Image default
איפה לישון בדרום מסעדות דרום

נפשנו ב”אירוס המדבר” וגילינו את נפלאות האירוח של ירוחם

 

שירן וערן מן הגיעו לאירוס המדבר כדי לבלות חופשה ולגלות את ירוחם. הם הופתעו ממגוון אפשרויות הבילוי, האוכל והאטרקציות שהתגלה להם במקום. (בצילום: בכרם ירוחם)

 

לאחרונה הגיעו אלינו שמועות שיש איזה קטע בירוחם, יש התרחשות  – ואנחנו, שמעולם לא היינו שם, החלטנו להדרים ולבחון בעיניים סקרניות במה מדובר. השורה התחתונה במשפט אחד: ירוחם מבחינתנו זו הפתעת השנה. הפתעה טובה, כן?!

לובי המלון: הצוות חייכני, אדיב ורוצה רק לעזור.

נתחיל מזה שנסענו סך הכל שעה וחצי מהמרכז, כמו נסיעה בתוך גוש דן בשעות העומס. אחרי שעה משתנה רקע הנוף בישראל המדהימה, ואת מקום הירוק תופס הגוון הצהבהב, המדברי. כל כך מהר זה קורה, כבר אחרי קריית גת, ומשם – בכבישים מהירים, ובמחלפים חדשים, ללא פקקים או עיכובים, נפתחים בפניך, הנהג, מרחבים עצומים של מדבר. עוד אתה מנסה להתרגל לנוף, וכבר אתה בירוחם.  ומשהגענו, המשכנו ישירות עד למלון אירוס המדבר. המלון החדיש ניצב ברחוב הראשי של ירוחם, במיקום מרכזי ומחלונותיו נשקפים לא רק נופי צוקים, אלא גם שני מרכזי עבודה טכנולוגיים מרשימים שנבנו בשנים האחרונות .

נכנסנו, ואת פנינו קיבלה רוזי מנהלת המלון, בין השאר היא סיפרה לנו עובדה שעשתה לנו חם בלב: אירוס המדבר הוא מלון חברתי ייחודי, שזה אומר שהוא משקיע חלק ניכר מרווחיו בקהילה המקומית הירוחמית, בכלכלה, ובחינוך. בנוסף, רוב ספקי המלון הם מירוחם ומהאזור, כל זה על מנת לתמוך בכלכלה המקומית.

שביל מרוצף מוביל אל חדרי הגן, שלכל אחד מרפסת הנפתחת אל מדשאה.

בדרך לחדר שלנו במלון חלפנו על פני חנות היין האלגנטית מ”כרם פינטו” (עליהם נספר בהמשך הכתבה) המלון נפרש על שטח מגונן ונאה וכדי להגיע לחדרים, שהם חדרי גן, פוסעים בשביל רחב, נקי וירוק.

החדר שקיבלנו היה שקט, נעים ומזמין. הייתה בו חלוקה ל – 2 חללים מרכזיים: חדר שינה עם מיטה גדולה, וחדר נוסף עם ספה שנפתחת למיטה זוגית נוספת, ויציאה למרפסת שמוקפת בדשא רחב ידיים.

בקיץ יש כאן בריכה, שהייתה סגורה בזמן הביקור שלנו ועדיין, כל המקום כאילו הזמין אותנו בלחישה להשאיר מאחור את הלחץ ה’גוש דני’ ולשתות משהו קר בלב מדבר. וכך עשינו, למרות שזה לקח לנו כמה שעות להתרגל לקצב המיוחד והקסום של העיירה.

כפי שאנחנו אוהבים לעשות כשאנחנו מפוקסים על גילויים חדשים שמנו את המטלטלים שלנו, ויצאנו לגלות את הרחוב הראשי.  פסענו סקרנים ורעבים אל עבר החומוסייה, עליה שמענו המלצות טרם הגעתנו – חומוס אינתי. בחוץ היה מלא בסועדים ובפנים קיבל אותנו בחיוך דותן, בעל החומוסייה.

הזמנו חומוס וצ’יפס. היה טעים מאוד. החומוס והצ’יפס היו טובים, הזיתים טעימים והטחינה הייתה מיוחדת ומפתיעה. כששאלנו את דותן “מה שמת בטחינה תגיד?” הוא גילה לנו שזה הקסם שמגיע מערבוב עם עמבה.

המשכנו לשוטט לנו בירוחם וחזרנו לארוחת הערב במלון. חדר האוכל השקט היה נעים, והארוחה הייתה חמה, טעימה ומגוונת, כזו שכל אחד יכול למצוא בה מה לאכול.

למחרת התעוררנו בחדרנו אל בוקר שקט והגענו שוב אל חדר האוכל, שדרך חלונותיו הגדולים ניתן לראות מחזה של עיר ירוקה, מוקפת במדבר, המתעוררת אל יומה. ארוחת הבוקר הישראלית טובה, עשירה וטעימה ועובדי המלון אדיבים ומחוייכים.

פינטו והבקבוק – הטעם הייחודי של יין כרמים הצומחים במדבר.

נכנסנו לרכב ונסענו 5 דקות מערבית לעיר, אל כרם ירוחם. שם פגשנו את דוד פינטו, מנכ”ל הכרם ומנכל יקב פינטו, אשר בימים אלו נבנה באזור התעשייה של ירוחם (אמור להיפתח ביוני 23).

במרכז הכרם מדשאה יפה ומקורה, ממנה נשקפים ההרים, העיר ירוחם, וכל הכרם אשר גובל בנחל שועלים שהיווה השראה לעיטור בקבוקי היין.

טעמנו מספר יינות… תשמעו, אנחנו לא מבינים גדולים ביין, אבל אנחנו פשוט יכולים לומר שהיה לנו ממש טעים.

דוד ערך לנו סיור בין הגפנים, הסביר לנו בתשוקה על שיטות ההשקיה, ומעט על המדע שעומד מאחורי גידול ענבים ליין במדבר. הכרם ניטע ב- 2019 והוא חיבור בין משפחת פינטו (משפחה פילנטורפית שמובילה פרויקטים רבים של פילנטרופיה וחינוך) שהיה להם את שטח הגידול, ושני כורמים בני ירוחם: דן ודותן שכל רצונם היה להיות חקלאים. הרעיון המשותף היה לעשות יין איכותי, אקסקלוסיבי בטעם ייחודי מתוצרת הנגב, לשם כך נטעו זנים שמותאמים לו: שרדונה, מלבק, פטיט סירה ועוד. זה אזור מאתגר, יין לא אמור לגדול באדמת הלס האבקתית והחולית. אבל כפי שתראו עוד בהמשך הכתבה, לא רק המדבר עקשן, גם האנשים שגרים בו – ומשפחת פינטו מצליחה לייצר יין טעים וטוב המדגיש על  היתרונות שמעניק הגידול המדברי בתוספת בציר מדויק.

כאמור, בימים האלו מוקם גם יקב באזור התעשייה של ירוחם, והכרם והיקב, מעבר למטרתם הכלכלית נועדו גם לתמוך בכלכלת ירוחם, במתן מקומות עבודה, ובתוצר איכותי המגדיל את המוניטין של העיירה.

חזרנו לירוחם הישר אל בית הקפה גלו. זהו בית פרטי שהוסב לבית קפה באחת משכונות המגורים בעיר. ישבנו בחוץ ונהנינו ממזג האוויר הנעים השורר בחודש פברואר, בעוד שבתוך הקפה עמלו להכין לנו קפה טוב ומאפים מיוחדים. היתה במקום אוירה טובה ורגועה, ובכלל בכל החופשה שלנו בירוחם התחושה שלנו היתה שלאנשים שגרים שם יש יותר זמן. קצת חבל שבית הקפה נסגר בשעה 17:00 .

שלומית והקובה העיראקי.

הסתובבנו לנו, מטיילים לאיטנו ברחובות העיר, בין השכונות והגינות, ובשלב כלשהו הבנו שנינו יחד את התחושה שהתעוררה לנו בבטן – אנחנו רעבים!

  אחת היוזמות הפופולריות בירוחם היא של נשים שמבשלות ומוכרות אוכל מהבתים שלהן. מדובר באוכל ביתי חם וטוב שמבושל כאן כבר שנים. בכל יום – סוג אחר של אוכל המבושל בידי תושבת אחרת של ירוחם. מכיוון שהיה זה יום רביעי, למדנו שזה יום הקובה אצל שלומית. שלומית ששמעה שאנחנו מתארחים בירוחם הזמינה אותנו לביתה, פתחה לנו שולחן ואירחה אותנו בסלון שלה מכל הלב.

ואם ציפינו ששלומית תהיה אישה מבוגרת, סבתא מבשלת, הרי שהתבדינו. שלומית היא אישה צעירה ושאפתנית שבכל רביעי עומלת על הכנת קובה סלק – מהמנות הטעימות שיצא לנו לטעום אשר כן מזכירות את הסבתא העיראקית שלחלק מאיתנו יש.

בשלב זה זיהינו את האופי האופייני, המיוחד כל כך, באירוח הירוחמי שהיה קיים במלון בו התארחנו ובעסקים המקומיים – כולם אירחו אותנו ביד נדיבה, בלב אוהב, פתוח ובסקרנות לקראת ההכרות איתנו. הרגשנו תיירים בארצנו במובן הכי טוב של המילה. יכולנו לנוח, להירגע ופשוט ליהנות.

“ויטמין שיא” ליד אגם ירוחם – כל סוגי הגלגלים…

ואיך אפשר בלי לקפוץ לביקור באגם ירוחם שנמצא ממש בכניסה לעיר. שביל מקיף את האגם הגדול, המסתיים בסכר מרשים, ממנו מתפצלים שבילים רבים אל תוך חורשות עצים שבהן ניתן לערוך פיקניקים. הכניסה חופשית ואנו בחרנו להגיע היישר ל”ויטמין שיא” – עסק “על גלגלים” שהקימו תמר וישראל.

  השניים, אנשי חינוך לשעבר, הלכו נגד כל מה שאמרו להם. הזהירו אותם שהם לא יצליחו כאן והסתכלו עליהם כמו על משוגעים, אבל היום המקום מעסיק הרבה עובדים ומדריכים, ויוצר שיתופי פעולה עם ספקים מקומיים בירוחם. גם כאן ההדדיות ושיתוף הפעולה בין האנשים בעיירה הזו היה ניכר בכל מילה של המדריכים המקסימים שפגשנו.

מדובר במתחם ענק המציע פעילות  ODT, השכרת אופניים מכל הסוגים וחדר בריחה. מגיעות לכאן המון קבוצות ומשפחות של תיירים ישראלים וגם תיירים מקבוצות צעירי תגלית מחו”ל. עוד מגיעים קצינים וחיילים, עובדי הייטק, וגם תיכוניסטים ותלמידים מ”חוויה ישראלית”.

החזון של השניים היה להקים יעד תיירותי ברמה גבוהה, ולפי ההתרשמות שלנו הם אכן מצליחים במשימה שלהם. המקום פתוח גם בחגים (חול המועד) ומציע למשפחות וקבוצות פעילות מגוונת ובמספר רמות קושי, טיולי אופניים סביב האגם היפה. העסק התיירותי מציע גם לינה בצימרים או, אם חשקה נפשכם, בקראוון נגרר. העיקר שתגיעו כבר.

בדרך חזרה, שארכה אף היא שעה וחצי, חשבנו על ירוחם, שהיא אוצר שעוד לא ממש התגלה לציבור המטיילים, ונמצא ממש כאן מתחת לאף שלנו.

אין לנו ספק שירוחם בדרך לשגשג ופריחה, היא ממש מוכנה לכך. יש בעיירה יותר מ- 30 צימרים, מלאה ביזמות בכל פינה מפינותיה, זוגות צעירים מגיעים אליה בעקבות החינוך הטוב שהיא מציעה ובכל יום צצים בה פרוייקטים חדשים של הרחבה ובנייה חדשה.

אירוס המדבר רח’ צבי בורנשטיין 108, ירוחם.   טלפון: 08-6300900  reserv@d-irus.co.il

**

עוד על חופשה משפחתית במלון אירוס המדבר בירוחם: מסלולי טיולים, אטרקציות, מסעדות ופעילויות בנגב הצפוני

אולי תאהב\י גם:

מלון פרימה מיוסיק: חופשה בטעם מוסיקלי באילת

איטו אבירם

צימר ב”כרם הזיתים” – שלווה ושקט בדרום הקרוב

איטו אבירם

איפה לאכול בדרך לאילת ולדרום? 7 מסעדות מדליקות בדרום ובנגב

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן