Image default
לילדים

ההצגה “מעלה קרחות” – הילדים ייהנו… וגם ההורים

מאת: צוות התרשמות

שורה תחתונה: ביקורת זו נכתבה לגרסת ההצגה שהוצגה בשנת 2014 עליה המלצנו בחום. זו היתה ההצגה תוססת, מצחיקה ומאתגרת מבחינת שפה. ילדים בני פחות משש שנים יתקשו ליהנות.מעלה קרחות

הנה קישור לביקורת עדכנית על גרסת ההצגה מקיץ 2023 במסגרת תיאטרון אורנה פורת. 

העלילה איננה כה פשוטה. איני בטוח כי ילדים בני חמש יכולים להבין את מלוא הניואנסים הגודשים את הטקסט השנון והמחורז של אפריים סידון. אבל נראה היה, באולם החדש של מוזיאון תל אביב בפסטיבל המוצלח להצגות ילדים  ע”ש ירון ירושלמי, אשר מתקיים בסוכות במוזיאון תל אביב, כי הילדים היו מלאי התלהבות מהצבעוניות התפאורתית, ממראה כל כך הרבה שחקנים שהקרחת מגחכת אותם כפי שצריך ומהמוסיקה הקליטה, וניתן לאתגר אותם גם מהבחינה האינטלקטואלית.

מעלה קרחות הוא מחזה מוסיקלי עם הרבה ריקודים והומור, והוא מצליח לרתק ולבדר אלפים רבים של ילדים בכל השנים שחלפו מאז נכתב. בעירם של אנשים קרחים מתחרים שניים על המשרה הרמה של ראש עיר. התחרות כוללת מבחנים שונים שכולם מהללים וקושרים כתרים לקרקפת מחוסרת השיער, שהיא סימן ההיכר היחיד המבדל את תושבי העיר מערים אחרות. זהו גם רגע השיא בהצגה. נראה כי מכאן העלילה מתחילה לעייף מעט את הצופים הצעירים. כי הנה, לראש העיר הנבחר, אויה, צומחת שערה במרכז הפדחת. זו מתעקשת להמשיך ולצמוח גם כשגוזרים אותה וחותכים אותה שוב ושוב.

בעולמם של הקרחים זוהי עילה מספיק טובה כדי להחליף ראש עיר, לגרש את ראש העיר המכהן ולהפיץ עליו שמועות איומות. אלא שבתו הנאה של ראש העיר המודח מאוהבת בבנו שלח ראש העיר המיועד, ושניהם מצליחים לשנות את רוע הגזרה. הוסיפו לכך “פולניה” מרושעת בדמות אשתו של ראש העיר, וכמה דמויות גרוטסקיות נוספות, וקיבלתם במה גדושה בסיבות טובות לחייך.

אני, אם יורשה לי, לא יכולתי להתיק את עיני מהשחקנית ששחקה בתפקיד בתו של ראש העיר. מעבר ליופייה, היה בה שילוב מקסים של עליצות טבעית, יכולת ריקוד גבוהה ואהבת במה אמיתית. וכך, ההנאה שלה, הבולטת לעין, להופיע בפני קהל, הסבה גם לי, הצופה הפשוט, הנאה מרובה.

שורה תחתונה: חגיגה בטוחה לילדים בגילאי בית ספר יסודי ולהוריהם.

ועוד מילה: הפסטיבל בסוכות נערך ע”י תיאטרון אורנה פורת, והאולם החדש שבמוזיאון תל אביב אינו אידאלי לצופים צעירים, מכיוון שהפרשי הגובה בין השורות אינו מספיק. עם זאת, ניתן לראות היטב את הבמה מרוב הכיסאות באולם.

מעלה הקרחות

מחזה: אפרים סידון

בימוי: ציפי פינס

שחקנים: יניב לוי/ערן איווניר, הילה סורג’ון, שמרית ששון, יונתן פז-בוגנים / שחר ישי,

צביקי לוין/יואב בר-לב, גיא מסיקה/גיא סלמן, אופיר וייל / מתן זרחיה, טל ירימי, נועה פרטו

מוסיקה: מירון מינסטר כוריאוגרפיה: איריס לנה תפאורה: כנרת קיש תלבושות: דנה צרפתי תאורה: זיו וולושין קרחות ואביזרים: עינת שלזינגר ונרקיס מגנזי אלבה

 

משך ההצגה: 60 דקות גילאים: 12-5

אולי תאהב\י גם:

פארק הקרח באילת – אטרקציה להורים וכיף לילדים

איטו אבירם

“אירועי שנת הקהל” – פעילות קיץ מרעננת לכל המשפחה ברובע היהודי בירושלים

איטו אבירם

מוזיאון המדע בירושלים – מעניין ומומלץ * ועכשיו: למי יש אופניים משומשים?

איטו אבירם

תגובה אחת

פנינה בנקהלטר אוגוסט 24, 2023 at 5:41 pm

חבל מאד ששינו את תוכן הסיפור המקורי. למה היה צריך להוסיף גם “רומן רומנטי” להצגה? !!!! בסיפור המקורי הנפלא יש הרבה ערכים שלא באו לבטוי בהצגה. האם אפרים סידון הסכים לשנויים? חבל מאד ומאכזב.

פנינה ב.
pninabank@walla.co.il

השב

הגב לפוסט

דילוג לתוכן