Image default
איפה לישון בדרום טיול

כפר הנוקדים – להתפנק בסגנון בדואי בלב מדבר יהודה ועכשיו: סוכות בסגנון “ימי קדם”*

4976923
סוכות צומחות מתוך האוהלים ומציעות פינות התרגעות למול הנוף
מרחוק נראה כפר הנוקדים כמו חזיון תעתועים בלב מדבר. עירומו של מדבר יהודה מקיף את הכפר הבדואי מכל עבריו, ומראה התמרים המיתמרים מבין האוהלים וגדרות העץ חובר לריחם של הגמלים והעיזים, החובר מצידו אל ריחות הבשרים המועלים על זבח לכבוד תאוות הבשרים של המטיילים.

כפר הנוקדים, כמעט בסופה של הדרך המסתיימת ללא מוצא בצידה המערבי (הקל יותר לטיפוס) של המצדה, הוא מקום מפלט אידאלי לשוחרי הנופש המדברי, היבש והמרוחק. אפשר לשכוח מהסלולרי כאן, כי הקליטה היא אופצייה בלבד, לרוב לא ממומשת. גם הגלישה באינטרנט איננה אפשרית רוב הזמן. זאת, למרות שבמרחק רבע שעה נסיעה, במעלה הדרך , מחכה העיר ערד על השפע המוגזם של קניונייה החדשים.

nokdim rooms zula
מקורי, אך לא נוח: הכסאות מחוברים לרצפה

אבל לנו, שרצינו חופשה במדבר, לא היתה שום סיבה להזדקק לחנויות הבגדים, לרשתות המזון או למגרשי החנייה הענקיים שבקניונים החדשים של ערד. אנו, כמו רוב האורחים הפוקדים את כפר הנופש, חיפשנו את הניתוק, את הבריחה, ואת טעם החופש, הנופים הפתוחים והאוויר היבש. ואלה היו בשפע, מקיפים מכל עבר, קורצים ומתעתעים: “בוא נא הלך”, הם קראו לנו בלא קול, “קח תרמיל, אל תשכח מים, וצא אלינו. אל הר הקנאים, אל בריכת צפירה, או סתם, אל מישורי האבנים וגאיות רכים הנהפכים באחת לקניונים עמוקים ומפותלים.

נוסחת האירוח של כפר הקנאים דומה שנתפרה במיוחד למטייל הישראלי. והוא, מצידו, משיב לה באהבה גדולה. עובדה שאל המקום הזה, בחופשות החגים או פסח, ובעונות השנה הלא לוהטות, רוצים להגיע הרבה יותר מטיילים מאשר הכפר יכול להכיל. והאמינו לנו – יכולת ההכלה של הכפר, בעיקר במאהלים הבדואים הגדולים ובסוכות האירוח, היא גדולה במיוחד ומגיעה עד מאות רבות של אורחים.

אותה נוסחת קסמים כוללת שלושה מרכיבים לא סודיים בכלל: ראשית – גמישות באפשרויות הלינה: ניתן ללון כאן בחדרי צימרים נוחים, בסוכות אירוח שהן “כמעט” כמו צימרים או על גבי מזרונים הפרושים בתוך מאהלים בדואים נרחבים, מוגנים, מחוממים או ממוזגים בהתאם לעונות השנה.

מרכיב נוסף הוא האוכל. הכפר מציע ארוחות בוקר וערב מלאות בסגנון בדואי. אלה כוללות סלטים כיד המלך, תוספות מגוונות והעיקר – מגוון של בשרים. ונא לא לשכוח את הקינוחים הכוללים עוגות ערביות, מיני תרגימה ברמות מתיקות שונות ועוד לא הזכרנו את התה והקפה הבדואים בקומקומים הגדולים, המחכים לאורח על כל צעד ושעל ומזמינים אותו ללגימה בלתי פוסקת לאורך כל שהותו בכפר.

nokdim room

המרכיב השלישי באירוח כולל את הפעילות המדברית. רוב האורחים, אכן, מגיעים לכאן רק כדי ללון, ובעיקר כדי לצאת מכאן אל האטרקציות המדבריות השונות המקיפות את הכפר. החל מהמצדה וים המלח הצמוד (אם כי הגישה במכונית אל ים המלח מאלצת נסיעה חזרה,דרך ערד) דרך טיולים רגליים מומלצים אל נופי מדבר, ערוצי נחלים וגבי מים שוקקים, וכלה בסיורי גמלים וחמורים ובמסלולי רכיבה על אופניים, שאותם ניתן לשכור במקום.

כפר הנוקדים הוא תערובת מרתקת של אוהלים, סוכות וחדרים, המופרדים ביניהם בגינות נוי ובשטחים פתוחים הפנויים למשחק וחופשיים מסכנות כלי רכב. אם חשקתם להבעיר אש – מיד יגיע אחד מעובדיו הבדואים הרבים של המקום ויניח לפתחכם חצי חבית ובצידה עגלה עמוסת זרדים וגזעי עצים. לכם נותר רק להבעיר את האש וליהנות מחומה. רציתם לארגן ערב שירה? בוודאי שתוכלו לעשות זאת באחד מהאוהלים הרחבים יותר, על גבי השטיחים ובצד השולחנות הנמוכים, הרחבים. את התה והקפה, עם העוגות הערביות כבר ידאגו המארחים להביא.

בתי ואני הגענו אל כפר הנוקדים בגפנו. בערב הראשון הוקסמנו לגלות את קבוצות הצעירים היהודיים מ”תגלית”. מאות צעירים וצעירות מקהילות יהודיות ברחבי העולם, המגיעים לארץ לטיול ראשון מסוגו, החושף אותם לארץ מכורתם הלא נודעת, ונוטע בהם קנאה לא מוסתרת בישראלים, שזכו להיוולד בארץ שהם מהווים את רובה המכריע.

nokdim food

אלא שדי מהר דגדגה בנו תחושת קנאה קלה באורחים האחרים של המקום, שהגיעו לכאן  בהמוניהם. משפחות משפחות, קבוצות קבוצות, ערב רב של גברים, נשים וטף. ואכן, דומה שהמקום מתאים יותר למשפחות ולשבטים, לקבוצות או לחברים ופחות למשפחה הבודדת או לזוגות רומנטיים. היו שם משפחות עם ילדים קטנים ובצידם קבוצות בני 50+ שהגיעו עם אופניהם ותכננו “לקרוע” את השטח”.

אותנו שכנו מארחינו באחד מחדרי הצימרים המעוצבים. החדר כלל מיטה זוגית, מיטת דו-קומתית, חדר אמבטיה ועוד מיטה בודדה, והיה מעוצב בסגנון שדיבר אל לבנו. אלא שחדר זה היה חלק מקבוצה בת ארבעה חדרים שנפתחו אל חצר פנימית משותפת. זו התמלאה מאוחר יותר בהמולה עליזה של ילדים במגוון גילאים, שהגיעו עם הוריהם בקבוצה בת שלוש משפחות צעירות מקיבוץ נחשון. אלה הניחו לילדיהם לשוטט חופשיים עד שעה מאוחרת, ואנו – שרצינו לישון, נאלצנו להאזין בעל כורחנו למצהלות שהתערבבו בקולות הבכי של הקטנים, שהופרו מדי פעם בניסיונות להיכנס לחדרנו, כנראה מתוך מחשבה שזוהי הדלת של אחד מחדריה של הקבוצה.

אמנם, שכנינו טרחו להזמין אותנו להצטרף אליהם לשירה בציבור שהם ארגנו עם ילדיהם, והיו נחמדים וחביבים מאד כלפינו, אך מה לעשות, וכל אלה דווקא העצימו את תחושת הבדידות, שהיתה יותר מנת חלקי מאשר מנת חלקה של בתי. היא דווקא אהבה לשוטט בתוך הכפר, הרבתה לצלם ולהסריט את המראות, ונהנתה במיוחד מהרכיבה על הגמל ומהטיול הרגלי אל בריכת צפירה. גם זמן האיכות הבלעדי בחברתו של אביה נעם לה, אף כי אין לי ספק שאם אחיה או מי מחברותיה היו מצטרפים אליה לחופשה – היתה הנאתה גדולה שבעתיים!

nokdim gevim
רומי אבירם ליד ברכת צפירה

חדרי האירוח נוחים ונעימים, בזכות העיצוב הכפרי הייחודי. בכל חדר מזגן מקרר ומחמם וערכת קפה ותה. יש מגבות, מים חמים זורמים בברזים והעדרה של הטלוויזיה הוא רק לטובה. אולם העובדה שכל הרהיטים – כיסאות ושולחנות – בתוך החדר ובמרפסת הפנימית היו ממוסמרים ומוצמדים למקום בלא יכולת להזיזם נראתה לנו מוזרה ולא מובנת. כשבתי רצתה לקרב מעט את הכסא המרוחק אל השולחן בתוך החדר – היא לא יכלה לעשות כן. כל ניסיון להזיז מעט את השולחן הקטן, כך שנוכל לאכול לידו בנוחות – נכשל. אמנם, קיבלנו מהנהלת הכפר הסברים מלומדים על אופיים של הישראלים, האוהבים לקחת רהיטים למקומות שלא נועדו להם, כשהם משאירים אותם הרחק מהחדר, על הגגות וסתם מוטלים בשטח. אולם נראה לי כי בכפרי נופש ובמלונות כפריים אחרים בישראל מתמודדים עם הבעיה הזו די בהצלחה, בלי להצמיד את הרהיטים אל מקומם.

סוכות האירוח, הזולות יותר מהחדרים, מציעות כמעט את כל הפינוק והנוחות שיש בחדרים. זוהי צורת אירוח מקורית ומפתיעה, ומתאימה למשפחות ולקבוצות גדולות יותר. בכל סוכה יכולים להתארח בקלות שמונה אנשים, על גבי מיטות. השירותים המשותפים נקיים ומטופחים ובכלל, דומה שהעובדים הבדואים הרבים, שרובם מתגוררים בבתים הפזורים מסביב לכפר, מצליחים לעשות עבודה טובה ומסורה, מעל ומעבר למקובל במקומות אירוח דומים. עוד הפתעה מרנינה שגילינו בסוכות האירוח – בתי עץ מוגבהים, הנובטים מתוך חצרות הסוכות, הצופים אל הנוף ומציעים ערסל למרגוע והרבה נוף.

כאמור, הכפר זוכה לפופולאריות רבה. באמצע השבוע מגיעים אליו בעיקר קבוצות מאורגנות, כיתות בתי ספר בדרכם אל מצדה וימי גיבוש חברתי למקומות עבודה. אלה יכולים ליהנות ממגוון סדנאות קיימות והפעלות ייחודיות אחרות. סופי השבוע שייכים יותר למשפחות. ניתן לקיים בכפר גם אירועים חגיגיים בסגנון בדואי.

כפר הנוקדים. טלפון: 08-9950097 פקס: 08-9957326
מען למכתבים: ת.ד 1568 ערד, 8911501 דוא”לkfar@khn.co.il

 

* ימי הנוקדים – חול המועד סוכות 27 עד 30 ספט’ בסגנון ימי קדם

כפר הנוקדים מזמין אתכם לצאת למסע קדום בזמן ולהתחבר למדבר. בחול המועד סוכות יתקיימו בכפר מגוון של סדנאות מלאכות קדם לצד סיורים מודרכים בעקבות האדם הקדמון במדבר.

 

בכפר הנוקדים שבבקעת הקנאים במדבר יהודה, חוגגים בסוכות את פתיחת העונה המדברית ומציעים שלל פעילויות מגוונות לאורחי הכפר ולקהל הרחב. עם ההגעה אל הכפר יפתח בפני המבקרים עולם עתיק ומיוחד ומכונת הזמן תתחיל לפעול: מבני אבן עתיקים, אוהלי לינה, חדרים בעיצוב מדברי ועבודות יד מרשימות יכניסו את המבקרים  אל האווירה המדברית כפי שחוו אבות אבותינו בארץ לפני אלפי שנים.

 בכל יום תתקיים בכפר סדנא ופעילות לכל המשפחה.  בין הפעילויות והסדנאות: סדנת הדלקת אש ללא מצית וגפרורים, סדנת כוכבים בה יוכלו המבקרים ללמוד על הכוכבים וכיצד להתמצא בהם ובנוסף, ייהנו המבקרים  ממעגל מתופפים. במסגרת פעילות זו, יתנסו המשתתפים בסדנת תיפוף על הגוף וילמדו על המקצבים השונים בתופים. בהמשך יצטרפו המשתתפים למעגל המשלב תיפוף ושירה. בכל יום בצהריים, פינת החי ופינת היצירה יהיו פתוחות לקהל הרחב.

בנוסף לפעילויות יתקיימו סיורים מודרכים- בעקבות האדם הקדמון. בכל בוקר בשעה 11:00 , יצאו המבקרים לסיור מודרך באזור. הפעילות תכלול ציורי קיר במערה על ידי חול ומים, על פי ציורים עתיקים ויפתרו כתב חידות עתיק. בנוסף, יתנסו המבקרים בחיתוך סלט באבן צור. הסיור מתבצע ברכבים פרטיים ויוצא בכל יום ליעד אחר בקרבת הכפר.

הפעילויות לאורחי הכפר הן בחינם. למצטרפים לפעילויות בלבד, מחיר הפעילויות הוא סמלי.

לפרטים והזמנות: כפר הנוקדים- 08-9950097     www.kfarhanokdim.co.il

אוהבים את האזור? מה דעתכם על חופשה משפחתית במלון אירוס המדבר בירוחם: מסלולי טיולים, אטרקציות, מסעדות ופעילויות בנגב הצפוני

 

אולי תאהב\י גם:

אם אתם מחוסנים: 7 מלונות בוטיק וצימרים יוקרתיים בישראל – המומלצים!

איטו אבירם

נוף צוקים – חוויה מדברית בבקתות אירוח מפנקות מציע, במיוחד לימי קורונה אלו: מפלט בבקתה בלב המדבר למינימום 10 ימים *

איטו אבירם

אם התחסנתם: חופשה משפחתית במלון אירוס המדבר בירוחם: מסלולי טיולים, אטרקציות, מסעדות ופעילויות בנגב הצפוני

איטו אבירם

הגב לפוסט