Image default
סרטים תרבות ובידור

הסרט “הנערה הדנית” – התרשמות…

A018_C001_02111G

מאת ציפי שחרור

הנערה הדנית, דרמה המציגה ביוגרפיה  מרתקת  וטרגית  של לילי  אלבה, המבוסס על ספור חיים  אמיתי של  הזוג גרטה ווגנר ולילי אלבה, הטראנס ג’נדרית הראשונה בעולם, בשנות העשרים של המאה הקודמת.

עלילת הסרט מתחילה, כאשר הציירת גרדה ווגנר (אלישה וינקדר), מציירת את בעלה כאישה ובמלבישה  אותו באביזרים נשיים ואף מבקשת ממנו להתייצב בפניה במבעים  בתנועות נשיות. הדבר מסעיר  אותו והנשיות המודחקת יוצאת אט אט,  וכשהיא פורצת, נרעדים חייהם ונישואיהם. הוא משנה את שמו  ללילי אלבה וגם את הופעתו החיצונית, מה שנראה נועז ביותר בשנות העשרים של המאה הקודמת. ככל שהוא מעמיק בנפשו את  הזהות הנשית, הולך ומתחזק בו רצון עז לשנות את מינו לחלוטין. הוא פוגש ברופא גרמני המוכן לנתחו, והופך לגבר הראשון בעולם  העובר ניתוח לשינוי מין, אך זה מה שגם מביא למותו.

הסרט הוא אדפטציה מרשימה לספר בשם הנערה הדנית, והבמאי הידוע טום הרפר (נאום המלך), הופך אותו לסרט מופת ולתעודה חברתית חשובה. זהו סרט יפהפה, אסטטי מאוד, מעוצב ומשוחק להפליא. ועם זאת  אינו קל לצפייה  בשל הנועזות של גבר אחד מול עולם שמרן וקשה של אותה עת – להעז  ולבקש לשנות את מינו . והגבר הזה הולך עד לסוף  המר עם הבחירה והתחושה הפנימית  שהוא  אישה הכלואה בגוף גבר, וכפי שהוא אומר לגרטה, אלוהים עשה טעות  והרופא יתקן. כלומר יחלץ מתוכו את האישה שהוא כמהה להיות.

לצופים שמרנים זהו סרט המכה מתחת לחגורה. ובכל זאת  ממליצה לראותו, כי מלבד היותו מרתק, הינו מסמך חברתי חשוב,  ועם זאת יצירת מופת קולנועית. השחקן המגלם את לילי אלבה, מביא  למסך  משחק מרשים ונועז.

מבוסס על סיפור אמיתי ורומן מאת דיויד אברסהוף, בכיכובו של זוכה פרס האוסקר ומועמד לפרס גלובוס הזהב אדי רדמיין.

מועמדויות לפרס גלובוס הזהב בסרט זה:

שחקנית ראשית בדרמה – אליסיה ויקאנדר, שחקן ראשי בדרמה – אדי רדמיין, פסקול סרט – הנערה הדנית

טום הופר

במאי קולנוע וטלוויזיה אנגלי, זוכה פרס האוסקר לבמאי הטוב ביותר לשנת 2010 על סרטו “נאום המלך”. בשנת 2012 ביים את הסרט “עלובי החיים” שמבוסס על ספר משנת 1862. הופר היה הבמאי הראשון והיחידי שזכה בפרס גלובוס הזהב 3 שנים ברציפות (2007-2009) על סרט הטלויזיה “לונגפרד”, על המיני סדרה “ג’ון אדאמס” ועל “אליזבת” בכיכובם של הלן מירן וג’רמי איירונס, עליה זכה גם בפרס ה”אמי”.

אדי ריידמן

ריידמן, שחקן קולנוע ותיאטרון אנגלי, זוכה פרס האוסקר לשחקן הטוב ביותר בשנת 2014 על תפקידו בסרט “התאוריה של הכל” שם כיכב בתפקיד הראשי בדמותו של סטיבן הוקינג. את המסך הגדול פרץ בסרט “עלובי החיים” בשנת 2012. הופעת הבכורה של אדי הייתה בשנת 2006 בסרט האימה האוסטרלי “נפשות תאומות”. את פרס טוני קיבל על הופעתו במחזמר “red” בברודווי. לצד קריירת המשחק, ממלא רד גם כדוגמן הבית של חברת ברברי. על תפקידו ב”נערה הדנית” הוא מועמד לפרס גלובוס הזהב.

אלישיה ויקנדר

ויקנדר, שחקנית ורקדנית שבדית, בת 27 עם קריירה של שלוש שנים בלבד בעולם הקולנוע, הופעת הבכורה שלה הייתה בסרט “סיפור מלכותי” ואת תשומת הלב העולמית היא קיבלה בזכות בסרט “אנה קרנינה”, תפקיד שהעניק לה את הפרס השחקנית פורצת הדרך בטקס הבאפטא הבריטי. מככבת בתפקיד ראשי בסרט “אקס מכינה” שם היא משחקת רובוטית המפגינה רגשות אנושיים. בשנה הקרובה היא צפויה לככב בשמונה סרטים שונים.

120 דקות

אולי תאהב\י גם:

שלמה בראבא במופע יחיד – לצחוק ולדמוע

איטו אבירם

הסרט “ספר הג’ונגל” – לא לילדים עם לב חלש…

איטו אבירם

“אנה” בתיאטרון הקאמרי – אנה פרנק שלא הכרנו

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן