Image default
מה חדש

“נשים שבעים” – תערוכת צילום חדשה בתיאטרון ירושלים

בצילום: אלופת ישראל בטניס שולחן ניקול רפין, בצילום הנוסף: השחמטאית מרסל אפרוימסקי.

 

לרגל יום הולדתה ה-70 של המדינה, ומתוך שילוב של אהבת הארץ, אהבת הצילום והרצון לשים את הנשים בקדמת הבמה, יזמה הצלמת יהודית הרפז בפרויקט ‘נשים שבעים’. במשך  כשנה עבדה יהודית הרפז על התערוכה וניסתה למצוא את הפסיפס הנכון שירכיב בצורה הטובה ביותר את המגוון של  נשים מתחומים שונים, דתות שונות, מגזרים ומקצועות, בדיוק כמו האוכלוסייה המגוונת במדינת ישראל.

וכך-מגיל שבעים ועד גיל שנה, צעדו יחד דרך עדשת המצלמה 70 נשים כמניין שנותיה של המדינה, נשים מכל הקשת החברתית, ממגוון תחומים בעלות אמירה, אומץ, בטחון, חזון ועשיה. כל התמונות יוצגו בתערוכה בשחור לבן, על מנת לתת מיימד של שוויוניות בין המצולמות.

בפרויקט המיוחד, ביקשה הצלמת יהודית הרפז להצעיד קדימה את אותן נשים שבדרך, אלה שבצומת דרכים, המהססות, המתלבטות, החוששות, ולהראות כי בכל גיל יש את הכוחות והאפשרות לנסוק מעלה, להצליח ולפסוע לעבר הגשמה.

הצלמת מציגה 70 נשים מלאות השראה, שרבות מהן הן מושא להערצה והערכה. המצולמת מבוגרת ביותר היא מלכת השירה בציבור, שרה׳לה שרון שנולדה ב 1948, שנת הקמת המדינה, וחגגה לאחרונה יום הולדת 70. המצולמת הצעירה ביותר היא שקד ויסמן, שהגיחה לעולם בניתוח קיסרי, לפני מספר חודשים לאחר שאימה עברה טיפולי פוריות ממושכים.

בין המצולמות היותר מוכרות אפשר למצוא את ( בסדר א’-ב’): שגרירת ישראל באו”ם אביבה רז שכטר, אופירה אסייג (1973), הסקסולוגית איריס בר- און (1955), אסנת וישינסקי (1961) , השרה גילה גמליאל (1974), גלילה רון פדר (1949), יונה אליאן- קשת (1950), ירדנה ארזי (1951) , ירדן ג’רבי (1988), אלופת ישראל בטניס שולחן ניקול רפין (2005), פנינה רוזנבלום (1954) , רונה רמון ( 1964), רויטל עמית (1952), הערבייה הישראלית הציונית שרה זועבי (1971),  שרה’לה שרון (1948), שרון וכסלר (1978)

יש גם כמה שפחות מוכרות ביניהן: סוכנת הכדורגלנית ויקי וקנין (1981), טל מסטודיאן, חיילת עם צרכים מיוחדים (1997), ראש עיריית יהוד-מונסון עו”ד יעלה מקליס (1959), ראש מועצת יואב ד”ר מטי צרפתי הרכבי (1962) , השחמטאית מרסל אפרוימסקי (1995), המדענית פרופ’ עידית אברהמי (1968) ומעצבת הבגדים למידות גדולות צילה מיכאלי (1984)

“בשנה האחרונה יצאתי למסע מרתק בכל רחבי הארץ ואפילו גיחה קטנה לחו״ל, לפגוש ולצלם את הנשים. כל אחת מהמשתתפות נולדה בשנה אחרת עם עשייה שונה חלקן ידועות יותר חלקן פחות אך כולן מהוות דוגמא ומופת לכלל הנשים ולחברה כולה.” מסבירה יוזמת וצלמת הפרויקט, יהודית הרפז.

במהלך הצילומים, כך סיפרה הרפז, נסגרו מעגלים שונים בין נשים שלכאורה אין ביניהן שום קשר. אחד מהסיפורים המרגשים הוא, שבעת שצילמה את השגרירה אביבה רז שכטר, ומתוך שיחה על שאר המצולמות, גילתה הצלמת כי אביבה רז שכטר שהיתה ב2003  נציגת משרד החוץ בארה”ב  עמדה לצידה של רונה רמון, מצולמת נוספת מהפרויקט, בזמן שקיבלה את הבשורה על התרסקות המעבורת ומותו של בעלה אילן רמון ז”ל”.

יהודית הרפז, עברה לפני תשע שנים שינוי תעסוקתי מתחום הנדל”ן וההשקעות לצילום. הרפז נשואה, אמא לארבעה ילדים ושמונה נכדים, נולדה בחיפה, מתגוררת במושב בית זית באזור ירושלים ובעלת סטודיו לצילום בירושלים.

למדה צילום ב״גליץ״ ״אלון קירה״, ועברה השתלמויות אצל מיטב הצלמים. ‘”אהבת הבריות והחיבור המהיר איתם הביא אותי לצלם בעיקר בני אדם ובעיקר נשים”. אחד הדברים עליהם עובדת הרפז עם נשים בסטודיו שלה, זה דימוי גוף, צמיחה ובטחון עצמי. בנוסף מעבירה סדנאות צילום בנושא בבתי ספר במפגשי נשים ובארגונים.

אולי תאהב\י גם:

“חלום ליל קיץ”, בהפקה חדשה של האופרה: הוליווד ותעשיית החלומות…

איטו אבירם

מיטב היצירה התיאטרלית העצמאית בפסטיבל פסטיבל קיפוד הזהב בת”א

איטו אבירם

ספר חדש סוקר 750 שנות התיישבות יהודית בירושלים

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן