Image default
קלאסי/ג'אז

פסטיבל הג’אז הפולני- ג’אז חם בלילה גשום 

 

התרשמה וכתבה: רומי אבירם

סוף סוף חורף! חורף אמיתי, כזה שלפני שיוצאות מהבית אנו צריכות להתעטף בשלל שכבות פלוס צעיף ומטריה.

השעה הייתה תשע בערב, בעשר וחצי עמד להתחיל מופע הג’אז הסוגר של פסטיבל הג’אז הפולני, וחברתי נעמי ( או בצורה המדויקת “נעמימי” ) ואני יצאנו לדרכינו מאזור השרון הרטוב למתחם התחנה ביפו, הרטובה גם כן.

שתינו מאוד אוהבות מוזיקה וכשמדובר בהופעה חיה אנחנו בכלל משתגעות וכשזה מוזיקת ג’אז אנחנו ברקיע השביעי. אז ערב בילוי שכזה הוא הממתק האולטימטיבי בשבילנו.

בכניסה למועדון “טרמינל 4”, אחרי שבדקו לנו בקפידה את התו הירוק, בפינת דלפק היו מונחים מגנטים מהסוג של “הפולניה” שקשורים לג’אז ולמוזיקה. מיד ההקשר המעט משונה בין ג’אז לפולין הורגש.

האולם היה מלא. בעיקר באנשים סביבות גיל החמישים, שישים. אני ונעמימי היינו חריגות בנוף. מדי פעם ביצבצו ראשים של קהל צעיר, כזה שרואים בבירור שחי ונושם ג’אז.

הייתה תחושה ביתית, כזאת שמרגישים כשכמה אנשים חולקים את אותה האהבה ומעריכים אחד את השניה על כך.

חברי להקת STAV עלו על הבמה בחיוכים ובבגדים צבעוניים (הלהקה קרויה על שמה של סתיו אחאי הפסנתרנית הפנומנאלית!)  וביצעו שירים במופע המוקדש למלחין הפסקולים הפולני, קשישטוף קומדה, שהלחין את כל סרטיו של רומן פולנסקי.

על הבמה בנוסף לפסנתר היו גם תופים, גיטרה, קונטרבס, קלרינט וסקסופון. הם ביצעו כמה שירים מקוריים נהדרים וכמה שירים של קומודה. כשהתחילה המוסיקה, נשכח הגשם והקור והקסם החל לפעול: הנגנים התפוצצו על הבמה, הקהל היה איתם בכל צליל וצליל בנדנוד ראש, תיפוף של מקצב קשה לפיצוח על הברכיים ומדי פעם נשמע גם זמזום מאולתר מפיות משולהבים.

הפעם, מזג האוויר בהחלט הוסיף מימד קצת אחר בלהקשיב למוזיקה, במיוחד מלאת חיים כמו ג’אז, כשבחוץ הרוח גועשת והעלים המתופפים מנסים להצטרף לאלתורים שבוקעים מבפנים.

הלהקה הייתה באמת מעולה ומיוחדת והקהל אשר כנאמר מראש, חלק את אותה אהבה עם הלהקה, הוסיף תיבול מעניין משלו למרקחת הכשפים שהתבשלה בסיר האהבה המשותפת לג’אז שם, באולם. ולא היה מתאים יותר מלחלק, בסוף ההופעה, צ’ייסרים, שסמנו גם את סיום הפסטיבל.

קהל הצופים הפעיל מנה רבים שצלילי הג’אז הדליקו אותם, והם גילו מיד את הדיסונאנס בין הקור בחוץ לחום בפנים והעדיפו להאריך את שהותם מתחת לגג האולם האינטימי לעוד כמה רגעים לפני שיאלצו באמת לסיים את הלילה הזה. בינתיים יצאו הנגנים יצאו אל האולם וזכו למחמאות וחיבוקים מהצופים הנלהבים.

כשהכל הסתיים, מצאנו את עצמנו, נעמימי ואני, מהלכות ברחובות הרטובים עד שהגענו לחניה, ועוד זכינו לחוות את הבלבול הרגיל שנוצר בגלל ההוראות המסובכות המתבקשות בעת התשלום עבור החנייה במקומות מסוג זה. מיד אחר כך נכנסו לאוטו הקר, ויצאנו לדרך צפונה, לא לפני שהצלחנו למצוא בספוטיפיי את הפלייליסט של STAV, כשאנו מנסות לשמר את ניחוח הג’אז הפולני עד כמה שאפשר.

**

ומה בעצם היה בערב הנעילה של פסטיבל הג’אז?

אומני ג’אז פולניים מעולים (פולין היא אחת ממעצמות הג’אז באירופה), ואומני ג’אז ישראלים מעולים לא פחות, מופיעים יחד על במת מועדון טרמינל 4, ומעל המסך הענק במועדון – בשידורים ממועדון יסמין בוורשה. הפסטיבל הוא יחיד מסוגו, ומתקיים ביוזמתה של “קהילת הג’אז החברתית”.

הערב ומחר מנגנים, במסגרת הפסטיבל “מרתון מאלתרים שופן”, 5  הרכבים שונים שמבצעים עיבודים משלהם ליצירות של של פרדריך שופן. זאת, בשלוש הופעות בימים חמישי ושישי, 18-19 בנובמבר:

  • דניאל זמיר, מהאומנים החשובים בישראל, ייקח את שופן למחוזות הג’אז היהודי שלו;
  • גדי שטרן ודויד מיכאלי  2/3 מלהקת  SHALOSH המופלאה, החלילן מתן קליין והפרקשניסט בן אילון מוכיחים כי ניתן להאזין לשופן גם במקצבים ובצבעים של ריו דה ז’אנרו.  
  • אנסמבל גלעד אפרת, יחבר את שופן למוזיקה של ארץ ישראל הישנה והטובה
  • נגן הקאנון אריאל קאסיס ונגן כלי המיתר גלעד וייס יקחו את שופן לאיסטנבול ולדמשק
  • הפסנתרנית והמלחינה נופר פיי,  תחבר בין המוזיקה של שופן למוזיקה החלומית-קולנועית שלה ליצירה שלמה הנדמית כאילו נכתבת מתוך חלום.

מופע הנעילה של הפסטיבל, מחר ב- 22:30 בטרמינל 4, הוא מופע כפול, הכולל עיבודי ג’אז מיוחדים למוסיקה של קומדה בביצוע להקת ” STAV”. הוא כולל שידור ממועדון “יסמין” בוורשה, שיוקרן על מסך ענק. הלהקה תבצע עיבודים מיוחדים לגדול מלחיני הפסקולים ואבי הג’אז המודרני הפולני קז’ישטוף קומדה במלאת 90 להולדתו

המלודיות הצבעוניות וההרמוניות העשירות של סתיו ישתלבו במוזיקה הסינמטית הצבעונית והמרתקת של אחד מגדולי מלחיני פסקולי הסרטים במאה ה-20 קז’ישטוף קומדה, שהיה שותפו של הבמאי רומן פולנסקי לכמה מיצירות המופת הקולנועיות של המאה ה-20 (תינוקה של רוזמרי, סכין במים, ללא מוצא ועוד).

בנוסף יתקיים מופע של שביעיית Jazz Forum Talents  שנולדה בשנת 2019 במקרה: כל אחד מהשבעה נבחר ע”י מגזין הג’אז החשוב Jazz Forum  כ”אומן השנה” לשנת 2019 בכלי הנגינה שלו. בפסטיבל שצ’צ’ין החשוב, מיהרו והרכיבו משבעת אומני השנה הרכב חד פעמי לפתוח את הפסטיבל. הכימיה והקונצרט היו כה מוצלחים, עד שהשבעה החליטו להמשיך ולהופיע ולהקליט יחד.

ה- Jazz Forum Talents  מככבים מאז שוך הקורונה על במות חשובות בפולין וברחבי אירופה.

אולי תאהב\י גם:

הקהל הצעיר מפתיע ב”ג’אז חם” – מופע בוקר לכל המשפחה במחווה לדיזי גילספי

איטו אבירם

הפגנה מול משרדי התאגיד: מחזירים את “”FM 88 למאזינים!

איטו אבירם

“מנגינת החליל – ביצוע קלאסי מענג לשירים ישראלים

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן