Image default
אטרקציות ופעילויות צפון מסעדות מסעדות צפון

אירוח דרוזי והפתעות אצל נאיף שחאדה מירכא

מאת: איטו אבירם naif taste

 

כמה רחוק שווה לנסוע כדי להתנסות באירוח דרוזי אותנטי?

אנחנו פנינו בכביש אחיהוד-כברי אל העיירה ירכא כשפנינו אל רום הגבעות ששם משתרעות השכונות המזרחיות של היישוב הגלילי הגדול. חלפנו על פני מי-יודע-כמה ככרות, והמשכנו בעקבות ההדרכה המדויקת שקיבלנו עד ש… עד ששליחו המיוחד של מארחנו פגש אותנו במכוניתו ולקח אותנו הלאה בין סמטאות צרות ובמורדות תלולים אל ביתו רחב הידיים של האיש שדומה כי עושה הכל במו ידיו – נאיף שחאדה.

נאיף הוא אדם של אלף מלאכות, ובראש וראשונה הוא דרוזי גאה. חוץ מלהציג היטב את המסורת הדרוזית על היבטיה השונים, ידו בכל: היצירתיות שלו מתבטאת במלאכות היד השונות שבהן הוא עוסק. למשל – כתיבת מילים על גרגרי אורז, חריטה על ירקות, ציור בחול צבעוני ועוד כהנה וכהנה. בנוסף מפעיל נאיף את אשתו שותפתו ואת ילדיו – גדולים כקטנים, ומכין לאורחיו ארוחה דרוזית מלכותית, לא פחות. אותה הוא פורש על שולחן רחב, מתחת לגג עלי גפן מצל, מול נוף הררי, מנומר בבתים מרוחקים, וברקע הים התיכון מחזיר את קרני השמש השוקעת.

 

את כל זאת חווינו גם אנו בלב העיירה הדרוזית הגלילית ירכא. אחרי שהגענו הוזמנו לשבת בחצר הפתוחה אל נוף ההרים והים. קודם לכן התפעלנו מהשטח הגדול עליו בנוי הבית. יש שם, למשל, מגרש מרוצף ענק ובלבו מתקני משחק לילדים. בקצה גינת הנוי ישנם מפלי מים מפכים, ופנסים חבויים מתיזים עליהם כתמי אור צבעוני. סביבנו התרוצצו כל בני משפחת שחאדה, נושאים בידיהם טסים גדושי סלטים, ירקות ממולאים, תבשילי בשר ומאכלים דרוזיים מסורתיים.

ריחה של קדירה גדולה שבה התבשל בשר זה שעות אחדות, עלה מפינת החצר. עוד ריחות הצלי מדגדגים את נחירנו, זיהינו את בנות המשפחה האחרות שהיו עסוקות בהכנת מנות אחרות של הסעודה, שאותה מציע נאיף לאורחיו כחלק מהבילוי בביתו. החום והלבביות של המארח חברו אל הנופים המתגלים מחצר ביתו, נופי הגליל המערבי הנמתחים עד לים, ואנחנו הצטערנו בליבנו על שאיננו עושים די כדי להכיר וליהנות יותר ממתנת האירוח הנפלאה הזאת המוצעת לנו על ידי אחינו למדינה, אנשים נפלאים שפותחים את לבם ואת בתיהם בפנינו בלא תנאי.

 

ביקור בגן ביתו של נאיף הוא חגיגה מיוחדת לילדים. האיש הוא תיבת נפלאות מהלכת על שניים והוא מציע לילדים ולהוריהם סדנאות בנושאים שונים ומהנים. יש סדנה לציור בחול צבעוני בתוך בקבוקים, ויש סדנה להדבקת חול צבעוני על דפי נייר. יש סדנה ליצירת בועות ענק מסבון ויש סדנה לגילוף פירות וירקות. יש סדנה למחזור ויש סדנה, שאותה מעבירה יסמין, אשתו של נאיף, על אוכל בריאות דרוזי. אם יש לכם אירוע נאיף ישמח להגיע עם צוות להטוטנים, הולכים על קביים, מתופפים ופסלים חיים.

חוויה בפני עצמה הוא הסיור שנאיף עורך בתוך חדרי ביתו הגדול. החדרים גדושים ברהיטי עץ כבדים, בציורים רבים ובכלי עבודה ונשק, וכמובן שלאיש יש הסבר לא רק לכל כלי וחפץ, אלא גם לקשר שלו אל ההיסטוריה המשפחתית ההולכת אחורה מאות רבות של שנים. אגב, הרגע האהוב במיוחד על האורחים המופתעים, הוא הרגע שבו נאיף מחליף את בגדיו לבגדים דרוזים אותנטיים ומתיישב על כס מלכות הנמצא בסלון ביתו.

בימים אלה התחיל נאיף לקדם סדנא חדשה ומיוחדת במינה “ציור על מים”. מדובר בשיטה ייחודית שאליה הגיע נאיף אחרי ניסיונות ואימונים רבים, שבה הוא לא רק מצייר בצבעים על מים, אלא מעתיק את הציור שנוצר אל דפי נייר.

נאיף שחאדה – אירוח דרוזי מכל הלב – כפר ירכא. טלפון: 052-5116228 04-9968543

אולי תאהב\י גם:

אגם מונפורט – קמפינג ואטרקציות בגליל המערבי

איטו אבירם

מסעדת פרנג’ליקו מוריה שבחיפה – לא רק סושי

איטו אבירם

מסעדת קופינאס בשרון – הפסקת אוכל בסגנון יווני-אירופאי

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן