Image default
מעניין ספרים פרוזה

ספר חדש: “הראיתם גבר שחור שיער עם עיניים בוערות?”

 ד”ר הניה שנון-קליין יצאה למסע אישי וירטואלי של מילים בעקבות סיפורה יוצא הדופן של גיבורת הספר שלה, אדל ואיצ’אלה. הסופרת, אשת אקדמיה, האמונה בעיקר על פרסום מאמרי מחקר וספרות אקדמית נכנסת לנעליה של דמות, הקרובה אליה מאד, אישה צעירה היוצאת לחפש את בעלה בזמן מלחמת העולם השנייה.

 

הספר כתוב ברגישות והוא נקרא בקלות, בעיקר כספר מתח. קצת קשה להאמין איך אדל, צעירה יהודיה, יכולה לנוע במסלול שאורכו כיבשת וחצי (20,000 ק”מ) בזמן שכולם נלחמים בכולם, מיליוני בני אדם נהרגים או סתם נעלמים לעד, מיליונים אחרים רעבים באין מזון או סתם מתים מקור.

הכוח המניע אותה הוא אהבתה לבעלה הטרי, שיצא ונעלם מדירתם הצנועה. מילותיו האחרונות אל רעייתו: “אם לא אשוב – תדאגי לעצמך”. היא יוצאת אחריו, בספונטאניות של צעירים שיש בה תערובת של אין ברירה, התלהבות, אך גם חוסר תכנון ומחשבה הגיונית, ואיכשהו שורדת את המסע, שמתחיל במזרח אירופה ומסתיים בקצה המזרחי של אסיה.

קשה לומר שתנאי המסע של אדל אידאלים… בתקופת מלחמת העולם השניה, גם ברוסיה של סטאלין, היו תנאי חייהם של היהודים קשים עד בלתי נסבלים. גברים רבים גויסו לצבא ונעלמו לעד, המשפחות שנותרו מאחור סבלו חרפת רעב והתנכלויות קשות.

 

זהו ספר פרטי. ביוגרפי, הנקרא כסיפור מסע, לאלה שמתח וסוג של הרפתקה, המשולבים בנופים, הרים מושלגים, שדות אין קץ וימות נעלמות כמו אגם באיקל העמוק והמסתורי. הוסיפו לכך את העובדה שלאדל אין כרטיס נסיעה ברכבת הטרנס-סיבירית, אין לה בגדים להחליף, אין לה אוכל ואין לה כסף, אך יש לה חוצפה ואמונה כה עזה, ושתי אלו מזריקות בדמה שפע של אנרגיה.

ישנם בספר קטעים שצריך לקרוא פעמיים כדי להאמין שהם קרו. כמו קפיצתה של אדל מהרכבת כדי ששני נוודים לא יאנסו אותה, או עצירתה ליד ימת באיקל, שבה היא רוחצת ומשיבה את נפשה, או כשהיא שוב מוצאת את עצמה מחוץ לרכבת לפני העיר המונגולית אולן בטור, היכן שאישה מקומית באה לעזרתה עם לחם ומשהו להתכסות בו, ומצילה בעצם את חייה.

הניה שנון-קליין הצליחה לכתוב ספר שהשאיר אותי בעיקר מסוקרן, גם בשל המסע הארוך והתנאים הבלתי אפשריים שהיה על הגיבורה לעבור וגם משום שרציתי לדעת האם אדל תמצא את בעלה הטרי שנעלם לו סתם כך.

**

  ד”ר הניה שנון-קליין היא פרופסור לפסיכולוגיה וטנטולוגית (מדעי האובדן והאבל). פרסמה ספרים אקדמיים ומאמרים מקצועיים רבים. חלוצה במחקר על שכול ואבלות הורית. מרצה ברחבי העולם, מדריכה אנשי מקצוע ומטפלת באנשים שחוו שכול ואובדן. ילידת אירופה, שירתה בצבא הישראלי, חייתה שנים רבות בארצות הברית. כיום מתגוררת בישראל.

 

 

הראיתם גבר שחור שיער עם עיניים בוערות?

מאת: הניה שנון-קליין

הוצאת פרדס 194 עמודים, 69 ₪

 

אולי תאהב\י גם:

להקת המחול פרסקו מציגה בסוזן דלל : “אחרית”

איטו אבירם

הספרים “עלם” של דנטון ולץ’ ו”אהבה ראשונה” של טורגנייב  – על קסמם ואכזריותם של הנעורים.

איטו אבירם

חטיפי “אקסטרה” של תבליני מימון – קראנצ’י, נימוח בפה ותענוג שזה גם בריא

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן