Image default
אטרקציות ופעילויות צפון

אגמון החולה באביב: אטרקציה משפחתית ופעילות בחינם בחיק הטבע בצפון

 

מאת: צוות התרשמות

כדי לתאר את אגמון החולה יש לי צורך להשתמש במילה שנהפכה כבר לקלישאה – קסום. כן, זהו מקום קסום באצבע הגליל. הנה, אמרתי. עזבו לרגע את ריבוא העופות. עזבו את היונקים, הצפרדעים שנכחדו ושבו ואת שאר בעלי החיים. גם אם לא היה באגמון החולה בעל חיים אחד לרפואה הוא עדיין היה פנינה של יופי רוגע.

היכן שהמרחבים נושקים להרים, היכן שבריכות המים ופיתולי הנחלים מלחכים את האחו שאינו נגמר, היכן שאין בנראה גדרות או חומות שנועדו לתחם את האגמון מהשדות שמקיפים אותו – שם נוצרת הסינתזה המופלאה של ירוק וכחול, מראה שכל כך זר לנו, הישראלים, מראה שנוסך בכל אחד מאיתנו תשוקה אל מראות שכאלה, רחוקים יותר, שהם הטבע עצמו ולא שמורות שהאדם תיחם לעצמו כדי שלא הכל ייהרס בשם בניין הארץ.

פארק התיירות אגמון החולה נמצא בלבו של עמק החולה, ונחשב לאחד מאתרי הצפרות החשובים בעולם. עוברים דרך האגמון, בסתיו ובאביב, מיליוני עופות נודדים. אלפים רבים מהם נשארים לקנן בו לאורך כל השנה. גם כאלה שלא קיננו בו בעבר. הגענו אליו בסתם יום של חול, ולכן גם כמעט ולא נראו בו מבקרים. היתה לנו תחושה שאנו כאן לבד. על השבילים הארוכים המקיפים את גופי המים הגדולים, המתוחמים בתעלות שבהם מרצדת אדווה קלילה על פני המים, כזו המעוררת תשוקה לטבול את הגוף, או לפחות לשכשך את הרגליים.

לכן גם מאד הופתענו לשמוע ממנהלי הפארק כי בעת שאנו נמצאנו בפארק היו בו עוד 400 מבקרים אחרים, שאותם כמעט ולא הרגשנו. זהו, ככל הנראה, כוחו של המסלול המעגלי ,שאורכו כ- 8 וחצי קילומטרים. ניתן לשכור במקום עם אופני הרים, אופניים משפחתיים שעליהם מתיישבת משפחה שלמה, ואפשר גם להביא (בימי חול בלבד) אופניים מהבית.

עם ובלי משקפת - אתם, המרחבים, ההרים והציפורים. צילום: איטו אבירם

אנחנו הלכנו על ה”קלאסה”. רכב גולף חשמלי ומפנק, קל לניווט ולנהיגה שהפך את הסיור באגמון לחוויה אפילו יותר נהדרת. דווקא הקפדנו ללכת, בכל פעם שירדנו מהרכב ועשינו זאת די הרבה, בכל התחנות הרבות שיש לאורך המסלול, בין שבילי האגמון, בין הבוסתנים ולצד תעלות המים. עצרנו גם באחת מחורשות הפיקניק לסעודה קלה על מרבד העשב וגם במצפורים שהיו מאוישים במדריכים מלאי נכונות ומצוידים בטלסקופים.

היינו לא מעט פעמים גם בשמורת החולה, הדרומית לאגמון והוותיקה ממנו. אולם מראה המישור השטוח הזרוע בגופי מים ומשתרע, כאילו, מרמת הגולן ועד רמת נפתלי, הוא מראה ייחודי לאגמון, ולנו לפחות העניק אושר משונה, שהתחשק לנו לצעוק אל השמיים ולקפוץ באוויר, אולי נצליח להתרומם, אם כי בכבדות, ממש כמו העגורים.

בכניסה לאתר יש מרכז מבקרים הכולל קפיטריה, חנות מזכרות, שירותים, דוכני מזון. כאן ניתן לשכור משקפת עם מדריך כיס ציפורים, ומדריך אלקטרוני “איזיגייד”, לקבלת הסברים בתחנות השונות לאורך המסלול.

באגמון מתקיימים סיורים מיוחדים: ניתן להצטרף לסיור מודרך בעגלת המסתור הרתומה לטרקטור וכך להגיע עד לעומק שטחי האגמון כדי להיות קרובים במיוחד אל להקות העגורים וציפורים נוספות (בעונה).

סיור אחר נקרא: מתעוררים עם ציפורים – חוויה בלתי נשכחת של זריחה באגמון החולה, עם הטבע המתעורר ליום חדש של פעילות. הסיור כולל הליכה רגלית קצרה, קפה ועוגה.

“חכמים בלילה”: סיור אל חיי הלילה של אגמון החולה, הצצה אל חייהם של חתולי הביצות, מעקב אחר תנשמות וטורפי לילה, תצפית על עטלפי פירות. הסיור כולל הליכה רגלית קצרה, תצפית כוכבים, קומזיץ וכיבוד קל. מומלץ בעונה החמה.

אגמון החולה: טלפון – 046817137 פקס: 046817025 מייל: agamon@actcom.co.il

 

שעות פעילות האתר:

א’-ה’ כניסה 09:00 – 16:00 שהייה באתר עד 17:00

שישי, שבת וחגים כניסה 06:30 – 16:00 שהייה באתר עד 17:00

שעות פעילות האתר בחנוכה: 21-28/12/11

כניסה 06:30 – 16:00 שהייה באתר עד 17:00

במהלך כל חג לא תתאפשר כניסת אופניים פרטיים לאתר !

 

אולי תאהב\י גם:

חופשה בגלבוע – טיול, לינה, אוכל וכיף בין פרחים, גבינות, דגים ומים

איטו אבירם

על הר מירון, בשלג, באוהל…

איטו אבירם

אטרקציות ופעילויות למשפחה בפסח 2022 עם ילדים בצפון

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן