איטו אבירם

מצוקתם של מורי הדרך

מורי הדרך בישראל מפגינים השבוע מול משרד התיירות, שדורש מהם להשקיע עשרות אלפי שקלים בהתמחות, אך אינו מונע מ”חאפרים” ומדריכים פירטים לגזול את פרנסתם.

הקטן גודל גופן הגדל גודל גופן גודל גופן הדפס עמוד הזה
נוף ישראלי בשלהי הסתיו

נוף ישראלי בשלהי הסתיו

הנה שני מכתבים שהגיעו למערכת “התרשמות” משני מורי דרך מוסמכים, שנדרשו להשתתף במשך שנתיים בקורס תובעני שמקיים משרד התיירות, ושעלותו – 25,000 ₪:

שמי אלכס פרדין ואני מורה דרך מוסמך. בגלל התעלמות מוחלתת של משרד התיירות מבעיית “מדריכים” פירטים או “חאפרים” בשפת העם אנחנו נפגין מול משרד התיירות ב 15\12\15 בין השעות 08:00-12:00. אני מזמין את מיטב העיתונאים לסקר את ההפגנה.

בהמשך מכתב מפורט של מארגן ההפגנה.שלום רב! שמי אלכס פרדין ואני מורה דרך מוסמך. בגלל התעלמות מוחלתת של משרד התיירות מבעיית “מדריכים” פירטים או “חאפרים” בשפת העם אנחנו נפגין מול משרד התיירות ב 15\12\15 בין השעות 8:00 – 12:00. אני מזמין את מיטב העיתונאים לסקר את ההפגנה.

בכבוד רב,

אלכס פרדין

**

שמי דוד סוסנר ואני אחד מהמארגנים של הפגנת מורי הדרך, שאנו מקיימים מול משרד התיירות ביום ג׳ 15.12.15 בשעות 08:00-12:00 ברחוב בנק ישראל. מדובר בכ-200 מורי דרך שיוצאים למאבק מול משרד התיירות בדרישה לאכוף את החוק האוסר הדרכה ללא רשיון. אנחנו דורשים מפקידי משרד התיירות ומשר התיירות להגיב על הפניות הרבות שנשלחו בנושא ולא קיבלו התייחסות. אנחנו מבקשים צדק וכבוד למקצוע שלנו!

המצב כיום הוא כזה: כדי לקבל רישיון מורה דרך מוסמך, צריך ללמוד בקורס תובעני שנמשך שנתיים ועולה 25,000 ש״ח, לעבור מבחני הסמכה קשים במיוחד, למצוא עבודה בשוק מאוד תחרותי, לשלם דמי רישוי שנתיים ולהשתתף בהשתלמויות מקצועיות. אך למרות כל זאת, ולמרות מה שמקובל במדינות מתוקנות אחרות, אגף האכיפה של משרד התיירות אינו שומר על החוק הדורש הדרכה מוסמכת בלבד. בפועל, בשטח מסתובבים הרבה מאוד ״מדריכים״ חסרי רשיון, שלא רק פוגעים קשות בפרנסתם של מורי הדרך המוסמכים, אלא גם מפיצים מידע לא-מדויק ולעתים אפילו מסולף אודות מדינת ישראל ותולדות הארץ.

אנו דורשים לקנוס מדריכים בלתי חוקיים ולחייב כל קבוצת תיירים המבקרת בארץ לשכור את שירותיו של מורה דרך מוסמך, כפי שמקובל במדינות תיירותיות אחרות. עד כה, פקחים של משרד התיירות שיצאו לשטח הסתפקו בבדיקת תוקף התעודות של מורי הדרך המוסמכים בהם נתקלו, בזמן שבסמוך לשם הדריכו מדריכים לא-חוקיים מבלי כל הפרעה… אם זה לא היה עצוב, היינו צוחקים.

אנחנו מבקשים מאנשי התקשורת הקשורים לתחומים הרלבנטיים לסקר את מאבקנו ולתת לו הד בתקשורת!

דוד סוסנר

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *