Image default
מה חדש

“הרמת מסך” – לצפות ביצירות מחול וביוצרים חדשים

 

"מצעד הפיות השבורים" מתוך "מסך 3"
“מצעד הפיות השבורים” מתוך “מסך 3”

“הרמת מסך”, פרויקט הדגל של משרד התרבות להצמחת אמנים בתחום המחול, לרבות יוצרים עצמאיים ומנהלים אמנותיים, יתקיים זו השנה ה-26, בתאריכים 11.11.15-21.11.15 בת”א ובירושלים. השנה ינהלו אמנותית את אירועי הרמת מסך שני היוצרים: איציק ג’ולי– בימאי, כוריאוגרף, מחזאי ודרמטורג, מנהלו האמנותי של פסטיבל ישראל שניהל אמנותית גם בשנה שעברה את “הרמת מסך” והכוריאוגרף, הרקדן והיוצר הלל קוגן שזו לו שנתו הראשונה כמנהל אמנותי ב”הרמת מסך”. ניהול הבמה וההפקה מופקדים בידי פסטיבל ישראל בראשותו של איל שר. מפיקה: מירי מנירב.

13 עבודות בבכורה יעלו בשנה זו. כל אחד משני המנהלים האמנותיים בחר את היוצרים שיופיעו ב”הרמת מסך” 2015 והתוכנית משקפת את החזון האמנותי של שניהם ושל היוצרים העצמאיים שנבחרו. היוצרים שבחר איציק ג’ולי הם: אהד פישוף ונעה צוק, עידו בטש, בשמת נוסן, אור מרין, עדי בוטרוס, תמי לבוביץ, לילך ליבנה. היוצרים שנבחרו על ידי הלל קוגן הם: שרון צוקרמן, אייר אלעזרא ואסף סלהוב, אלה רוטשילד, עידו פדר, אורי שפיר, סחר דאמוני.

מסך 1

נעה צוק ואוהד פישוף – ‘גן הדקות’

הרקדנית והכוריאוגרפית נועה צוק והאמן הרב תחומי אוהד פישוף יעלו בפעם הראשונה עבודה משותפת בארץ. העבודה נובעת מהקשר של שניהם לתרבות גופנית ספציפית, הומניסטית בהווייתה, שבה גדלו והבשילו כיוצרי מחול, מהחיבור העמוק שלהם לשפת הגאגא, ומהתשוקה לתנועה האנושית לכשעצמה. עבודתם נשענת, בין היתר, על פנטזיה אתנוגרפית: ריקודי עם מומצאים וביטוי מדומיין של קבוצה אתנית מפוברקת

אלה רוטשילד – ’12 צ’קים דחויים’

מצוקת הדיור היא אחד הנושאים הבוערים בשיח הציבורי לאחרונה. צעירים רבים מוצאים עצמם במרוץ אכזרי מתחרים על דירות ראויות למגורים, והחיפוש אחר הדירה האולטימטיבית מזמן אינספור סיטואציות גרוטסקיות. עבודתה של אלה רוטשילד מתעכבת בדיוק על הרגעים האלה בפרפורמנס הומוריסטי המשלב טקסט ותנועה. ביצירה רוקדים למעלה מ-20 רקדניות ורקדנים בינות למבני קרטון שעיצב זוהר שואף, בתלבושות שעצבה ענבל בן זקן, תאורה שעיצב עומר שיזף ומוסיקה מאת אורי פרוסט. בהשתתפות רקדני ‘המסלול להכשרת רקדנים’ – ביכורי העתים. בניהולם האמנותי של נעמי פרלוב ואופיר דגן. מנהלת מרכז ביכורי העתים- סיגל פרץ. שמות הרקדנים: רקדני ‘המסלול להכשרת רקדנים’, ביכורי העתים (שנה ב’): שגיא בללי, נעמי בריידמן, מיכל גייר, בנימין גרין, עדן בן שימול, עידו גרינברג, ספיר דוד, מעיין הפנר, סטפי ואן בוקהובן, נעמה מנור, יערה נבטי, נועם סגל, טל פימה, מיה פלדמן, שירי פסקין, נתנאלה קופיץ, קרן קרייזר, עינב קרינגל, נתלי קרמר, קרן שנור.

מרכז סוזן דלל, תל אביב: יום ד’,11.11.15 , שעה 21:00 , מוצ”ש, 21.11.15 שעה 21:00 | מחיר כרטיס : 60 ₪

אודיטוריום רבקה קראון, תיאטרון ירושלים: יום ה’, .19.11.15, שעה 20:00 |

מחיר כרטיס : 60 ₪

 

מסך 2

עידו פדר – ‘WIG IT

יצירתו החדשה של עידו פדר, היא עבודת מחול לארבעה רקדנים, חבורה של “אנשים עכשוויים”. אפשר לקרוא להם היפסטרים, אפשר לקרוא להם אמנים צעירים. הם משתייכים לדור דפוק, עצלן, אפאתי, אבוד, ונדמה שחסר להם הדבר הבסיסי הנדרש כדי להיות אמנים: הבעה. באמצעות תאורה צבעונית ייחודית, פסקול מגוון ושפה אקספרסיבית שחוצה זמנים וסגנונות מחוליים, החבורה מתעקשת בכל זאת לעשות מעשה אמנותי אקספרסיבי (הבעתי)

אורי שפיר – ‘אי שם בעכשיו’

עבודה לשני רקדנים ואמן וידאו, השואלת את השאלה: מה חי באמנות המופע החי? על הבמה נמצאים שלושה גברים בליווי שמונה מסכי וידאו, הנעים על הבמה ומייצרים חלל חדש, נוף בו אפשר להתבונן פנימה והחוצה בו זמנית ולשאול – מה קורה ברגע זה ממש? האם אנחנו יכולים להיות נוכחים ברגע הזה?

מרכז סוזן דלל, תל אביב: יום ה’, 12.11.15, 21:00| יום ד’, 18.11.15 שעה 21:00| מחיר כרטיס : 60 ₪

בית מזי”א לתיאטרון, ירושלים: יום שישי 20.11.15 בשעה 14:00

מחיר כרטיס : 60 ₪

 

מסך 3

סחר דאמוני –  ‘בתלם’ / path  /  في التلم

סחר דאמוני, כוריאוגרפית ורקדנית ערביה נוצריה, נולדה וגדלה בשפרעם בחברה מסורתית, במציאות שמזמנת קונפליקטים רבים. כאישה שבחרה לממש את שאיפותיה בתחום המחול, היא נאבקת במוסכמות חברתיות ובחוקים נוקשים שהחברה בה היא חיה מציבה לה. ב”בתלם” היא מבקשת להביא את הקונפליקט הזה אל הבמה, באמצעות הגוף אשר משמש אתר להתנגשויות בין האסור והמותר, הרצוי והמצוי.

שרון צוקרמן ויזר‘בליסטיקה פנימית של האינפנטיל

שרון צוקרמן ויזר מציגה אפשרות להתבונן בזכוכית מגדלת בדברים פשוטים כביכול, שהם חלק מההוויה הקיומית המנטלית והגופנית. כיוצרת הנוטה לבינתחומיות בחרה צוקרמן להעלות לבמה את המוזיקאי אדם שפלן לצד רקדנים מנוסים. שפלן לא רק אחראי לפסקול בהופעה, אלא פועל גם כגוף מביע ומתנועע במרחב.

אייר אלעזרא ואסף סלהוב – ‘ מצעד הפיות השבורים

אייר אלעזרא ואסף סלהוב מציגים דואט שבו אמן רחוב מציע לרקדנית להצטרף אליו ולהופיע במצעד. הם עובדים יחדיו על הכנת מופע, אלא שכל אחד מהם תופס את המצעד אחרת- האחד כמקום, השנייה כהוויה. אייר אלעזרא היא רקדנית להקת המחול בת שבע. אסף סלהוב הוא רקדן עצמאי ומשתף פעולה עם אמנים מדיסציפלינות שונות.

מרכז סוזן דלל, תל אביב: יום ו’, 13.11.15, 22:00| יום ה’, 19.11.15 שעה 21:00| מחיר כרטיס : 60 ₪

בית מזי”א לתיאטרון, ירושלים: יום ד’, 18.11.15 שעה 20:00

מחיר כרטיס : 60 ₪

 

מסך 4

בשמתנוסן –’In vitro

עבודת-מחול לארבעה רקדנים בעולם דמוי כוכב לכת רחוק וקפוא. הארבעה נעים דרך מבעי רגש שכמו נחתכו מקומיקס או מסרטי אימה פסיכולוגיים. בשמתנוסן היא רקדניתוכוריאוגרפית. עבודותיההאחרונותחוקרותאתהתנועה, הרגשוהדימויכמבעמכני.

עידו בטש – ‘The Free Builders

דואט לשני רקדנים השואפים למצב אוטופי. ביצירתו החדשה, מציע הכוריאוגרף עידו בטש לבדוק את האפשרות שלנו כפרטים בחברה לשנות את חוקי ההתנהגות הנורמטיבית מן הבסיס. לשם כך הוא יוצר חלל נייטרלי ככל הניתן, שבו הרקדנים נדרשים באמצעות פרקטיקות גופניות להשיל את זהותם, לפורר אותה, לחשוף את החומר האנושי ממנו אנחנו עשויים.

מרכז סוזן דלל, תל אביב: מוצ”ש’, 14.11.15, 21:00| יום ו’, 20.11.15 שעה 22:00| מחיר כרטיס : 60 ₪

בית מזי”א לתיאטרון, ירושלים: יום ב’, 16.11.15 שעה 20:00

מחיר כרטיס : 60 ₪

 

מסך 5

אור מרין – ‘Void

לאחר שלוש יצירות מחול תיאטרון באורך מלא שהעלו באופן עצמאי, שבה אור ליצור במסגרת הרמת מסך. בעשור האחרון יוצרת אור מרין יחד עם בן זוגה אורן נחום, אתו הקימה את להקת מחול תיאטרון “אור & אורן”. עבודותיהם הועלו בפסטיבלים שונים בארץ ובעולם. בעבודה הנוכחית משתתפות שלוש רקדניות אשר בודקות את החומריות של הגוף, ומתנסות במהלכים של התרוקנות והצפה שלו.

תמי לבוביץ –’ HAPPENINGTHE

עבודתה החדשה של תמי לבוביץ, היא עבודת סולו המבוצעת על ידה. היא מפגישה בין לוגיקות מתמטיות ושפתיות לבין אקספרסיביות של גוף חי ובודקת מיצוי ברוטאלי של פורמליזם, מכאניוּת, סדרתיוּת של פעולות שאין בהן פרודוקטיביות, פעולות המתנגדות להיררכיה; בחלל לבן ניצבת אישה לבנה, בלונדינית לרגעים. היא מתווה תנועות מפרקיות סדורות של גוף. היא מפילה חפצים ואיברים על הרצפה. היא מפיקה קול, לעיתים הוא סדוק.

עדי בוטרוס“לחוד(ים)”

בעבודתוהחדשה רוקדבוטרוס,יחדעםאבשלוםלטוכה,לצידהשלהשחקניתהוותיקהאהובהקרן. העבודהמשלבתטקסטותנועה, דרכםמבקשבוטרוסלהציג באופןאבסורדי אתהרצוןשלנולהגדיר שוב שובאתהסובביםאותנו, ובכךלייצרמרווחיםבינינולבינם. גםבעבודהזו, כמו בעבודותיו הקודמות, ממשיךבוטרוסלבטאאתהחיפושאחרזהותוכאדם וכיוצרערביבחברההישראלית.

אולם ענבל, מרכז סוזן דלל, תל אביב: יום ו’, 13.11.15, 15:00| יום ד’, 18.11.15 שעה 20:30, 19:00| מחיר כרטיס : 60 ₪

בית מזי”א לתיאטרון, ירושלים: יום ג’, 17.11.15 שעה 20:00

מחיר כרטיס : 60 ₪

 

מסך 6

לילך ליבנה – ‘האבסטרקציה: מרחב לתפילה משותפת’

עבודת סולו המעמתת בין ניסיונות לצמצום הגוף ובין התרבות ההיפר-דימויית העכשווית. בסדרת פעולות בעלות אופי טקסי-דתי עוטה על עצמה ליבנה, שמופיעה בעצמה, דימויים שונים המתווספים זה לזה עד לכדי הפשטה.

סטודיו דליה, מרכז סוזן דלל, תל אביב: יום שבת, 14.11.15, 19:00,22:00 | יום שבת, 21.11.15 שעה 22:00, 19:00| מחיר כרטיס : 60 ₪

בית מזי”א לתיאטרון, ירושלים: האולם הרב תכליתי יום א’,15.11.15 שעה 20:00

מחיר כרטיס : 60 ₪

 

כנס הרמת מסך 2015:

“שינויים בתפיסה”, אוצר ומנחה: רן בראון

מטרת הכנס היא לאפשר לקהילה של יוצרי המחול בישראל ולשוחריו לדון בשינויים שחלו בעשורים האחרונים באמנות, במופע ובמחול העכשווי ובמיוחד בהשפעתם על התפיסה של המחול כמדיום אמנותי ועל חוויית התפיסה של הצופה. הכנס יפגיש חוקרים, מבקרים ויוצרים וינסה לבחון באופן ביקורתי תפיסות עכשוויות של מושגי מפתח אשר מכוננים את המחול בישראל ואת השיח אודותיו. בכנס ישאו דברים גליה יהב, מבקרת האמנות של הארץ, דרור הררי, מרצה בכיר בחוג לאמנות התיאטרון באוניברסיטת תל אביב וחוקר פרפורמנס לצד דמויות מרכזיות בעולם המחול הישראלי.

כנס הרמת מסך, יום שישי, 13.11.15, 14:00-11:00, תל אביב: אולם ירושלמי, מרכז סוזן דלל – הכניסה חינם

מידע נוסף והזמנות :

מרכז סוזן דלל – 03-5105656 www.suzannedellal.org.il | רח’ יחיאלי 5 נווה צדק ,תל אביב

תיאטרון ירושלים – 02-5605755  | רח’ מרכוס 20 , ירושלים www.jerusalem-theatre.co.il

בית מזי”א לתיאטרון, ירושלים 02-6230002 http://www.bmz.org.il/ | רח’ מסילת ישרים 18, ירושלים

מחיר כרטיס : 60 ₪

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אולי תאהב\י גם:

סופוניסבה אנגוויסולה – הציירת ששינתה את חוקי המשחק

איטו אבירם

…ולמי הכניסה בחינם בפורים, במוזיאון המדע בירושלים?

איטו אבירם

CONTEXT  – בכורה ישראלית לפסטיבל הבלט מסנט פטרסבורג

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן