Image default
אטרקציות ופעילויות צפון המלצות

“עז עיז” – עיזים וילדים בחווה במנחמיה

מאת: צוות התרשמות

ez iz teomim
רומי ואדר בני החמש מתענגים לגלות יצור פועה שהוא יותר קטן מהם

חוות עז עיז, בפינתה הצפונית הרחוקה של המושבה מנחמיה הוא מקום משובב עין ונפש לכל זאטוט באשר הוא. האווירה במקום חופשית וכייפית. הנגישות אל העיזים, אל מתקן החליבה החדיש ואל הגדיים הרכים בכלוביהם הקטנים קלה ואין כמו המבקרים הצעירים להבין את חופש הגישה במהירות הבזק, ולנצלו עד תומו.

מנחמיה (נכון שעוד לא יצא לכם לבקר במקום?!) יושבת על אם הדרך בין טבריה לבית שאן. קל להחמיץ אותה, כי בצומת הכניסה למושבה יש אטרקציה גדולה בכיוון ההפוך – נהריים, הירדן ואי השלום, הנשקפים מדרום. אבל שווה להיכנס למושבה המטופחת, ולו רק כדי להתרשם מהחצרות המגוננות ברובן, מהשטחים הציבוריים הרבים, מהחנויות הכפריות ומהשקט.

אסף ורינת וגנפלד, בעלי החווה וגם דיירי הבית האחרון בכביש הפנימי המזרחי של מנחמיה עברו מכפר סבא לגליל לפני כשנתיים. הם לא רק מגדלים משפחה מורחבת הכוללת שלושה ילדים, אלא גם עדר עיזים ומפעל קטן לייצור גבינות עיזים בתהליכים מסורתיים של עבודת ידיים. ליד דיר העיזים נמצא גם בית קפה/ חנות שלו מרפסת הצופה דרום מזרחה, אל נוף הכרמים, ההרים והירדן. בית הקפה עדיין לא ממש מאורגן. כשהגענו היו הכיסאות והשולחנות מגובבים בצד, כאילו בעלי המקום לא ממש האמינו שיהיו להם לקוחות. אבל מכונת הקפה, שהגיעה כנראה ביחד אתנו, כבר תעשה את שלה, ואנו בטוחים שכשאתם תגיעו תוכלו לשבת על המרפסת וליהנות מקפה וגבינות צאן משובחות.

מהעטין היישר אל חנות הגבינות – וגם לקטנים מותר לקחת שלוק…

והילדים? אלה לא צריכים קפה כלל וכלל. הם רוצים להאכיל את העיזים בחציר, ובהחלט מוזמנים לעשות את זה. אחרי שהפחד מהולכי-על-ארבע נמוג, הם מעיזים להתקרב גם אל כלובי הגדיים ואפילו לוקחים בידיהם גדי בן יומו, מלאי התרגשות והתפעלות. זו תמיד גולת הכותרת של כל מפגש ילדים-צאן. אולם גם תהליך החליבה האוטומטי הגלוי לעין כל, והמתבצע בזריזות וביעילות הוא להיט. לראות כיצד עוטפת המשאבה את העטין, מושכת ממנו את החלב, הנע בתוך צינור שקוף אל מיכל האיסוף – זה לא דבר של מה בכך.

וזה עוד לא הכל. אחרי ההתרגשות שבפגישה עם עיזים ובני עיזים, האכלתם וליטופם מגיע תור הסדנה. על המרפסת, כמובן. כל ילד מקבל ערכה ובה גבינות עיזים, ובצידה ערכה ובה אבקת קקאו וסוכריות בגדלים שונים. המשימה – מיזוג השניים לכלל מוצר אחד. נו, בינינו – האם פעילות כזאת יכולה להיכשל?!

ורק עצה אחת לכם – דאגו שהקטנים יבואו לבושים בבגדים לא חגיגיים. שהרי מדוע שכל תענוג שלהם יהיה מפח נפש שלכם?!

ועוד בחווה:

* סדנה כפרית משפחתית: נלבש “בגדי עבודה” ונצא לחוויה.. נסייר בדיר, נאכיל את העיזים, נכין כדורי לבנה, פוקצ’ות וסלט כפרי עם תבלינים מגינת הירק ונאכל על המרפסת הצופה על עמק הירדן. הארוחה כוללת שתייה קרה וחמה. כל שבת ב- 12:00 בהרשמה מראש. משך הפעילות- 3 שעות. מחיר- 48 ₪ לאדם  (תשלום מגיל 3 ומעלה)

* טיול ברכבים ירוקים במורד הירדן ופלטת גבינות -בכל שבת (בתאום מראש) פלטת גבינות ממבחר גבינות חוות עז עיז בתוספת פלטת ירקות ולחם כפרי במרפסת המקסימה שצופה אל הנוף. בתום הארוחה רכב ירוק ייקח אותנו לטיול יפיפה שבו ניסע לאורך הירדן, צמחיית קנים, עגורים, אנפות, אגמיות, נוטריות, דרבנים וצבאים יחלפו על פנינו בשגרת יומם. נעצור לתצפית בנוף ובבעלי החיים, נתכבד בשתייה קרה ובפירות העונה ממטעי מנחמיה. משך הסיור ברכבים הירוקים- שעה.מחיר החבילה- פלטת גבינות וסיור למורד הירדן ברכב ירוק: אדם- 160 ₪, זוג- 200 ₪, זוג + 2 ילדים 230 ₪.

עז עיז – חוות עיזים במנחמיה – מנחמיה 14945 טלפון: 057-7292996 (פתוח גם בשבת).

 

ומה בסביבה?

תיירות שלווה בעמק המעיינות – חופשה רגועה עם עופות נודדים, בריכות נסתרות, קיבוצניקים ידידותיים ושדות שטופים הרחק – בקיבוץ כפר רופין בקצה המזרחי של המדינה

בשביל האופן” – טיולי שטח על אופניים בהנהלת ניסים כהן: 050-2022999

ארמונות של נייר – סדנת פיסול בנייר בניהולה של בטי סלינג’ר – 050-7568480

“גני חוגה”, בריכות מים טבעיות לשחיה ולהשתכשכות מוקפות במדשאות עם אפשרות לשהיית לילה באוהל.

הסחנ’ה (גן השלושה)– בריכה טבעית בטמפרטורת מים קבועה של 28 מעלות, שהיא יצירת מופת של הטבע ואחד הפארקים היפים בעולם. לצידה נמצא “גן גורו” – גן חיות אוסטרלי ובו קנגורו שניתן ללטף, דובי קואלה ישנוניים וגינת מבוכים למשחקים משפחתיים.

גשר הישנה – אתר התיירות של קיבוץ גשר כולל את חווית נהרים, מוזיאון קרבות מלחמת העצמאות, חזיון אור-קולי, תחנת רכבת העמק ועוד…

 

 

 

 

אולי תאהב\י גם:

חופשה וטיול משפחתי ברמת הגולן – איפה לישון, לאכול, לטייל ולבלות

איטו אבירם

מלון צוק מנרה – טבע ואקסטרים גבוה בגליל.

איטו אבירם

חופשה בגלבוע – טיול, לינה, אוכל וכיף בין פרחים, גבינות, דגים ומים

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן