Image default
איפה לישון בדרום יוקרתי ויקר לינה

חוות מִדְבָּרא – צימר מדברי בוילה מפנקת

מאת: איטו אבירם

שורה תחתונה:  חוות מדברא מציעה בקתות/וילות מעוצבות ומפנקות אך לא מנקרות עיניים. בקיץ יש בריכות שכשוך אך צריך להתחשב בחום ובזבובים. שווה להגיע מצוידים במלאי מזון ובמיוחד לחם, פיתות, מוצרי חלב פירות וירקות, וזאת למרות שיש במקום מעדנייה בשירות עצמי.

שעון הקיץ מתקתק במהירות. כמה ימים גשומים במרכז וכבר הטמפרטורות עולות – שבועיים יבשים קופצים לפתע ומזכירים לכל כי עונות השנה מתחלפות במהירות. ואנו, שאוהבי מדבר אנו, ואוהבי חורף, אך פחות אוהבים את החום המצמית והזבובים הבלתי אפשריים בקיץ, החלטנו לעזוב את טרדות היום-יום, לשלוף את הילדים מבית הספר ולסדר לעצמנו יומיים של אושר אין-קץ בחוות מִדְבָּרא, שבלב המדבר.

שעתיים וארבעים דקות לקח לנו להגיע מרעננה אל הערבה. ושם, דרומית לעין יהב, ספיר וצופר, פנינו ימינה לישוב צוקים. טיפסנו בשביל הקצר המחבר את כביש הערבה אל אזור הצימרים שממנו מתפרנסים יותר ויותר תושבי היישוב התיירותי הקטן וכבר אנחנו כאן, מול המרחבים, השקט והכיף. האטרקציה הגדולה ביותר, זו שהרחיבה את לבבנו ושלחה את הילדים קדימה, בשעטה, היא העובדה שבין ההרים, המישורים והנוף השגיב ובין בקתת הנופש שבה התארחנו לא היתה גדר מפרידה ובעצם, האחד היה ההמשך של השני. 

“חולית” הוא שם הבקתה, הוילה או אולי הבית שאותו קיבלנו. חד קומתי, מרפסת פתוחה אל הנוף במערב, הפשטות והפינוק משמשים בערבוביא. בריכת השכשוך שבחוץ היתה ריקה, אבל בפנים המתינו לנו סלון גדול ומזמין ושולחן עץ גדול ועגול שסביבו יכולים לשבת בני משפחה מורחבת ללא קושי. מזגנים יעילים בכל חדר חיממו אותנו בלילה הקפוא, ואנו התפזרנו בין שני חדרי השינה הנפרדים שביניהם חדר אמבטיה מרווח שבמרכזו ניצב ג’אקוזי. החלונות גדולים, והנוף הצליח להיכנס כל העת לתוך הבית. ראינו שנעשה הכל כדי לשמור על איזון. “הבקתה מרווחת, מאובזרת, מפנקת – ויחד עם זה מכבדת פשטות, מרכינה ראש בצנעה בפני יופיו של המדבר הנשקף מכל עבר”. (מצוטט מתוך האתר היפהפה של מדברא).

מכאן ואילך היה הכל פשוט. מכיוון שבבקתה אין טלוויזיה – יצאנו אל הטבע. בחורף הלילה קר והיום נעים עד חמים. האטרקציה הקיפה אותנו מכל עברינו. היה מתבקש כל כך לפסוע קדימה, לחתור הלאה, אל רכסי הרים דמויי “מצדה” שקרצו ממרחק. כשהערב ירד, קוששנו זרדים, הנחנו אותם מתחת לבולי עץ שחיכו בפתח הבקתה והדלקנו מדורה במקום המיועד לכך, ליד המרפסת. והרי לכם בילוי משפחתי מענג שנמשך אל תוך הלילה.

אני מניח, שכשתכננו את מִדְבָּרָא לקחו ארכיטקט חכם, ש”השליך” את תשע הווילות (שהוקמו בגדלים שונים אך בסגנון ארכיטקטוני זהה וידידותי למדבר) על הגבעות, כשהוא מותיר לכל אחת מהן מרחב נשימה עצמאי לא מבוטל. שבילים קטנים מחברים בין הבקתות הצופות אל הנוף ובין הרחבה המרכזית שבה סוכת הסבה גדולה, עם פינת תה/קפה מרווחת. בצד חונה לו גמל כרסתני שזולל חציר ללא הרף, ובהמשך ישנו מבנה קטן שבתוכו נמצאת מעדנייה “עצמאית”. זו פתוחה 24 שעות ביממה, ללא מוכרים. אתם חופשיים לבחור את מוצרי המזון שלהם אתם זקוקים, לחשב כמה זה עלה (המחירים, בדרך כלל, רשומים עליהם) ולרשום הכל על פתק. החשבון ייערך עם עזיבתכם את המקום.

בערב התקיים “ערב טפאס” בחוות “ימי מדבר” הסמוכה. זכרנו את “ימי מדבר” לטובה, כי גם שם היינו ואף נהנינו מאד, למרות ההבדל הבסיסי בין שני המקומות. מצאנו שם ערב-רב של מתנדבים ומקומיים שבאו לבלות קצת זה עם זה. נשנשנו 5 מנות טפאס ב- 45 ₪ וחזרנו אל הבית המפנק שלנו.

בחופשה שכזאת אין טעם לחפש אטרקציות מחוץ לחווה שבה אתה נמצא. הנגב הוא האטרקציה, וכל הטיולים מתחילים ממפתן הדלת. אגב, במקום 5 זוגות אופני הרים שאותם ניתן לקחת ללא תשלום. מגוון הבקתות בחווה יתאים לכל מטרה: מבקתות זוגיות (ימה ואחרות), עם בריכות שכשוך או הוט-טאב, דרך שתי וילות ענקיות (מוֹר וּלְבוֹנָה ), המחוברות זו לזו ובטבורן בריכת שחיה, ועד לווילה משפחתית (חולית) כמו זו שבה התארחנו אנו. בתי האירוח השונים מפוזרים על שטח גדול ונהנים מפרטיות, נוף וגישה ישירה אל הטבע. ארוחות בוקר ניתנות בנפרד, ואיננו יכולים להעיד על טיבן כי את שלנו הכנו בעצמנו. כשגילינו ששכחנו לקחת לחם, ולא הצלחנו למצוא גם במעדניה המקומית, הלכנו ל”ימי מדבר” טובי הלב שציידו אותנו בשלוש פיתות טריות.

כל זה מביא אותנו להעיר כמה הערות חשובות: במטבח המצויד היטב יש טוסטר גדול אך אין מיקרו, וחבל. במעדנייה “בשירות עצמי” שבה יש יינות וליקרים, גבינות עיזים ונשנושים מקוריים אין לחם, אין גבינות רגילות, אין חלב ואין ירקות ופירות. כל אלה חשובים ואף הכרחיים במיוחד בסופי השבוע שכן אין מקום שבו ניתן לקנות את מוצרי המזון הבסיסיים האלה בכל הערבה!

מדברא, צוקים, ד.נ ערבה | להזמנות: 072-3948584 | אימייל: midbara12@gmail.com

מחירים: ברוב הבקתות – סופשבוע, חמישי – שבת: 1200₪ ללילה (מינימום 2 לילות) אמצע שבוע, ראשון – רביעי: 1000 ₪ ללילה (מינימום 2 לילות)

בחלק מהבקתות הזוגיות – סופשבוע, חמישי – שבת: 700 ₪ ללילה (מינימום 2 לילות) אמצע שבוע, ראשון – רביעי: 600 ₪ ללילה (מינימום 2 לילות)

כתבות התרשמות על צימרים, מסעדות ואטרקציות אחרות באזור הערבה:

איך גילינו “מטמון בערבה” – יש יותר מ- 200 צימרים באזור עין יהב והסביבה מתפתחת במהירות לאטרקציה תיירותית לכל המשפחה. עכשיו – אפילו יותר!

ימי מדבר – חופשה מדברית בערבה בבקתה בכפר האקולוגי שליד צוקים העברנו שלושה ימים של כיף אמיתי באווירה משוחררת.

קיבוץ יהל מעיין במדבר – משפחה בהתרשמות בקיבוץ יהל גילינו את כוחו של האירוח הקיבוצי המאמץ אותך אל לבו. הוסיפו לכך את הבריכה, השקט, ואפשרויות הבילוי האקטיביות בסביבה ותקבלו חופשה קצת אחרת.

הגמליָה – מתרווחים על הכריות ופותחים שולחן עוצרים להפסקת אוכל על כביש הערבה באווירה בדואית לכל המשפחה.

מטיילים עם פרא: על הר כרבולת בנגב, ועל חוסר אחריות… מה קרה לערן כשיצא לאזור נחל צין לארבעה ימים ולא לקח בחשבון את בעיות הברכיים של חברתו…

פארק תמנע – הילדים רצו עוד ועוד… הפארק מציע אטרקציות לכל המשפחה גם בקיץ: פסלים שהטבע יצר, מסלולי הליכה, זחילה וטיפוס, מיצג אור-קולי ממוזג, אגם ושיט, מסעדה וסדנאות יצירה ועוד

יוטבתה – לא רק שוקו… שווה לעצור ביוטבתה, ולא רק בגלל השוקו אלא בעיקר בזכות הגלידה, מגוון המוצרים בחנות, העובדה שהמקום פועל סביב השעון והסיור המעניין המוצע ברפת, במחלבה ובשטחים החקלאיים

קפה קרטוש בקיבוץ יהל – לא פטה מורגנה! קצת פחות משעה לפני שהגעתם לאילת – תוכלו לעצור בקיבוץ יהל, לחפש את קפה קרטוש וליהנות לשעה קלה וממוזגת מבית קפה ברמה תל אביבית מוקפדת, עם “טאץ” ערבה ייחודי

חוות האנטילופות – פגשנו את אפריקה בדרך לאילת הרשו לעצמכם ולילדים הפסקה איכותית בדרך לאילת. הם ייהנו ממגוון האטרקציות ואתם מוזמנים לבלות בבית הקפה הצמוד ל”תיבת נוח”

ריח הבשמים של העוף הבדואי – בחאן דרך הבשמים תוכלו להתבשם מניחוח העוף הצלוי עם הרבה אורז וניגובים, ולהמשיך אל האוהל המחומם או אל הספא לרחצה בליל ירח.

**

טיולים:

מסלולי רכיבה על אופנים: חמישה זוגות אופניים יעמדו לרשותכם על בסיס פניות. תוכלו לרכב הישר לתוך המדבר במסלול “סובב צוקים” – מסלול מסומן לרכיבה באופנים. אורכו כ- 20 ק”מ, דרגת קושי בינונית. היציאה לתוך נחל צופר: רוכבים במעלה הנחל עד לציר המעיינות ומשם מתחברים לנחל עשוש עד לנקודה בה הוא מתמזג עם נחל צופר. משם חזרה דרך הישוב צוקים או דרך נחל צופר.

נחל צופר – מסלול מקוצר – ממורד הנחל עד לנקודת מפגש הנחלים צופר ועשוש, וחזרה דרך הישוב צוקים.

טיולים רגליים – שמורת נחל עשוש הגובלת במדברא, תזמין אתכם לארוז תיק קטן ופשוט לצעוד לתוכה במישור עד לעיקול הנחל מתחת למצוקים, ומשם חזרה לבקתה. אורך המסלול כשעתיים.

  • מרכז מידע לטיולים ושרותי תיירות בערבה: 1800-225007

סיורים חקלאיים:

  • “מלא הטנא” – חממה אורגנית תיירותית במושב עין יהב לקטיף עצמי וסיורים מודרכים. בתאום מראש. תומר טנא 052-3666606, melotene.arava.gonegev.co.il

סדנאות וגלריות מכירה:

  • “אלת הערבה” – מרקחת סבונים ומוצרי טיפוח מחצאות ושמנים מן הצומח, ומינרלים מן הטבע.חנות בוטיק וסדנאות לייצור סבונים בישוב צוקים, בתאום מראש, אילת זאבי-בלה 052-2451490. eilatspa.arava.gonegev.co.il
  • “גלריית טורקיז” – סדנא ליצירת תכשיטים מחרוזים טבעיים שונים וגלריית מכירה, בישוב צוקים. בתאום מראש. לולה קדם 052-5515260, 08-9956760.
  • סטודיו לקרמיקה – סדנאות וגלריית מכירה בישוב צוקים. בתאום מראש. נחמה חרך 054-7711691, 08-9975923.
  • תכשיטים מאבני חן ופעמוני רוח מאבני מדבר, גלריית מכירה בישוב צוקים. בתאום מראש, תושן 054-5954193.
  • סדנאות לבישול ביתי גורמה בטעמים שונים, במושב צופר. סדנא בת כ- 3 שעות, ובסופה ארוחה. בתאום מראש (לא בסופי שבוע), עירית גרינשטיין 052-4260936.
  • סדנאות יוגה – חבצלת אשור, מורה מנוסה ליוגה למבוגרים ולילדים, תלמידתו של דר’ אודי בילו, “הצליל הפנימי”, בוגרת שיטת אלבאום. לפרטים ותאום מראש: חבצלת 052-4260854.

צרכנית צופר:

יוצאים צפונה בכביש הערבה פונים שמאלה לצופר- 10 דקות נסיעה. שעות פתיחה: א,ב,ד,ה- 08:30-14:00 ו- 17:00-20:00, ג, ו- 08:30-14:00

שרות בנקט:

בספיר במבנה המנהלה במרכז.

אולי תאהב\י גם:

אחוזת משכית – כשהיוקרה והקלאסה נפגשו לחופשה

איטו אבירם

איך גילינו “מטמון בערבה” – צימר מומלץ בערבה – עין יהב שלא הכרתם…

איטו אבירם

מלון מומלץ בגליל המערבי: נס עמים – בטעם של פעם

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן