Image default
בימה ומחול תרבות ובידור

להקת המחול הלאומית של גיאורגיה Erisioni – וירטואוזים של שירה ומחול

הופעת להקת המחול הלאומית מגיאורגיה – “אריסיוני” – הותירה אותנו, שני מבוגרים ונער, קצת המומים. לא. לא באמת חשבנו שכל כך נהנה מההופעה. וככל שאין ציפיות – כך גדולה ההפתעה.

לא היה רגע מיותם אחד על הבמה, שלראשונה נדמה היה לי שהיא קטנה מדי למספר המופיעים. מחול רדף מחול, שיר רדף שיר, תלבושות הוחלפו עשרות פעמים והקצב היה מטורף.

שוב ושוב זכינו להכיר את עבודת הרגליים המפורסמת של הרקדנים הגיאורגים. למדנו להבחין בין הריקוד של הגברים, שמציב בפניהם אתגרים רבים כמו קפיצות לגובה, ספק התגוששות ומלחמות חרב ותנועות מהירות ווירטואוזיות של כפות הרגליים, השוקיים והירכיים, לבין זה של הנשים, שבעיקר נעות בתנועות גליות, שעם השמלות הארוכות שנוגעות ברצפה יוצרות את הרושם שהן נעות על גלגלים.

המחולות הגרוזינים (גיאורגים) הם תענוג לעיניים, אבל בערב הזה, קולות השירה של המקהלה היו תענוג גדול אפילו יותר, והפעם – לאוזניים. המוסיקה היתה כל כך אחרת, כל כך שונה. הדיוק, שילוב הקולות וההרמוניות היו מהגבוהים שפגשנו. בין הזמרים היו בעלי קולות סופרן, אלט וטנור, שכולם יחד וכל אחד לחוד שלטו היטב בשירים המסובכים, שלחלקם היו מקצבים מסובכים והאחרים לוו במשחקי ועיוותי קול אמנותיים. חגיגה אמיתית לעיניים ולאוזניים.

להקת המחול Erisioni הגיעה לראשונה לישראל, בחול המועד סוכות עם המופע החדש: “אוצרות גיאורגיה”, כחלק מסיבוב הופעות בינלאומי.

100 אומנים, 800 תלבושות ותזמורת חיה הציגו קטעי מחול, שירי מקהלה, ריקודים אתניים וטקסים מסורתיים כחלק ממופע וירטואוזי ומרהיב המייצג את התרבות והפולקלור הגיאורגיים.

Erisioni הינה להקת המחול הלאומית של גיאורגיה.  הלהקה נוסדה בשנת 1885 ומופיעה בעולם למעלה מ-130 שנה.  הלהקה, פעילותה הרבה והצלחתה מהווה תופעה חסרת תקדים בגיאורגיה וגם מחוץ לגבולותיה.

להקת  Erisioni  (אשר פירוש שמה הוא “אור על הגבעה”) מחייה ומשמרת את יצירות המופת של גיאורגיה על כלל מחוזותיה דרך הפולקלור והמסורת המיוחדים, התלבושות המאפיינות כל אזור.  במופעים שלה, הלהקה מעניקה מופע מרהיב וססגוני תוך כדי שהיא נשארת נאמנה למקורות ערש התרבות במדינה.

בכל שנות קיומה הלהקה כבשה לבבות בערים במקומות שונים ברחבי הגלובוס: קנדה, ארצות הברית, מקסיקו, פרו, ויאטנם, הודו, יוון, אוקראינה, ספרד, רוסיה, צרפת, ועוד.

אחד משיריה של הלהקה, “Chakrulo”, הוקלט ונשלח בתחילת המילניום, לחלל בחללית של NASA יחד עם עוד יצירות מופת מוזיקליות.  הלהקה נקשרה בשמו של המפיק האמריקאי ג’ים לו אשר הכתיר אותם כ”מוזיאון של הפולקלור הגיאורגי” והוביל אותם להצלחה עולמית.

הלהקה זכתה בפרסים רבים ושבחים מהקהל ומהמבקרים.  המופעים יתקיימו בחסות שגרירות גיאורגיה בישראל, לציון 25 שנה לכינון יחסים דיפלומטיים בין המדינות.

 

מנהל אמנותי:            שרמנדי שקואסלי (Shermandi  Chkuaseli)

כוריאוגרף ראשי:       אקה שקואסלי (Eka  Chkuaseli)

משך המופע: שעה ו-40 דקות

לצפייה בקליפ קצר מתוך המופע:  https://www.youtube.com/watch?v=YWZjgGNLoHY

 

 

 

אולי תאהב\י גם:

מופע המחול המודרני  “עצקרח” – של להקת פינטו/פולק – לכו לראות!

איטו אבירם

אהבנו את “ימה”, מופע המחול החדש של ורטיגו

איטו אבירם

חיי המתים – הצגה קצת שונה של חנוך לוין

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן