Image default
מה חדש

מיכאיל ברישניקוב מגיע לישראל למופע דרמטי חדש בסוזן דלל

Brodsky Baryshnikov_IMG_7859-Photographer Janis Deinats
מדובר ביצירת סולו תיאטרלית חדשה המבוססת על השירים של המשורר הרוסי הגדול יוסף ברודסקי -זוכה פרס נובל לספרות לשנת 1987 וחבר קרוב של ברישניקוב. בשנים האחרונות נוצר קשר חם ומיוחד בין ברישניקוב ומרכז סוזן דלל ובינו לבין הקהל בישראל. בשנת 2010 נענה ברישניקוב להזמנתו של יאיר ורדי מנכ”ל מרכז סוזן דלל והופיע במופע בלתי נשכח עם הרקדנית השבדיתאנה לגונה, בשנת 2011 הגיע שוב בהזמנת סוזן דלל עם ההצגה “בפריז” ובשנת 2012 חזר לישראל עם תערוכת הצילומים “לרקוד בדרך זו” שהורכבה מצילומים שצילם במשך שנים ואשר את ההכנסות ממכירתם תרם למען היצירה הצעירה במחול בסוזן דלל.

“‘ברודסקי/ ברישניקוב, היא היצירה החשובה של חיי”.אומר ברישניקוב. “זו העבודה הכי פרטית והכי חשובה שעשיתי בחיי, יותר מכל קריירת הריקוד שלי והעבודה בתיאטרון, משום שזו עבודה הרבה יותר רגישה או פגיעה מבחינתי”.

הרעיון למופע נולד מהיכרות של ברישניקוב עם הבמאי אלביסהרמניסמנהלו האמנותי של התיאטרון החדש של ריגה.”הוא אדם מעניין ומחונן מאוד. יום אחד הוא הציע לי את הרעיון למחזה על ברודסקי ואני התרגשתי. לא יכולתי לסרב.יוסף ברודסקי ואני היינו חבריםקרובים” הוא אומר.
ההצגה היא מסע תיאטרלי לאורך כל תקופות היצירה שלברודסקי.הבמאי הרמניס יצר סיפור שמתפרש מהעבודות הראשונות של ברודסקי ועד לאחרונות שבהן, והשירים כוללים מיצירתו של ברודסקי המתפרשת משנות ה-50 ועד לשנות ה-90.
בהיותו בן 16, נחשף ברישניקוב לראשונה ובהיחבא לשיריו האסורים לקריאה של ברודסקי שהוחרם ונרדף על ידי השלטונות הסובייטים. בשנת 1974, נפגשו בארה”ב שני הגולים- ברישניקוב וברודסקיוהפכו לחברים קרובים.שניהם היו חובבי מוזיקה, צילום וקולנוע. הם דיברו ביניהם רבות על אמנות ספרות ופוליטיקה.”הוא האמין ביופי של הרוח האנושית והאמין בשירה שהיתה מבחינתו התרגול הרוחני הטהור ביותר” אומר ברישניקוב.

במופע זה נפגש שוב ברישניקוב עם ברודסקי ולוקח את הקהל למסע במרחב דמיוני המייצר חוויה רגשית ועמוקה של עולם המילים הלירי והמורכב של המשורר. ההצגה תשוחק בשפת אמו של ברודסקי, ותשחזר באמצעות המילה והתנועה את העולם הרוחני המגוון של המשורר.

מיכאיל ברישניקוב נחשב לאחד משלושת הרקדנים הטובים בכל הזמנים (לצדם של ניז’ינסקיונורייב). הוא הפך לסמל תרבות לאומי בגיל צעיר, ככוכב של בלט קירוב מלנינגרד. במהלך סיור בקנדה בשנת 1974, ערק למערב וגרם לאופוריה בעולם הבלט בארה”ב, קנדה ומערב אירופה. מלבד עבודתו עם מיטב להקות הבלט במערב כרקדן, כוראוגרף ומנהל אמנותי, פצח גם בקריירה הוליוודית. לאחר שנאלץ לפרוש מריקוד בשל פציעה בברך פנה לקריירת משחק בתיאטרון שזכתה לאהדת המבקרים. בשנת 2003, שיחק גם בסדרת הטלוויזיההפופולארית “סקס והעיר הגדולה” כמאהב של קרי ברדשאושם גם השתמש בתפקיד שלו כדי לקדם את ברודסקי בהקריאו לקרי ברדשאו את השיר “כעבור שש שנים”.

בשנת 2005 ייסד את מרכז ברישניקוב לאומנויות בניו יורק, המשמש כחלל יצירתי להצגה ולתהליך יצירתי של אמנים רב-תחומיים.

לצד בוריס פסטרנק ואנה אחמטובה, יוסף ברודסקי הוא ללא ספק הגדול במשורריה של ברית המועצות. הוא נולד במשפחתו של צלם יהודי בלנינגרד. בגיל 16 החל כתוב שירים. ב-1964 נעצר בעוון “שוטטות”, נשפט ל-5 שנים והוגלה לאזור ארחנגלסק. ב-1965 שוחרר בעקבות לחץ דעת הקהל העולמית. חלק קטן משיריו פורסמו בברית המועצות, אולם הרוב התפרסם במערב. ב-1972 גורש מברית המועצות, התיישב באן ארבור שבמישיגן, שם לימד בחוג ללימודים סלאביים באוניברסיטה המקומית.
המשיך לכתוב שירים ברוסית, וכן פרסם פרוזה ודברי ביקורת באנגלית, ועסק גם בתרגומים ספרותיים. ב-1987, בגיל 47, זכה בפרס נובל לספרות (מן הצעירים שבין חתני הפרס) על “כתיבה חובקת-כול, המלאה בהירות מחשבה ועומק פואטי”.ב-1992 קיבל את התואר משורר הקונגרס, המוענק מדי שנה על ידי ספריית הקונגרס. ב-1996נפטר מהתקף לב בניו יורק ונקבר בבית הקברות סן מיקלה שבוונציה.

“ברודסקי/ ברישניקוב” תועלה במרכז סוזן דלל בתל אביב בתאריכים:
19/1 יוםשלישי – 20:00
20/1 יוםרביעי – 20:00
21/1 יוםחמישי – 20:00
22/1 יוםשישי – 14:00
23/1 יוםשבת – 20:00
24/1 יוםראשון – 20:00

מחיר אולם – 540 ₪.
מחיר יציע 490 ₪.

טל’ לרכישת כרטיסים: 03-5105656
הזמנת כרטיסים באתר: www.suzannedellal.org.il

אולי תאהב\י גם:

“תל אביב דאנס” 2017 במרכז סוזן דלל – 3 חודשים של מחול בינלאומי וישראלי

איטו אבירם

שווה להיות בן 75+ בוולדורף אסטוריה

איטו אבירם

נוצץ ומסוכן בברודווי – בקפה תיאטרון הקאמרי

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן