Image default
סרטים תרבות ובידור

סרטים טובים לחורף: “טרומן – חברים עד הסוף” ו”מנצ’סטר ליד הים”

"טרומן - חברים עד הסוף" הסוף ידוע, וההנאה מובטחת.
“טרומן – חברים עד הסוף” הסוף ידוע, וההנאה מובטחת.

בימים האחרונים קר בחוץ, ואני מחפש סרטים שמחממים את הלב ולבסוף מוצא את עצמי צופה בשני סרטים קטנים ונוגים שאמנם מחממים את הלב ומרגשים אותו, אבל גם גורמים לי לכוויות קטנות של צער.

החדש שבין השניים הוא “טרומן – חברים עד הסוף”. סימפוניה לשני חברים ולכלב. הסרט הזה מתחיל ומסתיים בשדה התעופה, ועיקרו – פגישה מחודשת של שני חברים טובים, שמיטב שנותיהם מאחוריהם, והם שבים ונפגשים בגלל מחלתו הסופנית של הראשון שביניהם, זה שהוא גם הבעלים של כלב ענק בשם טרומן.

רחובותיה של מדריד נדמים בסרט, לא אחת, לרחובות הערים היותר ותיקות בישראל, והנוף האורבני הזה, על בתי הקפה הקטנים, ה”ספייס” שהבריות נותנות זו לזו ותרבות הבילוי נוסכים בי, בחשכת האולם, תחושה של פמיליאריות, המעורבת בגעגוע אל משהו שאיננו בדיוק אותו הדבר, כי בכל זאת יש הבדל בין תל אביב למדריד.

כיף לשלב יד בידו של הבמאי ולתת לו להוליך אותך במעלה העלילה שהיא פשוטה וצפויה, ובכל זאת מענגת. הסוף הרי ידוע – גיבור הסרט לא ייתן לסרטן לקחת אותו, והוא יקדים “תרופה” למכה וייקח את חייו במו ידיו. אבל עד שזה יקרה אנחנו נהנה מגחמותיו, נחבור אליו אל במת התיאטרון שם הוא מופיע בתפקיד ראשי, נציץ אל מעשה אהבה קצר ומענג שאחותו הדואגת מגלה את עצמה עושה עם חברו הטוב, שגם הוא מופתע ממה שקורה ונתענג על כל רגע שחולף בסרט.

כיף לראות עוד סרט אירופאי שבו הגיבורים נראים כמוני וכמוך ואינם גדולים מהחיים, וגם אין שום “קפטין אמריקאי” או גיבור-על שקם והופך את הדברים על פיהם, בסגנון האמריקאי. אנחנו מעדיפים את הסוף הלא טוב, האירופאי.

הסרט נחשב לסרט המעוטר ביותר בספרד בשנת 2016. הוא זוכה חמישה פרסי גויה (האוסקר הספרדי): לסרט, לבמאי, לתסריט, לשחקן הראשי ולשחקן המשנה, זוכה ארבעה פרסי גאודי – פרס לקולנוע קטלני – פרס לסרט קטלני דובר ספרדית, לבמאי, לתסריט לשחקן ראשי ולשחקן ולשחקנית בתפקידי משנה, זוכה שני פרסי פרוֹז לשחקן הראשי ולתסריט ובעוד לא מעט פרסים אחרים.

מאד נהנינו לצפות בסרט באולם הקולנוע הישן “כוכב” ברמת השרון. אמנם אין שיפוע בין השורות, אבל יחפה על כך מראהו הנושן של הקולנוע, ריח הקפה בלובי והאווירה האינטימית והמכילה שאופפת את המקום האמיתי הזה.

טרומן – חברים עד הסוף

בימוי: ססק גאי Cesc Gay

שחקנים

חוליאן : ריקרדו דרין  Ricardo Darín

תומאס: חוויאר קאמרה  Javier Cámara

פאולה: דולורס פונזי  Dolores Fonzi

טרומן: טרוילו  Troilo

ניקו: אוריאול פלה  Oriol Pla

מוניקה: סילוויה אבסקל  Silvia Abascal

**

מנצ’סטר ליד הים

 

חושבים שקר לכם?חכו עד שתראו את “מנצ’סטר ליד הים”, כדי לגלות מהו קור אמיתי. זהו אחד מאותם סרטים המוכיחים לעיתים רחוקות מדי, כי גם סרט אמריקאי יכול להיות טוב, אמיתי וקורע לב, ולא סתם פנטסטי וגדול מהחיים. השחקנים הראשיים בסרט זה – קייסי אפלק, מישל ויליאמס וקייל צ’נדלר משחקים כל כך טוב, עד שבטעות ניתן לסבור שמדובר בסרט בריטי, ולא רק בגלל השם, המטעה.

הבמאי קנת לונרגן מספר בסרט את סיפורם של שני האחים למשפחת צ’נדלר – משפחה ממעמד הפועלים האמריקאי המתגוררת במסצ’וסטס. לאחר שהאח הבכור למשפחה ג’ו נפטר בפתאומיות, הופך לי, האח הצעיר, לאפוטרופוס של פטריק – בנו היתום של ג’ו. האחריות החדשה מאלצת  את לי להתמודד מחדש עם עברו הטרגי ועם הטראומה שגרמה לו להיפרד מאשתו, רנדי.

הסרט ארוך, עדין ונוגה, ובמהלכו מתבררת טרגדיה נוראית, שהפכה את גיבור הסרט לטיפוס המלנכולי, הנעול והאנטי חברתי שאותו הוא מגלם. הסרט אמין, מביט בחיים במבט קשוח, ושולח את גיבוריו ועמם גם אותנו, הצופים, הלאה, אל חיינו שלנו, כדי להאמין בטוב, להיות אופטימי גם כשאין סיבה, כי אחרת – מה הטעם?!

לא נהנינו לצפות בסרט ב”סינמה סיטי” בצומת גלילות. סבך הפרוזדורים המוליך אל אולמי ההקרנות משדרים קלאוסטרופוביה. המסך הקטן באולם, אינסוף הפרסומות, ואיכות הצפייה פגמו קשות בהנאה.

“מנצ’סטר ליד הים”

ארה”ב. 2016.

135 דקות. דובר אנגלית, מתורגם לעברית.

מופץ ע”י סרטי יונייטד קינג.

לצפייה בטריילר:
https://www.youtube.com/watch?v=2dwQilWWaCI
ספרד / ארגנטינה, ספרדית ,  108 דקות, 2015.

כתוביות לעברית ולאנגלית.

צולם במדריד, באמסטרדם, בוויניפג ובברצלונה

הפצה בישראל קולנוע חדש

החל מתאריך 26/1  בסינמטק תל אביב,

אולי תאהב\י גם:

להקת הפלמנקו הישראלית מציגה בחנוכה: ‘שלגיה ושבעת הגמדים’

איטו אבירם

המופע “הדבּרן” ב”ורטיגו” כפר האמנות האקולוגי, קיבוץ נתיב הל”ה

איטו אבירם

הצגות הילדים של אורנה פורת – הכירו את העונה ה- 50.

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן