Image default
לילדים מעניין ספרים

ספרי הילדים של רואלד דאל – רעיון למתנה קצת אחרת

רואלד דאל ובתו לוסי
רואלד דאל ובתו לוסי

“ילדים הם לא כל כך רציניים כמו מבוגרים, הם אוהבים לצחוק.” אומרת מטילדה, הילדה המיוחדת-במינה בספרו של רואלד דאל, וזוהי תמצית ראויה של מה שהסופר הבריטי מצליח לעשות בספרים: להצחיק.

אבל הוא לא רק מצחיק. הוא גם מותח, ולעיתים קרובות מפחיד… מפחיד מאד. וזה כנראה מה שדורות של ילדים אוהבים. ולכן, לכבוד שנת המאה להולדתו של גדול סופרי הילדים, הבריטי רואלד דאל, הוצאת כנרת-זמורה-דביר מחדשת את ספריו הקלאסיים: צ’רלי בממלכת השוקולד, המכשפות, העי”ג, מטילדה, דני אלוף העולם וצ’רלי ומעללית הזכוכית. כל הספרים רואים אור מחדש (לאחר שחלקם נעדרו ממדפי הספרים) בעטיפות חדשות עם איוריו המקוריים של קוונטין בלייק.

ספרי הילדים של רואלד דאל מצטיינים בשנינות, בהומור מושחז וחתרני ובהרפתקאות פרועות ומפתיעות. יש בהם גם לא מעט רגעי פחד ואימה, אבל הם מסתיימים תמיד בניצחונם של החלשים על החזקים ובמקרים רבים – של הילדים על המבוגרים.

רבים מספריו עובדו לקולנוע ולתיאטרון ובהם צ’רלי בממלכת השוקולד, שעובד פעמיים – בכיכובם של ג’ין וויילדר וג’וני דפ, המכשפות, בכיכובה של אנג’ליקה יוסטון, מר שועל המהולל, בדיבוב של ג’ורג’ קלוני ומריל סטריפ ועכשיו העי”ג – בבימויו של סטיבן ספילברג.

אז הנה סקירת הספרים שיצאו בהוצאה מחודשת, ובדרוג שהוא כולו שלנו:

מקום ראשון: מטילדה

 

מטילדה - רואלד דאל 2016

הילדה שלא נותנת להורים האיומים שלה, ולמורים המחורבנים שלה, להפריע לעצמה לחיות חיים נהדרים…

“בכל הבית הנאור הזה היה רק ספר אחד; הוא היה שייך לאמהּ ונקרא בישול מהיר. כאשר סיימה לקרוא אותו מההתחלה ועד הסוף, ושיננה בעל פה את כל המתכונים, החליטה מטילדה שהיא רוצה ספר מעניין יותר.

“אבא,” שאלה, “אולי אתה יכול לקנות לי ספר?”

ספר?” אמר. “בשביל מה את צריכה ספר מחורבן?”

״בשביל לקרוא, אבא.”

מה רע בטלוויזיה, לכל הרוחות? יש לנו טלוויזיה נהדרת עם מסך שתֵים־עשרֶה אינץ’, אז מה פתאום את באה ומבקשת ספר! את מתחילה להיות ממש מפונקת, מטילדה!”

מטילדה היא לא סתם ילדה: כבר מגיל צעיר היא קוראת ספרים של מבוגרים ומחשבת תרגילים מסובכים בראש. אתם בטח חושבים שההורים שלה גאים בה מאוד. ובכן… אתם טועים! הם כל כך עסוקים במכירת מכוניות מקולקלות, בהשתתפות בערבי בינגו ובצפייה בטלוויזיה, עד שהם בכלל לא שמים לב אליה. אבל כשמטילדה הולכת לבית הספר אחוזת רָסֶקוֹתָם, היא פוגשת מבוגרים נוראים אפילו יותר מהוריה, כמו המנהלת טְרוֹפְדְרוֹס האיומה. האם המבוגרים יצליחו סוף־סוף “לקלקל” את מטילדה או שהיא זו שתקלקל להם את התוכניות?

**

מקום שני: מר שועל המהולל

 

מר שועל המהולל - רואלד דאל 2016

ספר חתרני, משעשע, המהלל את הערמומיות ובז לטמטום, ואת כל זה יכול כל ילד קטן ללמוד כשהוא קורא על מעלליו של השועל הגונב תרנגולות למשפחתו, ואגב כך נלחם בניסיונות הבלתי נלאים של החוואי ושליחיו לחסל את מאורתו על אשתו ועל ילדיו.

זהו ספר מנוקד, המתאים גם לילדי ראשית קריאה, וגם כספר קריאה לקטנטנים. הקראה נכונה של הספר לא רק תרתק ילדי גן, אלא תשדרג את ידע השפה שלהם. וזוהי תמציתו:

תַּכִּירוּ אֶת מַר שׁוּעָל הַמְּהֻלָּל, שׁוֹדֵד הַתַּרְנְגוֹלוֹת הֲכִי עַרְמוּמִי בָּעֵמֶק. תַּכִּירוּ אֶת בּוּגִי, בּוֹנִי וּבּוֹנְצִי,

הָאִכָּרִים הַקַּמְצָנִים שֶׁנִּשְׁבְּעוּ לִתְפֹּס וְלִרְמֹס אֶת הַשּׁוּעָל הַסּוֹרֵר. הִצְטָרְפוּ אֶל הַמִּרְדָּף הֲכִי נוֹעָז וַהֲכִי מַצְחִיק – מִרְדָּף בַּמְּחִלּוֹת הַמְּפֻתָּלוֹת שֶׁמִּתַּחַת לַלּוּלִים. הַדַּחְפּוֹרִים חוֹפְרִים, הַשּׁוֹמְרִים מְכַוְּנִים אֶת רוֹבֵיהֶם, וּמַר שׁוּעָל? הוּא רוֹקֵם תַּחְבּוּלוֹת שֶׁשּׁוּב יַפְתִּיעוּ אֶת כֻּלָּם.

רוֹאַלְד דָאל (1916-1990) כָּתַב אֶת סְפָרָיו לִילָדִים בְּלוּל תַּרְנְגוֹלוֹת יָשָׁן, וְאוּלַי מִשּׁוּם כָּךְ הָיָה יָכוֹל לְהִזְדַּהוֹת עִם גִּבּוֹרֵי סִפְרוֹ, הָרוֹאֶה עַתָּה אוֹר בְּמַהֲדוּרָה צִבְעוֹנִית עִם אִיּוּרָיו מְלֵאֵי הַהוּמוֹר שֶׁל קְוֶנְטִין בְּלֵיְק.

**

מקום שלישי: מכשפות

מכשפות - רואלד דאל 2016

מה עושים ילדים המגלים שדודה שלהם היא מכשפה אמיתית, ועוד מהזן המסוכן?

האמת היא, שזהו מעין ספר ריגול. גיבורי הספר הצעירים נקלעים לכנס השנתי של מכשפות אמיתיות, בעיירה לחוף ימה של אנגליה. ובכנס הזה, תחת שרביטה המהולל של המכשפה הראשית העולמית, הן רוקמות את המזימה הסודית מכולן: איך לפצפץ, לנפץ, לקצץ ולקרצץ את היצורים שהן שונאות כל כך — ילדים! האם מישהו יגלה את המזימה שלהן? האם מישהו יעז לחבל בתוכנית הסודית שלהן?

“הדבר החשוב ביותר שאתם צריכים לדעת על מכשפות אמיתיות הוא… שהן לבושות בבגדים רגילים ונראות כמו נשים רגילות. הן גרות בבתים רגילים ועובדות בעבודות רגילות. זאת הסיבה שקשה כל כך לתפוס אותן.”

**

מקום רביעי: צ’רלי בממלכת השוקולד.

 

ויש גם ספר המשך: צ'רלי ומעללית הזכוכית.
ויש גם ספר המשך: צ’רלי ומעללית הזכוכית.

כן, הסרט המפורסם, המוזר והסוריאליסטי, עם ג’וני דפ, הוא קודם כל ספר שכזה. בספר הזה, רואלד דאל לוקח את קוראיו לביקור בלתי נשכח בממלכת הממתקים החלומית. ביצירת מופת ששנונה ועוקצנית שהתה לקלאסיקה של ספרות הילדים המודרנית.

הכל מתחיל כשהבעלים הצעיר והעשיר כקורח של מפעל השוקולד שהוא ממלכה מסתורית, מחליט לעשות הגרלה בין מיליוני הלקוחות שלו ולהזמין חמישה מהם לביקור במפעל:

“החלטתי להזמין חמישה ילדים לבקר בממלכת-השוקולד שלי. חמשת הזוכים המאושרים יערכו בה סיור שיודרך על-ידי אישית ויראו במו עיניהם את כל פלאיה הסודיים. כדי להיכלל בין החמישה, עליכם לגלות את כרטיסי-הזהב שהטמנו בתוך חמש חפיסות שוקולד. רק חמשת המאושרים שימצאו את כרטיסי-הזהב יורשו לבקר בממלכתי ולראות את המתרחש בה.

בברכת חיפוש מרתק, וילי וונקה”.

**

מקום חמישי: העי”ג

 

העיג - עטיפת הסרט

אחרי שצפיתם בסרטו החדש והמדהים של סטיבן שפילברג, הרשו לילדכם לגלוש אל עולם הדמיון שברא דאל, ושם גם הגבולות הטכנולוגיים שמציב הסרט יישברו.

מה הייתם עושים אם יד ענקית היתה חודרת מבעד לחלון ושולפת אתכם מהמיטה באמצע הלילה? אולי הייתם מאמינים סוף־סוף שבאמת יש ענקים בעולם! אם אתם מהססים, תשאלו את סופי, שמפלץ עצום חטף אותה לארץ לא נודעת.

למזלה היצור הזה לא היה ענק רגיל אלא העי”ג — הענק הידידותי הגדול, והוא דווקא מחבב ילדים ומעדיף לאכול משהו אחר לארוחת הערב. אבל מה קורה כשהענקים הנוראיים מריחים את סופי ומתעורר בהם תיאבון לחטיפי־פעוטות? האם ענק טוב לב וילדה קטנה יכולים לעצור לבדם חבורה של נפילים איומים ומורעבים?

סופי החליטה שהשיחה מתארכת מדי. אם היא עומדת להיאכל, מוטב שהדבר ייעשה תכף ומיד. “ואיזה בני אדם אתה אוכל?” שאלה.

**

מקום שישי: דני אלוף העולם

 

דני אלוף העולם - רואלד דאל 2016

דני ואבא שלו גרים בקרוון קטן מאחורי תחנת הדלק. הם עושים הכול יחד: משחקים, מטיילים, וגם מתקנים מכוניות ומפעילים את התחנה. ודני מאושר. עד שלילה אחד, הוא מתעורר ולא מוצא את אבא שלו בשום מקום. לאן נעלם? למה השאיר את דני לבד? האם יחזור? ומה הקשר בין היעלמותו לבין היער הגדול שמשתרע מעבר לשדות?

סיפור מרגש ומשעשע על צדק, על משפחה, ועל הסוד שהופך ילדים לאלופי העולם.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אולי תאהב\י גם:

ספר ילדים חדש למאיר שלו: הקטר שרצה לנסוע לרומא

איטו אבירם

המחזה “השקר” בבית ליסין – כובש לב

איטו אבירם

הסרט “פרה אדומה” מניף דגל אדום בפני המציאות

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן