. סרטו השני של אמט דאג מתרחש במחוזות של הגירה ועוסק במערכת יחסים בין דורית תוך שרטוט פורטרט של אדם המוכן להקריב הכל למען בנו.

סינמטק חולון: 12.4.16 יום ג’, בשעה 19:30

**

“לתפוס את היידר” -Catching Haider – בימוי: נטלי בורגרס

מנהיגה הקודם של מפלגת החירות האוסטרית, הראשון שהצליח להוביל את המפלגה הימנית-לאומנית להישג יוצא דופן, נהרג בתאונת דרכים ב-2008. נטלי בורגרס, יוצרת הסרט, יוצאת למסע סובייקטיבי בנבכי הפוליטיקה, הגיאוגרפיה, המשפחה ועולמו הרגשי של היידר, ומנסה לחשוף את האדם שמאחורי הפרסונה מלאת הסתירות, מטרותיו והאסטרטגיה שלו. דרך מקרה ייחודי זה, מבקשת בורגרס לזהות את החבוי מאחורי המתודולוגיה המטעה והמשלה של הפוליטיקה הפופוליסטית, המתפשטת ברחבי אירופה, כאשר תגליותיה נעות בין הקומי והביזארי לעוכר השלווה.

סינמטק חולון: 13.4.16 יום ד”, בשעה 20:30

**

שבוע הקולנוע האוסטרי

סינמטק חולון

13-3 באפריל 2016

מחיר כרטיס: 38 ₪, פנסיונרים – 32 ₪

לרכישת כרטיסים בקופות המדיטק: 03-5021552

www.cinemaholon.org.il

 

אולי תאהב\י גם:

שומר לילה / Night Guard הקיבוץ של פעם בתערוכה חדשה בירושלים

איטו אבירם

פעילות בחופש לכל המשפחה בדרום: מה לעשות עם הילדים בחופשה בנגב…

איטו אבירם

ההצגה “חוואג’ה ביאליק” – מי אתה ביאליק… באמת?!

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן