Image default
אטרקציות ופעילויות צפון

טיול משפחתי לשמורת עין אפק עם קינוח בשוק של עכו וקרבות אבירים

דק - גשרון עץ - ספק שט על פני המים ומקנה לשמורה ארשת קסומה.
דק – גשרון עץ – ספק שט על פני המים ומקנה לשמורה ארשת קסומה.

מאת: צוות התרשמות

תשאלו את חבריכם כמה מהם ביקרו בשמורת עין אפק ותופתעו לגלות שמעטים בקרו במקום. מוזר, שכן השמורה הזאת ממש צמודה לקריית מוצקין, ובהליכה קצרה מקצה השכונה המזרחית ניתן להגיע לשם ללא קושי. הכניסה לשמורה היא בתשלום, והיא מתאימה במיוחד למשפחות עם ילדים קטנים. זאת, מכיוון שמדובר בריכוז גבוה של אטרקציות על פני שטח קטן וקל להליכה.

וזהו גם סוד הקסם של השמורה הקטנה הזו. היא כל כך קטנה שמעט אנשים טורחים להגיע לשם, למרות שהיא יפהפייה ומציעה אטרקציה בדמות הדֶק – גשר עץ ארוך. הגשר הזה נבנה על מוטות מעל המים, אורכו כמה עשרות מטרים ואין לו מעקה, מה שמעניק את התחושה כאילו אנו הולכים ממש על המים. השמורה הכוללת את מקורות נחל נעמן, מהווה שריד לביצות קדמוניות, אשר כיסו את אזור הקריות, צפונה לחיפה. היא מהווה בית גידול לצמחי מים הנהנים מהמעיינות הנובעים כל השנה וכן לבעלי חיים רבים. אנחנו פגשנו שם עדר קטן של תאואים (ג’מוסים) שעלו ממימי הביצה הבוציים בשביל לחכך את הדשא שצומח שם בשפע.

אל השמורה מגיעים מצומת עין אפק, על כביש חיפה-עכו. בצומת פונים מזרחה (לכיוון שפרעם) לכביש 7911. לאחר כשני ק”מ נראית הפניה לשמורת הטבע עין אפק. מומלץ להגיע לשמורה דווקא בחורף, או באביב. אז מפלס המים בביצות גבוה, הכל ירוק וגם במזג אוויר חורפי לגמרי כיף לנוע על השבילים, לפסוע על הדק ולברוח בזריזות אל המבנה הישן, כשמתחיל לרדת גשם פתאומי. אם אתם מתעקשים להגיע גם בעונות אחרות לכו על הסתיו, כשאלפי ציפורים פוקדים את השמורה ומרעישים את האוויר במצהלותיהם.

ההפתעה אורבת מעבר לפינה
ההפתעה אורבת מעבר לפינה

פסעו על השביל הנמשך מהחנייה, והוא כבר יוביל אתכם סביב הביצה המרכזית, שהיא האטרקציה העיקרית במקום. הכי כיף – לרוץ על הדק. הגשר הזה הוא ממש מקסים, ומעניק את התחושה הכי קרובה לריצה על המים. למה יש כאן ביצות?כי בעבר היה כל השטח הזה ביצות. אלה נוצרו לכל אורך מישור החוף בישראל, מכיוון שהסחף שהנחלים הביאו עמם סתם את מוצאי הנחלים הימה, וגם בגלל רכסי הכורכר שחצצו בין חוף הים והנחלים.

בביצות אלו התבסס יתוש האנופלס שנשא את מחלת המלריה (הקדחת). בשנים 1937-1939 הוקמו באזור זה שלושה קיבוצים: עין המפרץ, כפר מסריק ומשמר הים (כיום קיבוץ אפק). חלוצי הקיבוצים הללו נדרשו להכשיר את הקרקעות לעיבוד חקלאי וכן לייבש את הביצות. הייבוש נעשה בראש ובראשונה בעזרת חפירת תעלות ניקוז למימי המעיינות לעבר נחל הנעמן שנחפר הועמק ונוקה עד למוצאו לים. רק כשפעילות זאת הסתיימה ולמימי המעיינות היה נתיב זרימה פתוח, יובשו הביצות והוסרה סכנת הקדחת.

ואין כמו טיפוס קבוצתי על גזע עץ ששמח לשתף פעולה
ואין כמו טיפוס קבוצתי על גזע עץ ששמח לשתף פעולה

אפשר לסיים את הביקור בטחנת הקמח אשר הוקמה כאן בגלל זרימת המים העזה כדי להניע אבני ריחיים. הצלבנים גילו אף הם את המקום והפכו אותו למבצר. שווה לטפס לגג הטחנה כדי ליהנות מתצפית לאזור. רואים את כל מישור חוף הגליל. בצפון ניתן לראות את ראש הנקרה ורכס סולם צור, במערב את אזור הקריות, עכו והים התיכון, בדרום את הכרמל וחיפה ובמזרח את רכס אלונים-שפרעם. בתוך בניין הטחנה מוקרן בכל שעה מיצג אור-קולי חביב.

סיימתם? לא לקח הרבה זמן, נכון?! מצוין, כי עכשיו נותר לכם זמן פנוי לקפוץ לעיר עכו הסמוכה. תוכלו לחנות בכניסה לעיר העתיקה, ללכת במסלול החומה הצופה אל הים, לקפוץ לביקור בנמל הדייגים ולשוטט בשוק הססגוני. שם גם תמצאו לא מעט מסעדות חומוס מעולות שישמחו להעמיד בשבילכם על המנגל שיפוד או שניים. בתיאבון. לינה מומלצת באזור – מצפה חרשים

 

תוך עשר דקות מחליפים את אווירת הטבע הפתוח בקסמן של הסמטאות המתעקלות וניחוחות המזון בשוק עכו הסמוך.
תוך עשר דקות מחליפים את אווירת הטבע הפתוח בקסמן של הסמטאות המתעקלות וניחוחות המזון בשוק עכו הסמוך.

 קרבות אבירים בעכו העתיקה

לאחרונה נוספה אטרקציה חדשה בעכו. סעודת אבירים עם קרב אמיתי, לקינוח:  הארוחה מוגשת על ידי מלצרים מזמרים לבושים בבגדים ססגוניים ברוח התקופה. המשתה מתקיים פעמיים בשבוע החל מהשבוע האחרון של דצמבר.

אוכלים בידיים וצופים בקרבות אבירים ברוח ימי הביניים
אוכלים בידיים וצופים בקרבות אבירים ברוח ימי הביניים

המלך ריצ’ארד לב ארי ורעייתו ברנגריה, יקבלו את פני הבאים לנשף ההכתרה כי, כידוע , בשנת 1191 לספירה, לאחר מצור של כשלושה חודשים, ריצ’ארד לב ארי כבש את העיר עכו חזרה מידי המוסלמים.

המצודה ההוספיטלארית, בה מתקיים הארוע היא מערכת של מבנים צלבניים הכוללים ארבעה אגפים הבנויים סביב חצר פתוחה. המערכת כוללת אולם גדול ששימש כחדר אוכל והתכנסות של האבירים וכבית החולים של המסדר ההוספיטלארי. ההוספיטלארים היו מסדר צבאי שנשא על דגלו טיפול בחולים בארץ הקודש ושמירה על בטחונם האישי של הצליינים שהגיעו לבקר בארץ .

בסוף הארוחה, בהיפודרום, יתקיימו קרבות של אבירים על הקרקע ועל סוסים. הלוקחים חלק בקרבות ,עברו אימון מיוחד אצל מיטב מאמני קרבות הסוסים באירופה. הקהל יהיה שותף לחוויה וייקח בה חלק, ניתן יהיה לעודד אבירים באמצעים שונים להצלחת הקרב .

המופע פתוח לקהל הרחב החל מה -22 בדצמבר בכל ימי שלישי וחמישי. עלות כניסה 200 ₪ למבקר. המיזם הינו קבוע וניתן להזמין מקומות מראש. תוכנית הערב קבועה . ניתן להזמין אירועים פרטיים בערבים פנויים.

כרטיסים בקופת האתר ברוחב וייצמן 1 עכו, ובטלפון 04-9956708

אולי תאהב\י גם:

“יצאנו לחופשה משפחתית בחרמון”

איטו אבירם

מסביב להר (שהיה) הגבוה בישראל

איטו אבירם

הבריכה הכי גבוהה באצבע הגליל – מנרה לודג’

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן