Image default
מה חדש

בית הספר לאמנות מוסררה מציג: פסטיבל מוסררה “מיקס 15”

תמונות אווירה מוסררה מיקס - קרדיט ביהס מוסררה  (2)

פסטיבל מוסררה מיקס הוא אירוע בינלאומי רב-תחומי, המתקיים בשכונת התפר מוסררה בירושלים זו השנה ה-15 ביוזמתו ובהפקתו של בית הספר לאמנות מוסררה על שם נגר. הפסטיבל משמש מוקד להתרחשויות אמנותיות וחברתיות, המגלמות את ההוויה התרבותית והפוליטית של ירושלים בפרט, ושל ישראל בכלל, תוך כדי התכתבות עם רעיון מרכזי אחד. נושא הפסטיבל ה-15 הוא “קיומנות”.

אמצע העשור השני של המאה העשרים ואחת הוא זמן טוב לבדוק: האם באמת השתנינו? האם הסביבה שלנו השתנתה? איזה עולם אנחנו חיים? לאן אנחנו מתקדמים? איך נראה בעוד מאה שנה? אנו חיים בתקופה של חוסר יציבות עולמית שמתורגמת לחרדה הזורמת אל תוך נימי הקיום שלנו.  מלחמות, אסונות ומשברים כלכליים מתורגמים לדימויים מאיימים שצובעים את ההוויה בגוונים עכורים האוטמים את היכולת להסתכל אל העתיד נכוחה .

פסטיבל מוסררה מיקס מציע להסתכל על העולם דרך המושג – “קיומנות”. הסובייקטיביות האנושית, או מה שאנו מכנים קיום, כרוך בתהליך מתמיד אשר מקרין את עצמו לעולם ואל העתיד. תודעה אנושית היא לא עולם פנימי של מחשבות ודימויים אלא תהליך המקרין החוצה, או מה שמכונה  ek-sistence.

קבוצות אמנים מוצאות דרכים להפיכת המרחב האורבני לידידותי יותר, למקום שבו לתושבים יש יכולת לשנות ולהשפיע על הנראות של סביבתם ועל יחסי האנוש בתוך הקהילה. קיומנות היא פעולה עקבית שבה הדינמיקה של השינוי והשינויים עצמם מולידים התחלפות של פעולות ויצירת רצף, כמו תאים חיים שמתמיינים, מתחלפים ומתחדשים.בפסטיבל אנו מציגים אמנות המתרחשת במרחב הפיסי ומתממשת במרחב סימבולי ונפשי, כהלך רוח עמוק, חקרני וניסיוני המוצא את ביטויו הן בחללי התצוגה המסורתיים, אך גם במרחב הציבורי.

בתערוכה יוצגו עבודות המתייחסות  אל הסביבה הקרובה, שכונות מגורים, אורבניות, גלובליזציה לצד עבודות המציעות מבט פנימה, אל הגוף, אל הפיזיות, הרגש והקיום האנושי הבסיסי. היצירות נגלות ומשתנות בתודעת הצופה תוך דיאלוג ומפגש עם היוצרים שנוכחים לצד העבודות ומתקשרים אותן לסובבים.

נושא הסאונד-ארט מקבל מקום מרכזי בלימודי המוסיקה במוסררה, ובהתאם לכך גם בפסטיבל: אורח מחו”ל, איליי קסלר (Eli Keszler), מתופף יהודי ניו-יורקי בונה מיצב סאונד ומופיע בתוכו; יאן לז’ה (Yann Leguay  ), אמן סאונד צרפתי שיקים מיצב סאונד ההופך את תדרי החשמל בחדר לקולות וצלילים; צמד הסטודנטים פוטוסוניק אשר בנה סינטיסייזר יחודי ההופך קרני אור לסאונד, וכמובן גם הופעותיהם של אמני הסאונד אורי קצנשטיין ודניאל דוידובסקי.

האמנים הברלינאים מלטה שטיינר וולפגנג ספאן ( malte Steiner and Wolfgang Spahn) בוחנים את הפוטנציאל האמנותי של מערכות קוד פתוח. במוסררה מיקס יציגו האמנים מיצג אינטראקטיבי בשיתוף הקהל, המבוסס על מחשבי הRaspberry Pi  ומיצב רב-ערוצי שיוצג במשך שלושת ימי הפסטיבל.

הקבוצה הבינלאומית BeAnotherLab  תציג את הפרויקט המתוקשר ” The Machine to be another”. זהו פרויקט המבוסס על  קוד פתוח וחוקר יחסי זהות ואמפתיה, זוהי מתודולוגיה שפותחה על בסיס של ניסויים בהארכת גוף וירטואלית על-ידי שימוש במשקפי אוקולוס. “המכונה” מציעה למשתמשים את האפשרות של אינטראקציה עם פיסה מתוך סיפור חייו של אדם אחר על ידי ראיית עצמם בגוף של אותו אדם והקשבה למחשבותיו בתוך הראש שלהם.

סדרת המיצגים ExDress היא פרי חיבור אמנותי ואישי בין שתי אמניות ,עדי לירז וסאניה קולנוביץ’ (Adi Liraz and Sanija Kulenovic) החיות כמהגרות בברלין, האחת, ישראלית-יהודיה והשניה בוסנית-מוסלמית. האמנית מנציחות זכרונות אישיים וקולקטיביים, הן מתחברות זו אל זו דרך שתי שמלות עשויות צמר (אותן הן סורגות בשלבי ההכנה למיצג) שמשתנות ונפרמות במהלך המיצג.

סוניה באומל (Sonja Bäumel) היא אורחת המחלקה לניו-מדיה מאוסטריה. מיצב הוידיאו שהיא תציג הוא תוצר של מעקב בן 8 ימים אחר שש צלחות פטרי ששני נבדקים השאירו בהן את טביעות ידיהם. בכל צמד של צלחות הטביעות הושארו לאחר סוג אחר של פעילות: ספורט, סקס, לאחר מקלחת.

הפסטיבל משמש ביטוי לתפישה של בית הספר. תפישה המאמינה בתפקיד המשמעותי של תהליך יצירה המפנה מבט אל החברה ואל הזהויות המרכיבות אותה ובכוח שיש לפסטיבל כחלק מהתהליך החינוכי של הסטודנטים הלומדים בבית הספר, וכחלק מתפישה זו, הפסטיבל השנה מארח כמות גדולה מאד של בוגרי המגמה למוזיקה. בית הספר לאמנות מוסררה ע”ש נגר מזמין את הקהל הרחב להשתתף באירועים המתקיימים במהלך ימי הפסטיבל, לחוות את השכונה, לשוטט בין סמטאותיה, להתארח בחצרות הפנימיות של בתיה, לפגוש את תושביה וליהנות ממיטב היצירה הרב-תחומית הנוצרת עכשיו בישראל ובעולם .

רחוב הע”ח 9 , רחוב שבטי ישראל 22 (בית קנדה), בחצרות הבתים ובמרחבים הציבוריים כניסה חופשית לאירועי אמנות ומוסיקה | הכניסה למופע הפתיחה של “לא כוחות” בתשלום. כל ההופעות בתוך מתחמי הגלריה בחיבור רב-תחומי מיוחד.

בין האמנים:  “לא כוחות” – גלעד כהנא (ג’ירפות) ותמיר מוסקט (בלקן ביט בוקס) מארחים את שרון אייל (בת שבע), תומר יוסף (בלקן ביט בוקס) ושלישיית  A-WAבמופע חד פעמי שנערך במיוחד לפסטיבל בשילוב אמצעי ניו מדיה יוצאי דופן מיוחדים למופע | איליי קסלר | יאן לז’ה | אורי קצנשטיין | דניאל דוידובסקי | סוניה באומל | עדי לירז וסאניה קולנוביץ’

וידאו של רונן שהרבני בליווי מוסיקלי של אבי בללי וגליה חי | ערן צור במופע סולו | לונא אבו נסאר

נערות ריינס | מוסיקה נובה | ניקו טין

כרטיסים למופע הפתיחה  – 60 ש”ח, ניתן לרכוש במקום

פרטים נוספים: http://www.musraramixfest.org.il

אולי תאהב\י גם:

קיץ של “יום הולדת” לילדים במוזיאון ישראל

איטו אבירם

מוזיאון ישראל בירושלים מציג: “פיקאסו: מחוץ לקווים”

איטו אבירם

פברואר של שרב – הענבים בגולן דווקא נהנים

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן