Image default
מה חדש

“הסדרה האיטלקית” – קולנוע איטלקי חדש וקלאסי במיטבו בסינמטק ת”א

 

מטלפונים לבנים לסמארטפונים – תקשורת והומור בקולנוע האיטלקי. סדנה של  5 סרטים חדשים ו-4 סרטים קלאסיים 27 בדצמבר 2023 – 7 בינואר 2024

סינמטק תל אביב שמח להציג בפני הציבור הישראלי תוכנית קולנוע מיוחדת “מטלפונים לבנים לסמארטפונים – תקשורת והומור בקולנוע האיטלקי”.
התוכנית בניהולו האומנותי של רוני פלוס, כוללת 5 סרטים חדשים ו-4 סרטים קלאסיים, חלקם בז’אנר “סרטי הטלפונים הלבנים” (Cinema of White Telephones ), שהוא השם שניתן לסרטים שהופקו באיטליה בשנות ה-30, במיוחד קומדיות אסקפיסטיות, המייצגות את החברה האיטלקית באותה תקופה.

הסרטים המשתתפים הם: מחר יום נוסף – טרום בכורה ; הארוחה המושלמת ; לרוץ אליך ; הנאשם, קום! ; תודה לכם בחורים ; השומר הזקן ; סדר הזמן ; אני אתן מליון ; בוקר טוב תל אביב ; הגבירה בלבן 

שנות ה-30 באיטליה הן שנות המשטר הפשיסטי ומסיבה זו נכללה בתכנית גם הדרמה “השומר הזקן” של מריו בלאסטי, מ-1934, סרט שהוא דוגמה מובהקת לאופן שבו משטר אוטוריטרי משתמש בקולנוע לתעמולה לאשר את האידיאולוגיה שלו.

הפסטיבל יפתח בסרטה של פאולה קורטלסי “מחר יום נוסף”, שזכה לתשואות סוערות בפסטיבלי רומא וחיפה באוקטובר והוא סרט שובר הקופות של העונה הנוכחית באיטליה. הסרט מגולל את השינויים שחלו בחברה האיטלקית בשנים הראשונות שלאחר המלחמה, לאחר 20 שנות משטר פשיסטי, תוך תשומת לב מיוחדת למצבן של הנשים.
התוכנית כוללת גם סרטים המספרים את סיפורה של החברה האיטלקית העכשווית ומתייחסים לנושאים המשותפים לכל החברות, מאהבה ועד למצבם של הנכים, והכל בנגיעה קלה ומצחיקה במסורת המרירה-מתוקה של קומדיה נוסח איטליה.
בנוסף יוקרן הסרט התיעודי “בוקר טוב תל אביב” שהוא מעין שיר אהבה לעיר תל אביב והופק בשיתוף האולפן המפורסם צ’ינה-צ’יטה.

הפרויקט הוא בשיתוף פעולה עם המכון האיטלקי לתרבות תל אביב וחיפה, Cinecittà, אדמאס והסינמטקים בישראל.

סינמטק תל אביב משמש בית לקולנוע הישראלי וליוצריו ומציג כל השנה סרטים חדשים לצד קלסיקות קולנועיות, מקיים פסטיבלים מובילים ומארח יוצרים מהארץ ומהעולם. השנה הסינמטק חוגג 50 שנים מאז פתח את שעריו, סינמטק תל אביב הוא הסינמטק הראשון בישראל והפך להיות מוסד תרבותי שפועל לקידום הקולנוע ולאהבת הקולנוע האמנותי.

לאתר האינטרנט של הסינמטק ובו פרטי הסרטים.

 

 

מתוך “אני אתן מיליון”. בצילום הפותח: “הנאשם קום!”

פירוט הסרטים:

 

מחר יום נוסף | Theres Still Tomorrow – טרום בכורה 

איטליה / 2023 / אורך: 118

מחר יום נוסף | טרום בכורה | תקשורת והומור בקולנוע האיטלקי

בימוי: פאולה קורטלזי
שחקנים: ולריו מאסטנדריאה, פאולה קורטלזי, ויניצ’יו מרקיוני, ג’ורג’ו קולאנג’לי, עמנואלה פאנלי
שפה: איטלקית, תרגום לעברית ואנגלית

כל מה שדליה רצתה אי פעם זה להיות רעיה ואם. היא חיה ברומא של סוף שנות הארבעים – עיר שנקרעת בין אופטימיות לעתיד וזיכרונות המלחמה שזה עתה הסתיימה – עם בעלה איוואנו ושלושת ילדיהם. איוואנו הוא בעל אלים וקפדן, אביו תובעני לא פחות, אבל יש לה חברה טובה לחלוק איתה רגעים של קלילות, ובנוסף, בתה הבכורה עומדת להינשא. דליה מקבלת את גורלה, את הטוב עם הרע, עד שמכתב מסתורי מגיע בדואר. “מחר יום נוסף”, שנבחר לפתוח את פסטיבל רומא, הוא סרט הביכורים של השחקנית, התסריטאית והסופרת פאולה קורטלזי. קורטלזי מגישה דרמה קומית מקורית, מפתיעה ואינטימית, שמצולמת בשחור-לבן אלגנטי, ומחזירה אותנו אל ימי הזוהר של הקולנוע האיטלקי.
טרום בכורה באדיבות בתי קולנוע לב

27 בדצמבר, יום רביעי בשעה 20:30

 

הארוחה המושלמת | The Perfect Dinner 

איטליה / 2022 / אורך: 106

בימוי: דוידה מינלה
שחקנים: סלבטורה אזפוזיטו, גרטה סקרנו, ג’יאנלוקה קלוצ’י
שפה: איטלקית, תרגום לעברית ואנגלית

קומדיה קולינרית. קרמינה הוא איש מאפיה טוב לב שמנהל מסעדה שמשמשת כמכבסה לכסף שחור. קונסואלו היא שפית השואפת לשלמות. כשהם מתחברים הם חולקים אהבה לאוכל וחלום לזכות בכוכב מישלן למסעדתם. הקשר המוזר הזה יהווה עבורם דרך לגאולה וחיים חדשים ושקטים. אך לשם כך שניהם צריכים למעול בכסף שאותו הם אמורים להלבין. מה יגיד הסנדק?
הקרנה חד פעמית

30 בדצמבר, יום שבת בשעה 19:00

 

לרוץ אלייך |  I Run To You

איטליה / 2022 / אורך: 113

בימוי: ריקרדו מילאני
שחקנים: פיירפרנצ’סקו פאבינו, מרים לאונה, ג’וליו באסה
שפה: איטלקית, תרגום לעברית ואנגלית

קומדיה רומנטית. ג’יאני רודף הנשים (פיירפרנצ’סקו פאבינו, הכוכב הלהוט של הקולנוע האיטלקי בימים אלה) משכלל את אמנות הפיתוי שלו ואפילו מוכן לזייף נכות כדי להרשים את אלססיה הסקסית. על מנת לעורר אמפתיה ורחמים הוא מגיע לדייט איתה בכיסא גלגלים . הכל משתנה כאשר הוא פוגש את קיארה, מוזיקאית עם שמחת חיים ואהבה לטניס, אף היא בכיסא גלגלים באמת. ג’יאני מגלה בתוכו רגשות שהן מעבר לרחמים.
הקרנה חד פעמית.

31 בדצמבר, יום ראשון בשעה 20:30

 

הנאשם, קום! |  Defendant, Stand Up

איטליה / 1939 / אורך: 77

 בימוי: מריו מטולי
שחקנים: ארמיניו מקאריו, לילה גוארני, ארנסטו אלמירנטה
שפה: איטלקית, תרגום לעברית

קומדיה. סיפורו של קיפריאנו דובל, מהגר איטלקי בפריז שעובד במרפאה. קיפריאנו חי לבד וחולם להיות

מוזיקאי או זמר, אך הקהל שלו בינתיים הם החתולים שגרים בדירתו. בסופו של דבר פרסומו מגיעה ממקום לא צפוי, כאשר הוא מסתבך במקרה עם גנגסטר שמפיל עליו האשמה ברצח והוא עומד למשפט מתוקשר. אחת הקומדיות האיטלקיות הקלאסיות של שנות השלושים.
הקרנה חד פעמית.

1 בינואר, יום שני בשעה 19:00

 

תודה לכם בחורים |  Thank You Guys

איטליה / 2023 / אורך: 117

בימוי: ריקרדו מילאני
שחקנים: אנטוניו אלבנזה, סוניה ברגמסקו, ג’יקומו פררה
שפה: איטלקית, תרגום לעברית ואנגלית

קומדיה חברתית המתרחשת בין כתלי הכלא. אנטוניו הוא שחקן מובטל. אחרי תקופה ארוכה בה הוא אינו מוצא עבודה, הוא מסכים לג’וב של מורה לדרמה באחד מבתי הכלא באיטליה. הוא מחליט, מסיבות שונות, להעלות עם קבוצת אסירים את “מחכים לגודו” של בקט. האם יצליחו להגיע אל ערב הבכורה בלי תקריות ותקלות?
הקרנה חד פעמית

2 בינואר, יום שלישי בשעה 20:30

 

השומר הזקן | The Old Guard 

איטליה / 1934 / אורך: 85

בימוי: אלסנדרו בלזטי
שחקנים: ג’יאנפרנקו ג’יאקטי, מינו דורו, פרנקו ברמבילה
שפה: איטלקית, תרגום לעברית

סרט זה מהווה דוגמא מובהקת לחשיבות שייחס מוסוליני לתקשורת המונים וספציפית לקולנוע. העלילה שמתרחשת אחרי מלחמת העולם הראשונה מתמקדת בעימותים בין סוציאליסטים לפשיסטים שמעוניינים למנוע שביתה בבית חולים.
הקרנה חד פעמית.

3 בינואר, יום רביעי בשעה 19:00

 

סדר הזמן |  The Order of Time

איטליה / 2023 / אורך: 113

בימוי: ליליאנה קוואני
שחקנים: אלסנדרו גסמן, קלאודיה ג’ריני, אדוארדו לאו, קסניה רפפורט
שפה: איטלקית, תרגום לעברית ואנגלית

בגיל 90 ליליאנה קבאני חזרה לביים אחרי הפסקה של שני עשורים, והפעם זו קומדיה שחורה, כראוי לאחת הבמאיות הפרובוקטיביות של הקולנוע האיטלקי. חבורת חברים נפגשים כמו בכל שנה בוילה, לחגוג יום הולדת לאליזה שהגיעה לגיל 50. השנה הם מגלים שאולי נשארו להם רק כמה שעות לחיות לפני סוף העולם. אסטרואיד בשם אנקונדה מתקדם לעבר כדור הארץ.
הקרנה חד פעמי

4 בינואר, יום חמישי בשעה 21:00

 

אני אתן מיליון | Darò un milione

איטליה / 1935 / אורך: 79

בימוי: מריו קמריני
שחקנים: ויטוריו דה סיקה, אסיה נוריס, לואיג’י אלמירנטה
שפה: איטלקית, תרגום לעברית

מחווה לויטוריו דה סיקה

התסריט הראשון שכתב צ’זרה זבטיני, שותפו של דה סיקה ליצירת סרטי הנאוריאליזם הקלאסיים הינו הקומדיה הזאת על מיליונר המאוכזב מניסיונות של חבריו ובני משפחתו לסחוט ממנו כסף. אחרי שהוא מציל חסר בית ממוות והוא בוחר להפוך לחסר בית בעצמו על מנת לפגוש בן אדם הגון שיאהב אותו לא בזכות כספו.
הקרנה חד פעמית.

5 בינואר, יום שישי בשעה 14:00

 

בוקר טוב תל אביב Good Morning Tel Aviv

איטליה/ישראל / 2023 / אורך: 91

בימוי: ג’יובאנה גליארדו
שפה: איטלקית, אנגלית, עברית, תרגום לעבריתסרט תיעודי אווירתי המצייר יממה בעיר ללא הפסקה, היא תל אביב, כפי שמצטיירת בעיניה של הבמאית האיטלקיה ג’יובאנה גליארדו. הסרט מתאר את היופי, האופטימיות והאומץ של העיר העברית הראשונה.
הקרנה חד פעמית

6 בינואר, יום שבת בשעה 19:00

 

הגבירה בלבן |  The Lady in White

איטליה / 1938 / אורך: 66

בימוי: מריו מטולי
שחקנים: אלזה מרליני, נינו בזוצי, אנריקו ויאריזיו
שפה: איטלקית, תרגום לעברית

קומדיה. עורך הדין ג’וליו ג’ואלנדי הוא בוגד סדרתי באשתו מרינה שמשלימה עם המצב. בזמן שהוא מתכנן כיבוש נוסף במהלך חופשה במלון, מרינה מתוודה באזניה של חברתה איזבלה, שנמצאת איתם בחופשה, על המצוקה שלה. המלון בו הם לנים נחשב לרדוף: בלילה רוח רפאים של אישה המכונה “הגבירה הלבנה”, משוטטת, מנשקת גברים בודדים ונעלמת…
הקרנה חד פעמית

7 בינואר, יום ראשון בשעה 19:00

 

 

 

אולי תאהב\י גם:

ספינג’ים ומטבעות שוקולד למחליקים – בהיכל הקרח בחנוכה.

איטו אבירם

פותחים את השנה במלונות אוליב ב- 49 ₪ לאדם ללילה !

איטו אבירם

איזו רשת מציעה חווית עיצוב וקולינריה חדשה ומייבאת את הפסטה ממפעל יוקרתי באיטליה?

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן